Polskie gospodarstwa domowe się przestraszyły w II kw.

GUS opublikował dziś szczegółowe dane na temat zachowania składowych polskiego PKB w II kw., więc proponuję się im przyjrzeć.

Na 8,2 proc. spadek PKB w stosunku do II kw. 2019 złożyło się 9 proc. załamanie popytu krajowego przy utrzymaniu na stabilnym poziomie 0,8 proc. kontrybucji eksportu netto.

Powered by macrobond.com

Na to 9 proc. załamanie popytu krajowego wpłynął – mniejszy niż w I kw. 2019 roku – 3,5 proc. spadek nakładów inwestycyjnych brutto oraz 5,5 proc. tąpnięcie konsumpcji.

Powered by macrobond.com

Spożycie publiczne było stabilne (+0,8 pkt. proc.), natomiast załamało się gwałtownie spożycie gospodarstw domowych (-6,3 proc.).

Powered by macrobond.com

Jeśli chodzi o wydatki inwestycyjne, to nakłady na środki trwałe brutto spadły o 1,7 proc. (najsilniej od IV kw. 2016), a likwidacja zapasów dołożyła 1,8 pkt. proc.

Podsumowanie: głównym czynnikiem, który przyczynił się do załamania PKB w Polsce w II kw. o 8,2 proc. r/r był silny spadek spożycia gospodarstw domowych o 6,3 proc. r/r

Komentarze

 1. pies_agent123

  Panie Wojtku -korekta z 2009 na 2019 rok
  “Na to 9 proc. załamanie popytu krajowego wpłynął – mniejszy niż w I kw. 2009 roku – 3,5 proc. spadek nakładów inwestycyjnych brutto oraz 5,5 proc. tąpnięcie konsumpcji.”

 2. Primipilus

  …..z tymi zawodowcami od robienia bilionów długu z TVPiS da …..
  A nie krytykujesz USA czy innych krajów jakie długi tworzą? Widzę, że wszystko wiesz. Zgłoś swoją kandydaturę na ministra finansów albo premiera rządu. Takiego fachowca przyjmą przecież.

  W dobie kryzysu wywołanego przez Covid nie ma mądrych. Dużo krajów będzie miało większe długi od Polski po Covid.

  2
  1. fast_market

   Apple said July 30 its board approved a 4-for-1 stock split. Since then, the stock is up more than 32%.

   Tesla has skyrocketed more than 70% since it announced a 5-for-1 stock split on Aug. 11.

   ?‍♂️?‍♀️??

    1. Bankier

     Skuszeni nadspodziewanie dobrymi wynikami i spektakularnym wzrostem wyceny akcji, południowokoreańscy inwestorzy indywidualni zwiększyli swoje zaangażowanie w akcje koncernu Tesla, stając się – jako grupa – jednymi z czołowych udziałowców.

     1
 3. DrQuality

  Chciałbym przypomnieć,szczególnie młodszym “pisaczom i czytaczom”bloga,że dzisiaj jest rocznica podpisania Porozumień
  Sierpniowych.Był to pierwszy krok do tego byście dzisiaj mogli inwestować na ,co prawda bananowej,ale jednak polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych!!/trochę się wzruszyłem/.
  Aha, i zawsze pamiętajcie,że symbolem tamtej zmiany i zmian dalszych był,jest i będzie Lech Wałęsa-jedyny brand kojarzony na całym swiecie z Polską.I nie zwracajcie za bardzo uwagi na to co mówi teraz-za to co zrobił dla Polski może mówic wszystko.

  26
  1. Bankier

   Ile razy oglądam to się wzruszam a ten cymbał z nowogrodzkiej tak wszystko potrafił zepsuć , Lech Wałęsa jest i będzie na zawsze symbolem wolnej Polski .

   Teraz jak widzę Białorusinów to też sie tak wzruszam , życzę im żeby pogonili reżim Łukaszenki pokojowo za pomocą kobiet.

   11
    1. DrQuality

     i ten
     Były prezydent RP, twórca i przywódca Solidarności Lech Wałęsa został uhonorowany Nagrodą Wolności, przyznaną mu przez Fundację Ronalda Reagana.
     Wałęsa odebrał wyróżnienie na uroczystej kolacji w Ronald Reagan Building w Waszyngtonie. Była ona częścią obchodów 100. rocznicy urodzin amerykańskiego prezydenta, zmarłego 5 czerwca 2004 r.

     Fundacja Reagana przyznaje swe nagrody osobom, które wnoszą szczególny i trwały wkład w realizację idei wolności na świecie. Od 1994 roku wręcza je wdowa po prezydencie, Nancy Reagan.

     W liście do Wałęsy pani Reagan napisała, że zostanie on uhonorowany za “życiowe poświęcenie sprawie wolności”.

     “Praca Pańskiego życia i wysiłki mojego męża, aby zakończyć zimną wojnę, były natchnieniem dla całego świata” – czytamy w liście Nancy Reagan.

     10
 4. DrQuality

  Dla uspokojenia nastrojów-pro memoria
  „Za pieniądze możesz sobie kupić dom,
  lecz nie ciepło rodzinne.
  Możesz sobie kupić łóżko,ale nie sen.
  Możesz sobie kupić zegarek,
  ale nie czas.
  Możesz kupić książkę,
  ale nie wiedzę.
  Możesz sobie kupić pozycję,
  ale nie uważanie.
  Możesz płacić lekarzowi,
  ale nie kupisz zdrowia.
  Możesz kupić sobie życie,
  ale nie duszę.
  Możesz kupić sobie seks,
  ale nie miłość.”

  10
 5. Bankier

  Instytut Pamięci Narodowej przyznał, że w latach 80. SB fabrykowała dokumenty na byłego prezydenta, Lecha Wałęsę.
  TVP nie wspomniał o tym nigdy ani słowa. PiS do dziś milczy.
  Prokuratura umarza śledztwo w sprawie fałszerstw…

  8
  1. digesting slowly

   Pośród wrzasku tłumów, płatnych klakierów, oszalałego nawolywania głupców, tumultu tych którzy wzniecają zamieszanie, jest taki jeden głos.
   Słyszalny choć powiedziany szeptem, a głośnieszy niż krzyk. To głos prawdy.
   Biden nie wygra.

   2
 6. Primipilus

  Zgadzam się z digesting slowly – może być zaskoczenie i Trump wygra. Powiedział WHO – Nie, Nord stream – Nie, ochrona klimatu – Nie., Niemcom za układy z Rosją a USA płaci za ochronę Niemiec – Nie. Ma dużo rozsądku i nie boi się mówić prawdy. Dąży do silnej USA.
  A jak L to też popieram.

  1
 7. Primipilus

  A to, że Trump nieraz mówi sprzeczne rzeczy albo jest śmieszny to drobiazg. Przecież taki Prezydent rzadko wypowiada własne słowa. Doradcy dają mu materiał, ktoś pisze przemówienia. Jest strategia polityczna i Prezydent ją realizuje. Strategię wymyśla partia tu Republikanie, doradcy realizują na bieżąco, Prezydent mówi.

 8. Max

  DrQuality 31 sierpnia 2020 o 22:16
  Odpowiedz

  Czas się naprawdę bać

  Strach. Z jednej strony paraliżuje z drugiej motywuje do działania. W dzisiejszej dobie aby wywołać inflację strach musi być zminimalizowany, aby ludzie poczuli się pewniej i przestali oszczędzać. Czy w dobie pandemii strachu ludzie będą wydawać? Wątpię. Będą “inwestować” na “czarną godzinę” pompując bańki na wszelkich aktywach.

  1

Dodaj komentarz