COVID-19 nie odpuszcza

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

W ciągu minionych 7 dni w UE (+Wielka Brytania, Szwajcaria, Islandia) potwierdzono ponad milion nowych przypadków zarażenia wirusem SARC-CoV-2 natomiast w Polsce było takich nowych potwierdzonych testem przypadków prawie 75 tysięcy.

Udział naszego kraju w tej europejskiej puli nowych wykrytych przypadków zarażeń rośnie od 13 września.

W ciągu minionych 2 tygodni Polska wyraźnie przesunęła się w stronę czołówki globalnego rankingu liczby wykrytych przypadków zarażenia na głowę mieszkańca. W Europie wyprzedzają nas pod tym względem (pomijając mikropaństwa) Czechy, Belgia, Holandia, Słowenia, Francja, Szwajcaria, Czarnogóra, Słowacja, Wielka Brytania, Hiszpania, Chorwacja i Malta.

Pod względem udziału testów kończących się pozytywnym wynikiem nasz kraj znajduje się obecnie na trzecim miejscu w Europie po Czechach i Holandii.

… ale trzeba pamiętać, że po części wynika to z relatywnie małej liczby testów przeprowadzanych w naszym kraju (chociaż ostatnio udało nam się pod tym względem wyprzedzić Estonię, Węgry, Bułgarię i Wielką Brytanię):

WIG-20 już 7-mą sesję przebywał w wąskim przedziale poniżej poziomu wrześniowego dołka (+0,16 proc. w piątek). Standardowy MACD dla MACD nadal nie potwierdzał październikowych minimów pozostając powyżej swego wrześniowego minimum. W 0,4 proc. wzrósł również w piątek NCIndex, natomiast pozostałe główne indeksy GPW spadały. Najsilniejszym indeksem sektorowym GPW był w piątek WIG-BANKI (+1,6 proc.).

Po wygenerowaniu w czwartek przez standardowy MACD sygnał sygnału sprzedaży cena kontraktów na S&P 500 spadała dziś rano o 1 proc. W Azji w poniedziałek również przeważały spadki (najwięcej 1,2 proc. tracił hinduski Sensex), chociaż główne indeksy w Indonezji, na Filipinach i na Tajwanie notowały niewielkie wzrosty.

Budowlana spółka Unibep (C/Z 7,4, C/WK 0,92, stopa dywidendy 2,9 proc., kapitalizacja 241 mln zł) była w tym miejscu wspominana 29 listopada ub. r. oraz 2 marca br. W ostatnim okresie kurs akcji spółki spadł w okolice dolnego ograniczenia kanału rozpoczętego w styczniu 2019 średnioterminowego trendu wzrostowego.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od piątku, można wspomnieć nowy historyczny rekord publikowanego przez CBS indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Holandii we wrześniu (+8,6 proc. r/r):

… +4,6 proc. roczną dynamikę sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii we wrześniu:

… 5-ty z rzędu wzrost publikowanego przez GUS wskaźnika ogólnej oceny sytuacji gospodarczej przedsiębiorstw z sektora przetwórczego w październiku:

… nadwyżkę obrotów bieżących Brazylii we wrześniu:

… wyniki polskiego handlu zagranicznego w sierpniu:

… oraz +0,7 proc. roczną dynamikę publikowanego przez URA indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Singapurze w III kw. br.:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. groowing

  PLANDEMIA w toku. MAGA nie daje za wygrana, jeszcze dzis wznowi dodruk i wyciagnie wysztko na szczyty tak aby trafrer $ szedł we wlasciwym kierunku tj od biedoty chołoty ulicznkow do krezusow i aparatczykow sysyemu zapakowanycj w akcje. Idzcie spac i nie martwcie sie, MAGA trzyma reke na pulsie. MAGA ożywion z virusa z 2 dni ! MAGA jest wielki !

  2
 2. groowing

  Kto wie dlaczego tego testu nie mozna nigdzie kupic ?
  Bo jakbys kupił 10 sztuk i sobie zrobił to byś zobaczył, że to lipa.
  Jedna Pani zdobyła kilka sztuk i zrobiła sobie. Wyszło ze 5 razy 5 razy nie ma.
  Dotarło czy jeszcze nie ?

  6
  1. tmoore

   Po kwarantannie zrób sobie wymaz z gardła -RT-PCR on decyduje o obecności wirusa nawet za kasę. Badania z krwi nie są decydujące mówią czy masz p – ciała czyli czy miałeś styczność z wirusem, a nie, czy go fizycznie masz. Zdrowiej.

   1. koder

    @ tmoore

    Jak dobrze zrozumiałam, to OK miał zlecone testy przez lekarza poz.
    Jeżeli jest pozytywny, to nie jest na żadnej kwarantannie, tylko w izolacji, i oby się na iolacji domowej skończyło. Kwarantanną powinni być objęcie np pozostali domownicy.
    Nie ma sensu robić jakichkolwiek innych badań, jeżeli wykonano testy genetyczne, tylko one są podstawą aby stwierdzić covid pozytywny.

    Test tzw. kasetkowe często wykonywane w SORach to tylko szybkie badanie, które nie ma zbyt wysokiej wiarygodności. Interpretacja przy nich zwkle oznacza, że jak jest ujemny, to wcale nie znaczy że jest ujemny, a jak na nich wyjdzie że jest dodatni, to pobierają wymaz na badanie genetyczne aby w 100% potwierdzić covid.

    @ OK
    U mnie do lekarza na teleporadę czeka się 10 dni, a na wynik wymazu 2 dni. Na sanepid nie wiem ile.

 3. digesting slowly

  Z tego co widzę na mieście, to ludzie są na tyle głupi żeby nosić szmaty na twarzy i robić to co się im każe w TV.
  (Bo taka jest prawda – polecenia są wydawane z telwizora)
  Ale są coraz bardziej wqurczeni na absurdy i kiwtnący debilizm (którego tak naprawdę nie rozumieją, ale który im coraz bardziej dokucza).
  Głupota ciemnego ludu jest tak wielka, iż wątpię by kiedykolwiek zrozumieli o co chodzi.
  Jedyna nadzieja w tym, że wkońcu takiego wqurcza dostaną, że będzie im wszystko jedno.

  1
  1. fast_market

   “Z tego co widzę na mieście, to ludzie są na tyle głupi żeby nosić szmaty na twarzy i robić to co się im każe w TV.”

   To rozsądek, a nie głupota.
   Głupotą jest nie ponoszenie tak niewielkiego wysiłku, który w jakimś stopniu, choćby małym, ale ogranicza ryzyko.

   Głupotą albo złą wolą jest raczej chaotyczne wprowadzanie obostrzeń, które niekoniecznie uderzają tam, gdzie powinny.

   6
   1. digesting slowly

    A najdobitniejszym oznakiem głupoty jest niekonsekwencja.
    Skoro sam się chcesz kneblować, to tresura jest jak najbardziej na miejscu.
    Kneblowanie bez tresury nie ma sensu.
    Albo boisz się bata, albo nie.
    Skoro się boisz, to knebel w gębę i hopsa hopsa.

    3
  2. Poczatkujacy

   Najpierw ludzie w imię WOLNOŚCI mają problem żeby w tłumie założyć maseczkę i ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa, a potem zdziwieni że trzeba lock down gospodarki wprowadzać bo za dużo zarażeń i służba zdrowia praktycznie leży. To tylko pokazuje brak logicznego myślenia tych wszystkich “antycovidowców” – ludziom którym ciężko dojrzeć co się dzieję na całym świecie, a wierzą sebixowi na Youtubie, że to SPISEG!!11

   Mało jest państw, które pokazało że dzięki dyscyplinie obywateli już dawno pozbyli się wirusa? Pewnie że nie, ale lepiej oglądać idiotyczne kanały na Youtubie i łykać wszystko jak pelikan : ))))

   5
   1. digesting slowly

    Im dłużej ciemny lud będzie chodzić zakneblowany, tym dłużej będzie lock down, obostrzenia, brak dostępu do świadczeń zdrowotnych.
    Niewolników trzeba dociskać i często batem traktować, niewolnik ma wiedzieć że jest niewolnikiem, wtedy czuje że ma pana i czuje się dobrze.

    Zaknebluj się dobrze, bo za chwilę obniżki pensji, emerytur, zwalnianie emailem, podwyżki opłat i podatków.

    3
    1. Poczatkujacy

     Nie muszę się kneblować, siedzę sobie wygodnie w domku przy pracy zdalnej, a jak gdzieś wychodzę to zakładam maseczkę, korona z głowy mi nie spadnie : ))

     Ty pewnie z tych co wierzą że COVIDa nie ma, ale 5G i szczepionki to zabijają co nie? Folia na łeb już założona?

     “Wyłącz tv, włącz myślenie” – stado januszy i grażyn, która pierwsza wszystko łyka co w internecie przeczyta xD

     4
      1. Poczatkujacy

       To ma do tego, że jak ktoś podważa przepis noszenia maseczek w miejscu publicznym, czyli tym samym neguje ich wpływ na rozprzestrzenianie się wirusa drogą KROPELKOWĄ (czyli przez usta, nos jakbyś nie rozumiał), to jest również podatny na inne bzdury typu szkodliwość sieci 5G.

       2
       1. digesting slowly

        Nie widzisz że w tym co piszesz nie ma za grosz logiki?
        W internecie jest jeszcze więcej strasznia koronawirusem niż 5G.

        Jesteś typowym przedstawicielem ciemnego luda.
        Oświecony na tyle, na ile blasku ekranu wystarcza.
        5G się nie boi, bo nie straszą tym w TV, za to koronawirusa tak.
        Pewnie margarynę żarł jak “większośc lekarzy” w TV polecała na cholesterol.

        5
        1. Poczatkujacy

         Telewizji nie oglądam, bo nie mam na to czasu, a w internecie widzę atak antycovidowców, którzy idą w zaparte że jaki w ogóle covid, przecież to grypa jest. Koronawirusa myślę, że powinien bać się każdy, ponieważ każdy może inaczej na niego zareagować. Zwłaszcza ludzie w dużych miastach powinni zachowywać podstawowe zasady bezpieczeństwa, a nie afiszować się brakiem maseczki i chodzić z innymi pajacami na marsze antycovidowe. Może mój strach wynika z tego że mam paru znajomych w środowisku lekarskim i wiem jakie są powikłania. Lepiej w tę stronę niż negować jego istnienie, bo “nie znam nikogo kto zachorował”.

         3
      1. Poczatkujacy

       Problem z takimi ludźmi jak Ty jest taki, że węszycie te swoje spiski wszędzie, również tam gdzie ich nie ma, przez gdy idzie takie rozporządzenie głupiego noszenia maseczek, wydaje Wam się że to jest atak na waszą wolność i godność.

       4
       1. digesting slowly

        Źle.
        Rozporządzenie można wydać.
        Ale mówienie że jest “obowiązek zakładania maski” -to kłamstwo i manipulacja.
        Żeby był obowiązek, to musiałaby być ustawa.
        Według stanu prawnego na dzień dzisiejszy, kto chce ten nosi, kto nie chce ten nie musi.
        Dlaczego kłamią w TV że jest obowiązek, skoro go nie ma?
        Dlaczego bezprawnie policja wystawia mandaty, które potem w całości są oddalane?
        Oczywiście ciemny lud uwierzył że jest obowiązek bo tak mówią w TV.
        Prawda matołku że tak myślisz?

        8
          1. Max2

           Szanowny Panie jestem rentierem (jeżeli Pan wie co to znaczy) a jak czytam takich dupków jak Pan to ręce opadają.

           3
          2. digesting slowly

           No to rente niech Pan odda.
           Uprzedzam że to żart ironiczny (jeśli wie co to znaczy), bo ta emerytura to tylko przykład.

           Kłaniam się, również z głębokim szacunkiem i pozdrawiam.

           3
          3. digesting slowly

           Nawet napisałem że to żart, i że tylko o przykład chodziło.
           No ale widać chęć zapunktowania i dowartościowania się przesłania czytanie ze zrozumieniem.

           4
        1. Poczatkujacy

         A nie no to świetne podejście! Anon DIGESTING SLOWLY, przewodnik ruchu oporu dzielnie przeciwstawia się kłamstwom tv i rządowi. Spójrz w lustro pajacu, przez takich jak Ty teraz mamy takie ilości zakażeń. Wejdzie taki jeden z drugim, chory, bez maseczki do sklepu (ale wiadomo, dumny, bo WALCZY) i połowe osób zarazi. Dramat.
         To tylko pokazuje że takich ludzi powinno się oprócz mandatu pacyfikować i zamykać, bo przez swoją głupotę stanowicie zagrożenie dla innych. Bez odbioru.

         8
         1. digesting slowly

          Sam spójrz w lustro pajacu.
          Po co wychodzisz z domu(w maseczce nawet)?
          Skoro chcesz więcej obostrzeń, kar i represji, to sam się w tym domu na zawsze zamknij.
          Daj przykład.
          A za wyjście pacyfikacje i mandat sobie zrób.

          5
        2. fast_market

         @digesting slowly

         Halo, halo. Co ma piernik do wiatraka? Ustawa Ci potrzebna?
         To jest ustawa np. że na przejście dla pieszych tylko na zielonym można wchodzić i co?
         I wchodzą, a jednak wypadki są!

         Ale jest ustawa przecież…

         2
 4. tinley

  Brytyjczycy już rozwożą szczepionki Astra Zeneca do szpitali. Zostaje kwestia dopuszczenia jej do obrotu. W każdym bądź razie prace nad nią są już skończone i prawdopodobnie testy są w końcowym stadium albo już nawet ukończone

Dodaj komentarz