Węgierski bank centralny podnosząc stopę broni forinta?

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Po tym jak w środę kurs węgierskiego forinta względem euro osiągnął poziom historycznego szczytu z 3 kwietnia bank centralny Węgier podjął wczoraj niespodziewaną decyzję o podniesieniu wysokości oprocentowania swoich 1-tygodniowych depozytów o 15 punktów bazowych do 0,75 proc. W efekcie węgierski forint umocnił się w czwartek minimalnie wobec euro.

Warto zwrócić uwagę, że kurs złotego wobec forinta już rok temu przełamał kluczową linię oporu osiągając najwyższe poziomy w historii.

WIG-20 spadając wczoraj o 1,2 proc. zamknął się na najniższym poziomie od 4 miesięcy. Spadły w czwartek również pozostałe główne indeksu polskiego rynku akcji (najsilniej o 1,9 proc. NCIndex). W trakcie sesji nowe 11-letnie minimum zaliczył WIG-BANKI, który jednak ostatecznie zakończył sesję 0,5 proc. wzrostem. Nowe minimum ustanowił makroindeks WIG_MS_FIN.

Cena kontraktów na S&P 500 spadła w trakcie wczorajszego dnia do najniższego poziomu od końca lipca, ale ostatecznie zakończyła dzień +0,2 proc. wzrostem. Ten wzrost był kontynuowany dziś rano (+0,2 proc.). Ten wzrost nie był potwierdzany przez MACD, które spadło do najniższego poziomu od ponad 5 miesięcy. Dziś rano w Azji lekko przeważały wzrosty. Najsilniej – o +1,3-1,4 proc. -zwyżkowały główne indeksy giełd w Indonezji, Australii i Indiach. Najsilniej o 0,4 proc. spadał Hang Seng.

Spółka Boruta-Zachem (C/Z 123,44, C/WK 5,12, kapitalizacja 284 mln zł) została w tym miejscu wspomniana 8 lipca br. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 0,291 zł. Wczoraj jedna akcja spółki kosztowała na zamknięcie 0,896 zł. Osiągnięcie przez kurs górnego ograniczenia rozpoczętego w marcu średnioterminowego kanału trendu wzrostowego czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki 2,5 miesiąca temu nieaktualnymi.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć 5-ty z rzędu wzrost wartości publikowanego przez INSEE wskaźnika koniunktury w przemyśle przetwórczym Francji we wrześniu:

… wzrosty wartości publikowanych przez IFO wskaźników koniunktury gospodarczej w Niemczech we wrześniu:

… wzrost wartości publikowanego przez Istat indeksu cen nieruchomości mieszkalnych we Włoszech do najwyższego poziomu od 2014 roku w II kw. br.:

… 5-ty z rzędu wzrost wartości publikowanego przez Getulio Vargas Foundation wskaźnika zaufania w handlu detalicznym w Brazylii we wrześniu:

… lekki sierpniowy spadek zannualizowanej liczby pozwoleń na budowę i rozpoczętych budów domów w USA:

… kolejny wzrost zannualizowanej liczby sprzedanych w USA na rynku wtórnych domów do najwyższego poziomu od 14 lat w sierpniu:

… nowy rekord średniej ceny sprzedanych w sierpniu w USA na rynku wtórnym domów (+9,1 proc. r/r):

… wrześniowy spadek wartości publikowanego przez Bank of Korea wskaźnika zaufania konsumentów w Korei Południowej:

… oraz 4-ty z rzędu wzrost wartości publikowanego przez DG ECFIN wskaźnika nastrojów konsumentów w Wielkiej Brytanii we wrześniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte
opracowaniem. W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE. Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej. Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finansowych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20. Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Komentarze

 1. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @dociekliwy54:
  “Jeśli cytować naukowców, to specjalistów z danej dziedziny, którzy tylko tym się zajmują.

  https://www.youtube.com/watch?v=MJPFuWZJmjs&feature=youtu.be&fbclid=IwAR21Eh4-tW6SgM8obSUP22ONWvbkxKD-_DWPIe4mLZ__XxD5lbZqXdbHhN4

  Trudno niekompetentnemu amatorowi polemizować z naukowcami, ale to co oni powiedzieli do kilkunastej minuty brzmi dla mnie dziwnie:

  http://www.e-biotechnologia.pl/Artykuly/rt-pcr

  1. dociekliwy54

   To tak samo jak u mnie.
   Znajomość genetyki jest u mnie wyłącznie teoretyczna(matura z biosyntezy i genetyka roślin na studiach). Odwrotna transkrypcja za moich czasów była nauczana wyłącznie na akademiach medycznych. Dlatego szukam informacji od naukowców działających w laboratoriach, bo diabeł tkwi w szczegółach. Wydaje mi się, że nie ma sprzeczności w wypowiedziach “moich” profesorów i Pana dokumencie. Można szukać wirusów w materiale ludzkim nawet sprzed 100 lat(kremacja zmarłych na COVID-19 ???), ale wymaga to żmudnych wielokrotnych czynności oczyszczania i walidacji(z ludzkiego i innych RNA). To się robi tygodniami. Obecne testy nie spełniają tych standardów.
   Nie wiem, czy można brać pod uwagę głosy dochodzące od testowanych, bo tego nie da się zweryfikować, ale ten przykład z 15 testami tej samej osoby, gdzie 5 było “pozytywnych” jest bardzo zabawny i parafrazując naukowców należałoby oczekiwać dalszych intensywnych badań w tym kierunku. Dla mnie epidemia rozpocznie się , gdy ilość śmiertelnych przypadków przekroczy w Polsce 120 dziennie, czyli przeciętną śmiertelność z powodu niewydolności układu oddechowego.
   Oczywiście kreatywność szpitali może wykryć Covida nawet u kobiety w ciąży przed samym porodem, no bo jak ma nie podpisać prośby o test. Tak więc przy przekroczeniu 120 osób dziennie zacznę się interesować bardziej procedurami szpitalnymi.

   1. resss

    niestety dochodzę do wniosku ze glownym winnym popularyzowania bzdur i teorii spiskowych jest youtube
    kasa leci za suby i obejrzenia, ludzie beda wciskać dowolny kit aby leciały kliki. plaska ziemia, permabearsy wszystko to co przyciągnie ogłupiała ciemnote

    normalny kanal nikogo nie zainteresuje musi byc lewoskretna witamina, strukturazytarory wody etc

   2. dociekliwy54

    Czyli słowo przeciw słowu. Wydaje się, że są po obu stronach specjaliści-praktycy.
    Martwi mnie tylko to, że widzę na stronie konkret24 prof. Grzesiowskiego szefa Fundacji Zdrowia Planeta. Proszę nie pytać dlaczego. Nie odpowiem.
    Uważam osobiście, że jedynym sposobem dojścia do prawdy przez tzw zwykłą większość w tak spolityzowanej kwestii byłaby publiczna debata specjalistów

 2. Bankier

  datik 25 września 2020 o 08:48Odpowiedz
  Zauważyliście, że zniknął gdzieś tajemniczy mac-erson ( z krainy deszczowców ? ? )
  Uczcie się ( leszcze), ze prawdziwe pieniądze lubią ciszę ?

  on jest tylko zmienił NIK bo już tego wtajemniczonego LORD z emaila kazdy znał, teraz sie modli czy jakos tak inwestuje pod miłosierdzie

  PS. jestem pewny ze jak JAROZBAW przepchnie ustawe BEZKARNOSC PLUS DLA MATEUSZ I SASINA to zbyszkowi ziobro odetnie tlen .

  1
 3. konsultant122

  Bez banków nie ma hossy.KGHM już ciężki.Ech mój portfel gładki z wysokim Beta?
  Ciekawe czym niby ta hossa miała być napędzana skoro już same rolkowe górki a stóp u nas nie podnoszą dla bankow.Co innego Budapeszt.Niech w Warszawie będzie jak w Budapeszcie?

  1
   1. resss

    jeszcze warto wspomnieć ze tuskowe umorzenie obligacji wykupionych przez ofe skończyło sie zapisem w zusie i waloryzacja.
    przy czym cale obciążenie tych przyszłych zobowiazan jest wylacznie po stronie budzetu gdzie ofe bylo ekstra skladka na celowy fundusz.

    jak ktos umie myśleć i liczyc to zrozumie jak wyparowanie 150 mld pomoglo wylacznie pelo

    2
 4. macarek

  EURPLN i CHFPLN wyglądają jak by miały strzelić w górę o jedną figurę!
  Ale się RPP ucieszy pro-eksportowo a importerzy PGN,PKN i LTS zanurkują jak w moim śnie.
  Na bankach frankowych będzie najpierw armagedon, potem ratunkowa paniczna podwyżka stóp, a potem rajd w górę.
  Szykuje się niezły rollercoster.

  1
 5. mwfri

  Na pgn wywaliło mnie na BE, macarek krótkoterminowo miał rację, zobaczymy jak dalej się to rozwinie.

  W20 na 49 jest luka do zamknięcia, a 41 to dołek bessy 2016 – to jest dla mnie ostateczna strefa kupna, potem ratuj się kto może i zamykamy 1506.

 6. sumadartson

  Ło Matyldo. Jeszcze z 20 groszy i wywalamy dulara. Kasa płynie do sakwy rzeką jako mleko u tego chłopa z prapradziada, co go @Guy Fawkes mianował szlachcicem zagrodowym.
  @Guy Fawkes
  To nie krwwawicą jeno kredytami chłop magnatem został. Swoją drogą jakbym miał do przepalenia 20 baniek kredytu to wsadził bym go w bardziej rentowny, mniej pracochłonny i śmierdzący interes.
  Bez odbioru, jako że szanuję Waszmości prawo do absencji.

 7. Guy Fawkes

  @Adalbert Freiherr von Bialek

  //…obecny okupacyjny rząd Polski…//

  Nie przypominam sobie, żeby Pan tak nazywał rząd POkrzywdzonych, który wykazywał więcej cech ”okupacyjnych”.

  ”Znaj proporcją mocumpanie”, bo braknie określeń. Jak Pan nazwie prawdziwy rząd okupacyjny, który zabierze Pana jako człowieka inteligentnego, któregoś ranka na krótką wycieczkę do lasu w Palmirach czy pod Smoleńskiem, a choćby gdzieś za Grodno?

  Obecny rząd jest okupacyjny w takim sensie, w jakim okupacyjna jest każda demokracja. U nas dochodzi jeszcze status postjałtański i te stopniowe próby jej przekroczenia, PRL-bis, PRL-plus…you know.

  Ja krytykuję obecny rząd i ironizuję, bo jest za co, ale co do zasady, to i tak, był przynajmniej, najlepszy rząd z dotychczasowych po transformacji.

  6
 8. Bankier

  Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy i delegacja rządowa podpisały porozumienie w sprawie transformacji górnictwa. Polskie kopalnie mają być dofinansowywane do 2049 r. przez państwo. Potem zakończą swoją działalność.

  powodzenia

  1
 9. Guy Fawkes

  @Lord Sumadartson

  //To nie krwwawicą jeno kredytami chłop magnatem został….//

  No właśnie, i jak teraz obetniemy pewne działy produkcji zwierzęcej, choćby na pierwsze wrażenie w ogólnie w małym stopniu, to co się stanie ze spłatą tych kredytow? A jak braknie zwierząt, to co się stanie z kredytami producentów pasz?

  W piramidzie kredytowej nieznaczna zmiana może wszystko zrujnować na rzecz ….????…. banków of course.

  Wydaje mi się, że Matouszowi już wystarczy tej zabawy z powerpointem bo jakoś nic z tego powerpointa nie przechodzi do rzeczywistości, a góra długu wszystko i tak niedługo zasypie.

  Nagły przyrost długu, to oczywiście nie wyłączny rezultat zabaw Matousza, ale globalny mechanizm tranzycyjny. No ale czy nie tak samo nieszczęśliwie zmieniły się koniunktury za sprawą inflacji, kiedy Gierek też miał ambitne projekta, choć nie było jeszcze powerpointa?

  Wyłączam się.

 10. Guy Fawkes

  @Adalbert Freiherr von Bialek

  Ha ha!

  Obraża Pan rząd jako tako normalny określeniem ”okupacyjny” i jednocześnie przystępuje Pan do cenz… pardon, do moderacji, oczywiście że do moderacji, Herr Adalbert.:)))))

  No właśnie, sam Pan widzi, czego można się spodziewać po POkrzywdzonych, nawet jak są inteligentni

  Dlatego obecny układ może sobie na wiele pozwolić, bo i tak będzie mniejszym złem.

  2
 11. Primipilus

  ….red.007
  24 września 2020 o 17:39
  Ja ustawiam na piątek L oczekujące na 1658,SL 1640.”

  W portfelu,TP 2100…..

  Zgadzam się z tym. Ja dołączę w czasie kilku dni. Masz red niezwykłą intuicję albo dobry system inwestycyjny. Mało kto odkrył jaki jest plan i będzie wielu krytykujących L. Te 2100 będzie w grudniu 2020 albo w styczniu 2021. Jest to prognoza nie do uwierzenia dzisiaj.

 12. Primipilus

  Bankier jak zwykle krytykujesz i się śmiejesz. Pisałeś niedawno jakich analityków słuchasz. Ci analitycy to zgasłe gwiazdy przeszłości. Oni dzisiaj nic nie widzą. Próbują jeszcze zabłysnąć ale nic z tego, są przeszłością.
  Oczywiście możesz mieć swoje zdanie. A kto będzie miał rację okaże się w grudniu/styczniu. Nie jest ważne czy ma się rację czy nie tylko ile się zarobi jak ma się rację. To zdanie wypowiedział znany inwestor (teraz nie pamiętam który).

  2
  1. Bankier

   Ja nie słucham zadnego analityka , miałem za inspiracje jednego technika dlatego moge sobie pozwolic na smiech jak czytam te pierdy o łapaniu dołka i wróżbach z mchu i paproci . Rynek sie odwroci to będe widział a teraz mam ubaw z tych LORDÓW. Niech sobie łapią L w trendzie spadkowym , ja tak robiłem 16 lat temu .

   2
 13. datik

  Widać że nie czytasz bloga tylko piszesz na nim. Macerson zmienił nick na Duchnatury
  ————–
  A to nawet możliwe, skręcił jakiś czas temu w stronę buddyzmu, przynajmniej w tym kierunku. Wyciszył sie 🙂
  A to jeden z lepszych spekulantów na tym blogu wg mnie.

 14. Luki

  @Bankier, Macarek,
  wg mnie nie doceniacie dzisiejszego infa o węglu. Wg mnie to wstęp do tego żeby polska energetyka stała się inwestowalna dla zagranicy. Jak wyłączą z niej aktywa węglowe i nie będą musiały firmy tego dotować to chętni na akcje naszych spółek energetycznych się znajdą, mimo dużych inwestycji czekających te firmy.
  Zobaczymy za jakiś czas jak rynek to interpretuje bo po dzisiejszym wystrzale i obecnej cofce nie ma chyba co jeszcze wyciągać wniosków

  1. datik

   …. wstęp do tego żeby polska energetyka stała się inwestowalna dla zagranicy.”
   ———————–
   Dopiero jak “dobra zmiana ” odejdzie a już na pewno jak się kiedyś ten nepotyzm w spółkach SP skończy/ograniczy.

   3
    1. macarek

     Nie neguję, że to dobre info. Tylko jak widać np. Po informacji o zapłacie za nieodebrany węgiel to drenaż się jeszcze nie kończy. Diabeł tkwi w szczegółach i nie wierzę by im teraz zależało na tym by energetyka płaciła jakiekolwiek dywidendy….

      1. Luki

       tak, na PGE, pamiętam tą akcję, nieoceniony min. Tchórzewski chyba jeśli dobrze pamiętam nazwisko….
       Ale po tym była niezła afera, nawet premier Morawiecki na jednym ze spotkań z inwestorami zagranicznymi usłyszał że okradają ich i po tym takich akcji już nie było.
       Nic, zobaczymy co będzie. Ja generalnie zaczynam patrzeć pozytywnie na to co się dzieje w energetyce

       3
 15. datik

  Przeklejam bo zadnego lajka nie dostałem : )

  Guy
  Wyłączam się do wyborów.”
  ———————–
  :))))))))))))))))))))))))))))))))))))

  datik 25 września 2020 o 08:43Odpowiedz
  Podczaszy
  Szkoła cyrkowa w Julinku nadal przyjmuje kandydatów. Większość komentujących na tym blogu dostaje specjalne”punkty za pochodzenie” ale tylko na wydziale:sztuka błazenady. :)))
  ——————-
  Cześć ?
  Rzaem z @bankierem przypominacie mi Statlera i Waldorfa, tych dwóch zgryźliwych tetryków z Mappet’ów : ))))

  podczaszy1 25 września 2020 o 09:21Odpowiedz
  A Ty robisz tutaj za świnkę PIGGY czy Termita? :)))

  7
 16. datik

  Taka wspomniana już spółeczka …INC
  ——
  Miałem dziś przygodę z tą spółką;
  kupiłem wczoraj i dziś ale ustawiłem jeszcze zlecenie jakby chciała spaść na dół tego “klina”. Tylko, ze zamiast K to zrobiło się S i poleciało kilkanaście groszy. Ale udało się odkupić nawet nieznacznie niżej : )

 17. OK

  @węgiel i prąd
  Może jakiś ekspert się wypowie, bo ja tylko hobbystyczne śledzę temat. Nawet nie jako inwestor. Natomiast nie widzę możliwości, żeby Komisja Europejska zgodziła się na te porozumienie ponieważ powoduje ono złamanie zasad rządzących UE nie jednorazowo, a długotrwale wpływając na konkurencję na rynku energii elektrycznej. Po drugie nie wpisuje się w kalendarz transformacji do gospodarki neutralnej klimatycznie do 2050 roku. Należy tu zaznaczyć, że żeby osiągnąć neutralność klimatyczną konieczne będą zmiany w innych branzach – rolnictwie, transporcie. Trzymanie węgla do 2049 roku i neutralność klimatyczną w 2050 roku nie ma szans na sukces. Po trzecie politycznie Komisja Europejska tego nie pogodzi że zwiększeniem celów redukcji co2 do 2030 roku.
  Ja tak to widzę, że rząd ograł związkowców dając im nierealne porozumienie a złym gliną będzie Komisja Europejska. Zysk rządu jest taki, że związkowcy podpisali się pod likwidacją branży do 2049 roku. Teraz będą zmieniać już tylko datę.

  2
 18. Guy Fawkes

  @Datik

  //Nie zauważyłeś, ze nawet Guy ewoluował ? //

  Nie ”ewoluowałem”.
  Zawsze jako piłsudczyk mam nastawienie propaństwowe. Od początku zdawałem sobie sprawę, że możemy wybrać tylko mniejsze zło, o czym nieraz mówiłem.

  Może za bardzo ostatnio ”pyskowałem”, ale przeniewierstwo mnie boli bardziej jako zwlennika.

  Musimy sobie zdawać sprawę, czym jest demokracja i z pozycji naszego Kraju. To miał być od początku obszar buforowy bez wojska i przemysłu. Taki stan odpowiada i Rosji i Rzeszy i wszystkim innym poza Europą środkową.

  Niepodległość skończyła się eksterminacją lat 1939-1956+, od której Rzesza, Rosja i wszyscy inni odcinają do dziś kupony.

  I to jest dopiero punkt wyjścia do złudzeń demokratycznych.

  Nie możemy obrzucać się epitetami typu ”okupacja”, bo wtedy naśladujemy tylko Kurskich Namierowiczów, którzy utrwalają sztuczny podział i bezradność. Wszyscy musimy trochę ustąpić i przełamać ten socjotechniczny poział. I pilnować dobra wspólnego.

  Wyłączam się.

  1

Dodaj komentarz