Czeka nas rząd mniejszościowy?

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Negocjacje prowadzone w okresie powyborczym przez partie tworzące od 2015 roku koalicję rządową w naszym kraju wyraźnie załamały się w ostatnich dniach, co – jak się wydaje na podstawie doniesień medialnych – zwiększa znacząco prawdopodobieństwo powstania rządu mniejszościowego (nie mającego trwałego poparcia większości sejmowej). Nie byłby to pierwszy taki przypadek w okresie minionych 30 lat. W tym czasie mianem rządu mniejszościowego można określić rządy Jerzego Buzka w latach 2000-2001, Leszka Millera w latach 2003-2004, Marka Belki (2004-2005), Kazimierza Marcinkiewicza w latach 2005-2006 oraz Jarosława Kaczyńskiego od kryzysu w lipcu 2007 do końca kadencji. Ostatni rząd mniejszościowy, który powstał po zerwaniu koalicji PiS-LPR-Samoobrona trwał bardzo krótko, bo jedynie pomiędzy sierpniem a listopadem 2007, a więc praktycznie na początku Wielkiej Bessy. Na poniższym obrazku na wykresie WIG zaznaczone zostały orientacyjnie okresy tych rządów mniejszościowych, chociaż oczywiście skala sejmowego poparcia dla rządu ma raczej niewielki związek z koniunkturą panującą na rynku akcji.

WIG-20 pomimo piątkowego spadku o 0,8 proc. nadal bronił w piątek wsparcia wyznaczanego przez dołek indeksu z 8 września. Spały w piątek również WIG i mWIG-40, natomiast rosły indeksy małych spółek: sWIG-80 zwyżkował o +0,8 proc. zamykając się na najwyższym poziomie od prawie 2 tygodni, zaś NCIndex zyskał 1,5 proc.

Cena kontraktów na S&P 500 spadała dziś rano o 0,6 proc. będąc na granicy przełamania wsparcia wyznaczanego przez minimum z 9 września. W Azji w poniedziałkowy poranek lekko przeważały spadki. Najwięcej tracił Hang Seng, który spadając o -1,7 proc. znalazł się na najniższym poziomie od połowy czerwca. Najsilniej o 0,2 proc. rósł tajlandzki SET Index.

Spółka Krynica Vitamin (C/Z 43,2, C/WK 5,52, stopa dywidendy 1 proc., kapitalizacja 304 mln zł) została w tym miejscu wspomniana 20 grudnia ub. r. Tego dnia kurs zamknął się na poziomie 5,48 zł. W piątek jedna akcja spółki kosztowała na zamknięcie 24,8 zł. Można uznać, że silny piątkowy wzrost spowodował wyczerpanie przesłanek stojących za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki 9 miesięcy temu.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od piątku, można wspomnieć +1,5 proc. roczną dynamikę produkcji przemysłowej w Polsce w sierpniu:

… -1,2 proc. roczną dynamikę PPI w Polsce w sierpniu:

… historyczny rekord nadwyżki w handlu zagranicznym Belgii w lipcu (+3,95 mld euro):

… drugą najwyższą w historii nadwyżkę obrotów bieżących Włoch w lipcu (+6,4 mld euro):

… dane na temat wysokości salda obrotów bieżących Unii Europejskiej (bez Wielkiej Brytanii) w lipcu:

… silny wzrost wysokości deficytu obrotów bieżących USA w II kw. br. do najwyższego poziomu od lat 2004-2009:

… -4,3 proc. roczną dynamikę PKB w Rosji w sieprniu:

… wrześniowy wzrost wartości publikowanych przez uniwersytet Michigan wskaźników zaufania konsumentów w USA:

… oraz historyczny rekord wartości publikowanego przez CBS indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Holandii w sierpniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte
opracowaniem. W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE. Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej. Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finansowych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20. Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Komentarze

 1. Bankier

  pisomatoły to dno , narobili 500 mld długu i kasa sie skonczyła i smierdzący padliną jarus ucieka po tym jak mateusz nie dostał ustawy BEZKARNOSC PLUS i czeka go więzienie z Sasinem bo trzeba byc wyjątkowym idiotą zeby taki przekręt usankcjonować

  pierwszy tydzien pokazuje zły kierunek na GPW

  10
        1. sumadartson

         Słuszna uwaga. Zwłaszcza że z analogii do września 1939 r. może nas czekać wyprawa w krainę niebytu. Mówię tu wyłącznie o poziomach indexów, jako że z wizji przeszłych strategów planowania przyszłości wynika że Najjaśniejsza „środkiem ustali się świata” i żaden oszołom „postępowy” już jej nie zniewoli.

         1
 2. tinley

  W USA prawdopodobnie mamy już okres pozycjonowania rynków pod wybory. potencjał do spadków coraz wiekszy. Wygrana Bidena równa się kłopotom natury zarówno gospodarczej (podatki, zielona energia, socjal) jak i politycznej (Trump nie uzna prawdopodobnie tych wyborów i mozliwy jest duży polityczny chaos). To co sie działo po wyborze Trumpa na prezydenta to mały pikus przy tym co się bedzie działo gdy ta władzę straci.
  Rząd mniejszosciowy? W Polsce? U Kaczynskiego? No way. Prędzej nowe wybory, ale to nie bedzie potrzebne bo najpóźniej jutro Zbyniu ubierze wór pokutny i klęknie przd wrotami Nowogrodzkiej. Przecież tu chodzi o nic innego jak władza i pieniadze. Dla pretorian Ziobry mimo ideowych deklaracji ważniejsze są stanowiska i kasa. Gdy Ziobro przelicytował najprawdopodobniej teraz u ziobrowych chłoaków mokre gacie. Mają nowe domy, kredyty, rodzina pousadzana tak aby dorobić się na następne dwa pokolenia, wybory do Europarlamentu po drodze… Kto będzie z tego rezygnował w imię pałki którą Ziobro miałby bić po głowie Sasina i Morawieckiego w postaci ustawy bezkarnosciowej. Oni nie beda ginać za ambicje Ziobry.
  Jest jeszcze Rydzyk który mógłby wstawić się za Ziobra jako że Ziobro to dla niego straszak wyborczy na Kaczynskiego, ale Kaczynski kupi Rydzyka za nowe miliony a Rydzyk Ziobrę sprzeda. Zbynio to mały, tchórzliwy człowiek. Ukorzy sie we wtorek a po miesiacu zacznei się mscić wywalając papiery ze swojej czarnej teczki. Będzie dokładnie taki sam scenariusz jak z Banasiem, Glapinskim. Tamci byli nie do ruszeni z konstytucyjnego pkt widzenia (Pis szanuje Konstytucje he he…). Zbynia Jarek nie może się pozbyć z innych powodów. Skończy się wiec tak samo – Będą się gryźć, beda próbować zabijać, ale wszystko zostanie w rodzinie spojone rządzą władzy, pazerności i pieniądza.

  6
  1. sumadartson

   W 2007 wszyscy „wchodzili na rynek deweloperski”. Wielu poległo już rok później.
   Jeśli do zamka utrzymają indeksy „na kurs’ie uz’ieml’ienia” i nie zbiją znacząco złota(mns), czeka mnie dzienny rekord przychodów na wychudzonych wprawdzie, ale rekordowej liczbie shortkoni

 3. datik

  Dzisiejsi rolnicy stają się jakby … szlachtą zagrodową, za pozwoleniem lorda Sumadartsona.

  Rolnictwo to kluczowy segment zdrowego, naturalnego kapitalizmu, państwo powinno o rolnictwo dbać i je szanować.
  ——————
  Nie macie pojęcia ile kasy jest w rolnictwie do wzięcia z różnych agencji, funduszy. Doszło do tego, że ci którzy już nieco nosa wychylili poza swoją zagrodę zatrudniają ludzi specjalnie do „wyrywania” kasy skąd się da. Chyba nie o taką pomoc chodzi ?

 4. Guy Fawkes

  @Datik

  //Nie macie pojęcia ile kasy jest w rolnictwie do wzięcia z różnych agencji, funduszy. Doszło do tego, że ci którzy już nieco nosa wychylili poza swoją zagrodę zatrudniają ludzi specjalnie do „wyrywania” kasy skąd się da. Chyba nie o taką pomoc chodzi ?//

  A Ty ciągle o tej … kombinatoryce:))))

  Nasze zdrowe zagrody znalazły się wewnątrz eurokołchozu. Podobnie jak cała gospodarka musi się borykać z socjalizmem.

  1
  1. sumadartson

   @Datik ma rację. Nowo powstająca „szlachta zagrodowa” połowę sukcesu zawdzięcza kasie pozyskanej z eurokołchozu.
   Na szczęście tam nie da się zbytnio „zakombinować”, bo arimr-y sprawdzają wszystko skrupulatnie. Natomiast na krwawicy rolników znacznie bardziej bogacą się przetwórcy i handel. Wyrywają kasę bez skrupułów.

   1
  1. sumadartson

   Sądzę że wątpię. Skoro padł szczyt 51 z bodaj 2006 roku, to obecnie ważna kreska jest na poziomie 31 z 2014 roku lub – o czym pisałem wcześniej – na poziomie 27; 26 z 2012 roku. Ale ropa to przeżytek. W obecnych czasach świat zakrzyknie Au-uuuuu

     1. sumadartson

      Tak ale odkupuję tylko pośrednika a nie surowiec (pisałem Waszmości dlaczego). Skoro od szczytu na 200 (ostatnie sztuki oddałem po 173,60) skorekcił się o 62 % do 70 zeta (złoty podział Fibo), to nie uchodzi nie odkupić. Ilekroć piszę au, trza czytać mns. Oddam na wtórnym szczytowaniu. Na rynku przytrafia się to nie tylko białogłowie. : ))

    1. toya

     Myslę, że ten inwestor to sprzedawał miesiąc temu 🙂 Po miesiacu korekty gadanie o spadkach to jak kupowanie biletu Kraków-Gdansk planująć, że wsiadziemy w Łodzi.

     Oczywiscie, ze możemy kontynuować ruch w dół, ale zakończenie korekty również jest opcją i pod ten scenariusz jakieś żetony można postawić, co właśnie uczyniłem.

   1. resss

    i bardzo dobrze. nasi pchają w unii temat uszczelniania podatkow a tymczasem holendrzy dostaja extra premie do budzetu za bycie rajem podatkowym.

    konflikt z holandia to tak naprawdę podchody pod demontaż raju w Holandii i stad ataki ich premiera etc.

    dla ulatwienia holenderskie firmy to ing Heineken shell randstad philips

    1. Guy Fawkes

     Najpierw przeczytaj sobie katechizm. To nie jest takie proste, że przeczytasz tekst sprzed kilku tysięcy lat, z języków, kultur, religii tamtych czasów ani be ani me i chcesz dyskutować na blogu finansowym:)))))

     Albo ten ksiądz biblista, Chrostowski na początek.

        1. sumadartson

         Przedni pomysł, jako że od jutro zamierzam wizytować rodowy las z prapradziada, czy mi tam włościaństwo jakowej wycinki nocami nie poczyniło i ze trzy doby na tej wizytacji włości mi zejdzie, jednak do łikendu niechybnie do dworu sciągnę.
         Nie wiem jeno czy Arcymistrz nam nie popędzi kota za dysputy nie w temacie, ale jeśli będzie treściwie i krótko, to może nikt postronny nie zauważy

 5. Guy Fawkes

  @@

  W warunkach konfliktu hegemonicznego i wyczerpania Systemu finansowego ojro unia i tak się rozpadnie.

  Ileż można drukować pieniądze? Jak długo Rzesza może drenować wszystkich dookoła generując powszechny dług?

  W którymś momencie sprężyna pęknie.

  1
  1. Guy Fawkes

   Normalnie świat drenują banki, a w ojro unii mamy jeszcze Rzeszę i takie operetkowe państewka jak Niderlandy, co je kiedyś Zagłoba komuś tam darował.

   Za dużo drenów w jednym miejscu, tak się nie da, choćby nie wiem jaki socjalizm, choćby nie wiem jakie antify.

   1
  1. red.007

   @artysta_malarz123

   „red.007
   13 września 2020 o 10:08

   @artysta_malarz123

   …Bieżący tydzień(FED/rozliczenie serii) wyjaśni czy będzie wyjście nad 1830.
   Powiem nawet,że dla koncepcji spadkowej,nie powinien wyjść nad 1820.
   Dlaczego o tym piszę?
   Ja L-ki jeszcze nie gram.
   Jeśli nie będzie wyjścia nad 1830,to wykres wykona jeszcze jedno zejście poniżej 8 września…
   Dla posiadanych akcji nie ma to większego znaczenia,ale dla gry na kontrakcie już tak.
   Będzie to ostatni spadek i dobra okazja(dla mnie)do wzięcia LLLLLLLLLLLLLLLL.
   Zatem czekam,czy wychodzimy nad 1830,czy schodzimy trochę poniżej 8 września.”

   https://stooq.pl/q/?s=wig20&c=3m&t=c&a=ln&b=1
   Powyższe wypełnione i zagrane.
   Od 22-23 września rozpoczynamy wzrost,w wymiarze wielotygodniowym,nad 2100.

   9
   1. michau

    Biorąc pod uwagę obecny sentyment, jest to bardzo odważna koncepcja i jakże odmienna od powtarzanych tu wynurzeń-zanurzeń.
    Niezależnie od wyniku dziękuję za dzielenie się konkretami na forum.

    A jeśli całość się wypełni, to zapewne zostanie Pan forumowym złotym guru, co w tej sytuacji naturalnie się będzie należało.

    3
 6. kimsaoni

  @datik

  To jest ciekawe:

  „1978 r. Papieżem zostaje Albino Luciani , człowiek niezwykle skromny, postępowy i uwielbiany przez masy , którego pontyfikat trwał tylko 33 dni. Zgadzał się na stosowanie środków antykoncepcyjnych, dopuszczał kapłaństwo kobiet, sprzeciwiał się celibatowi. Postanawia zniszczyć mafijne struktury watykańskich finansów, a następnie oczyścić Watykan i Kościół z oszustów i aferzystów. Sporządza listę 121 purpuratów watykańskich do natychmiastowego zdymisjonowania. Tuz przed rozpoczęciem zaplanowanych czystek umiera 28 września po „zjedzeniu niestrawnego posiłku” (zostaje otruty). Nie przeprowadzono sekcji zwłok. Jego testament ginie w tajemniczych okolicznościach.”

  Jeszcze niedawno zastanawiałem się, czy taki sam los nie spotka papieża Franciszka. Ma wielu wrogów w hierarchii.

  1. sumadartson

   Memento mori, czasem szatan przywdziewa owczą skórę, by pokrzyżować ścieżki Pana. Zaiste wielki to był człowiek i postępowy ponad cierpliwość szatańską. Jego wielki następca wszak cierpliwie i z dobrocią dokonał wielkich rzeczy. Wiele z zamierzeń poprzednika wprowadził w spokoju i w jedności z Mocą.

 7. Guy Fawkes

  @Datik

  //Czego jeszcze nie rozumiesz ?//

  Ha ha!

  Takiego zbioru bredni to jeszcze nie widziałem. I kto tu jest politrukiem?:)))

  Z ciekawości rzuciłem okiem, najbardziej podoba mi się to:

  //1648 r. – Na fali katolickiego antysemityzmu, wymordowano w Polsce ok. 200 000 Żydów.//

  To ciekawe, po co katolik Wiśniowiecki ratował i ewakuował żydów z obszarów zajętych przez kazaków?

  Wszystko inne jest tak samo prawdziwe. Nawet komuna realna nie miała tak bogatego repertuaru.
  Nie wiem, czy oczekujesz współczucia, czy usprawiedliwienia, zrelatywizowania własnych grzeszków?:))

 8. datik

  Co powiesz na Dino?
  Masz jeszcze shorty? Spółka to jakiś fenomen. Niedługo przeszkocza kalitizacje PKO bp!
  —————-
  Akcje są bardzo mocnych rękach i mam wrażenie, że nie spada tylko dlatego, ze nie ma komu opchnąć.
  Cała maszyneria opiera się na otwieraniu nowych sklepów i dopóki się nie zatnie….
  Skończy podobnie jak CCC, jestem o tym przekonany, tylko kiedy ?

  W piątek już byłem bliski rezygnacji i nie wszystkie zrolowałem nie mówiąc o dobraniu; prawie 8k w plecy ; (

Dodaj komentarz