Optymistyczne prognozy międzynarodowych instytucji finansowych na 2021 rok

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Główne międzynarodowe instytucje finansowe są generalnie optymistycznie nastawione, jeśli chodzi o tempo wzrostu gospodarczego na świecie w przyszłym roku. Po bardzo silnym spadku w bieżącym roku roczna dynamika realnego PKB na świecie w 2021 roku jest szacowana na +4,2 proc. przez Bank Światowy, +4,8 proc. przez EUI (Economist Intelligence Unit) oraz na +5,3 proc. przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Te prognozy generalnie sugerują dla świata na lata 2020-2021 gospodarczy scenariusz dosyć podobny do tego, które rozegrał się w latach 2009-2010.

Nieco bardziej zniuansowana jest prognoza OECD, która wyróżnia dwa scenariusze: „single hit scenario”, w którym apogeum pandemii jest już za nami oraz „double hit scenariuo”, w którym jesienią i zimą pandemia ponownie uderzy z dużą siłą (patrz niedawno wprowadzony drugi okres kwarantanny w Izraelu). Jednakże w obu scenariuszach według OECD globalny realny PKB w przyszłym roku będzie wyższy niż w roku bieżącym: o 5,2 proc. w pierwszym – optymistycznym – scenariuszu i o 2,8 proc. w drugim (pesymistycznym).

WIG-20 po trzecim z rzędu spadku na środowej sesji (-0,3 proc.) zamknął się najniżej od czasu 3-miesięcznego dołka z 8 sierpnia. Podobne niewielkie spadki zanotowały wczoraj wszystkie główne indeksy polskiego rynku akcji.

Cena kontraktów na S&P 500 spadała dziś rano o ok. 1 proc. atakując poziom wsparcia wyznaczony przez minima sprzed kilku dni. W Azji dziś rano spadały wszystkie główne indeksy poza Shanghai B-Share Index (+0,2 proc.). Ponad 1 proc. spadki notowały australijski All Ordinaries, koreański Kospi oraz Hang Seng z Hongkongu.

Kurs akcji spółki Bioton (C/WK 0,65, kapitalizacja 386 mln zł) zajmującej się produkcją oraz dystrybucją produktów biotechnologocznych oraz leków generycznych naruszył w tym roku długoterminową linię oporu przechodzącą przez szczyty z 2006, 2016, 2018 i 2019 roku wcześniej testując poziom historycznego minimum z 2013 roku, a obecnie nadal przebywając nad poziomem rosnącej średniej 200-sesyjnej. Sytuacja techniczna kursu akcji jest niejasna, ale wydaje się najbardziej przypominać tą z połowy 2014 roku, z okresu korekty spadkowej, która nastąpiła po przełamaniu poprzedniej linii długoterminowej formacji wachlarza.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć spadek rocznej dynamiki CPI i „core” CPI w Wielkiej Brytanii w sierpniu do najniższego poziomu od 5 lat:

… +1,5 proc. roczną dynamikę publikowanego przez Acadata Ltd. indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Wielkiej Brytanii w sierpniu:

… historyczny rekord publikowanego przez First National Bank indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w RPA w sierpniu (+2,8 proc.):

… dane na temat wyników handlu zagranicznego strefy euro w lipcu:

… najniższą od 7 lat roczną dynamikę publikowanego przez CSO indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Irlandii w lipcu (-0,5 proc. r/r):

… dane na temat salda obrotów bieżących Wietnamu w II kw. br.:

… -8,9 proc. roczną dynamikę sprzedaży detalicznej w RPA w lipcu:

… +4 proc. roczną dynamikę wskaźnika inflacji bazowej (bez cen żywności i energii) w Polsce w sierpniu:

… historyczny rekord publikowanego przez NAHB-Wells Fargo wskaźnika koniunktury panującej na rynku deweloperskim w USA we wrześniu:

… oraz +5,1 proc. roczną dynamikę sprzedaży detalicznej w USA w sierpniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte
opracowaniem. W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE. Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej. Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finansowych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20. Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Komentarze

 1. long_short

  Ewidentnie kapitał z rozgrywanych tematów covid BML/XTB przesiadł się na JSW.
  Zobaczymy czy JSW wejdzie na obroty powyżej 100mln zł na sesję,
  ale wygląda na to że JSW będzie grane w najbliższych miesiącach.

  @Red.009
  podtrzymuje Pan scenariusz na wyjście powyżej 1900?
  Jeśli tak to chyba już czas szukać dołka.

 2. duch_natury

  Usiaki kołują od bandy do bandy, nagłe zmiany – pisałem jakiś czas temu, że będzie szarpało.
  Dlaczego: tygodniowe cały czas wzrostowe, dzienne i niskie interwały w korekcie. Więc szarpanie pomiędzy długoterminowymi a krótkoterminowymi.

 3. billy_the_kangoor

  Polskiej giełdzie powinno postawić się zupełnie inne pytanie, niż dwaj cwaniaki Andrzeje kombinują.
  Czy my gonimy RTS, czy oni nas, to już pozostawiam do dywagacji w kręgu zaprzyjaźnionych osób.
  https://stooq.com/q/?s=^rts&d=20200917&c=1m&t=l&a=lg&b=0&r=wig20
  Na walucie pękło tylko 90, a ja chciałbym ATH na walucie 100 oraz na indeksie ATL 680 (Karbala).
  Pytanie, czy z marszu, czy jednak cofka do 80?
  Obstawiam to drugie.
  z drugiej strony RGR RTS jak malowany, w Polandii 680 PLWS też się wybroniła. Ta pika na prawie 700 to zapewne błąd systemu.
  b.

 4. billy_the_kangoor

  @Ivanka
  o to to to to. Lepiej bym tego w słowa nie ujął.
  Zacny Aktor, miałem przyjemność poznać pana Romana w Świnoujściu, krótko przed jego śmiercią.
  Byłem dzieckiem, ale rozumiałem kim jest. Film powstał grubo przed moimi urodzinami, ale został kultem.
  b.

  2
 5. sumadartson

  macarek 17 września 2020 o 09:03

  //@sumadartson

  //…Utopię w potopie.
  Zarządzam pełne zanurzenie//

  Nadchodzi ta druga silniejsza fala, którą tu z mac-ersonem omawialiśmy wcześniej.//

  Na relatywnie silnym rynku bezpieczniej poczekać z otwieraniem shorta serii Z do zamka lub jutrzejszego wygaszania Ubootów

  1. macarek

   hmm i rymy z dniem dzisiejszym:

   //A cóż to za historia nowa?
   Zdumiona spyta Europa
   Jak to? To chłopcy Mołotowa
   I sojusznicy Ribentroppa

   …Już starty z map wersalski bękart,
   Już wolny Żyd i Białorusin
   Już nigdy więcej polska ręka
   Ich do niczego nie przymusi….//

   1

Dodaj komentarz