Najgłębszy spadek rocznej dynamiki PKB w Polsce od 29 lat

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

GUS podał dane na temat rocznej dynamiki PKB w naszym kraju w II kw. br. Jakkolwiek na tle podobnych wyników znanych już dla innych krajów europejskich polski wynik był relatywnie dobry (wśród krajów, które już podały swoje dane za II kw. mniejsze spadki PKB zanotowały tylko położone na północny-wschód od Polski Litwa -3,7 proc. r/r oraz Finlandia -5,2 proc.), ale -7,9 proc. spadek wartości realnego PKB w naszym kraju w stosunku do poziomu sprzed roku był najsilniejszym od 1991 roku.

Porównując dynamikę PKB do zachowania publikowanego przez GUS ogólnego syntetycznego wskaźnika koniunktury gospodarczego w naszym kraju można ocenić, że jakkolwiek roczna dynamika PKB na początku III kw. nadal była ujemna, to jednak skala spadku była znacznie mniejsza niż w poprzednim kwartale.

Po czwartkowym odbiciu od poziomego oporu wyznaczanego przez lokalne szczyty z początku czerwca i 21 lipca oraz od opadającej średniej 200-sesyjnej WIG-20 spadł w piątek nieznacznie o 0,1 proc. Spadały również WIG (-0,1 proc.) oraz mWIG-40 (-0,4 proc.) natomiast wzrosty zanotowały indeksy małych spółek: sWIG-80 o +0,1 proc. oraz NCIndex (+1,4 proc.). Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem na najbliższe tygodnie wydaje się przełamanie przez WIG-20 wspomnianego poziomu oporu, dokończenie 3-ciej fali wzrostowej rozpoczętego w maju impulsu, a następnie jego korekta sprowadzająca indeks ponownie do zasięgu domniemanej “fali 4-tej” impulsu wzrostowego, czyli do zakresu, w obrębie którego WIG-20 przebywa od ponad 2 miesięcy.

Cena kontraktów na S&P 500 zamarła w trakcie ostatnich sesji na poziomie minimalnie niższym niż lutowy szczyt (dziś rano +0,3 proc.). W Azji dziś rano brak było wyraźnej tendencji. O 2,1 proc. rósł Shanghai Composite Index, o 1,9 proc. indeks giełdy nowozelandziej, zaś o 0,8 proc. spadał Nikkei a o 0,7 proc. indeks giełdy w Australii.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od piątku, można wspomnieć czerwcowe odbicie w górę rocznej dynamiki sprzedaży detalicznej w Japonii do -1,3 proc. r/r:

… czerwcowe odbicie w górę rocznej dynamiki sprzedaży detalicznej w Turcji do -0,8 proc. r/r:

… najwyższą od 2017 roku roczną dynamikę produkcji przemysłowej w Turcji w czerwcu (+17,2 proc.):

… +3 proc. roczną dynamikę CPI w Polsce w lipcu:

… -9 proc. roczną dynamikę PKB w Hongkongu w II kw. br.:

… -15 proc. roczną dynamikę PKB w strefie euro w II kw. br.:

… nowy rekord wartości publikowanego przez Deutsche Hypothekenbank indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Niemczech w lipcu (+10,5 proc. r/r):

… najwyższą od ponad 2 lat roczną dynamikę sprzedaży detalicznej w USA w lipcu (+5,8 proc.):

… -8,2 proc. roczną dynamikę produkcji przemysłowej w USA w lipcu:

… oraz -10 proc. roczną dynamikę PKB w Japonii w II kw. br.:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. fast_market

    Panie Wojtku. Czy zwrócił Pan uwagę, że ostatnio Core CPI jest wyższe od podstawowego CPI?
    Osobiście nie pamiętam takiej sytuacji.
    Wydaje się ona na pierwszy rzut oka niemożliwa. Nie bardzo wiem jak to zinterpretować. Czy w historii mogła już wystąpić taka sytuacja?

  2. mac-erson

    Dzisiaj uświadomiłem sobie, że minęło ponad dwa miesiące gdy nie zagrałem S-ek (ostatnie S-ki zamknięte 15.06 na PL i 12.06 na zachodzie). W międzyczasie kilka delikatnych zagrań L głównie na NSQ. Ćwiczenie cierpliwości idzie mi pięknie, energia zebrana, emocje wystudzone. Najbliższa euforia rozpoczynam ponownie przygody z S-ami.

    2
    1. dociekliwy54

      Sam wiesz jak to jest. Coś rysujesz i albo trafisz, albo nie. Możesz mieć trafność 60% lub więcej(przy określonych kryteriach), ale dla kogoś kto się zasugeruje, to może być znacząca strata, jeśli się pomylisz.
      Może ten ktoś nie stosuje SL albo zarządzania pozycją? Może to jego 1 i ostatnie zagranie? Na co mi to. Ja mam coraz więcej wątpliwości co do potrzeby ujawniania takich analiz.Tak na prawdę to procentuje, skromność, pracowitość, wytrwałość. Metoda jest rzeczą wtórną.
      Ale wyjątkowo dla Ciebie coś napiszę wieczorem na priv.

Dodaj komentarz