Amerykański dolar nadal słabnie

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Być może reagując na czwartkową deklarację przewodniczącego FED złożoną podczas wystąpienia Jerome Powella na konferencji w Jackson Hole o gotowości Rezerwy Federalnej do tolerowania przez dłuższy czas wyższych niż do tej pory poziomów dynamiki wskaźników inflacji w USA amerykański dolar kontynuował dziś rano swą rozpoczętą w marcu deprecjację względem euro. W ramach cyklu Kuznetsa można ją próbować utożsamiać z podobnymi falami słabości USD z lat 1985-1992 i 2000-2008.

Do najniższego poziomu od września 2018 spadł również kurs USD/PLN. Również w tym przypadku łatwo stworzyć prostą formułę, która sugeruje podobieństwo obecnej sytuacji do tych z okolic dwu poprzednich gospodarczych recesji w USA (szare pionowe pasy na poniższym obrazku).

WIG-20 zanotował w ciągu dwu ostatnich sesji najsilniejszy spadek od miesiąca (-0,9 proc. w piątek i -1,6 proc. w poniedziałek osiągając w ten sposób dolne ograniczenie bardzo już wąskiej wstęgi Bollingera i zbliżając się do potencjalnego poziomu wsparcia wyznaczanego przez rosnące dolne ograniczenie hipotetycznego kanału trendu wzrostowego rozpoczętego w marcu. W poniedziałek traciły wszystkie główne polskie indeksy.

Po wczorajszym lekkim spadku cena kontraktów na S&P 500 lekko rosła dziś rano (+0,25 proc.). W Azji – jak to zwykle ostatnio – brak było dziś rano dominującej tendencji. Najsilniej – o +0,9 proc. – rosły koreański Kospi oraz tajwański TAIEX, ponad 1 proc. traciły główne indeksy w Australii, na Filipinach i w Nowej Zelandii.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć sierpniowe rekordy publikowanych przez SouFun-CREIS średniej i mediany cen nieruchomości w głównych metropoliach Chin:

… 5-ty z rzędu wzrost publikowanego przez HALPIM PMI dla Węgier w sierpniu:

… sierpniowy spadek publikowanego przez Markit wskaźnika PMI dla przemysłu w Polsce:

… oraz trzeci z rzędu wzrost wartości publikowanego przez NDC wskaźnika PMI dla przemysłu przetwórczego Tajwanu w sierpniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. mac-erson

  Więc przyszedł ten dzień… – układy wskaźników pokazują szczyt pomiędzy dzisiejszym otwarciem US a jutrzejszym otwarciem US.
  Dostałem wezwanie od intuicji: siodłać konie, napoić i ruszyć w podróż.
  Większość koni pojedzie zaprzęgiem NSQ100, pozostałe SP500, DJIA, DAX, JPN, Copper (i fKGH)
  W rezerwie Oil, może fMWIG, fCDR zobaczymy.
  Przewidywany poziom docelowy NSQ100 – ok. 12250-12300.
  Więcej już dziś jutro nie napiszę bo roboty jest od groma, konie nieco rozleniwione i brudne więc trzeba je porządnie przygotować do drogi 😉

  2
   1. Payton

    “korekta we wrześniu pewnie będzie jak co roku, chociaż w USA jest rok wyborczy to może nie być” Będzie plus chociaż może być minus. Będzie zimno chociaż może być ciepło. Będzie ciemno chociaż może być jasno. Będzie sucho chociaż może być mokro. Czyste pierdy 🙂

    4
    1. Bankier

     No taki jest rynek , u nas jest kupa od 3 miesięcy a w USA mega hossa więc nawet tutaj sie porozjeżdżało i nic nie działa więc zawsze trzeba mieć scenariusz alternatywny , ty wiesz wszystko więc podaj zagranie co do punktu i godziny .

     2
 2. Primipilus

  Właśnie powszechne są próby łapania górki, której nie ma. Słabe PMI. A nie wiecie, że im gorsze wskaźniki tym lepiej dla giełdy? Po ścianie strachu w górę. A szczyt kiedyś będzie. Wg mnie już widać, że rozliczenie obecnej serii FW możliwie jak najwyżej, może nawet ponad 1900. No ale kto to widzi – nieliczni.

  1
 3. Primipilus

  Mały LOP był przy 29000 – 30000. Teraz powoli dobija do 34000. Brakuje 6000 do normalności. To już nie jest taki mały. A nawet jakby był 34000-36000 do końca serii to nie szkodzi. Taka zmyłka LOP-owa żeby nikt nie wiedział o co chodzi.

  1. mac-erson

   Ostrożności nigdy za wiele. Ale czasami potrzebna jest też odwaga 🙂
   Siodłam konie i nie czytam więcej bloga bo to tylko może mi przeszkodzić w podjęciu suwerennych decyzji zgodnie z moimi wskazaniami. Tak jak pisałem od godz. 16tej do jutra do 16tej buduję pozycję. NSQ100 hiperbola zgadzam się tylko moim zdaniem właśnie się kończy i będzie godziwe boom.

   1
  1. Darek51234

   Czas nic tu nie zmieni drogi przyjacielu. Ty i tak będziesz miał rację. Bo faktycznie kiedyś będzie 1900 i to nawet niedługo. Większość sytuacji na rynku jest ciężka do zdiagnozowania. E są taki momenty gdy widać to co będzie na 80-90%. Tak było w piątek. I jeśli ktoś takich momentów nie widzi to powinien pietruszka handlować.

 4. digesting slowly

  ” Luto 1 września 2020 o 07:32

  Tak jest tylko jeden nieomylny i wszechwiedzacy na tym forum- digesting slowly i jego tłuste Elki. Reszta to czerń.

  Max 1 września 2020 o 08:04

  „Słyszalny choć powiedziany szeptem, a głośnieszy niż krzyk. To głos prawdy.” chyba głupoty.”

  No ja o Panach też nie mam najlepszego zdania. Szczególnie razi brak wykształcenia, nawet nie potrafią nawiązać do dobrego cytatu.

  A propo tłustych L. Nie razi Was to?

  https://stooq.pl/q/?s=eurusd&d=20200901&c=10y&t=c&a=lg&b=0&r=wig20

   1. digesting slowly

    Może. Ale ja jestem ceniony na całym świecie, mogę żyć, pracować i prosperować wszędzie choćby od jutra.
    Natomiast bolszewicka agitka na “zarządzaniu i marketingu” jaką się tu chwali to nie jest wykształcenie.

      1. digesting slowly

       Może, akurat Pana bardzo mało kojarze. Jest tu grupa wykształconych inaczej, ostatnio za Bolkiem skandowali.
       Ich też z osobna nie rozrózniam, nie czytam ich pierdowych komentarzy, dla mnie nie istnieją.

 5. red.007

  @Luto

  “Luto
  26 sierpnia 2020 o 11:30
  Panie Red ale ruch poniżej 1 lipca korygujacy Pan podtrzymuje?”

  “red.007
  26 sierpnia 2020 o 11:37
  Obowiązkowo,niezależnie od bieżących wariantów.”

  “Luto
  26 sierpnia 2020 o 11:45
  Dziękuję”

  Ponieważ wykres był uprzejmy wybrać rozwiązanie nr 2 z tego:

  “red.007
  14 sierpnia 2020 o 21:26
  Nic dodać,nic ująć Panie Max.
  1.Wybijemy 21 lipca,to jeszcze trochę urośniemy,ale i tak zejdziemy później poniżej 1 lipca.
  2.Nie wybijemy 21 lipca,to schodzimy w tym ruchu poniżej 1 lipca.
  Jeśli miałbym się bawić w jakieś szczególiki,to zejście poniżej 1800,przekreśla punkt 1.
  Tak więc do poziomu 1800,oba warianty możliwe.”

  to w związku z zejściem poniżej 1800,aktualna sytuacja formacyjna ma 3 warianty:

  1.TUK w C od 21 lipca(mało prawdopodobne).
  2.Pędząca podwójna trójka od 9 czerwca z płaską W,z dużą X(1-21 lipca),z płaską Y.
  Przy tej wersji możemy dojść tylko do okolic 30 lipca i nie zejdziemy poniżej,będzie to koniec korekty.
  3.Potrójna trójka WXYXXZ,gdzie od 13 sierpnia robimy Z.
  Przy tej wersji schodzimy na 1 lipca lub nieco niżej.

  Niezależnie od wariantu,obowiązuje to z czerwca:

  “red.007
  26 czerwca 2020 o 07:36
  …Na obecną fazę,nie niżej jak 1694.
  Na 2100,będzie mój wpis kończący.”

  Dlaczego o tym piszę?
  Otóż jeśli gra Pan krótką,to w przypadku gdy wykres wybierze sobie realizację punktu nr 2 z wariantów,wówczas nie spadniemy poniżej 1 lipca i zaczniemy następny wzrost hossy z wydłużoną falą nad 2100.
  Ponieważ nie wiem,który wariant wykres zechce realizować a jednocześnie chcąc być wobec Pana w porządku,przedstawiam powyższe.

  15
     1. Payton

      Jaki fotosik dla wyjasnienia? Bankier skończ już z tymi pierdami. Był post, gdzie Darek wyraźnie napisał brać Ski po 1845 bodajże piątek koło południa (nie pamiętam dokładnie kiedy ale pamiętam doskonale bo mało kto podaje co jak i po ile i kiedy) w czasie rzeczywistym, skończ już chłopie z tymi pierdami bo nie nadążam przewijać ekranu 🙂

      9
 6. Bankier

  Jest akt oskarżenia przeciwko byłym funkcjonariuszom CBŚP i CBA zamieszanym w tzw. aferę podkarpacką. Z ustaleń prokuratury wynika, że policjanci mieli chronić sutenerów w zamian za usługi seksualne. Grozi im do 10 lat więzienia.

  2
 7. Bankier

  Odnośnie bankow to podały fatalną informację o kredytach latem , nikt nie chce inwestować i kredytów nie biorą , nie ma inwestycji nie będzie nowych miejsc pracy i rozwoju ,

  TVPiS da przeżarł setki miliardów i będzie syf , tak się konczy rozdawnictwo za nic biedocie zamiast tworzenie miejsc pracy .

  5
 8. Bankier

  1. J. Emilewicz: inwestycje w III kwartale znów spadną dwucyfrowo
  Sytuacja w całej polskiej gospodarce w trzecim kwartale ma być lepsza, ale nie w inwestycjach – prognozuje wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

  2
 9. Bankier

  https://stooq.pl/n/?f=1372440

  Chciałabym zwrócić uwagę na pewien interesujący fakt. Jeżeli inflacja wyrwie się spod kontroli, można by pomyśleć, że jedynym rozwiązaniem dla Fed byłoby podniesienie stóp procentowych. Na wykresie poniżej widać jednak, że Fed może w ogóle nie być w stanie podwyższyć stóp procentowych! W istocie, mimo iż rentowności amerykańskich obligacji skarbowych stale spadały od lat 80., rosły koszty obsługi długu rządu federalnego ze względu na większe ilości dłużnych papierów wartościowych emitowanych przez rząd i kumulowanych przez długie lata. Innymi słowy, amerykańskiego skarbu państwa może nie być stać na wyższe stopy procentowe!

  1
 10. Bankier

  Własnie wybijamy 100 dzienną na WIG 20 , ostatni raz wybiliśmy ją dołem w lutym i było wiadomo co , 200 setka też bliziutko nad ceną była , wąsko i wybicie dołem dobrze nie wrózy ale może jeszcze zawrócą .

 11. Bankier

  Wystarczyło ze Sasin mega ZNAfCA ogłosił ratowanie górników przez PFR i energetyka lot koszący na nowe dołki zrobi , chyba tylko sasin na całym swiecie inwestuje w WYNGIEL , gdyby przynajmniej swoje inwestował to uj mu w ucho.

  W 2021 juz minister finansów ogłosił DYWIDENDY praktycznie zerowe , nikt polskiego shitu nie kupi z WIg 20 bo po co .

  8
  1. red.007

   Pan masz upodobania do fotosików,już jeden z Ursusa Panu przedstawiłem i co mnie od Pana spotkało?
   Pokazałeś Pan swoje fotosiki?
   Niech to co piszę o rynku Panu wystarczy.
   Natomiast ten temat jest w grze:

   “red.007
   21 sierpnia 2020 o 16:00
   Spoko,jedni piszą pierdy,inni mają jaja i grają.
   To nie była projekcja,projekcja to wzrost nad 1,20.
   Zbliżamy się do poziomów dla zajęcia długiej,o czym wspomniałem powyżej.
   Jeszce dzisiaj.”

   “Bankier
   21 sierpnia 2020 o 16:05
   A ja wspominałem wręcz odwrotnie i na razie Dulary w cenie ale kupuj euro , jest sznsa że przy 1,17 chwilę postoją”

   “red.007
   21 sierpnia 2020 o 16:07
   To co Wasza Wielebność uważa,to niech sobie uważa.”

   https://stooq.pl/q/?s=eurusd&c=3m&t=c&a=ln&b=1

   4
 12. digesting slowly

  Światowa pandemia głupoty trwa w najlepsze. Definicja inteligencji to zdolność do przystosowywania się do zmieniających się warunków otoczenia. Ludzie powinni się już zorientować że są manipulowani, chyba chodzi o to że mass media obniżają współczynnik inteligencji ludzkości.
  Dedykuję wszystkim zniewolonym umysłom, ale także poganiaczom niewolników, jak ich pomocnikom (w tym pożytecznym idiotom).

  https://www.youtube.com/watch?v=kOFu6b3w6c0

 13. sumadartson

  Dzień dobry.
  Luty 2018=luty2020=wrzesień2020, z tą różnicą że obecnie przewartościowanie akcji w usiaku osiągnęło granice absurdu.
  Na shortkoń a łupy(złoto,mns) brać w troki, jakiem szlachcic z prapradziada

  1
    1. Bankier

     Bankier 1 września 2020 o 14:20Odpowiedz
     Panie RED to pytanie brzmi , czy grasz pan teraz L-ki na korektę do tego 1810 , czy masz S-ki , czy czekasz na korekte do 1810 i zagrasz S-ki ?

     To jest pytanie i sedno tradingu ?

     Jeżeli nie umiesz odpowiadać na pytanie to po co sie wtrącasz co kiedyś zrobiłeś i ile zarobiłeś , ja kiedyś byłem młody piękny i okrutnie bogaty.

Dodaj komentarz