W 5 sesji MSCI World IT Index osłabł wobec reszty rynku najsilniej od 18 lat

Ktoś, kto zdecydował się w 2009 roku na przeniesienie swoich aktywów w akcje spółek z sektora IT i utrzymał te pozycje do tej pory, może być z siebie bardzo zadowolony. W ciągu minionych ponad 11 lat wartość MSCI World Information Technology Index wzrosła ponad 8-krotnie (nie uwzględniając dywidend, zresztą zwykle bardzo niskich w tym wzrostowym sektorze).

Powered by macrobond.com

W tym okresie ten indeks był na świecie ok. 3-krotnie mocniejszy niż cały rynek (po uwzględnieniu dywidend ta różnica uległa by jednak zmniejszeniu):

Powered by macrobond.com

Na powyższym wykresie MSCI World IT do MSCI World zaznaczyłem linie trendu, które mogą sugerować, że czas tego sektora już się skoczył (zresztą sam podobnie myślałem już na początku 2018 roku). Ale nie należy do tego przywiązywać przesadnej wagi. Jeśli weźmiemy podobne indeksy dla USA mające historię dłuższą o 6 lat, to na podobnym wykresie względnej siły zobaczymy, że ciągle jeszcze możliwa tu jest (nie mówię, że prawdopodobna) powtórka wielkiego finału z okresu październik 1999-marzec 2000.

Powered by macrobond.com

Wspominam o tym wszystkim dlatego, że w ciągu 5 poprzednich sesji wartość względnej siły MSCI IT World do MSCI World spadła o 6,1 proc. Niby nic niezwykłego, ale było to najsilniejsze 5-dniowe osłabienie tego sektora na świecie od 2002 roku (minimalnie silniejsze niż podobny ruch z maja 2009).

Powered by macrobond.com

Czy to znaczący sygnał? Proponuję uznać, że jeszcze nie. Widoczna na powyższym obrazku 25-letnia historia 5-dniowych zmian wartości względnej siły MSCI World IT do MSCI World zdaje się sugerować, że dopiero takie 5-dniowe osłabienie o ponad 8,6 proc. można uznać, za sygnał ostrzegający przez znaczącą zmianą trendu. Zaznaczyłem takie sygnały na poniższym obrazku.

Powered by macrobond.com

Oczywiście taka prosta pojedyncza zasada nie ma większej wartości. Gdybyśmy zgromadzili takich kilkadziesiąt, to można by już uznać, że dysponujemy w miarę wiarygodnym narzędziem pozwalającym wyznaczyć moment zmiany tego trwającego od ponad 11 lat korzystnego dla sektora IT trendu.

Podsumowanie: w ciągu 5 sesji od 1 września względna siła MSCI World IT Index (lokalne waluty, indeks cenowy) spadła o 6,1 proc., co było najsilniejszym tego typu 5-sesyjnych ruchem spadkowym od 18 lat.

Komentarze

 1. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @OK:
  „@macerson Jeśli mamy 2020=2000 to podbitki może nie być. W sumie aż zbyt podobnie to wygląda spadki w marcu, podbitka do września i potem zwała. Też były wybory w listopadzie… Cofnęło ich wtedy do 200-miesięcznej co na dziś by dawało około 3600…”

  Coś w tym jest. Trzeba to śledzić, bo cykl dekadowy i cykl prezydencki właśnie się co te 20 lat synchronizują.

  1. toya

   Pisalismy juz o tym tutaj: https://wojciechbialek.pl/2020/06/wig-20-w-grudniach-1998-1999-i-2001.html

   „toya 10 czerwca 2020 o 16:22
   S&P 2020 = S&P 2000

   wtorny szczyt wychodzi mi dopiero na przelomie pazdziernika i listopada.

   (…)
   toya 10 czerwca 2020 o 17:01
   Mozliwe. Tak mi wychodzi wiec co zrobic.
   W sumie to nie powinienem pisać „wtorny” tylko „szczyt przed wlasciwa zwala” bo wtorny to bedzie w tym lub nastepnym miesiacu.

   (…)
   wojciech.bialek 10 czerwca 2020 o 18:07
   @toya:
   „S&P 2020 = S&P 2000

   (…)

   Ciekawa koncepcja. Cykl 20-letni, czyli kombinacja „cyklu prezydenckiego” i „decennial pattern”?

   Od razu sprawdziłem, czy by to zadziałało w 1980 roku: szczyt 13 lutego (zgadza się), tąpnięcie do 27 marca (zgadza się!) i wzrost do nowych szczytów do 28 listopada (zobaczymy), a potem 1,5 roczny spadek (zobaczymy).”

   3
 2. matty

  Uzupełniając swój komentarz z poprzedniego posta:

  > Kto się pokusi o bieżący komentarz? Na pewno dużą zmienność jest.
  > Ktoś ma faworytów siły spośród składu W20 ?
  > TPE w ciekawym miejscu testuje średnią. Wziąłem z małym SL.
  > JSW czy ktoś obserwuje? Wzrost obrotów gigantyczny, ale była też realizacja zysków. Na D1 EMA 200 ważą się losy dziś, co by sugerowało odwrócenie trendu. Dofinansowanie z PFR zmieniłoby też sytuacje fundamentalną. Jakie macie nastawienie tutaj?
  > PKN okolice 49 wiec tak nie wiadomo. Poprzedni dołek 49,4 nie został dzisiaj nawet przetestowany.

  PKN przetestował i przekroczył. Powinien utrzymać do końca sesji 🙂

  JSW ktoś skomentuje? Dzięki!

  2
   1. macarek

    Przypłynie. Alior powtórzy to co TAU i JSW bo jest następny w kolejności. Tylko cierpliwości.
    Kolejny będzie własnie MBK.
    Popatrz sobie co np. PEO robiło w 2000 – 2002 – wzrost o 200%. To co dopiero tak zdołowany Alior z „opcją kupna” przez strategicznego.
    Moja wizja jest taka, iż dopóki CDR nie zacznie spadać to wszystkie P-są dołowane. Potem będą mitygowac jego spadki i indeks dalej bedzie w marazmie.

    3
  1. red.007

   Zakladam,ze podwojna trojka od czerwca zakonczona na ostatnim dnie.zeby mowic o opcji wzrostowej nad 2100,wykres powinien wyjsc nad 1830 i wyzej.wydaje sie, ze glowna para rowniez zakonczyla udolenie i dolar rozpocznie spadek ponizej 3,65 o czym w ubieglych dniach pisalem.

   6
 3. Griot1234

  @ OK
  O debiucie allegro pisać już nie będę bo tego wątku nikt nie podjął. Mam jednak inne pytanie w jaki spósób zaksięguja ludziom pieniądze na kontach ike może ikze (nie pamiętam ,bo mnie nie dotyczy) no chyba wszystkiego nie sprzedadzą ( bo niemożliwe czy będzie to wartośc ruchoma i zmienna jakieś ułamkowe części aktywów .Nie znalazłem na to odpowiedzi. Może coś przeoczyłem……..

     1. Luki

      Obstawiam ze spółka będzie przez sprzedające fundusze wyceniona na takich wskaźnikach że w średnim i długim terminie na pewno będzie promocja. Krótkoterminowo na euforii może da się coś zarobić ale jak taka miałaby być skala redukcji to gra jest niewarta świeczki. Chyba ze będą znowu kredyt z lewarem na IPO jak w 2007 🙂
      Tylko z tego co słyszałem to IPO Allegro nie jest pewne, rozważane są tez inne modele wyjścia z inwestycji a chyba w prasie nawet ostatnio było ze nawet jak byłby parkiet to niekoniecznie nasz.

  1. Bankier

   To jest typowe nie kupia na korekcie mega silnej spółki cdred a beda miesiacami kisic straty i dołki słabizny na bankach , poczytajcie jak banki przegrywaja w sadach kredyty frankowe i ile beda musieli oddac , zagrania zeby wejsc fundamentalnie musi czuc dywidendy a niby z czego jak panstwowe championy maja zyski ujemne.

   1
 4. Bankier

  Fundusze beda musiały oddać 15% to chyba dla nich lepiej trzymac rynek jak najnizej skoro 85% mają w akcjach , im nizsza wycena tym mniej dla rządu na 500 mld nowego długu od PiSu w prezencie , ale wicepremier mówił ze to długi jakiejs wyimaginowanej wspolnoty a nie Polaków.

  2
 5. Griot1234

  stopy śą już ujemne, lokaty również, zyski jak P.Bankier sugeruje tżż, to i może dywidendy też wprowadzą ujemne. Wtedy to się zmienność zwiększy i kto by pomyślał ,że Lechu Wałęsa zapoczątkuje słynnymi plusami ujemnymi i dodatnimi takie zmiany .

  6
 6. Bankier

  Jak poinformował Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych, prace nad planem restrukturyzacji Polskiej Grupy Górniczej muszą potoczyć się w takim tempie, by przed Barbórką otrzymała ona – podobnie jak Jastrzębska Spółka Węglowa – wsparcie z tarczy antykryzysowej, zarządzanej przez Polski Fundusz Rozwoju.
  – Ten plan jest jednocześnie realny, optymistyczny i wynikający z terminu funkcjonowania tarczy. Musimy tak procedować, aby przed Barbórką te pieniądze wpłynęły i do JSW, i do PGG – powiedział Soboń dziennikarzom w kuluarach Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

  JSW i PGG wystąpiły o wsparcie z tarczy antykryzysowej
  Wcześniej w środę prezes PFR Paweł Borys poinformował ISBnews, że Fundusz czeka na ostateczny plan restrukturyzacji PGG i będzie potrzebować kilku tygodni od jego otrzymania na decyzję o przyznaniu środków.

  Zobacz wideo Rewolucja w zielonej energii w Europie. Czy to koniec ery węgla?
  PGG podała pod koniec lipca, że wnioskuje o 1,75 mld zł wsparcia z tarczy antykryzysowej

  przy 500 mld nowych długów od PiS jakies 2 mld dla wyngla to drobne

  2
 7. Griot1234

  w długim terminie są w polskich warunkach aktywa ,w które można inwestować pasywnie , które ochraniają tyłek przed głupotą polityków.jeśli częśc zysków z giełd trafia do sakwy, jak mawia Pan Szlachcic no i nieruchomości , ale nie wszyscy mogą sobie na nie pozwolić a rynek reitów w Polsce zakopano na 3 m pod ziemię Jak zapuszkowano prezesa tej firmy (głupota polityków nie zna granic}

  https://griffin-re.com/pl/projekty/

 8. spiker

  @Guy Fawkes

  Dziękuję za Pana odpowiedź. Chętnie podejmę dyskusję.
  Poruszył Pan wiele zagadnień oraz zadał pracę domową, potrzebuję więcej czasu, aby się do tego składnie odnieść, a dzieci późno chodzą spać.

  ___________________

  Z tematów inwestycyjnych, w ostatnim czasie nie miałem udanych zagrań.
  Zabawa w Lubawa -7% zamiast +10%.

 9. sumadartson

  Ząbek w usiaku zaliczony. U nas to nawet kieł. Sytuacja przypomina tę z pierwszego odbicia po szczycie z 2000 r.
  A co dalej?
  Parafrazując „nieomylnych” tego forun: ” Jak pójdą wyżej to wzrośnie, jak przełamią w dół to spadnie”.

  4

Dodaj komentarz