Rozpoczęło się IPO Allegro

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Rozpoczęła się pierwsza oferta publiczna akcji Allegro, która ma szanse stać się jedną z największych w historii polskiego rynku kapitałowego, a sama spółka uzyskać jedną z największych na GPW kapitalizacji. Jak się wydaje właściciele spółki postanowili spróbować wykorzystać do częściowej realizacji zysków tegoroczny boom w handlu internetowym wywołany pandemią koronawirusa. W jednym z tegorocznych rankingów wielkości spółek e-commerce na świecie opublikowanym przez SimilarWeb pod względem miesięcznej liczby odwiedzin Allegro znalazło się na 10-tym miejscu (193,9 mln odwiedzin miesięcznie). Można przy tej okazji przyjrzeć się wykresom 3-ech spółek, które w tym zestawieniu zajęły podium. Na pierwszym miejscy z ponad 20-krotnie większą niż Allegro liczbą odwiedzin znalazł się Amazon.

Drugie miejsce w tym zestawieniu zajął z ponad 9-krotnie większą niż Allegro miesięczną liczbą odwiedzin eBay:

Na trzecim miejscu w tym rankingu znalazł się chiński AliExpress należący do AliBaby (ale oczywiście AliBaby prowadzi o wiele szerszą działalność niż tylko e-commerce):

Ten ostatni wykres jest o tyle ciekawy, że przy dużej dozie dobrej woli można się na nim dopatrzeć pewnej analogii pomiędzy wybiciami w górę do nowych historycznych szczytów kursu akcji Alibaby z czerwca 2017 oraz z lipca 2020 (bliskie średniej długości cyklu Kitchina 37 miesięcy). W poprzednim cyklu należało się akcji tej spółki pozbyć w styczniu 2018 (to był też cykliczny szczyt WIG-u) lub w czerwcu 2018.

Po silnym spadku we wtorek WIG-20 odbił się w środę o +0,6 proc. w górę. Tego wzrostu nie potwierdzał MACD, który ustanowił swój nowy 5-miesięczny dołek. Od +0,5 do +1 proc. rosły wczoraj również wszystkie pozostałe główne indeksy polskiego rynku akcji. Minimalnie pogłębił swój 11-letni dołek indeks WIG-BANKI (-0,1 proc.). W trakcie wtorkowej sesji nowe minimum zaliczył też makroindeks WIG_MS_FIN.

Po wczorajszym odbiciu w górę dziś rano cena kontraktów na S&P 500 notowała minimalny wzrost (+0,1 proc.). W Azji w środowy poranek brak było dominującej tendencji. Silnie bo aż o 2,3 proc. rósł australijski All Ordinaries, natomiast najmocniej bo o 0,6 proc. spadały główne indeksy giełd w Indonezji i Malezji.

Kurs akcji spółki Present24 (C/Z 42,9, C/WK 1,13) zajmującej się sprzedażą poprzez swoje sklepy internetowe w 10 krajach Unii Europejskiej produktów z grawerem będących pomysłem na prezent, spadł od końca lipca o ponad 2/3 w pobliże rosnącej średniej 200-sesyjnej, którą można traktować jako wsparcie. Równocześnie podczas tego spadku kurs przełamał linię wsparcia rozpoczętego w marcu trendu wzrostowego, która obecnie stała się potencjalnym oporem.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć historyczny rekord deficytu budżetowego Niemiec w sierpniu (-40,4 mld euro w sierpniu):

… wrześniowy spadek wartości publikowanego przez CBI wskaźnika bilansu wolumenu zamówień w Wielkiej Brytanii:

… drugi z rzędu spadek rocznej dynamiki aktywów banku centralnego w Polsce (+32,4 proc. r/r):

… najniższy w okresie minionych przynajmniej 22 lat poziom rocznej dynamiki pożyczek dla krajowych podmiotów w Polsce (+0,1 proc.):

… nowy przynajmniej 22-letni rekord rocznej dynamiki agregatu pieniężnego M1 (+34,2 proc.):

… wzrost wartości publikowanego przez DG ECFIN wskaźnika zaufania konsumentów w strefie euro we wrześniu:

… 13-letni rekord zannualizowanej liczby sprzedanych domów na rynku wtórnym w USA w sierpniu:

… nowy rekord średniego poziomu cen nieruchomości na rynku wtórny w USA w sierpniu:

… wynoszący -25,1 mld zł 12-miesięczny deficyt budżetowy Polski w sierpniu:

… oraz najwyższą od 4 lat nadwyżkę w handlu zagranicznym Tajlandii w sierpniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte
opracowaniem. W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE. Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej. Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finansowych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20. Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Komentarze

 1. sumadartson

  Wykresy zagranicznych krewniaków to siok. Wywalamy wszystkie śmieci i wchodzimy w Allergię. A, prawda. Szlachta nie ma śmieci.
  @ Guy Fawkes
  Chwilowo nie doczytałem Waszmości w najważniejszym dla ludzkości temacie M-S. Nadrobię gdy czas pozwoli, bo chwilowo ciągle w pędzie.

  1. macarek

   Ale wycena IPO Allegro już uwzględnia ta jazdę – co innego jakby weszli w 2002 na dnie…. Po drugie numer 1 i 3 robia sporą konkurencję, i jak pandemia sie skończy to będziesz mógł na tym papierze dosiadać dorodnych szortkoni.

   2
 2. OK

  K CDR 405 zł TP 450 SL 396 będę brał S FW20 na zamknięcie jako zabezpieczenie przed luką dla tej pozycji, bo CDR chodzi często razem z nasdaq. Czasowo widzę to tak, że albo mnie wywali na SL w tym tygodniu, albo w przyszłym tygodniu wezmę TP.

  1
 3. duch_natury

  @Szlachcic porywczy

  W wolnej chwili dla Ciebie 🙂
  Poniżej przybliżenie Marsa z aparatu Nikon, który to wczoraj zaciekle obserwowałeś:
  https://www.youtube.com/watch?v=Ai4ahhr5Kxs&feature=youtu.be

  Jako, że jestem zodiakalnym chińskim szczurem to wszelakie szczury w kosmosie żywo mnie interesują w szczególności jeśli to pochodzi z fragmentu wyciętego z oryginalnych streamingów NASA:
  https://www.youtube.com/watch?v=aNaKu_F85Ag

 4. mwfri

  Mennica Skarbowa jest chyba dużo mocniej skorelowana z ncindex niż ze złotem. A szkoda.

  Na jsw pozbyłem się towaru, lepiej brać łupy i się nie cackać, bo zaczyna to wyglądać niedobrze. Może odkupię na niższych poziomach, jak będzie pod co grać.

    1. artysta_malarz123

     Co do wartości, zgadza się. Jednak ja nie o tym a o takim sformułowaniu, które daje 99,99% trafności. Większe prawdopodobieństwo miałby ten, kto postawiłby tezę, że nie niżej niż 0, ale wtedy dokładność prognozy jest bardzo niska.

 5. tinley

  A ja mam takie pytanie do Gospodarza, który może wyjaśni taki problem. Jak wiadomo NBP skupił kilkaset mld obligacji wypuszczajac miliardy do kieszeni rządu. gdyby przyjąć że Glapinski teraz jakoś kasuje ten dług czy umarza to jakie to mogłoby mieć to skutki dla PLN, rentownosci czy reputacji kraju? Bo mi sie wydaje ze jeśli byłoby to możliwe (nie wiem co na to Konstytucja i ustawa o NBP , ale kto w tym kraju pierdołami się zajmuje), to byłby to sygnał albo o tym że kraj jest de facto bankrutem, albo o tym że nie ma niezależnego banku centralnego, albo że kraj wstąpił na ścieżkę niczym nie zawoalowanego druku pieniądza albo o wszystkim po trochę. Nie pamietam jak Tusk zrobił to z OFE, ale tam nie chodziło chyba o de facto umorzenie obligacji a o przeniesienie równowartości do ZUS. Tutaj Glapiński po prostu odpisałby z kajetu kilkaset mld które ma mu oddać rząd a pieniądze zostałyby w obiegu.

  1. datik

   DNP
   Czasami zaglądam do Dino jak wracam z pracy, także pytam znajomych z innych miast i …dlatego gram krótkie.
   Czy gdzieś są sklepy naprawdę dobrze prosperujące ? Macie jakieś spostrzeżenia w tym temacie ?
   ——————–
   Nikt z was nie kupuje w Dino ? To dlaczego to rośnie ?

   duch_natury 22 września 2020 o 15:43Odpowiedz
   Podobno w Łodzi gdzieś jest to Dino. Ale nie miałem przyjemności.
   ———————————————–
   To może inaczej; widział ktoś sklep DINO oprócz mnie? : ) Nie pytam o wchodzenie do środka 😉

   1
   1. Neptun

    Dino to jedyny poważny konkurent biedronki i lidla. Rozwija się na zachodzie kraju, najważniejsze jest to że DINO nie dał się przejąć jak stokrotka na wschodzie polski. Uważam że skutecznie konkuruje ceną bo wiadomo że lidl i biedra się dogadali więc Dino ma mega duży potencjał jako jedyna polska spółka. Pisałem już o tym na forum 🙂

Dodaj komentarz