Roczna dynamiki produkcji przemysłowej w Polsce ponownie na plusie w lipcu

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Według najnowszych danych GUS roczna dynamika produkcji przemysłowej w Polsce w lipcu była ponownie dodatnia (+1,2 proc. wobec +0,5 proc. w czerwcu). Można ją porównać do różnych parametrów, które w przeszłości wykazywały się w stosunku do niej jakimś tam wyprzedzeniem. Na przykład zachowanie chińskiego PMI dla przemysłu wykazywało najwyższą wartość współczynnika korelacji z roczną dynamikę produkcji przemysłowej w Polsce przy średnio 2-miesięcznym przesunięciu, co w tym przypadku sugeruje, że lekko dodatnia dynamika polskiej produkcji przemysłowej powinna utrzymywać się do przynajmniej września.

W przeszłości wskaźniki oczekiwań gospodarczych w Niemczech publikowane przez IFO i ZEW wyprzedzały roczną dynamikę produkcji przemysłowej średnio o odpowiednio 1 i 5 miesięcy. Również ich zachowanie sugeruje, że roczna dynamika produkcji przemysłowej w naszym kraju powinna stopniowo rosnąć przynajmniej do sierpnia br. (IFO) – stycznia 2021 (ZEW).

WIG-20 kontynuował w czwartek spadek rozpoczęty w momencie odbicia od górnego ograniczenia formacji trójkąta, w obrębie której indeks przebywa od 2,5 miesiąca (-1 proc.). Spadły wczoraj wartości wszystkich głównych indeksów polskiego rynku akcji za wyjątkiem NCIndex, który zanotował minimalny wzrost (+0,05 proc.).

Cena kontraktów terminowych na S&P 500 kolebała się nadal w okolicach poziomu lutego szczytu. Wygląda to niezbyt przyjemnie, ale jako ciekawostkę można potraktować fakt, że gdyby obliczyć średnią długość 6 ostatnich “cykli 10-tygodniowych” (chociaż w praktyce są znacznie krótsze bo wynosiły jedynie niecałe 55 dni) zaznaczonych na poniższym obrazku i odłożyć je od daty ostatniego dołka (29 czerwca) to otrzymujemy 22 sierpnia jako orientacyjną datę kolejnego minimum tej klasy. Z drugiej strony standardowy MACD dla ceny kontraktu na S&P 500 generuje dziś sygnał sprzedaży. W Azji dziś rano wśród głównych indeksów minimalny spadek notował jedynie australijski All Ordinaries (-0,02 proc.). Reszta głównych indeksów rosła, a najsilniej bo o 2 proc. tajwański TAIEX.

Kurs akcji spółki Magna Polonia (C/Z 3,8, C/WK 0,67, kapitalizacja 15,6 mln zł) przełamał w lipcu linię górnego ograniczenia ponad 12-letniego trendu spadkowego i znajduje się w obrębie krótkoterminowego trendu wzrostowego.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć lekki wzrost rocznej dynamiki PPI w Niemczech w lipcu (-1,7 proc. r/r):

… lekki wzrost rocznej dynamiki PPI w Polsce w lipcu (-0,6 proc.):

… drugi z rzędu spadek wartości publikowanego przez filadelfijski odział FED wskaźnika koniunktury w przemyśle regionu Filadelfii w sierpniu:

… najwyższą od 9 lat roczną dynamikę publicznego długu Polski w czerwcu (+11,6 proc.):

… stabilizację wartości publikowanego przez GfK wskaźnika nastrojów konsumentów w Wielkiej Brytanii w sierpniu:

… +0,4 proc. roczną dynamikę CPI w Japonii w lipcu:

… oraz najwyższą od 19 lat roczną dynamikę sprzedaży detalicznej w Australii w lipcu (+12,2 proc.):

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. Bankier

    A ja jak patrzę na wykres WIG 20 pod dzienną 200 jak sie 3 miesiąc kiszą to wygląda identycznie jak w 2019 od sierpnia , 5 miesięcy w bok i sru na nowe dołki w lutym 2020 .

    JSW spółka obcnie nie ma już gotówki netto , przepalili chyba 2 mld zł które mieli , teraz liczą na 2 mld z tarczy , to jest jakaś paranoja utrzymywanie tego nierentownego WYNGLA kamiennego .

    2
  2. Bankier

    Słucham wiceministra finansów , te ponad 200 mld z PFR i BGK od 2025 trzeba będzie spłacić , no to fajnie , jak go słucham to on jest zachwycony , przedstawia to tak że ten dług własciwie sam sie spłaci bo pieniądze są takie tanie .

    4
          1. Bankier

            Niemcy: indeks PMI dla przemysłu w sierpniu 53.0 pkt. (dane wstępne)

            Strefa euro: indeks PMI dla przemysłu w sierpniu 51.7 pkt. (dane wstępne)

            Strefa euro: indeks PMI dla usług w sierpniu 50.1 pkt. (dane wstępne)
            Oczekiwania: 54.5 pkt. Poprzednio: 54.7 pkt.

            Polska: produkcja budowlano-montażowa w lipcu -10.9% r/r
            Poprzednio: -2.4%.

            2
  3. mac-erson

    A ja mam poważny dylemat, który w weekend muszę przepracować i przyjąć odpowiednią strategię (kiedy S i jak podzielić wejście).

    Dwie moje główne analogie mówią co innego:

    – analogia styczeń 2018r. mówi, że początek przyszłego tygodnia szczyt US i dwa tygodnie konkretnych spadków
    – analogia marzec 2000r. mówi, że jeszcze kolejny tydzień w górę, szczyt w następnym tygodniu czyli na początku września i kolejne 3 tygodnie jeszcze jakieś powroty na szczyt i dopiero włąściwe załamanie za około miesiąca (czyli w nowej serii kontraktów).

    I bądź tu mądrym i pisz wiersze 🙂

    3
        1. Bankier

          To wklej jeden mój wpis o załamaniu , że tak napisałem , ja obserwuje każdy dołek , ponieważ jest wyżej to o spadkach nie ma mowy , na S&P to 3320 nawet nie dotknęli a ten ciągle co tydzień że już szczyt .

    1. fast_market

      Spójrz na eurusd, może on Ci pomoże w obraniu strategii.
      Ja się tym wspieram.

      Red pisał, że nie zejdzie poniżej 1,18, a już blisko. Ja miałem inny scenariusz.
      Ciekaw jestem, gdy złamiemy 1,18 jaki Red będzie miał alternatywny scenariusz. Teraz na rynku się rozstrzyga…

  4. Bankier

    “W lipcu 2020 r., w porównaniu do lipca 2019 r., banki i SKOK-i udzieliły dużo mniej trzech rodzajów kredytów zarówno w ujęciu wartościowym, jak i liczbowym. W ujęciu liczbowym banki przyznały o (-39,2 proc.) mniej kart kredytowych, o (-32,0 proc. ) mniej kredytów gotówkowych oraz o (-22,7 proc.) mniej kredytów mieszkaniowych. Jedyny wzrost odnotowały kredyty ratalne (+1,2 proc.). W ujęciu wartościowym spadki dotyczą limitów w kartach kredytowych (-41,0 proc.), kredytów gotówkowych (-33,6 proc.) oraz mieszkaniowych (-22,6 proc.)

    Po co komu banki jak RZĄD teraz daje 200 mld z tarczy poza bankami i jakimikolwiek regułami .

    2
    1. tinley

      Za to banki prawodopodobnie w 2 kwartale zakupiły rekordową ilość obligacji skarbowych. przecież coś musza robić z ta kasą i uciekać przed podatkiem. Tak sobie glapa z morawieckim zapewniają niskie rentownosci przy drukowaniu pieniedzy. Kto traci? Posiadacze oszczędnosci emerytalnych – zwłaszcza osoby 50+ których portfel składa się głównie z papierów skarbowych. Sa okradani inflacja bo ich produkty emerytalne nie zarobią przy tych stopach nawet 1%. POlskie obligacje mają już w wielu przypadkach rentowośc ujemna netto. Portfele polskich funduszy głównych oscylują w okolicy zera a pieniądze płyną tam nieprzerwanie. Pół biedy jeśłi tam są jeszcze kroporaty jako dodatek a taki czysto skarbowy polski to przecież co zarobi to na pewnie tylko na opłaty zarządzajacego.
      Ludzie są w takiej desperacji ze kupuja nawet te śmieci w postaci obligacji skarbowych detalicznych na 0.5% rocznie.

      6
  5. Bankier

    Macerson skoro kazdy piątek w USA konczy sie szczytem to po co zabawiać sie we wróżbite Macieja jak można zarabiac na takim trendzie w górę , przeciez większośc zarabia na benchmarku i próba zarabiania na krachu przeważnie dla 90% inwestorów konczy sie dupą zbitą .

  6. Primipilus

    Rozwiązanie kierunku i dylematów tutaj jest dość proste. Najpierw odpowiedź do jakiego poziomu korekta. 1700 jest wsparciem na razie nie do pokonania. To jak wysoko trzeba podbić FW20 żeby opłacało się zrobić korektę do 1700. Powinno być chociaż 1900. A to oznacza wybicie 1900 w górę i tam przy 1900 – 1930 korekta w dół do 1700. Teraz nadal obowiązuje trend wzrostowy i powinno się szukać L do jak najlepszego zakupu. Może 1790? A może 1800.

    1
        1. toya

          “Fiu,fiu-lekkie uderzenie w kaltkę.Czekamy na reakcje turbopatriotów”

          Linkuje Pan coś, a kluczowego wniosku nie zrozumiał…

          z artykułu:
          “(…)
          Nie dokładać cegiełek do oblężonej twierdzy. Nie pogardzać wyborcami PiS. Nie wyrywać z kontekstu wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego, tylko słuchać go i wchodzić w merytoryczną polemikę. Nie wygramy, promując rubaszne memy, telewizyjnych pitbulli i fejkowe portale.”

          1. DrQuality

            Kolego Toya linkuję,zebyscie sie dowiedzieli czegoś nowego
            ‘wchodzić w merytoryczną polemikę’-to zart,próbowałem wielokrotnie,trudno dyskutować z członkami sekty.
            Pozostanę przy swojej,no nie,pogarda to nie jest adekwatne słowo,wiem,pozostanę przy swoim zniesmaczeniu.

            5
  7. Primipilus

    ….banki i SKOK-i udzieliły dużo mniej trzech rodzajów kredytów zarówno w ujęciu wartościowym, jak i liczbowym…..
    Czyżby ludzie zmądrzeli? Po co kredyt. Biedni ludzie nie powinni brać kredytów. Kredyt mogą brać bogaci. Jest takie pytanie – jak zarobisz milion zł to jaki jest kolejny krok? Taki, że bierzesz drugi milion w kredycie.

    …Po co komu banki jak RZĄD teraz daje 200 mld z tarczy poza bankami i jakimikolwiek regułami ….. – skończą się darmowe pieniądze, podniosą stopy to banki zaczną zarabiać. A kto skorzystał na tarczy? – tylko firmy. Zwykły pracownik co najwyżej nie stracił pracy, on nic nie dostał, ma to co miał. Kryzys się skończy w 2021 r i gospodarka zacznie wracać do równowagi. Wtedy wróci branie kredytów.
    Psychologia karty kredytowej. To iluzja. To takie odroczenie na 40 dni spłaty zadłużenia. Kupujesz dzisiaj a płacisz za 40 dni. W czym tu zysk? To wmawianie ludziom korzyści, których nie ma.

    1
  8. fast_market

    @red

    Chyba już czas na alternatywny scenariusz dla eurusd.

    Ciekaw jestem Twojego spojrzenia.

    Tak jak pisałem chyba przedwczoraj to u mnie najważniejszy cel/poziom ca 1,1720, a potem ewentualnie 1,1550 może nawet trochę niżej.

      1. fast_market

        Pokora. Do rynku trzeba podchodzić z pokorą.
        Ważne są wszystkie koncepcje i warto się z nimi zapoznawać. Szczególnie od osób wiarygodnych (co nie oznacza, żeby od razu w ciemno je stosować bo każdy gra swoje i czasem może nie zauważyć jakiś istotnych czynników).

        1
    1. red.007

      Pan wybaczy,za dużo było pomyj na moją głowę.
      Już było takie pytanie osoby,któay dzisiaj sprzedała.
      Zatem zgodnie z tym:

      “Idmmaximus
      26 czerwca 2020 o 10:24
      Red a jak Ty widzisz Brastera ?”

      “red.007
      26 czerwca 2020 o 10:28
      Podam info o sprzedaży i niech to wystarczy.
      Nie widzisz,że trole są na posterunku?
      Niech robią swoją robotę.”

      4
  9. Popey83

    Andrzejku ty to musisz mieć straszne kompleksy
    Siedzisz dniami i nocami i piszesz te swoje pierdy
    Z prędkością światła wyłapałeś projekcję Sir Reda i już docinki z twej strony
    Wielu użytkowników tego zacnego bloga prosiło Cię abyś podał choć jedną swoją projekcję …

    3

Dodaj komentarz