Srebro najdroższe od 7 lat, KGHM najdroższy od 6 lat

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

W ostatnich dnia cen srebra na rynkach towarowych wyszła po wzroście o ponad 100 proc. w porównaniu do poziomu marcowego dołka na najwyższy poziom od 7 lat. Można to jakoś wiązać z ostatnim zachowaniem kursu KGHM, który obecnie plasuje się na trzecim miejscu w rankingu największych producentów srebra na świecie (po meksykański Fresnillo i brytyjsko-szwajcarskim Glencore). Kurs akcji KGHM wzrósł wczoraj do 137 zł, a więc do poziomu jedynie o 1 zł niższego niż szczyt z sierpnia 2014.

Oczywiście ważniejszym dla KGHM produktem jest miedź (współczynnik korelacji pomiędzy kursem KGHM a ceną miedzi w okresie minionych 23 lat to 0,906 wobec 0,887 dla ceny srebra) i tu na razie kurs KGHM wyraźnie wyprzedza zachowanie dolarowej ceny tego surowca.

Na wczorajszej sesji sWIG-80 rosnąc o 1,5 proc. jako pierwszy główny indeks polskiego rynku akcji odrobił całość strat poniesionych podczas ostatniej wyprzedaży i wszedł na najwyższy poziom od września 2017. Również pozostałe główne indeksy wzrosły wczoraj (WIG-20 +1,2 proc.). Wśród indeksów sektorowych nowe przynajmniej roczne szczytu ustanawiały WIG-BUDOW, WIG-GORNIC i WIG-INFO.

Cena kontraktów na S&P 500 kontynuowała pełzanie w górę powoli zbliżając się do poziomu przedkoronawirusowego szczytu z lutego. W Azji dziś rano koreański Kospi kontynuował ustanawianie najwyższy od 2018 roku poziomów (+1,1 proc.). Generalnie w Azji przeważały dziś rano wzrosty indeksów, ale spadki dotknęły indeksów giełd chińskich (od -0,5 do -1,3 proc.) oraz japońskiego Nikkei 225 (-0,5 proc.).

Kurs akcji spółki PGO (C/Z 6,2, C/WK 0,4, kapitalizacja 112 mln zł) będącej podmiotem dominującym grupy kapitałowej, która należy do grona największych w Polsce producentów odlewów ze stopów żelaza, przede wszystkim odlewów żeliwnych i staliwnych odbił się w marcu od swego historycznego minimum z 2011 roku i od tamtej pory porusza się w obrębie średnioterminowego trendu wzrostowego obecne zmagając się z opadającą średnią 200-sesyjną.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć lipcowy trzeci z rzędu wzrost wartości publikowanego przez Swedbank wskaźnika PMI dla sektora usług w Szwecji:

… +3,1 proc. roczną dynamikę sprzedaży detalicznej (za wyjątkiem samochodów) w Austrii w czerwcu:

… wzrost rocznej dynamiki sprzedaży detalicznej w Czechach w czerwcu do poziomu 0 proc.:

… -1,6 proc. roczną dynamikę sprzedaży detalicznej na Słowacji w czerwcu:

… spadek rocznej dynamiki publikowanego przez Tinsa indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Hiszpanii do najniższego poziomu od 4 lat w lipcu:

… -8,1 proc. roczną dynamikę produkcji przemysłowej w Szwecji w czerwcu:

… +1,5 proc. roczną dynamikę sprzedaży detalicznej w strefie euro w czerwcu:

… nowy historyczny rekord publikowanego przez Eiendom Norge indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Norwegii w lipcu (+5 proc. r/r):

… lipcowy wzrost wartości ISM Non-Manufacturing w USA do najwyższego poziomu od 17 miesięcy przy równoczesnym spadku wartości ISM Non-Manufacturing Prices:

… oraz -16,2 proc. roczną dynamikę PKB na Filipinach w II kw. br.:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. mac-erson

   Nie ferowałbym wyroków. Może być też wariant, że jesteśmy w B w jakimś wariancie korekty pędzącej lub nieregularnej. Czas pokaże, w każdym bądź razie wspinamy się (według mnie już w ostatnim swingu wzrostowym przed większą obsuwą). Myślę o Usiakach.
   @Dociekliwy – dawno nie wrzucałeś swoich wariantów w US – poproszę ;)))))

   1. sumadartson

    Zaręczam Waszmości że w mazurskich stronach jest ich niemało. Nad morze szlachta nie jeździ odkąd Rafał wylał doń 3 mld m3 totalnego szamba.
    Nie mogę podać lokalizacji jako że bawimy się w raj i hulamy tylko w przepaskach uplecionych z sitowia, więc trza unikać najazdu ciekawskich oczu. Chwalmy Pana bo raj jest cudnie rajski

    2
 1. zorro

  Na wig20 USD dotarliśmy idealnie do 38,2% zniesienia spadków od stycznia 2018 ale pokonaliśmy dzienną 200 . Na Wig20 jest odwrotnie. Jeżeli dolar będzie dalej słabł to na Wig20USD szybko dojdziemy do silnych oporów: dołków z grudnia i stycznia.

  1. Bankier

   Jest szansa ,że dolar nie będzie już spadał a myślę tak dlatego że FED wydrukował idealnie tyle samo co EBC więc te waluty powinny być mniej więcej podobnie wyceniane i wątpię w 1,40 jak tutaj pisali wczoraj , na razie podwójny szczyt ale jeszcze OB ostatniej korekty trzyma i może jeszcze jedna fala w górę i powinno być koniec albo już wczoraj było , wszystko rozwiąze jutrzejsza figura z USA , TRUMP mówiąc o dużej liczbie z kolegami na pewno już znają od dawna dane , my się dowiemy ,gdyby ADP sie sprawdzało to liczba powinna być negatywna ale ADP słabo prognozuje więc czekamy na jutrzejsze dane z USA .

   DAX odbija sie od spadającej już godzinowej 200 więc na razie słabo tutaj idzie , i wygląda że 5 tka w dół poszła od szczytu czyli impuls.

 2. billy_the_kangoor

  @Luto
  Postaram się wykorzystać względną ciszę na blogu Pana Wojciecha.
  W odpowiedzi na pytanie interesuje mnie poziom 5.725
  Wiem, że nie wszystkie są składowymi indeksu, ale chodzą podobnie:
  HRP10.75,
  BML10.00
  MDG ok.15.00
  SWD2.20
  BIO3.90
  CLN ok. 30.00
  BRA0.48
  BRU0.40
  GLC5.00
  take care, b.

  1
 3. Bankier

  Na Swigu wygląda że na szczycie korekty 15 000 pkt przed ostatnim szczytem zrobili podwójny szczyt i dzisiaj narysują objęcie bessy ,,

  Ropa wczoraj też pin bara na dziennej 200 dostała ,

  Był u mnie wczoraj kolega z Wlk Brytanii , mówił ,że już teraz tam u nich by była tragedia bo zmniejszyli dopłaty do pensji z 80 do 60% i pracodawcy nie chcieli płacić i zwalniali więc przedłużyli im do października ale potem twierdzi ,że będzie tragedia , takich długów to oni nie mieli nigdy tak mówił ,że biznesy padają jak muchy , tak samo zasiłki skończa wtedy w USA o ile teraz się dogadają ale i tak będzie to mniej niż w marcu-lipcu .

 4. Bankier

  Zysk netto sektora bankowego w okresie I-VI ’20 wyniósł 3,93 mld zł, spadek 47,7 proc. rdr – NBP

  Energetyka nie drgnie już bo wiadomo ,że będzie jesienią próba siła oszuści kontra kopidoły na kanapkach od dudopisa , a banki drugi sektor ciągnący WIG ma wyniki jak wyżej .

  1
 5. billy_the_kangoor

  @nostradamus
  Myślę, że Pana Boga nie ma sensu mieszać w pomysły illuminatis, czy właścicieli faangów.
  Chyba, że sam chcesz się poczuć Bogiem, ale to już insza inszość.
  Jeśli miałbym kogoś chwalić kogokolwiek teraz i tu, to Andrzeja, który po raz pierwszy chyba uznał moją rację i nie odpowiedział „zjebką” na mój wpis.
  Tak więc – wypoczywaj i nie stresuj się.
  b.

  4
   1. billy_the_kangoor

    Dlatego pytam, na jakim tle? Dax-a, Cac, FTSE, Sp500? Czy NDQ?
    Polska – dla grających z zewnątrz to Turcja, Węgry, Czechy – nie mówię Brazylia, tam dochodzą korzyści mega z wymiany walut, na skalę, o której tutaj nawet nikomu się nie śni. Argentyna to też zupełnie inna bajka….
    Od marca W20 okazał się silniejszy od BUX-a o 20%, od Czech o ponad 10%, itd.
    Nie wspominam tym bardziej o Rosji, gdzie masz Target na którym Dr.Q wypłaci mi po raz drugi whskey.
    oraz RUB na światowych minimach.
    b.

  1. mac-erson

   Na DAX-ie krystalizuje mi się coraz bardziej koncepcja, że od 31.07 jesteśmy w fali B korekty całej fali. Wówczas przed rozpoczęciem C z obecnej konsoli 12500-12800 wyjdziemy górą (3-ka w B) i dopiero po jej zakończeniu fala C.

Dodaj komentarz