Ceny surowców w tym roku

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Tegoroczna koronawirusowa globalna depresja gospodarcza wpłynęła oczywiście na ceny surowców. Posługując się indeksami z rodziny GSCI można ocenić skalę tego wpływu w tym roku. Największe załamanie cen nastąpiło w grupie nośników energii. Rekordzistą pod tym względem jest indeks ropy naftowej, który ciągle jest niżej niż pod koniec ubiegłego roku o 66 proc.

Środkowa strefa tego zestawienia (spadki do 25 proc. od końca ub. r.) zdominowana jest przez surowców rolno-spożywcze.

Nie wszystkie jednak surowce taniały w tym roku. Liderami wzrostów okazały się metale szlachetne (z wyjątkiem platyny) zajmujące całe podium. W grupie surowców, których ceny były ostatnio wyższe niż pod koniec ub. r. znalazły się również niektóre metale przemysłowe (nikiel, miedź, cyna i cynk). Dobrze sobie radziły w tym roku również takie zboża jak soja i pszenica.

WIG-20 wzrósł w piątek o 1,7 proc., co można interpretować jako ruch powrotny do przełamanego dzień wcześniej wsparcia wyznaczanego przed dołek z ostatniej dekady września. Standardowy MACD dla WIG-u 20 nadal generował pozytywną dywergencję pozostając powyżej poziomu swego wrześniowego minimum. W piątek rosły wszystkie główne indeksy GPW (najsilniej bo o 5,3 proc. NCIndex). W trakcie piątkowej sesji nowe 11-letnie minimum zaliczył WIG-BANKI, który jednak zakończył sesję +1,1 proc. wzrostem. Również w trakcie ostatniej sesji tygodnia swe nowe historyczne minimum zanotował makroindeks WIG_MS_FIN, który jednak też zakończył sesję 1 proc. wzrostem.

Średnia długość ostatnich 8 cykli „10-tygodniowych” na S&P 500 (55, 5 dnia) sugeruje następny dołek tego cyklu w okolicach 14 października. W piątek cena kontraktów na S&P 500 spadła o 0,4 proc., ale w poniedziałkowy poranek odrobiła te straty (+0,7 proc.). W Azji dziś rano przeważały wzrosty. Najwięcej – +2,1 proc. – zyskiwał filipiński PSEi. Najbardziej – o 1,8 proc. – spadał indeks giełdy w Tajlandii.

Spółka TIM (C/Z 14,1, C/WK 1,79, stopa dywidendy 6,1 proc., kapitalizacja 290 mln zł) została w tym miejscu wspomniana 22 listopada ub. r. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 10 zł. W piątek jedna akcja spółki kosztowała na zamknięcie 13,1 zł. Dotknięcie przez kurs górnego ograniczenia łagodnego długoterminowego trendu wzrostowego rozpoczętego w 2009 roku oraz górnego ograniczenia prawie 2-letniego średnioterminowego trendu wzrostowego czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki 11 miesięcy temu nieaktualnymi.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od piątku, można wspomnieć +2,4 proc. roczną dynamikę sprzedaży detalicznej (za wyjątkiem samochodów i motocykli) w Rumunii w sierpniu:

… wyniki handlu zagranicznego w strefie euro w sierpniu:

… +3,8 proc. roczną dynamikę zharmonizowanego wskaźnika CPI w Polsce we wrześniu:

… +4,3 proc. roczną dynamikę wskaźnika inflacji bazowej (bez cen żywności i energii) w Polsce we wrześniu:

… najwyższą od 9 lat roczną dynamikę sprzedaży detalicznej w USA we wrześniu:

… roczną dynamikę produkcji przemysłowej i poziom wykorzystania mocy wytwórczych w USA we wrześniu:

… październikowe odczyty publikowanych przez uniwersytet Michigan wskaźników nastrojów konsumentów w USA:

… najwyższą od 2 lat nadwyżkę w handlu zagranicznym Japonii we wrześniu:

… oraz dane na temat rocznej dynamiki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Chinach we wrześniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. groowing

  MAGA naoliwił już drukarki, prasy tłoczą, balony rosną, transer idzie jak trza tak aby bogacze byli jeszcze bogatsi a za wszystko zapłacili ulicznicy. W podziece wybiora go na nastepna kadencje aby drukował i rozdawał bez konca, do konca swiata i jeszcze jeden dzien dłuzej…

  2
 2. Bankier

  Na stadionie budują pierwszy szpital polowy , to jest panstwo TVPiS da , całe lato bo turystyczny , mateuszek zagrozenia nie widział , ba BYŁ JAK ZWYKLE NAJLEPSZY a Anżej mówił że on sie nie SZCZEPI BO UWAŻA ŻE NIE ,

  pisokmioty co wy na to ? jak tam samopoczucie , warto było przejwalić 400 mld w 5 lat a teraz leżeć na stadionie o ile to wypali i tlenu starczy , PANSTWO jarozbawa sasina i karczewskiego lekarza dla idei za 400 000 na bezpłatny urlopie mającego rady jeśc jabłko żeby nie stac w wielogodzinnych kolejkach do szpitala

  21
   1. Bankier

    Na dzień 19-10-2020 w Łodzi jest 65 placówek udzielających na NFZ świadczenia rehabilitacja. Najwięcej w dzielnicy Bałuty (18), pozostałe ośrodki są m.in. w dzielnicach Górna (13), Widzew (11), Polesie (9) i Śródmieście (7). Średni czas oczekiwania to 125 dni, a u świadczeniodawcy z najdłuższą kolejką nabliższy wolny termin jest za 567 dni.

    W województwie łódzkim są jeszcze 142 ośrodki, w których w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest rehabilitacja. Kolejka w nich wynosi średnio 114 dni.

    Państwo PiS da ale NIC

    7
 3. Bankier

  Bogusław Grabowski mówi ,że za chwilę całkowite zamknięcie jest nieuniknione , pan Bogusław wyliczył to w 5 sekund w głowie ,że za miesiąc totalny kaput służby zdrowia w tym tempie , dla mnie już jest kaput skoro leczyć warszawiaków mają na stadionie , PiS da pokazało jak to jest jak 10 mld daje sie na szczujnie kurskiego a NIC na służbę zdrowia .

  10
  1. resss

   przy czym nic pisu to 9x mld na nfz a za pelo było to 60 mld?
   moze sie myle ale stawka doktora przy covid to 200/h a szpitalom płacone jest z góry bez względu ile chorych mają
   to nie kasa jest problemem ale platformiarze sie przyzwyczaili tylko o kasie gadać

   3
    1. Bankier

     Weź bo dostanę zajady , ostatni tydzien najgorszy , pooglądaj wiadomości co się dzieje ale nie te w Dzienniku Telewizyjnym kurskiego , tej ekipy już nie ma .

     Wiosną nam się udało bo zaczęlismy pandemię 2 miesiące po innych w marcu -kwietniu , teraz zaczęliśmy we wrześniu a już w październiku mamy kaput służby zdrowia a do wisony daleko .

     5
   1. koder

    @ Max2

    Zanim będzie lepiej może być gorzej.

    Generalnie nadal wierzę w prognozy red.007 i kiedyś ten wig wzrośnie.
    Ale optymizmu wielkiego nie przejawiam, że to już z tego poziomu.

    Myślałam, że nie przebije 1650, a przebiło, więc może zejść jeszcze niżej – do następnej luki??
    Mną się nie sugeruj, bo jak widać człowiek omylny jest.

 4. long_short

  Tak tylko przypomnę ciekawą dyskusję nt. banków:

  animetal_slave 9 lipca 2020 o 10:10Odpowiedz
  Tydzień najdalej dwa i Ci gacie z tyłka spadną, bo banki wystrzelą, a wtedy w20 złamie 2000 w kilku ruchach.
  Wrócimy do wpisu.

  Bankier 9 lipca 2020 o 11:45Odpowiedz
  Nie chciało mi się pisac ale napiszę , BANKI to mogą zarabiać jak STOPY PROCENTOWE rosną a nie jak są na ZERO i jeszcze Morawiecki kazał im wcześniej obkupić się obligacjami i kredytami we frankach , ten sektor jest kaput na lata

  animetal_slave 9 lipca 2020 o 12:14Odpowiedz
  Nigdzie nie napisałem, że jest gwarancja. Mean reversion nie ma nic wspólnego z uśrednianiem. Za wszystkimi stoją zcustomizowane modele quantowe, które w oparciu o istniejącą klasę regimeu, wykorzystują algorytm Machine Learningu w celu określenia prawodopodobieństwa regime switch (Markov Chain). Tylko w takim przypadku mean reversion strategy się nie sprawdzi, gdy jesteśmy u progu regime switch.

  Zresztą, dla mnie to i lepiej, że nie wiecie o czym piszę. Bankier to podrzędny, sfrustrowany, mainstreamowy analityk, który nie ma zielonego pojęcia o giełdzie, roli czasu i przestrzeni, modelach wyceny, ryzyka czy implementacji algorytmicznych.
  ZERO pojęcia – jedyne co, to śmieci to forum. I tak długo jak nie obraża, to można to ignorować. Niestety, zrobił się ostatnio bezczelny, więc trzeba pisać jak jest. A jest źle, z jego wiedzą, kompetencjami i kulturą osobistą.

  animetal_slave 9 lipca 2020 o 12:18Odpowiedz
  Cieszę się, że tak piszesz. To tylko pokazuje, że masz zerowe pojęcie o metodach wyceny banków i ich rentowności operacyjnej netto. Niższe stopy dyskontowe w modelach mnożnikowych oraz NPV, a także time lag pomiędzy akomodacyjną polityką pieniężną a realną wyceną NPV, również nic Ci nie mówi.

  over & out, szkoda na Ciebie czasu chłopie
  —————————————————————————————————–

  https://stooq.pl/n/?f=1380681&c=1&p=4+22

  Jakiś komentarz uczestników powyższej dyskusji do obecnej sytuacji rynkowej dot. banków?

  17
 5. billy_the_kangoor

  @matty
  Niespodzianka walutowa jest w toku.
  To dopiero początek, OK – środek tej niespodzianki walutowej.
  Liczę, że mimo wszystko wygonią polskich „depozyciarzy” i zrobimy drugie Buenos Aires.
  W Budapeszcie, Miskolcu, Debrecenie, Szeged szybciej się uczą, że nie powinno się kisić kapusty leżąc na forintach.

  1
 6. billy_the_kangoor

  @zulus
  Inflacja już jest ładna w Polsce. Jesteśmy „piersi” jak to pan Wojtek ujął.
  Wydaję mi się, że nie mamy 3,2%, jesteśmy bliżej 13,2%.
  Nie można wystraszyć potencjalnych inwestorów WIG zbyt szybko rosnącym USD.
  Wskazane są sesje jak dzisiaj, gdzie rośnie GBP EUR.
  Najpierw 400 (czy jak @noob napisał 380), a później (mam nadzieję) Andrzej rozpocznie aktywną grę, opróżni konto oszczędnościowe na 1% i zaczniemy rosnąć…
  b.

Dodaj komentarz