Sentyment indywidualnych inwestorów w USA jak w marcu 2009 i listopadzie 1990-marcu 1991

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

W okresie minionych 27 tygodni saldo optymistów i pesymistów w cotygodniowym sondażu AAII („American Association of Individual Investors) było ujemne. To najdłuższy taki okres w historii tego wskaźnika sięgającej 1987 roku. 27-tygodniowa średnia wartości tego salda wynosi obecnie -16 pkt. proc. W przeszłości ten parametr osiągał niższe wartości jedynie dwukrotnie: 2 marcu 2009 w apogeum Wielkiej Recesji oraz w okresie listopad 1990-marzec 1991 podczas recesji gospodarczej w USA, której towarzyszyła pierwsza wojna w Zatoce Perskiej.

WIG-20 (wczoraj -0,1 proc.) nadal umiera z nudów w obrębie trwającej już prawie 3 miesiące wąskiej konsolidacji nie mogąc w trakcie ostatnich sesji przełamać oporu wyznaczonego przez opadającą średnią 200-sesyjną oraz lokalne szczyty z czerwca, lipca i sierpnia. Równocześnie jednak ta stabilizacja powoduje zbliżanie się wartości tego indeksu do hipotetycznego dolnego ograniczenia kanału rozpoczętego w marcu trendu wzrostowego, co sugeruje, że we wrześniu jednak dojdzie do odbicia od tej potencjalnej linii wsparcia i przełamania – na chwilę? – tych poziomów oporu. Pozostałe główne indeksy polskiego rynku akcji wczoraj rosły (najsilniej o 1 proc. NC Index). Nowy historyczny rekord ustanowił wczoraj WIG-GAMES.

Cena kontraktów na S&P 500 osiągnęła dziś rano po raz pierwszy w historii poziom 3500 pkt. W Azji dziś rano „tradycyjnie” ostatnio brak było dominującej tendencji – połowa głównych indeksów spadała (najsilniej o -1,4 proc. Nikkei), połowa rosła (najsilniej o +1,6 proc. Hang Seng).

Spółka PragmaGO (dawniej Pragma Faktoring; C/WK 1,5, stopa dywidendy 6 proc., kapitalizacja 68,8 mln zł) została wspomniana w tym miejscu 9 stycznia br. Tego dnia kurs akcji zamknął się na poziomie 12,40 zł. Wczoraj jedna akcja spółki kosztowała na zamknięcie 25 zł. Wyjście kursu akcji spółki na rekordowe poziomy, czyni przesłanki stojące za zwróceniem na nią uwagi 7 miesięcy temu nieaktualnymi (można liczyć w przyszłości na ruch powrotny do poziomów przełamanych szczytów z lat 2007-2018).

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć sierpniowy wzrost wartości publikowanych przez szwedzki Konjunkturinstitutet wskaźników koniunktury gospodarczej:

… dane na temat wyników handlu zagranicznego Szwecji w lipcu:

… najwyższą od końca 2015 roku roczną dynamikę sprzedaży detalicznej w Szwecji w lipcu (4,8 proc.):


… czwarty z rzędu wzrost wartości publikowanego przez Statistics Netherlands wskaźnika zaufania konsumentów w Holandii w sierpniu:

… wzrost rocznej dynamiki sprzedaży detalicznej w Hiszpanii do -5,3 proc. w lipcu:

… oraz sierpniowy wzrost wartości publikowanego przez KOF Swiss Economic Institute barametru ekonomicznego do najwyższego poziomu od prawie 10 lat:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. toya

   Pies

   Gdzie? Ktore zdanie?

   Ja tam widze zdania:

   „Spadek ubóstwa skrajnego przyspieszył w 2016 r. wraz z wprowadzeniem programu Rodzina 500 Plus”

   oraz

   „Jeszcze w 2014 r. ubóstwo skrajne dotyczyło co dziesiątego dziecka w Polsce. Jego spadek rozpoczął się w 2015 r., a przyspieszył w 2016 r. wraz z wprowadzeniem programu Rodzina 500 Plus”

   3
 1. Primipilus

  ….Poza zamordyzmem, cenzurą i totalną propogandą to nie widziałem tak słabej Polski dawno……
  Słaba jest bo brak zamordyzmu, cenzury. Rozruby LGBT – brak reakcji Policji. Policja potulna pozwala się obrażać i atakować. We Francji ci działacze LGBT byliby spałowani, w USA by do nich strzelano, w krajach islamskich chłosta i 10 lat więzienia.
  Nie ma żadnego zamordyzmu, Państwo jest potulne albo inaczej jest demokracja. Jaka cenzura – Gazeta Wyborcza pisze co chce, TVN podaje co chce. To jest wręcz demokracja jakich mało na Świecie – wolność słowa, wolność zgromadzeń.
  A propaganda taka sama jak każdego Rządu.
  Odchudzenie administracji? Powiedz to miastom takim jak Warszawa, Gdańsk. Stanowiska w administracji ma PIS ale też PO, SLD. Nikt nie zrezygnuje z tak dobrych stanowisk. Wszyscy politycy na tym korzystają.

  3
  1. mac-erson

   @Primipilus
   Może nie żyjemy w tym samym kraju? Tu nie chodzi o stacje TVN i GW tylko o prawdę odnośnie np Koronki, różnych przemycanych Ustaw, PRAW OBYWATELI, ŁAMANIA KONSTYTUCJI. System PO-Pis ma się dobrze, społeczeństwo zalęknione i zahipnotyzowane…

   4
   1. Primipilus

    …odnośnie np Koronki….
    Takie jest zalecenie Świata. Nie może żaden Rząd powiedzieć, że nie ma epidemii, nie będziemy stosować szczepionek. Zaraz byłoby łamanie praw obywateli, skazywanie ich na śmierć. To jest wyższa gra z tym Covid. I taki mały kraj jak Polska nie ma nic do powiedzenia. Jest Covid i ma jeszcze być.
    Konstytucję przeczytałem dokładnie i obecny Rząd nie złamał żadnego zapisu. Hasło łamanie Konstytucji jest dla ludu, który ma wierzyć, że jest łamanie Konstytucji.

    1
    1. mac-erson

     Szanuję Twoje zdanie chociaż mam odmienne. Nie jestem związany z żadną opcją polityczną, żadnym ruchem religijnym, społecznym więc nie nakładam różowych lub czarnych okularów. Odczuwam inaczej kończąc dysputę. Pozdrawiam 🙂

     2
      1. sumadartson

       Jakie potem? No a co było od lutego do połowy marca? Kasacja indexu do poziomu sprzed 11 lat. Na shortkoniach zarobiłem więcej w miesiąc niż wszyscy na L przez lat 11. ‚POTEM’ w marcu pisałem o zbieraniu pereł i zarobiłem dodatkowe 12 % na wzrostach. Poza tym już w lutym ostrzegałem przed wzrostowymi korektami w usiaku, które w 2008 trochę mi dopiekły. Dlatego od 1550 pkt. GRAM na S-kach a rzadko je 3mam. Dzięki temu oddałem zaledwie niecałe 30% zysków uzyskanych pod Grunwaldem. Niebawem odzyskam je z nawiązką, a o rekordowej opuchliźnie sakwy poinformuję Waszmości niechybnie. Czołem

       1
 2. Bankier

  Wczoraj na wpis jednego gościa ,że ja ciągle pisze o spadkach a będzie rosło było 17 polubień a to oznacza według mnie, że nie ma żadnego pesymizmu a raczej mega optymizm .

  Te wszystkie wskaźniki obecnie nie działają przy 20 bilionach dodruku i kupowaniu akcji przez banki centralne , Bank Japonii kupił 80% akcji za pomocą ETFów .

  Tylko DŁUG USA może wprowadzić krach na giełdach , wczoraj łądnie wybili z TUKa i kierunek 1,5% obrany

  4
    1. OK

     Ja to widzę tak, że obecnie obligacje wywalają Ci, którzy jeszcze je trzymali dla odsetek. Zbieraja banki, które na tym zarobią krocie. Rentowności mogą jeszcze skoczyć, natomiast wraz z następną fala qe spadną w okolice 0 na 30y.

 3. Bankier

  Jak pieniądze wychodzą z MEGA DŁUGU USA to akcje raczej nie spadają i surowce .

  Przy 25 bilionach długu myślę że 1,5% ich już załatwi i na odsetki nie będzie , ostatnio przy 2 % się porobili w gacie i spuścili akcje w 4 tygodnie a wirus to ich robota żeby dostać kolejne biliony na zabawy na Wallstreet.

  3
  1. sumadartson

   Spokojnie. We wrześniu 1939 roku, gdy Niemcy już nas mordowali, usiakowe papiery też biły rekordy przewartościowania.
   Po dwóch latach zeszły na dno oceanu, a indexy nawet niżej. Czas zawsze jest normalny, ważne abyśmy my również byli, a to czasem niełatwe bywa

   2
   1. sumadartson

    Jeszcze jako ciekawostka: 6 września 1939 zaczął się najkrwawszy etap fali C bessy stopnia hipercyklu Elliotta. Dzień wcześniej w celu podtrzymania hossy usiaki ogłosiły swoją neutralność w mordowaniu Polaków, również żydowskiego pochodzenia. Ale tam wtedy rządzili słabi ludzie.

    2
 4. Bankier

  Analitycy Bank of America uważają, że wybory w USA będą prawdopodobnie decydującym wydarzeniem dla aktywów rynków wschodzących w horyzoncie reszty roku 2020 i przypuszczalnie także w roku 2021. Obecnie prognozy sugerują zwycięstwo Demokratów tak w wyborach prezydenckich jak i w obu izbach Kongresu. Niewątpliwie przyniosłoby to zmiany w polityce gospodarczej, ochrony środowiska i zagranicznej Stanów Zjednoczonych, które prawdopodobnie będą miały poważne konsekwencje dla USD i cen aktywów, w tym na rynkach wschodzących. Natomiast brak zmiany przywództwa niekoniecznie oznacza, że ​​nic się nie zmieni dla rynków wschodzących.

  Kampania wyzwaniem dla rynków wschodzących (EM)

  W miesiącach poprzedzających wybory prezydenckie w USA zwykle wymagana jest ostrożność, szczególnie ze strony rynków EM. Oczywiście takie historyczne porównania podobnych epizodów są ograniczone przez różnice w okolicznościach. Ponadto warto pamiętać, że waluty EM przed i po wyborach nie zmieniły swoich głównych trendów. Mimo wszystko warto pamiętać, że sześć z ośmiu razy waluty EM w okresie 3 miesięcy przed wyborami notowały falę osłabienia. Analitycy wnioskują, że biorąc pod uwagę, że dolar osłabił się w ostatnim czasie, a ilość krótkich pozycji jest rekordowa, szczególnie w stosunku do euro, ryzyko wzrostu dolara w najbliższych miesiącach wydaje się istotne.

  W efekcie w ciągu 3 miesięcy przed wyborami dług EM konsekwentnie przewyższał swoimi zmianami to, co działo się na rynku walutowym (w sześciu przypadkach, które są dostępne). Pomógł temu fakt, że rentowności 10-latków w USA faktycznie spadały pięć z ośmiu razy w ciągu 3 miesięcy poprzedzających wybory. W przeciwieństwie do powszechnego przekonania, indeks S&P500 zyskiwał w co drugim przypadku. Co ciekawe, stopy zwrotu S&P500 nie zmieniły się w większości przed wyborami i po nich, podczas gdy stopy procentowe w USA i dług na rynkach wschodzących odwracał się w 50 proc. przypadków.

  Spodziewaj się wyższej zmienności

  Analitycy BoA ostrzegają przed większą zmiennością S&P500 w okolicy wyborów. Zwracają uwagę na to, że sierpień rozpoczyna najsłabszy trzymiesięczny okres w roku i że indeks wykazuje tendencję sięgającą jeszcze 1928 roku do spadania przed wyborami. Jednak zdaniem analityków jest mało prawdopodobne, by zmienność wzrosła tak samo jak w 2016 roku, ponieważ Trump był znacznie większą niewiadomą niż obecnie Biden. Istnieją pewne niedocenione ryzyka po obu stronach spektrum.

  1. sumadartson

   No tak, czyli wybory nie mają statystycznie żadnego dla znaczenia dla trendów rynkowych w usiaku, o czym wie każdy, kto grał aktywnie np. w roku 2008 przed elekcją Obamy, że o wielu innych wcześniejszych przypadkach nie wspomnę.

    1. Darek51234

     Nic się nie kończy, wzrosty będą, tyle że nadciąga na grajdole ostatni impuls korekcyjny, a w USA początek korekty.
     Czas zmieniać pozycje na krótkie. Tyle, że szlachta będzie zawiedziona bo zamiast Grunwaldów będzie że 150 pkt.. Także wskaźnik big maca wreszcie zadziała w zgodzie z rynkiem. Doczekasz się milordzie chwały po miesiącach upokorzeń 🙂

     4
  2. tinley

   Moim zdaniem Bidn dla rynków USA długoterminowo będzie neutralny. Owszem, on straszy podatkami, podziałem gigantycznych kapitałowo firm, ale jak przyjdzie co do czego to będzie musial wspierać rynki.
   Biden dla EM ma o wiele większy wpływ niż na S&P. Rewolucja klimatyczna zacznie się na dobre a to raczej nie jest dobre środowisko dla węglai ropy, ale za to dobre dla pierwiatstków wykorzystywanych w czystych technologiach.
   Dług EM już teraz ma kłopoty – wirus, Turcja i Białoruś z Rosją. Wybory w USA niewiele tu wnoszą. Co do dolara jest tylu analityków wieszczących rajd pod 1.38 co i tylu samych co widzą niedługo parytet. Znaczy to ze ci ludzie nic nie wiedzą tak naprwdę skoro z ogólnie dostępnej wiedzy wyciagją tak skrajne wnioski.
   Jeden wniosek jest oczywisty. Wig20 jest tak słaby że na razie mu słabnacy dolar nawet nie pomaga i nie widać nadziei na zmianę tego stanu rzeczy.

 5. billy_the_kangoor

  @Andrzej,
  myślę, że @zulus miał na myśli to, iż walisz „PIERDY” non-stop.
  Weź ranigast max, to przestaniesz pierdzieć, wspomożesz WIG_Leki.
  Przed chwilą wrzuciłeś kolejny z innych stron cytat.
  – jednego dnia piszesz, że „gospodynie z Japonii kupują swoją walutę”, a w kolejnym dniu UJ rośnie.
  I tak będzie docelowo 1:1.
  Dzisiaj znowu gospodynie w Japonii poszły zrealizować oszczędności z NIKKEI.
  Komentatorów mamy dość na stooq.com
  Na UJ ci takie wpisy – pewnie nudzisz się mega?
  b.

  12
 6. Primipilus

  Bankier zamieścił wypowiedzi analityków.
  …Obecnie prognozy sugerują zwycięstwo Demokratów …. – Prognozy sugerują. Sprytny wpis ale nic nie znaczy.
  …. prawdopodobnie będą miały poważne konsekwencje dla USD i cen aktywów, w tym na rynkach wschodzących….. – prawdopodobnie. Co mnie obchodzi prawdopodobnie. To sam wiem.
  … ostrzegają przed większą zmiennością S&P500 w okolicy wyborów… – ostrzegają przed zmiennością. Amerykę odkryli.
  … Istnieją pewne niedocenione ryzyka po obu stronach spektrum…. – To takie zabezpieczenie gdyby wygrał Trump.
  Często takie analizy to stek bzdur. Pisane żeby coś napisać bo to praca analityków i im płacą za to. Trzeba stworzyć tekst, coś napisać. Ale bez odpowiedzialności, dość neutralnie.
  Albo to …Dzisiaj znowu gospodynie w Japonii poszły zrealizować oszczędności z NIKKEI…. – jaki to ma wpływ? Japonia od dawna ma problemy a starzenie społeczeństwa stworzy nowe problemy.
  Dla WGWP ważne jest to co dzieje się na giełdzie w USA i Niemczech.
  Mam wrażenie, że inwestorzy czytają wszelkie informacje ze Świata, gubią się w tym zalewie informacji, zamiast skupić się na konkretnych elementach gry na akcjach czy FW20.

  2
 7. DrQuality

  1/Primipilus
  Słaba jest bo brak zamordyzmu, cenzury. Rozruby LGBT – brak reakcji Policji. Policja potulna pozwala się obrażać i atakować. We Francji ci działacze LGBT byliby spałowani, w USA by do nich strzelano, w krajach islamskich chłosta i 10 lat więzienia.
  Nie ma żadnego zamordyzmu, Państwo jest potulne albo inaczej jest demokracja. Jaka cenzura – Gazeta Wyborcza pisze co chce, TVN podaje co chce. To jest wręcz demokracja jakich mało na Świecie – wolność słowa, wolność zgromadzeń.
  Wy Kolego,to zdaje się jesteście prawa,intelektualna ręka Fijołksa-chciałoby się zakrzyknąć „jaki Pan,taki kram”

  2/Billy-nie polecam Ranigastu na pierdy,są lepsze leki.Na lekach mozna bylo zbić fortunę-takie okazje zdarzaja sie raz na dekadę

  3/Kolego Toya,dziękuję bardzo,że nie napisał Kolega wczoraj paru szyderczych fraz w wiadomej sprawie

  6
  1. Darek51234

   To jednak nie prawa ręka szurnietego, moim zdaniem. To typowy pisowiec powtarzający bezrefleksyjnie co tam kurski powie. Szurnięty to tworzy własny świat. To insza inszosc. Prim nie jest chory tylko zaczadzony. Przejdzie mu. Dla szurnietego nie ma nadziei.

   10
 8. Primipilus

  ….prawa,intelektualna ręka Fijołksa…. – nie pomyślałem o tym.
  Ale jestem zwolennikiem silnych Rządów nawet w kierunku dyktatury. Przecież Europa zgłupiała. Otwarte granice zewnętrzne. Przypływasz pontonem i dostajesz mieszkanie, wyżywienie i pieniądze za nic. Dlaczego nie płyną do USA, Arabii Sałdyjskiej, Izraela?
  Albo te wszystkie ruchy lewicowe + jakieś LGBT. Co to jest? Dojdzie do tego, że najbardziej zdrowe i normalne są kraje islamskie. Nie jest to przykre? Europa z taką historią, tradycją chrześcijańską zamieni się w kalifat? To teraz u nas jest wolność i demokracja. Zobaczycie jak będzie w kalifacie. Żadnej lewicy, LGBT. Wtedy będzie zamordyzm, cenzura.
  Jedyna nadzieja w USA, które widząc chorobę Europy podejmie działania.

  6
 9. billy_the_kangoor

  @Doctor Quality,
  ja nie napisałem, żeby w to wchodzić. Bardziej śmieję się @astefaniak
  gdzie moja flaschka od 680, trafiłem, czy nie? Trafiłem, przekroczyło poziom o 19pkt., ale nikt nie jest idealny.
  Za chwilę będziesz miał w drugą stronę 680.
  take care, billy

  1
 10. Primipilus

  Darek51234-….szurnięty jest na wysokim poziomie…..
  Przy braku argumentów zaczynają się ataki osobiste, obrażanie. Też nie jestem związany z żadną partią polityczną. Ale zależy mi na silnej, stabilnej Polsce i żeby nie powtórzyły się rozbiory, wojny.

  2
  1. mac-erson

   „żeby nie powtórzyły się rozbiory, wojny”
   To warto przyjżeć się nieskalanym okiem jakie to ustawy są przemycane w sejmie od kilku lat i jaka służalczość względem D.T. i US. Też chciałbym silnej Polski ale zmierza to w nieciekawym kierunku…

   8
 11. zorro

  we wrześniu 2017 r odbyły się rosyjsko-białoruskie manewry ZAPAD 2017. W żaden sposób nie wpłynęły one na hossę w Warszawie. Na wschodzie Polski przestał działać internet, telefonia komórkowa, kasy fiskalne itp ale poza tym żadnych szkód nie wyrządzili.

   1. DrQuality

    Pan to od razu zbombardować,nieudacznicy,za drogo-Pana pozycja zobowiązuje do pewnego złagodzenia opinii.W pierwszej chwili chciałem napisać wiek i pozycja,ale jako że kręcimy się w tych samych rocznikach, z tym wiekiem strzeliłbym sobie w lekko zwyrodniałe kolano.

  1. Bankier

   Georgette Mosbacher skrytykowała pomysł na Twitterze. Wg informacji „GW” także sekretarz stanu USA Mike Pompeo dał do zrozumienia politykom PiS, że działanie na szkodę amerykańskich korporacji spotka się z ostrym sprzeciwem USA
   „Zmuszanie firm medialnych do sprzedaży akcji zmusi inwestorów do szukania innych rynków. To nie jest dobry klimat inwestycyjny – to cenzura. Przyciąganie inwestycji zagranicznych i silna gospodarka wymaga przewidywalności” – czytamy w tweecie.

   7

Dodaj komentarz