Na początku września padł nowy rekord liczby zakażeń SARS-CoV-2 na świecie

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

W pierwszej dekadzie września tygodniowa liczba wykrytych na świecie nowych zarażeń wirusem SARS-CoV-2 osiągnęła nowy szczyt sięgając poziomu prawie 1,9 miliona. Nieco pocieszające jest to, że tygodniowa liczba przypisanych COVID-19 zgonów na świecie (ponad 42 tysiące) nie tylko nie przekroczyła rekordowego poziomu z kwietnia, ale również pozostała niższa od sierpniowego szczytu. Może to sugerować, ale spadającą (co dosyć naturalne przy epidemiach) zjadliwość zarazka, albo doskonalenie metod radzenia sobie z infekcją stosowanych przez lekarzy.

Na czele globalnego rankingu pod względem tygodniowej liczby nowych przypadków nadal znajdują się 3 ludne kraje, czyli Indie, USA i Brazylia, chociaż w tych dwu ostatnich widoczny jest od końca lipca spadek liczby nowych zarażeń.

Ale oczywiście opieranie się na bezwzględnej liczbie przypadków może być mylące, bo ukrywać jakiej lokalne wybuchy epidemii w mniejszych krajach. Przykładem z ostatniego okresu może być Izrael, gdzie w maju wydawało się, że epidemia została całkowicie opanowana, a obecnie liczba nowych przypadków zarażenia na milion mieszkańców kraju jest ponad 2-krotnie większa niż w Brazylii i 30-krotnie większa niż w Polsce.

WIG-20 po środowym wzroście nie zdołał w czwartek powrócić ponad naruszoną wcześniej linię wsparcia wyznaczoną przez dołki z czerwca i lipca, ale jego spadek nie był duży (-0,5 proc.). W czwartek spadły również w podobnej skali WIG i mWIG-40, natomiast sWIG-80 i NCIndex zanotowały niewielkie wzrosty.

Po odbiciu się w środę od dolnego ograniczenia wstęgi Bollingera cena kontraktów na S&P 500 stabilizowała się wczoraj i dziś rano w zakresie wyznaczonym przez środową sesję. W Azji brak było w piątkowy poranek dominującej tendencji: najsilniej o 2 proc. rósł główny indeks giełdy w Indonezji, największy spadek notował australijski All Ordinaries (-0,8 proc.).

Kurs akcji spółki Rank Progress (C/Z 5,5, C/WK 0,16, kapitalizacja 63,2 mln zł) działającej w branży inwestycyjno-deweloperskiej przełamał na przełomie wiosny i lata opadającą linię 4-letniego trendu spadkowego oraz poziom szczytu z końca 2019 roku. Za pozytyw można uznać fakt, że kurs w dołku z początku kwietnia nie zdołał przełamać historycznego minimum z początku 2016 roku. Główną wadą tego wykresy wydaje się być fakt, że dwa poprzednie kluczowe lokalne szczyty ceny akcji spółki ustanowione zostały w 2012 (marzec) i 2016 roku (maj). Cykl 4-letni?

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć informacje na temat rocznej dynamiki głównych wskaźników inflacji w Norwegii w sierpniu:

… dane na temat wysokości bilansu handlu zagranicznego Białorusi w lipcu:

… dane na temat rocznej dynamiki produkcji i sprzedaży samochodów w Chinach w sierpniu:

… -8,3 proc. roczną dynamikę produkcji przemysłowe we Francji w lipcu:

… -7,6 proc. roczną dynamikę produkcji przemysłowej we Włoszech w lipcu:

…-11,9 proc. roczną dynamikę produkcji przemysłu przetwórczego w RPA w lipcu:

… najwyższą od grudnia 2017 roczną dynamikę sprzedaży detalicznej w Brazylii w lipcu:

… +1,2 proc. roczną dynamikę produkcji przemysłowej w Malezji w lipcu:

… oraz dane na temat rocznej dynamiki CPI i zharmonizowanego CPI w Niemczech w sierpniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. Guy Fawkes

  //… Izrael, gdzie w maju wydawało się, że epidemia została całkowicie opanowana, a obecnie liczba nowych przypadków zarażenia na milion mieszkańców kraju jest ponad 2-krotnie większa niż w Brazylii i 30-krotnie większa niż w Polsce.//

  Czyżby Fenicjanie na obecnym etapie rozwoju socyjalizmu zaprzestali już posługiwać się żydowskim słupem i zderzakiem?

  W Izraelu szaleje zaraza, a na ziemi fenickiej jak nie wybuchy to pożary.
  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/liban-bejrut-ogromny-pozar-w-porcie-w-ktorym-niedawno-doszlo-do-poteznej-eksplozji/g09tl3g,79cfc278

  Źle to wróży dla izraelskiego resursu w przededniu WW3.

  1
    1. sumadartson

     Po zmianie serii pozostaną im do konsumpcji: słabnące sondaże wyborcze, nasilająca się rewolucja lewacka, płonąca coraz mocniej Kalifornia, długi nie do spłacenia i wiele, wiele innych.
     Kalifat natomiast będzie się mierzył dodatkowo z problemem nagłej ucieczki lordów zza kanału i tym samym co wymieniłem u usiaku.
     My natomiast musimy sporo zainwestować w rodzącą się unię wschodnią i ochronę naszych wodzów przed ew. wciągnięciem nowiczoka

     2
   1. Luki

    nie, o świeczkach 5 minutowych mówię w kontekście kilku ostatnich dni i kształtowania prawego ramienia ORGR – (właśnie czy będzie). Długoterminowo też rozkład wolumenów na teoretycznym ORGR od października jest potwierdzony.

       1. Luki

        zgadza się, stąd komentarz Pana sumadartson jest bardzo trafny, pytanie czy trend skończył się na 26 sprzed kilku dni czy jednak będzie około 35 jak by wychodziło z ORGR czy wyżej.
        Żeby było 100 to musieliby zrobić porządek z kamiennym i związki naprostować a tego się przy obecnej władzy nie spodziewam więc 100 to możne w następnym albo jeszcze następnym cyklu jak cena węgla koksującego pozwoli

        1. sumadartson

         Patrząc z boku (bez pozycji) sesja z 8 września wygląda bliźniaczo to tej z 8 czerwca. Wielki obrót dzienny (dzień odwrotu?) przy zwycięstwie pesymizmu w ciągu sesji. Mocno spekulacyjny walor. Wolę handel drożejącym złotem inwestycyjnym, niż fedrowanie przeżytku minionych epok.

         4
   1. digesting slowly

    Tzn w to że jest taki wirus moge uwierzyć. Ale nie wierzę w to co o nim mówią i że cały ten COVIDsheet na całym świecie jest faktycznie spowodowany tym wirusem. Mogli sobie każdy inny wirus przeziębienia wybrać, których jest miliony rodzajów, nazwać go i zrobić pandemię.

    4
     1. sumadartson

      Mam podobne odczucia. Kryzys jest cykliczny (PMI jesienne go rozpoczęły). Wirusem usprawiedliwia się coraz gorszą sytuację ekonomiczno-gospodarczą. Powiększanie długów w celu ratowania gospodarki przed wirusem!!!! tylko pogłębia i wydłuża kryzys w imię lepszych sondaży polityków trzymających władzę

      3
 2. Griot1234

  luki
  na jsw jak i na brasterze gra jest oparta tylko na wykresach i o ile na za jsw cokolwiek stoi to za Brasterem nic ,ale od wieków na trupka brał śliski wgorz szczupaki wolą zaś zywe ryby i nie żywia się padliną .wszak zjęśc wędzonego węgorza to przyjemnośc

 3. Bankier

  wczoraj oglądałem czarno na białym w tvn 24 , słucham wypowiedź prezes Lux Medu , która mówi że w warszawskim mordorze pracowało 10 000 osób ale to juz nie wróci , mało tego ludzie nie chą już tak pracować wolą zdalnie z domu bo mają duzo wiecej czasu to akurat rozumiem , ale do sedna ta Pani prezes mówi że ona nie wiedziała ze zamiast rok spotykać sie z filiami i pracownikami robi to teraz w miesiąc i ona NIE WIEDZIAŁA ŻE TAK można , masakra pani prezes nie wie że mozna videokonferencje prowadzić kto ją tam wcisnął na to stanowisko ,

  także tylko nowe technologie na to stawiam żadne ropy węgle gazy i inne pierdy

  6
  1. Luki

   Bankier, oczywiście że nowe technologie to przyszłość. Kwestia tylko tego na jakim one poziomie są wycenione na dzisiaj. Jedni uważają że są wycenione za wysoko a drudzy uważają że nie i tyle w temacie, kto ma racje zobaczymy po czasie

   2
 4. macarek

  Dwie odrealnione wypowiedzi:
  https://stooq.pl/n/?f=1374277
  https://stooq.pl/n/?f=1374262&c=1&p=4+22

  //W jego ocenie, polski system finansowy i bankowy jest szczególnie stabilny. Nie jest przez nic zagrożony….podsumował Glapiński//
  //Spółki Skarbu Państwa są w dobrej kondycji, mimo najtrudniejszego okresu gospodarczego w historii – napisał w piątek na Twitterze wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin//

  2
   1. macarek

    Szczególna stabilność nie jest spełniona przy takim portfelu frankowym, słabej rentowności, kilku bankach poniżej wymogów kapitałowych (stajnia Czarneckiego), dużej rzeszy spółdzielczych na progu wywalenia.
    Spółki SP (ogólnie) np. PGG – jest w dobrej kondycji?

    2
 5. Primipilus

  Ciekawostka, którą zauważyłem na fixingu – w październiku dziabiemy 1950-2000. Trudno uwierzyć ale tak może być. Z tym, że to jeszcze wymaga weryfikacji. Sam jestem zaskoczony – przecież to niemożliwe 1950-2000 w październiku. A jednak możliwe.

  1
 6. Primipilus

  Bankier masz ograniczone postrzeganie. Skąd wiesz czy to ja nie jestem szulerem z grupy szulerów z najwyższą rangą. Może bawię się na tym forum albo szukam równych mnie. Pisałem, że kilka osób z tego forum ciekawie pisze, coś wiedzą o giełdzie. Tylko kilka osób.

  1. Bankier

   Szuler na GPW był tylko 1 jak podawali koncentracje miał 80% rynku ale sobie nie życzył i zaprzestali podawać koncentracje -to ten sam co podniósł w bessie 2008 roku FW20 o 5% na fixie, ty to możesz co najwyżej sobie pampersa zmienić , nie marnuj mojej ręki na jałowe pogaduchy .

   5
 7. Primipilus

  …podawali koncentracje miał 80% rynku..- koncentracja to zabawa. Mało znaczy ten wskaźnik. Są takie elementy na giełdzie, które mało kto zauważa. Będzie 1950-2000 w październiku to uwierzysz.
  Błogosławieni ci co nie widzieli a uwierzyli.

  1
 8. Griot1234

  Wcale nie mówię, że to nie jest możliwe .mnie nie interesuje pułap wigu czy cena aktywa ,bez wartości indeksów , coinów ,metali lokacyjnych bardziej czas wejścia i wyjścia, a ten określany nie jest przez kalendarz lecz przez odbiór wydarzeń w ludzkich mózgach,bo to ich emocje wpływają na ruch cen rynkowych. Cena kieruję sie zaś przy wyborze akcji .czas ma tu znaczenie drugorzędne zwłaszcza przy mało płynnych aktywach. Jedynie obligacje podlegają ogólnym prawidłom czasu i ceny, choć bywają odchylenia spowodowane ludzkimi emocjami warto wtedy wykorzystać taką anomalię.

  1

Dodaj komentarz