Prosty model ceny KGHM

Zróbmy sobie w Macrobondzie prosty model regresyjny kursu akcji KGHM oparty na dwu oczywistych zależnościach, o których pisałem rano, czyli wpływie nań światowych cen miedzi i srebra. Do modelu wziąłem ceny kontraktów na miedź z giełdy COMEX i ceny kontraktów na srebro z giełdy NYMEX. Jego parametry wyglądają tak:

Powered by macrobond.com

Jak widać wartość parametr R-kwadrat sugeruje, że te dwa czynniki – dolarowe ceny miedzi i srebra – tłumaczą ponad 86 proc. zmienności kursu KGHM.

Co zaskakujące model ten uznał, że ceny srebra są nieco ważniejszym parametrem wpływającym na cenę KGHM niż cena miedzi (kontrakt na miedź kosztował wczoraj na COMEX-ie 2,91 USD, zaś kontrakt na srebro na NYMEX-ie 26,88 USD).

Tak wygląda sam model na tle kursu KGHM:

Powered by macrobond.com

Jak widać, kurs KGHM wysforował się ostatnio powyżej wartości sugerowanych przez ten prosty model (137,2 zł wobec 111,9 zł), ale oczywiście nie wyciągałbym z tego zbyt daleko idących wniosków.

Jak się okazuje model ten można jeszcze bardziej udoskonalić wyrażając ceny miedzi i srebra w złotych. Parametr R-kwadrat rośnie wtedy do 0,89. Ta modyfikacja powoduje, że rozbieżność pomiędzy wczorajszą ceną akcji KGHM a wskazaniem modelu spadła poniżej 10 proc. (chociaż dalej akcje spółki są droższe niż to co sugeruje model).

Powered by macrobond.com

Gdy piszę te słowa, miedź tanieje dziś o 0,7 proc., zaś srebro rośnie o 5,4 proc. a kurs KGHM rośnie w stosunku do zamknięcia środowej sesji o 1,17 proc.

Podsumowanie: zachowanie przeliczonych na złote cen miedzi i srebra na światowych rynkach zdaje się dosyć dobrze tłumaczyć zachowanie kursu KGHM.

Komentarze

 1. Bankier

  Poprzedni szczyt złota zrobiliśmy we wrzesniu 2011 , teraz wystarczy czekać na podobnego pinbara na tej euforii i hiperboli na wykresie miesięcznym i zagrać potem w dół . Co było potem na giełdach to już niech pan WB przeanalizuje.

   1. Bankier

    Pewności nie ma ale raczej nie twój okres bo od 200 miesięcznej jest już bardzo daleko.

    Zobacz wielkości korpusów swiec na miesięcznym , wielkością to pasuje najbardziej właśnie ten okres co podałem , ale wiadomo sprawdzamy swiece na koniec miesiąca czy będzie pin bar bo te 2300 Goldmana ma szanse .

 2. sumadartson

  Podstawy kombinatowego wzrostu mało warte,
  Jak wszystko co na niszczeniu pieniądza oparte.
  Lecz póki bezskrzydła dobrze się 3ma,
  Kombinat jeszcze wzrośnie, bo wyjścia ni ma.
  (Pyszny pomysł z tym rymowaniem, niczym u wieszczów z przepowiadaniem)

  8
 3. saracha

  Może trochę nie popularnie w obliczu dodruku ale nasz WIG20 nigdzie wyżej nie zajdzie dopóki nie zejdzie do 1k punków.
  Z tego poziomu należałoby wypatrywać silnego odbicia, nawet bardzo silnego.
  Moim zdaniem przed „inflacyjną hossą” powinnyśmy pójść na nowe dołki.
  Pozdrawiam all

  3
   1. Bankier

    Nikkei tą lukę bessy którą zamknął dzisiaj S&P zamknął na początku czerwca i od tego czasu już tam nie wraca .

    Nasdaq przy tąpnięciu w marcu był 3200 pkt od 200 tygodniowej a teraz już 4300 pkt i nie zwalnia . Do jesieni to chyba odlecą od sredniej na 10 000 pkt w takiej euforii .

    1
 4. fast_market

  Będzie nowa kasa dla ludzi w USA. Tylko się jeszcze kłócą czy 400, czy 600$.

  Senate Majority Leader Mitch McConnell told CNBC he believes Democrats and Republicans will strike a coronavirus relief agreement “in the near future.” House Speaker Nancy Pelosi also told CNBC the sides will come to an agreement even as she criticized Republicans for their priorities. Democrats and the Trump administration are trying to resolve disputes over unemployment insurance, an eviction moratorium, relief to state and local governments and school funding. Pelosi, Chuck Schumer, Steven Mnuchin and Mark Meadows plan to meet again on Thursday. 

Dodaj komentarz