Niemieccy ekonomiści najbardziej optymistyczni od 20 lat

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Wrześniowa wartość ZEW Economic Expectations Index dla Niemiec osiągnęła wartość 77,4 proc. wychodząc na najwyższy poziom od okresu wrzesień 1999-maj 2000.

Ocena bieżącej sytuacji gospodarczej Niemiec lekko się poprawiła we wrześniu, ale nadal pozostawała na bardzo niskim poziomie. Próba znalezienia podobnych epizodów w okresie minionych 29 lat niestety nie daje odpowiedzi na temat perspektyw niemieckiego rynku akcji. W przeszłości można znaleźć 4 podobne do obecnego epizody wielkiego optymizmu co do przyszłości ankietowanych przez ZEW ekonomistów połączonego z niską obecną bieżącej sytuacji gospodarczej. Co prawda w 3 przypadkach – czerwiec-wrzesień 1996, wrzesień 2003-marzec 2004 oraz wrzesień 2009 – można mówić, że optymistyczne oczekiwania co do przyszłości się potwierdziły a DAX zyskiwał na wartości, ale takie sygnały z okresu marzec-czerwiec 1994 oraz marzec-lipiec 2002 okazały się pułapkami.

WIG-20 pogłębił we wtorek (-0,8 proc.) poniedziałkowy spadek (-0,8 proc.) odbiwszy się od linii oporu wyznaczanej przez dołki indeksu z czerwca i lipca. Traciły wczoraj na wartości wszystkie główne indeksy polskiego rynku akcji (najsilniej o 1,1 proc. spadł mWIG-40).

Po dwu sesjach wzrostu cena kontraktów na S&P 500 ustabilizowała się dziś rano na poziomie z wczorajszego zamknięcia. W Azji “tradycyjnie” ostatnio brak było we wtorek dominującej tendencji. Najsilniej o 1 proc. zwyżkowały tajwański Taiex oraz australijski All Ordinaries, 1,2 proc. spadał filipiński PSEi.

Kurs akcji należącej do Grupy Kapitałowej Fasing spółki MOJ (C/Z 2,1, C/WK 0,25, kapitalizacja 11 mln zł) działającej w branży elektromaszynowej w czerwcu przełamał dwie ważne linie oporu: jedną wyznaczoną przez szczyty ceny z okresu kwiecień 2016-styczeń 2019 oraz drugą będącą górnym ograniczeniem kanału 7-letnie trendu spadkowego. Od czerwca kurs korygował ten wzrost zbliżając się do dolnego ograniczenia kanału rozpoczętego 13 miesięcy temu trendu wzrostowego.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć sierpniowy spadek rocznej dynamiki CPI i zharmonizowanego CPI we Francji do +0,2 proc.:

… wzrost stopy bezrobocia w Rumunii do najwyższego poziomu od 1,5 roku w sierpniu (3,3 proc.):

… sierpniowy spadek rocznej dynamiki CPI i zharmonizowanego CPI we Włoszech do najniższego poziomu od 4-5 lat (-0,5 proc.):

… +2,9 proc. roczną dynamikę CPI w Polsce w sierpniu:

… dane na temat wyników polskiego handlu zagranicznego w lipcu:

… historyczny rekord wysokości nadwyżki budżetowej Turcji w sierpniu:

… -7,7 proc. roczną dynamiką produkcji przemysłowej w USA w sierpniu:

… nowy historyczny rekord publikowanej przez Deutsche Hypothekenbank średniej ceny nieruchomości mieszkalnych na rynku wtórnym w Niemczech w sierpniu:

… -7,3 proc. roczną dynamikę produkcji przemysłowej w Rosji w sierpniu:

… oraz dane na temat wyników handlu zagranicznego Japonii w sierpniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte
opracowaniem. W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE. Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej. Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finansowych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20. Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Komentarze

  1. pire

   A czego się spodziewasz, średni obrót na spółce to ~20 000 pln, kupisz akcje zamiast kilku butelek wina i masz hossę. Takie prorokowanie jest banalnie proste, niejaki Longterm robi to na średnich spółkach i cała jego abonamentowa gromadka kupuje posłusznie windując wybrane spółki 🙂

  1. digesting slowly

   Właśnie chciałem to samo wspomnieć.

   Czasami mi się wydaje że tylko ja gram na instrumencie :).
   Ale na tych całkiem małych spółkach możliwe że faktycznie nikt nie gra, co z tego że są epizodyczne wzrosty, jak nie da się tego wykorzystać? Ktokolwiek by nawet parę groszy włożył, to zwalą kurs.

 1. billy_the_kangoor

  @D_S
  dlatego płynność to taki sakrament. Też jestem za mały, żeby dźwignąć, już mnie tam nie ma.
  Im mniejsza płynność, tym większe ryzyko, aczkolwiek tutaj “ktoś wali” wg wykresu. Można się jedynie dostosować.
  np. MRB,TPE, CRM, BML też – takie przykłady, ale podobnych spółek jest coraz więcej.
  Z drugiej strony, czy TSLA, FB odbywa się to inaczej. Raczej nie.
  Idąc dalej tym tropem, gram na WHEAT – tutaj też, żeby sprzedać kontrakt, to napotykam na trudności, albo za wysoko obstawiam, jak mam S, albo za nisko, żeby odkupić L.
  do czego zmierzam – “ONI” widzą te zlecenia” 🙂
  b.

  1
 2. billy_the_kangoor

  Andrzej pewnie ciężko przechodzi rehabilitację. :0
  Taki żarcik odnośnie prawdy i prawdziwości wpisów na tym blogu oraz mijającego nam bardzo szbko roku.
  Podobnie jak z Co-Vid 19 – “ma zapewne bezobjawowe złamanie ręki”
  b.

  13
  1. Bankier

   Ja prdle ze tAKIE mendy mają tutaj tyle polubień to szok . Ale jak widac kazdy kłamczuch sądzi innych swoją miarą . Rehabilitacja głąbie to sie zacznie ale nie tydzien po operacji łokcia , mam ci idioto wkleic wypis ze szpitala w Poddebicach ?

   12
 3. Bankier

  BARTOSZ KOŁODZIEJCZYK46 min. temu
  Sąd Najwyższy zdecydował ws. dezubekizacji. Jest wyrok
  Sąd Najwyższy zdecydował ws. dezubekizacji. Zdaniem sędziów SN nie wolno poddawać dezubekizacji osoby tylko i wyłącznie na podstawie jej przynależności partyjnej z czasów PRL.
  Jest wyrok ws. dezubekizacji. Sąd Najwyższy podjął decyzję
  Jest wyrok ws. dezubekizacji. Sąd Najwyższy podjął decyzję (East News)
  dzqn53v
  Sąd Najwyższy zdecydował ws. dezubekizacji. W środę 16 września zapadł wyrok w tej sprawie. Zdaniem sędziów SN dezubekizacji nie można poddać danej osoby, tylko i wyłącznie ze względu na jej przynależność partyjną w czasach PRL.

  Jak tłumaczy Sąd Najwyższy, sam fakt przynależności do danej formacji nie jest wystarczający do stwierdzenia, że dana osoba służyła totalitarnemu państwu.

  Wyrok Sądu Najwyższego – orzekającego w 7-osobowym składzie – to porażka PiS i Zbigniewa Ziobry, który stał na stanowisku, że sam fakt przynależności do danej formacji wystarczy, by obniżyć emerytury funkcjonariuszom z czasów PRL.

Dodaj komentarz