30-ty tydzień przewagi „niedźwiedzi” nad „bykami” w USA

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Staje się tu już nudne, ale w bieżącym tygodniu padł kolejny rekord długości przewagi „niedźwiedzi” nad „bykami” w sondażu AAII (American Association of Individual Investors). Optymistów co perspektyw amerykańskiego rynku akcji w horyzoncie następnego półrocza było mniej niż pesymistów już 30-ty tydzień z rzędu. Jeśli osłabić nieco to kryterium do poziomu „byków nie więcej niż o 1 pkt. proc. niż niedźwiedzi”, to można uzyskać 28 kolejnych tygodni „przewagi pesymistów lub minimalnej przewagi optymistów” w okresie przed zwycięstwem Amerykanów w operacji Pustynna Burza z lutego 1991.

Gdyby poniższą synchronizację obu epizodów potraktować poważnie, to sugerowałaby ona, że rozpoczęta w marcu zwyżka S&P 500 powinna kulminować jeszcze we wrześniu, po czym powinien nadejść ok. 8-miesięczny okres stabilizacji cen akcji w USA.

WIG-20 straszył w trakcie wczorajsze sesji spadając do najniższego poziomu od końca maja, ale ostatecznie wybronił się zamykając sesję +0,4 proc. wzrostem. WIG i sWIG-80 zanotowały jeszcze mniejsze zwyżki, mWIG-40 spadł o 0,1 proc. a NCIndex o 2,2 proc.

Także cena kontraktów na S&P 500 wybroniła dołek z 9 września. W Azji dziś rano przeważały wzrosty. Najsilniej o 1,8 proc. zwyżkował Shanghai Composite Index, a 1,2 proc. spadał indeks giełdy nowozelandzkiej.

Kurs akcji spółki Aiton Caldwell (C/Z 70,34, C/WK 1,28, kapitalizacja 10,3 mln zł) działający w sektorze ICT (Technologie informacyjno-komunikacyjne) spadł z lipcowego szczytu o ponad połowę, co można interpretować jako ruch powrotny do poziomu przełamanego w lipcu w górę poziomu poprzedniego historycznego szczytu z 2017 roku. Równocześnie ten spadek doprowadził do osiągnięcia poziomu hipotetycznego dolnego ograniczenia kanału trendu wzrostowego rozpoczętego w marcu.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć -17,1 proc. roczną dynamikę liczby nowych zarejestrowanych samochodów w strefie euro w sierpniu (-17,1 proc.):

… nowe historyczne rekordy publikowanych przez SouFun-CREIS średniej i mediany cen nieruchomości w Chinach w sierpniu:

… dane na temat wyników handlu zagranicznego Szwajcarii w sierpniu:

… sierpniowe odbicie w górę rocznej dynamiki zatrudnienia w polskim sektorze przedsiębiorstw (-1,5 proc. r/r) oraz rocznej dynamiki płac w sektorze przedsiębiorstw (+4,1 proc.):

… dane na temat rocznej dynamiki zharmonizowanych wskaźników CPI w strefie euro w i Polsce w sierpniu:

… lekki spadek zannualizowanej liczby nowych pozwoleń na budowę i rozpoczętych budów w USA w sierpniu:

… +0,1 proc. roczna dynamikę CPI w Japonii w sierpniu:

…+3,9 proc. roczną dynamikę sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii w sierpniu:

… oraz dane na temat wysokości międzynarodowych rezerw walutowych Turcji w lipcu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte
opracowaniem. W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE. Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej. Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finansowych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20. Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Komentarze

 1. datik

  @Guy
  …. narzuconej oczywiście szantażem moralnym Jarozbawa, są wcześniejsze wybory parlamentarne i utracenie władzy przez Jarozbawa, no w każdym razie władzy absolutnej….
  ——————–
  To jakieś mało logiczne wydaje mi się.

  Gdyby doszło do wcześniejszych wyborów, to umówmy się, że nie głosujemy na POPIS.
  ——————————–
  To akurat popieram ; )

  Ale może jednak Hołownia ? : )

  2
  1. Guy Fawkes

   //To jakieś mało logiczne wydaje mi się.//

   Jak to mało logiczne?? Typowe demokratyczne Qui pro quo. Opcja Jarozbawa wyczerpała swoje możliwości według dipstejt no i trzeba zmienić konfigurację,inaczej znowu pójdziemy pierwsi na wojnę, tak czy nie? Więc tworzymy sztuczny problem i Jarozbaw uda, że wywrócił się na skórce od banany, schodząc taktownie ze sceny.

   Mogę odstąpić od mniejszego zła, ale muszę przy tym zrobić interes: Ty musisz odstąpić od zła większego. Zamiana siekierki na kijek nie ma sensu (z deszczu pod rynnę).

   //Ale może jednak Hołownia ? : )//

   Odpada. Jaki jest sens przechodzić w ramach uniknięcia wojennej utylizacji z agentury republikańskiej na demokratyczną w ramach tej samej Cija?? To samo, co powyżej.

   Tylko własna ideowa siermięga, plus liberalizm gospodarczy jest jeszcze do wyboru.

   1
    1. koder

     @Luki
     „szkoda, bo Twój punkt widzenia był cenny”

     Dodałabym, że trafny,
     przynajmniej ostatnie zagrania.

     Wiem, że potem poszły komentarze że mogło być lepiej, po fakcie każdy tak może napisać.
     U mnie ma szacun że pisał co obstawia i dlaczego oraz to że się tego trzymał.

     Nie załapałam tylko dlaczego zmienił nick z mac-erson na duch natury i dlaczego stał się milczący jeśli chodzi o swoje zagrania.

     2
 2. billy_the_kangoor

  @szyderca
  kiedyś będą nowe
  Było 600, za chwilę po 500 pozostanie wspomnienie, a licznik przesuniemy na 400 i docelowo zobaczymy 380, które powinno zatrzymać spadki..
  Szkoda. Mamy tam kilkanaście (może więcej) ciekawych spółek.
  take care, billy

     1. digesting slowly

      Pisałem o złocie, energetyce, węglu w czasach jak to nie było modne. Pan Wojtek miał wręcz zupełnie przeciwne zdanie od mojego na te tematy. Np Bitcoin na górce, albo sprzedwanie dolarów na dołku i kupowanie akcji (by nie przegrać życia), czy NC na górce jak ostatnio.
      Tak, nie ma darmowych obiadów :).

      2
  1. Guy Fawkes

   Nie ma innego wytłumaczenia takiej polityki, niż dotrwanie do wojny.

   Problem w tym, że towarzysze amerykańscy mają paskudny zwyczaj zaczynania swoich konfliktów hegemonicznych od Wielkiego Kanaanu, czyli utylizacji Polski.

   A na co nam dawać się naprowadzać jak pijany na płot, skoro nikt nie ma do nas pretensji terytorialnych? Oczywiście nikt oprócz Rzeszy. Przybył właśnie w tej sprawie do Bootschaft Warschau nowy ambasador, hitlerowiec najwyższej rangi. Hitleryzm to jak wiadomo, agentura amerykańska, więc wszystko staje się czytelne jak alfabet Braille’a.

   My towarzyszy amerykańskich musimy naprowadzić na właściwy kurs i ścieżkę, czyli ersibatl. Nie ma że ”paluszek i główka to szkolna wymówka”.

   My już mamy Kapitał Krwi, który zaważy na sprawiedliwej wojnie heartlandowej. Nie potrzebujemy QE nowej krwi. Nie potrzebujemy inflacji tego najcenniejszego aktywa.

   Kurski Namierowicz jak puszcza filmy w TVPIS da, to zawsze kluczowym motywem jest w nich polskie szmalcownictwo, czy to będzie Miasto Skarbów, Stulecie Winnych czy Ludzie i bogowie, no to chyba wiadomo, o co chodzi? Oczywista oczywistość.

   Trzeba teraz wybrać takich waryjatów, żeby nie wpaść z deszczu pod rynnę, z Cija do Cija, albo nie daj Boże RSHA.

   1
     1. Guy Fawkes

      Nie ma oficjalnych pretensji terytorialnych Milordzie, a Rzesza na razie tylko propagandowo nas przeczołguje i griluje.

      My mamy bronić wschodniej flanki, a hitlerowcy już ostrzą nóż zardzewiały, który nam wbiją w plecy, to jasne.

      Świat ma złe proporcje, bynajmniej nie złote, sprawy toczą się wiele pięter ponad nami, a my nie mamy armii.

      Dlaczego nie mamy armii? To oczywiste, żeby Rzesza nie miała problemu w rewindykacji ziem utraconych w stosownym momencie.

      Więc poczekajmy w skromności na wojnę heartlandową, która przywróci proporcje. I wtedy przyjdzie czas na nasze sprawy, brama smoleńska, brama mołdawska, ujście Łaby, cieśniny duńskie you know

    1. resss

     na bazie tego co widac i wiadomo:
     – dla usa korzystne jest militaryzowanie środkowej eu. ruscy wydadzą więcej na zbrojenie zamiast na coś sensownego. my kupimy więcej od usa. eu zacznie sie martwic o niemiecki biznes w warshau i moze więcej wydawać na armie
     – dla ruskich korzystne , putin bedzie mial kolejne trofeum krym nasz bielarus nasz
     – dla Białorusi korzystne bo ruskim zalezy na wchłonięciu a nie łukaszence, usuna go jak tylko bedzie to mozliwe i dadzą ludowi wolnosc (ruska)

     my jesteśmy w czarnej dupie od dawna, teraz niektórzy zaczna to dostrzegać wyraznie.

 3. billy_the_kangoor

  @DS
  pan Wojciech sam wniósł kilka fajnych propozycji z NCI, które dały zarobić i na które sam bym nie wpadł.
  Dziękuję, panie Wojtku!
  Możesz grać na wybicie z tego klina, który pięknie się wyrysował, a obija się o górną bandę.
  ale po co? 🙂

 4. billy_the_kangoor

  Śmiejesz się, może nie są to gwiazdy.
  Przykład BRU – spółkę znam, od 2 miesięcy próbuję odkupić, ale nikt nie chce takiemu łosiowi jak ja wcisnąć akcji za kurs, który według moich kresek wyrysował się, a gonić zajączka nie muszę.
  Wystawiam zlecenia kupna na większość spółek, które zostały oddane w „dobre ręce”.
  Ze sprzedażą o dziwo jest łatwiej. Wnioski?
  Czasami coś się trafi, ale w większości przypadków rozmijam się o „drobne”, więc kontrola kursów przez Rady Nadzorcze tych spółek z NC jest pełna.

 5. Guy Fawkes

  @Datik

  //Jesteś jak zwykle dobrze zorientowany, to podejrzane : )//

  Po prostu łączę kropki. FED przeszedł na politykę wojenną, a ruch w interesie zamiast na zachodnim Pacyfiku robi się na Białorusi.

  My nie mamy armii. 20 samolotów na krzyż, połowa czołgów w remonicie, zero obrony przeciwlotniczej.

  Marszałek mówił, że trzeba być romantykiem celów, ale pozytywistą środków. Jacky Bartosiak to dzieciak.

  Byłem przeciwnikiem wolty Gowina, bo chodziło o stabilność państwa. A teraz trzeba przewietrzyć scenę. I sam Kaczyński zainicjował jeszcze lepszą zmianę. To jest demokratyczne przedstawienie.

  Chodzi o to, żeby wojna hegemoniczna zaczęła się tam, gdzie powinna a nie znowu u nas come on!

  2
    1. Guy Fawkes

     Kaczyński wprowadzając do ustawy zwierzęce ORMO sam pozbawia się elektoratu na wsi, robiąc miejsce dla konfederastii i PSL.

     Czytelne jak alfabet Braille’a. Gdyby chciał sam rządzić jeszcze 3 lata, to by nie forsował takich jaskrawo komunistycznych ustaw.

 6. datik

  OK
  Ty chyba zapodałeś kiedyś ciekawą „reko” na CDR, miało być 421 – nie wierzyłem – a było…. 🙂
  Mimo wszystko dołożyłem S na tym ruchu i nieznacznie zarobiłem ale pierniczę taki zarobek drugą razą : )
  Teraz coś powiesz ?

  1. arteks

   @datik

   Pisałem o 421 i to było minimum (bananowe info i zagrania) , na szybko obecnie według mnie z H1 to max 417 i w dół ( z H4) dalej nie patrzyłem.
   Do premiery s na CDR to tylko krótkie korekty i uciekać.
   W20 tygodniowym nie wygląda mi wzrostowo.

 7. datik

  Jak obstawiacie ostatnią godzinę ? Coś czuję, że tym razem, pomimo malutkiego LOP na wygasającej będzie się jednak działo (?) Z delikatnym wskazaniem na południe ale nie obstawię tym razem (chyba)
  —————–
  Po „telefonie do przyjaciela” wycofuję się z tej „prognozy” 🙂
  Zabawy nie będzie na co zresztą LOP na wygasającej wskazuje.

     1. sumadartson

      Niebawem armia nam się powiększy bez wydatków:
      „…Bitna Białoruś, bujne Zaporoże pod polskie dążą sztandary.
      Sięga nasz orzeł aż po Czarne Morze, wracając na szlak swój prastary…”
      Przepowiednia się spełnia a Waszmość małej wiary.
      Całkiem nie do wiary

      1
  1. sumadartson

   Można próbować na podłodze, jednak po wygaśnięciu serii, Eurokapitał może stracić motywację do pompowania balona usiakowego. A ta podłoga może być pod sufitem nieboszczki WTC. U nas wprawdzie wieżowiec nie tak wysoki, jednak…

 8. billy_the_kangoor

  @konsultant121
  Zmusiłeś mnie do odszukania wpisów. Znalazłem, walutowy mistrzu. Prawie 3.90 to był szczyt marzeń? Świetnie!
  Do dat i cyfr pamięć mam dobrą, jeszcze :0

  „”konsultant121 14 marca 2020 o 11:39
  waluty sprzedane.
  billy_the_kangoor 14 marca 2020 o 11:46- Odpowiedz
  Już? Całość? Masz jeszcze dobry tydzień czasu… W jeden dzień nikt się nie obróci….
  konsultant121 14 marca 2020 o 13:02- Odpowiedz
  Całość. Jestem zadowolony. O wiele lepiej niż w banku i bez podatku Belki.””

  1

Dodaj komentarz