Tragiczna eksplozja w Bejrucie

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

We wtorek stolicą Libanu wstrząsnęła niezwykle silna eksplozja – jak się uważa – zgromadzonych w tamtejszym porcie 2700 ton azotanu amonu. Eksplozja była odczuwalna nawet w odległości 240 km od miejsca wybuchu, a jej siła jest obecnie szacowana na odpowiednik kilkuset ton TNT. Na razie liczbę osób, które zginęły w wyniku tej eksplozji szacuje się na przynajmniej 100 osób, a liczbę rannych na przynajmniej 4000, ale biorąc pod uwagę skalę tej katastrofy najprawdopodobniej te liczby wzrosną w przyszłości.

Gdyby potraktować tę tragedię jako pretekst do przyjrzenia się zachowaniu kursu libańskiej waluty czyli funta libańskiego, to odkryjemy, że w przeszłości było ono zaskakująco podobne do zachowania kursu polskiej waluty. W obu przypadkach stabilizacja kursu trwająca od lat 50-tych do lat 70-tych i późniejsza stabilizacja od lat 90-tych była przedzielona okresem bardzo silnej dewaluacji obu walut.

Libański rynek akcji jest bardzo słaby od 2008 roku. Jego BLOM Index spadł w tym roku do najniższego poziomu od 2004 roku zbliżając się do dolnego ograniczenia szerokiego 12-letniego kanału trendu spadkowego.

Na wczorajszej sesji wzrosły wszystkie główne indeksy polskiego rynku akcji za wyjątkiem NCIndex (-0,4 proc.). WIG-20 zyskał 0,4 proc. i znalazł się ponownie w środku strefy trwającej od 2 miesięcy konsolidacji. Wśród indeksów sektorowych nowe przynajmniej rocznej maksima ustanawiały wczoraj WIG-BUDOW i WIB-LEKI.

Na rynku akcji w USA Nasdaq ustanowił wczoraj swój nowy historyczny rekord, zaś kontrakty na S&P 500 kontynuowały swoje pełzanie w górę osiągając ponownie najwyższy poziom od 24 marca. Swój historyczny rekord ustanowił też argentyński Merval. W Azji dziś rano lekko przeważały rosnące indeksy. Najwyższy wzrost o 1,3 proc. notował koreański KOSPI, który osiągnął najwyższy poziom od drugiej połowy 2018 roku.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć lipcowy wzrost wartości publikowanego przez Singapore Institute of Purchasing & Materials Management wskaźnika PMI powyżej poziomu 50 pkt.:

… silne odbicie z najniższego poziomu w historii zanotowanego w II kw. br. wartości publikowanego przez SECO wartości wskaźnika zaufania konsumentów w Szwajcarii w III kw. br.:

… trzeci z rzędu wzrost liczby sprzedanych we Francji w lipcu samochodów osobowych z zanotowanego w kwietniu najniższego poziomu w okresie minionych 50 lat:

… drugi z rzędu wzrost rocznej dynamiki produkcji przemysłowej w Brazylii w czerwcu (-12,2 proc. r/r):

… oraz -7,4 proc. roczną dynamikę sprzedaży detalicznej (poza samochodami i motocyklami) w Rumunii w czerwcu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. Bankier

    Odnośnie Covida mój szwagier z Anglii mówi ,że to choroba brudasów czyli chorują wiadomo kto ale zastrzega że nie jest rasistą tylko tak jest .

    Mój teśc pracuje w sanepidzie i do tej pory chodzi wszędzie w masce rękawiczkach i przyłbicy i nas nie odwiedza od marca i ciągle przerażony wirusem , więc sam już nie wiem kto ma racje on czy forumowicze którzy nie wierzą w wirusa , ale ostatnio widziałem jakiegoś dyrektora szpitala i mówił że jego szpital jednoimienny jest pełny i będzie prosił władze o otworzenie kolejnego jednoimiennego szpitala.

    1
    1. resss

      pojawiło się ostatnio kilka naukowych opracowań które sugerują ze większość zarazen covid odbyło się droga powietrzna.

      ostatnio u nas na weselu dla 150 osób w ciagu kilku godzin polowa uczestników zlapala covid od jednej osoby. pojawiła się plotka ze ta osoba nawet anienkaslala

      1. tinley

        Jesteśmy w nowym paradygmacie – wszystko drożeje i wszystko będzie spadać w kryzysie. No może na obligacjach safe heaven i złocie są ograniczone a drożał bedzie dolar. najgorsze jest to że kapitalizacja całego rynku w USA już dawno odkleiła się od PKB i ten spread niepokojąco rośnie – niestety PKB uparło sie i rosnąc nie chce. Stąpamy po kruchym lodzie gdy hossę robi FED w oderwaniu od wszystkiego.

        2
  2. digesting slowly

    Izrael w mocnej ofensywie. Irak zneutralizowany za GW Busha. Arabska wiosna: Egipt, Libia zneutralizowane. To samo w Syrii. Rosja w głębokiej defensywie. Liban bombardowany codziennie. Następny będzie Iran.
    To jest dla Iranu ostatnia szansa, niestety jedyne co im zostaje to nuke bomb.
    Ciekawe jest to, że Persom nic by się w sumie za to nie stało.

  3. Bankier

    Trzeba się cieszyć z tej mega hossy za 20 bilionów dodruku , bo jakby ta kasa poszła w gospodarki to inflacja z 20% i stopy tak samo a tak wyceny skoczyły na kolejne 20 bilionów i nic sie nie zmienia w gospodarkach , każdy wirtualnie bogaty na wycenie funduszy .

  4. Bankier

    Trump juz twituje rynek odnośnie danych w piątek , walczy jak lew o tą prezydenturę , wysoko giełdy to bogactwo amerykanów i jeszcze darmowa kasa dla bezrobotnych , nie wiem już czy dudopis uczył sie od niego czy on od dudopisa.

    ADP mega słabe ale to ADP to lubi się mocno mylic ,

    Wygląda ,że na Biomedzie wczoraj ubrali wszystkich chętnych .

  5. mwfri

    Jak dla mnie 21 lipca padł na wig20 sygnał S i dopóki w cenach zamknięcia nie wyjdą z konsoli to ten sygnał obowiązuje. Dopoki rynek mi tego sygnału nie zaneguje, to cały obecny ruch traktuję tylko jako korektę. Dodatkowo uwzględniam argument, o którym pisał Pan Gessner ze stooq, a przed nim Pan Bankier u nas na forum: wzrost na PLN nie pomógł giełdzie wybić górą, co też jest niedźwiedzim sygnałem: zagranica ma bonus w postaci siły pln, a jakoś nie wyrywa sobie naszych śmieci z rąk. Co zrobi, jak przyjdzie nieubłagana korekta? Imo dolne ograniczenie konsoli to minimum kary i pod to gram.

  6. podczaszy1

    @ Guyfawkes

    Piszesz tu jeszcze Waszmość czy już wysiadłeś z tego tramwaju?
    Jakiś miesiąc temu przekonywałeś mnie,że wybory prezydenckie zostaną sfałszowane i wygra Trzaskowski. Wygrał Duda, ale nie wiem czy wybory zostały sfałszowane. Z tego co pisałeś to mocno zangażował się w sfałszowanie wyborów Stasio Michalkiewicz zwany przez Ciebie Ubolem. Czy coś spieprzył czy może ktoś Go przechytrzył ? :)))

    Pozdrawiam.

    4
  7. DrQuality

    https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,26185235,gubernator-bejrutu-uszkodzona-ponad-polowa-budynkow-dom-stacilo.html#s=BoxMMt1
    Straszne.Tym bardziej,że Bejrut własciwie odbudował się po wojnie domowej,bardzo inwestowali Saudowie.Downtown wyglądał jak Paryż,reszta zaczynała troche przypominac Dubaj-niestety.Miasto odzyskało również wigor-z całej Zatoki zjeżdżały tabuny arabskiej młodzieży na huczne zabawy w niezliczonych pubach,kawiarniach.Alkohol lał sie strumieniami-wszyscy zapominali o islamie.Panienki zrzucały hidzaby na lotnisku,oddychały, nomen omen,pełna piersią.Po tych wypadach panienki przed ślubem wracały-chirurdzy plastyczni mieli pełne ręce roboty w uzupełnianiu pewnej intymnej struktury,tak waznej dla arabskiego macho.
    Aby zrozumiec dramat tego podzielonego kraju polecam film”Pogorzelisko” D.Vileneuve-genialny.
    PS.Sugeruję również nie kompromitować sie wpisami na temat COVID19.

    1
  8. toya

    Prosze sie niezdrowo nie ekscytowac.

    Tytul: “Uszkodzona ponad połowa budynków”.
    W artykule: “(…) że budynki w ponad połowie miasta zostały uszkodzone wskutek wczorajszej eksplozji w bejruckim porcie.”

    No jest chyba roznica? Bo jedno odnosi sie liczby budynków, a drugie do obszaru i nie implikuje, ze kazdy budynek na tym obszarze zostal uszkodzony. Z reszta wystarczy zobaczyc zdjecia lotnicze, zeby sie przekonac, ze dotkniety zostal teren portu.

    A tragedia jest nie zubozenie zycia erotycznego gosci z Zatoki jak Pan pisze tylko fakt, ze w tym kraju nie bylo i tym bardziej nie ma co jeść. Tak się on odbudował…

    1. DrQuality

      Gubernator Bejrutu Marwan Abboud powiedział agencji AFP, że budynki w ponad połowie miasta zostały uszkodzone wskutek wczorajszej eksplozji w bejruckim porcie.
      1/Wypowiedż jest jasna i nieskomplikowana.
      2/”ze w tym kraju nie bylo i tym bardziej nie ma co jeść”-mam niejasne uczucie,że Wam się Kolego myli się Liban z Liberią.
      Od zakończenia wojny domowej wpompowano miliardy dolarów w odbudowę tego kraju,zarówno arabskich jak i libańskiej diaspory.

Dodaj komentarz