Od jutra październik

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Trzy warunki dla S&P 500:

 1. w ciągu ostatniego miesiąca indeks ustanawia rekord;
 2. w ciągu poprzednich 4 sesji indeks spada do przynajmniej 40-sesyjnego minimum;
 3. w ciągu poprzednich 2 sesji indeks rośnie o ponad 3 proc.

… zostały spełnione w środę. W przeszłości od 1928 roku to dopiero 6-ty przypadek równoczesnego zajścia tych 3 warunków. Poprzednie miały miejsce 23 października 1987 (tuż przed słynnym krachem, którego decydująca faza rozpoczęła się 2 października 1987), 3 września i 29 października 1997 (tuż przed i na początku kryzysu azjatyckiego), 7 sierpnia 2007 (w okolicach szczytu cen akcji poprzedzającego początek Wielkiej Recesji) oraz 2 marca br. (tuż przed załamaniem cen akcji wywołanym dotarciem pandemii koronawirusa do Europy).

Poza tym z października 1987 roku można te sygnały generowane przez S&P 500 nanieść na wykres WIG-u:

WIG-20 po przełamaniu w poniedziałek w górę linii oporu krótkoterminowego trendu spodkowego wykonał wczoraj ruch powrotny do niej (-1,2 proc.). Spadł również WIG (-0,7 proc.). Rosły jednak indeksy akcji mniejszych spółek (najsilniej o 2,5 proc. NCIndex). Obecny poziom WIG-u 20 jest nieodległy od 3 potencjalnych oporów wyznaczanych przez dolne ograniczenie konsolidacji indeksu z okresu czerwiec-sierpień (ok. 1790 pkt.), opadającą średnią 200-sesyjną (1802,4 pkt.) oraz górne ograniczenie wstęgi Bollingera (1809,3 pkt.).

Cena kontraktów na S&P 500 kontynuowała dziś rano ruch powrotny do przełamanej w górę w poniedziałek linii oporu krótkoterminowego trendu spadkowego. W Azji w środowy poranek brak było dominującego trendu. Najsilniej o +0,8 proc. rósł Hang Seng, najmocniej o 2,2 proc. spadał australijski All Ordinaries.

Spółka Unima 2000 Systemy Teleinformatyczne (C/Z 11,4, C/WK 0,72, kapitalizacja 9,25 mln zł) została w tym miejscu wspomniana 9 stycznia bt. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 2,48 zł. Wczoraj jedna akcja spółki kosztowała na zamknięcie 3,38 zł. Osiągnięcie przez kurs akcji spółki górnego ograniczenia długoterminowego kanału trendu spadkowego czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki nieaktualnymi.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin można wspomnieć 4-ty z rzędu wzrost rocznej dynamiki sprzedaży detalicznej w Hiszpanii w sierpniu (-4,2 proc. r/r):

… 5-ty z rzędu wzrost wartości publikowanych przez Konjunkturinstitutet wskaźników nastrojów gospodarczych, konsumentów i przedsiębiorców w Szwecji we wrześniu:

… najwyższą od końca 2007 roku liczbę wydanych osobom prywatnym w Wielkiej Brytanii pozwoleń na budowę domów w sierpniu:

… wrześniowy wzrost publikowanych przez DG ECFIN wskaźników nastrojów ekonomicznych, przedsiębiorców i konsumentów w strefie euro:

… wzrost rocznej dynamiki PPI w Brazylii do +13,5 proc. w sierpniu:

… najniższą od początku 2015 roku roczną dynamikę CPI i zharmonizowanego CPI w Niemczech w sierpniu:

… najniższą od 18 lat wartość rocznej dynamiki publikowanego przez Bank of Israel wyprzedzającego wskaźnika stanu gospodarki w Izraelu w sierpniu:

… nowy rekord publikowanego przez S&P/Case-Shiller indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w USA w lipcu (+4,8 proc. r/r):

… wzrost wartości publikowanych przez Conference Board wskaźników zaufania konsumentów w USA we wrześniu:

… oraz -11,7 proc. roczną dynamikę produkcji przemysłowej w Japonii w sierpniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem. W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE. Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej. Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finansowych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20. Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Komentarze

    1. Payton

     Bardzo porządnie i precyzyjnie dla S ustawiony SL no ale Pan Bąkier zamiast podać swój…., oh wait, zapędziłem się 🙂 Dla mnie taką krótkoterminową granicą dla L znów, gdyby ktoś wchodził jest poziom 1685-1687, i dla mnie zejście do ok. 1690 i obrona będzie fajnym momentem na kolejne L, no ale co ja tam wiem nie Panie Bąkier? 🙂

     4
 1. Bankier

  Giełdowa grupa może wydać nawet 200 mln EUR na rozwój działalności na rynku zagospodarowania śmieci. Kapitał zdobędzie m.in. ze sprzedaży akcji spółki nieruchomościowej.

  mądry prezes , podwyzka cen smieci o 300% to wie gdzie leżą duze pieniądze

 2. Bankier

  PAPATRADER

  PS. Z związku z kilkoma pytaniami odnośnie ceny moich szkoleń, to niestety muszę być konsekwentny i skoro napisałem, że będzie to 5% wartości mojego portfela to tak po prostu jest. Obecnie koszt ten wynosi 2838 zł (5% z 56760,45 zł). Zapraszam do brania udziału w konkursach, które od czasu do czasu ogłaszam. Zawsze jest możliwość wygrania atrakcyjnego rabatu 20-30%.

  PANIE WB pan sie uczy jak sie robi pieniądze .

  2
 3. wider_swider

  Nie wiem Bankier skąd wziąłeś 1 pkt SL, podczas gdy moja pozycja jest zabezpieczona na BE. Ale to nieistotne.
  Skoro Twoim zdaniem na 1719 nie ma nic, a moim jest wszystko, to znaczy że nie nadajemy na tych samych falach.
  Szczerze mówiąc jeśli nie usatysfakcjonowała Cię proporcja 1 punktu SL (wg Twoich obliczeń, bo w rzeczywistości 0 pkt) do 100 punktów zysku, to ciężko byłoby mi doścignąć Twój poziom tradingu.

  1. Bankier

   dodałem prowizje , zobacz juz prawie SL ci zdjęli a jak na platformie grasz to napewno , dlatego uwazam ze to błąd z tym SL ale to pewnie wynik tego ze ci troche wczesniej wywiezli nad to 1720 , moim zdaniem ciężko ugrac 100 pkt przy ryzyku na BE chyba ze silny trend jakis a tutaj bzdziny bez kierunku

   1
  2. Bankier

   okay skoro nadajesz na innych falach to powiedz dlaczego SL na 1719 pkt chętnię się czegos dowiem jak to będzie wartosciowe , z własnego doswiadczenia wiem ze jak za szybko ustawiałem BE to mi pozycje zabrali i pojechali potem w moim kierunku beze mnie .

   1. duch_natury

    w krótkim terminie:
    – powrót do spadków
    – kontynuacja wzrostu / korekty – linia krótkoterminowego trendu spadkowego od wczorajszego rannego szczytu jest na ok 1720, 1719-1721 – zamyka też zdecydowanie dzisiejszą “lukę spadkową”.

      1. OK

       Wkleić można wszystko. Wolałbym pokazać Ci to na żywo na zasadzie wzajemności. Stan konta w domach maklerskich wraz z prawdziwą historią transakcji, która nic nie pomija. Proponuję się spotkać. Weźmiemy ze sobą laptopy, żeby się móc zalogować do swojego konta. Ja zweryfikuje Ciebie, a Ty mnie skoro mi nie wierzysz na słowo 🙂

       3
    1. duch_natury

     Przy systemie – szybko ucinam straty a pozwalam zyskom rosnąć zawsze większość wejść będzie stratnych.
     Nie jest to jedyny system pozwalający zarabiać każdy musi znaleźć swój. Widocznie do Ciebie ten system nie pasuje.
     Zaorski grał Va Banque – taki system jeśli nie transferujesz części wygranych na zewnątrz prędzej czy później konczy się bankructwem.

     2
     1. Bankier

      ale zobacz ze on na kazda transakcje ryzykuje 1% i powiedzmy ze zaczynasz od samych stratnych czyli 69 pierwszych wejsc masz w plecy bo tego wykluczyc nie możesz i jak potem zarobisz ?

      system musi byc przemyslany a on ma raczej przemyslane dojenie ludzi na szkoleniu , on znajdzie 20 naiwnych i ma tyle co cały jego kapitał zeby jeszcze miał system z sensem ,pierwszy raz widze ze szkolenie kosztuje 5% od kapitału to jakis oszust i jeszcze przyłazi na darmowy blog pana WB i szuka klientów , niezły tupeciarz .

      3
     2. Bankier

      rafał dokładnie bardzo szybko ciął straty, jego po weekendzie tak otworzyli i to własnie błąd ze został na weekend z pozycjami lewarowanymi a nigdy tego nie robił i miał otwarcie -40% na ropie co chyba sam przyznasz zdarza sie wyjątkowo rzadko

      4
      1. duch_natury

       hmm, złapał na max lewarze spadający nóż. Toż to szkolny błąd z pierwszej klasy podstawówki.
       Ale każdemu zdarza się chwila nieświadomości, emocje wzięły górę. Miał pecha i okazało się dla niego tragiczne w skutkach.

      2. papatrader

       @Bankier Zajmowanie tak dużej pozycji na ropie w tamtym konkretnym czasie i pozostanie z nią na weekend świadczy tylko o tym jakim inwestorem jest Pan Zaorski. Szkoda tylko ludzi, którzy przez kilka ostatnich lat byli skutecznie prowadzeni na rzeź przez takich graczy-celebrytów.
       Z pewnością brokerzy działający na naszym rynku będą mu pomniki stawiać z zysków, które im napędził (rzekomo ich krojąc xD ). Może i ja mu jakąś laurkę wyślę, bo z grona napędzonych przez niego na rynek spekulantów, z pewnością znajdą się tacy, którzy zaczną szukać rzetelnej wiedzy.
       Można powiedzieć, że każdy jest kowalem swojego losu, dlatego nie mogę mieć pretensji i nie mam do Pana Zaorskiego, nigdy go nie obserwowałem, ani nie słuchałem, ani nie naśladowałem.
       W najgorszym położeniu z nas trzech jest Pan, Panie Bankier, ponieważ pozostało Panu tylko trolowanie na blogu, ani zarabiać na rynku nie potrafisz, ani ze szkoleń, ani od brokera.

       1
       1. Bankier

        Rafał to jedyny wiarygodny sppekulant z imienia nazwiska i trejdów live na you tube

        nie masz prawa przebierancu szkoleniowcu których Rafał tępił zabierac głos , jak zajmiesz 1500 lotów na Dax to mozesz cos z nim popolemizowac a teraz rob szkolenia za 5% wydumanego kapitału

        Ja z Rafałem pisałem bardzo dużo więc przestan pacynko pajacować szkoleniami a zarabiaj na rynku

        10
        1. papatrader

         No cóż każdy ma prawo do swojej opinii. Ja jednak 1500 lotów na DAX raczej nigdy nie zajmę xD
         A dlaczego Rafał Zaorski tępił płatne szkolenia, robiąc darmowe to już pozostanie tylko jego tajemnicą 😉
         Zresztą nie moją rolą jest czepianie się innych spekulantów, ale Pan już kilkukrotnie podawał to nazwisko jako dobry przykład, stąd ku przestrodze dla innych wolałem napisać. Koniec tematu z mojej strony.

         1. Bankier

          On grając 1500 lotów na dax ryzykował jak sam mowił 60000zł przy kapitale ponad 10 mln to sobie sam okresl jakie miał ryzyko

          z takich jak ty ktorzy główne zródło dochodu zrobili sobie ze szkolen to nabijał sie za kazdym razem i tępił niemiłosiernie .

          1
          1. papatrader

           Żal chłopa, że tak skończył. Nie ma co się nabijać. Każdy wytrawny spekulant przełykał gorycz bankructwa co najmniej 1 raz (mi się zdarzyło dwukrotnie, po drugim razie porzuciłem całkowicie tamto podejście do giełdy, które promuje m.in. Pan Zaorski, było to w roku 2015 🙂
           Moje szkolenia są dobrowolne a wszystkie zagrania w moim blogowym porfelu podawane na żywo, więc każdy może ocenić moje ruchy i wyrobić sobie opinię, czy taki sposób pomnażania oszczędności jest dla niego ok.

    1. resss

     jak chcesz naprawdę sie pośmiać, poczytaj jak to Tusk najpierw tłumaczył ze 500+ to świetny pomysl ale nie ma pieniędzy. gdy po półtora roku wplywy z vatu wzrosły o 5x mld tusk juzbtlumaczul6ze to dzięki dobrym rządom pelo tr pieniądze teraz sa haha

     5
 4. wider_swider

  Bankier, chętnie Ci powiem, ale to chwileczkę zajmie. Muszę na dzisiaj zakończyć tę przemiłą pogawędkę z Tobą i wrócić do mojego przełomowego projektu.
  Zapraszam Cię serdecznie na moje szkolenie: “Jak precyzyjnie ustawić SL”.
  Cena szkolenia to jedynie 10% kapitału, ale będę również oferował różnego rodzaju rabaty i bonusy, *
  Jestem dopiero na etapie tworzenia oferty:
  – zdjęcie uczestnika skaczącego na bungee bez majtek to rabat 8%
  -zdjęcie uczestniczki lub żony uczestnika skaczącej na trampolinie topless to rabat 9%
  – filmik z wykonaniem ugięć ramion w podporze przodem (pompek) to obniżka ceny szkolenia o 1% za każde 10 pompek. W przypadku zrobienia jednorazowo 110 lub więcej powtórzeń, wtedy to ja płacę uczestnikowi za moje szkolenie

  Dopóki nie poinformuję, proszę się nie zapisywać, ponieważ nie wymyśliłem sobie jeszcze mojego kapitału początkowego.

  * Rabatu/bonusu udzielam w formie bonu podarunkowego do wykorzystania na kolejne moje szkolenia

  20
  1. Bankier

   I ? to nie ma znaczenia bo mogą miec duze zyski w przyszłosci , to nie takie proste chociaz prezes wyjątkowo dla mnie kręci rynkiem , powinien KNF mu sie przyjrzec

   Elon Musk powiedział ze on i jego rodzina zadnej szczepionki na covid nie przyjmie

   3
    1. duch_natury

     Cierpliwości nie mam ale z timingami zwrotnymi istotnie poprawiło się od zeszłego roku w szczególności tych S-kowych. Praca, praca, praca a efekty przyjdą (w kolejnym wcieleniu) 😉
     Cieszę się, że powoli wracasz w dobrym stylu. Powodzenia Marcin.

 5. billy_the_kangoor

  @wider_swider
  myślę, że warto było pozostać co najmniej do wypełnienia się ORG na W20.
  444 okazało się nie dnem, ale prawym ramieniem.
  Może to się ziścić przy słabnącym PLN, nawet tak bym wolał, a wtedy walutowa niespodzianka. 🙂
  b.

Dodaj komentarz