Czy należy uwzględniać długoterminowy trend spadkowy nastrojów inwestorów indywidualnych w Polsce?

W swoim piątkowym filmiku przedstawiłem swoją kontrariańską dosyć optymistyczną wizję rozwoju sytuacji na polskim rynku akcji w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy. Rozwinąłem ją wczoraj. Jeśli ktoś jednak dotrwał do końca piątkowego filmiku, to trafił na wykres, który poddaje lekko w wątpliwość wcześniejsze rozumowanie. Oto on:

Powered by macrobond.com

Jak widać na nim od ponad 9 lat w nastrojach krajowych inwestorów indywidualnych można się dopatrzyć trendu spadkowego. Jeśli przyjąć to za fakt, to wcześniejsze rozumowania oparte po części na przyjmowaniu bezwzględnych poziomów salda INI SII jako sygnałów wejścia mogą być obarczone pewnym błędem.

W najbliższych dniach spróbuję sprawdzić, czy eliminacja tego trendu spadkowego zmieni w jakimś stopniu przedstawiane tu w ostatnich dniach wnioski.

Podsumowanie: z racji długoterminowego trendu spadkowego nastrojów krajowych inwestorów indywidualnych traktowanie bezwzględnych poziomów salda INI SII jako wskazówek może być obarczone jakimś błędem.

Komentarze

  1. kundun

   Pan Białek mógłby stosuje ,,obietnice alkoholika,,, w które wierzą już tylko Dorosłe Dzieci Alkoholików. Po co w ogóle bawi się w Nostradamusa, skoro całkowicie mija się z rzeczywistością? Tego nie wiem. ,,Guru giełdy,, to jednak żałosne określenie dla kogoś takiego. Zima 2020. Korekta wisiała w powietrzu, był luty, Białek przewidywał wzrosty do wiosny. Co było, wiadomo. Ale się nie poddał. Sierpień, Białek Nostradamus: Paliwa starczy do listopada, wig 20 do 2100. Przestrzelił. Mniej alkoholu panie Białek, więcej rozumu, mniej komentarzy, może nie takie dosłowne, może nie tak kategoryczne. Po co Pan to robi skoro jest pan tak beznadziejny?

   12
 1. sumadartson

  Nastroje inwestorów to bardzo ważny i skuteczny instrument pomocniczy. Z racji tego, że nastroje czasem ostro się zmieniają (wykres powyżej) parametr ma wartość jako wskaźnik krótkoterminowy.
  Ponieważ wzrosty od marca należy traktować jako odreagowanie po lutowo – marcowej panice, polecam porównanie obecnej sytuacji do prognozy porównawczej wigu z odbiciem po panice z 2000 roku, autorstwa geniusza W.B.

  2
   1. sumadartson

    wojciech.bialek (Autor
    Wpisu) 9 października 2020 o 12:52

    Tak ten scenariusz wygląda obecnie:

    https://i.imgur.com/Ql0DdP1.png

    sumadartson 9 października 2020 o 13:02

    Bardzo zachęcająco. Też liczę się ze szczytem na podwyższonej zmienności na przełomie X-XI br. Jednak biorąc pod uwagę sondaże wyborcze, można by się pokusić w tej projekcji o nałożenie dwóch ostatnich czarnych szczytów na tamte niebieskie. Wtedy bylibyśmy dokładnie na ostatnim niebieskim szczycie przed kolejną jazdą Pod Grunwalda.

    1
 2. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @NadaNullZero:
  “Wpadł mi w ręce skrót artykułu z Nature dot. sprawdzania fałszerstw w oficjalnych danych dot zakażeń i śmierci na COVID przy pomocy rozkładu Benforda (https://pl.wikipedia.org/wiki/Rozk%C5%82ad_Benforda). Niestety to tylko abstrakt i nie podają czy badali polskie dane i czy są one czyste,
  https://www.nature.com/articles/d41586-020-01565-5
  Nie mam dostępu do danych, a wygląda na to, że w Macrobondzie te dane są. Może by tak sprawdzić czy Polska i Chiny kłamczuszkowali przy danych COVIDowych?
  Nota bene na złocie w ostatnich pięćdziesięciu latach pięknie widać jak jest to manipulowany rynek.
  Podejrzewam, że gdyby wrzucić dane dot. stóp zwrotu miedzi też można by zobaczyć coś ciekawego (no i kilku-kilkunastu polskich spółek – ale to materiał dla UKNF lub na jaki-taki doktorat).”

  Na razie próbuję zrozumieć rozkład Benforda:

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Rozk%C5%82ad_Benforda

     1. fast_market

      Ale nie wiem czy jest w cenach.
      Zobacz, że spadały głównie banki, jakby w obawie przed kolejną obniżką stóp %,
      która mogłaby być następstwem lock-down’u.
      Ten strach chyba jeszcze jakiś czas z nami pozostanie.
      Z drugiej strony dziwię się bo wyceny są bardzo atrakcyjne i pomijając wszystko
      to choćby zagranica mogłaby się zainteresować, a tak ogólnie słychać tylko utyskiwania,
      że nie ma w co inwestować.

      1
    1. sumadartson

     @Bankier
     Wiosna niczego nie poprawi. Pandemia potrwa do jesieni 2021.
     Ponadto nie jestem pro pisowy. Jestem tylko anty oligarchiczny.
     Najważniejsze jednak zadanie to rozdział kościoła od państwa. Głównie dla dobra kościoła.

     7
     1. krug2

      Grypa hiszpanka trwała ok 2 lat i nie było żadnych lockdown wirus rozprzestrzeniał się bez ograniczeń. Obecnie jesteśmy w permanentnym lockdown więc pandemia będzie trwała 4 lata bo sztucznie powstrzymujemy nabieranie odporności przez populację.

      3
 3. fast_market

  Ciekawe czy KNF zainteresuje się wczorajszą manipulacją na Aliorze?
  Chciałbym wreszcie zobaczyć w naszym kraju szybką akcję, gdzie w ciągu 48h
  jest zatrzymywany manipulator i następnie skazany na zapłatę max kary w ciągu 3 miesięcy (łącznie z odwołaniem).
  No i miłe by było zobaczyć jednego z drugim za kratkami 😉

  5
  1. macarek

   Dziennikarz ma ochronę źródła. Z drugiej strony pamiętam, jak sie w czerwcu oburzali, że w ogóle nie jest planowane brać pod uwagę żądania US w sprawie fuzji lotosu.:

   https://www.pb.pl/pkn-orlen-dementuje-informacje-gw-o-warunkach-przejecia-grupy-lotos-996383

   Co potem okazało sie prawdą i dołozyło swoje do spadku Lotosu z 63 wtedy do 26 dzisiaj.

   Więc może jednak te plotki są prawdą, i PZU sonduje co zrobić, a prezes nie chce zbyt szybko być wymieniony.

   1
   1. fast_market

    Ale to było info nielogiczne.
    Gdybyś był w sytuacji PZU to byś chyba przy tej cenie starał się dokupić jak najwięcej akcji i potem ewentualnie zdjąć spółkę z giełdy.
    A nie brać stop lossa. To nie jest przestraszona osoba fizyczna. PZU ma bardzo dużo kasy. Mało tego powinno skupować akcje bo za chwilę może stracić wpływ na Aliora jeśli inni zwiększą zaangażowanie. Alior obiektywnie jest bardzo tani i to może innych zachęcać. Najwyżej odsprzedadzą to wyżej PZU, gdy się PZU wreszcie określi co dalej. A jeśli ma doradców to wiadomo co mu doradzą tylko już będzie późno.

   1. Max2

    feministyczny mit Marii Gimbutas:

    Nie chce stawać po stronie kobiet, ale czy aby na pewno jest Pan obiektywny? Czy prawda nie została zamieniona w “mit” aby podporządkować sobie “oficjalnie” kobiety? W kulturze w której się oboje wychowaliśmy kobieta ma sprawować pośrednią rolę ( wg mężczyzn) . Czy nie zastanawia Pana fakt iż na przestrzeni dziejów kobieta odgrywa drugorzędną rolę a tak na prawdę jest “szyją głowy”? Tak naprawdę (d..a rządzi) tylko nam się wydaje że to my podejmujemy decyzję? Jeżeli mężczyzni w kulturze przestają spełniać swoją rolę (obrona kobiety i zapewnienie jej środków) czy same nie zechcą zaspokajać swoich potrzeb? Czy to feminizm? Może na początku – pózniej może przerodzić się w matriarchat (kwestia czasu). Czy obecnie nie jesteśmy świadkami takich czasów? (Feminizm z biegiem lat matriarchat – upadek roli mężczyzny –
    na pewno Pan wie o roli estrogenu i pigułek antykoncepcyjnych)
    Mit Bogini matki też ma swój ślad w kulturach.
    Tak na gorąco w tych “gorących” czasach.

   1. OK

    Jestem prawnikiem i wiem jak działa TK dorosły człowieku. Wiem też, że gdyby ta rada rabinów chciała to mogłaby uchwalić orzeczenie przeciwne i tak samo pięknie je uzasadnić. To, że tego nie zrobiła pokazuje oderwanie od rzeczywistości i brak dbałości o Państwo. Epidemia, a teraz stoimy na krawędzi wojny religijnej. W imię czego? Urojen. Dzieci od tego nie przybędzie.

    18
    1. long_short

     Korzystam z prawników i na 10 radców jeden ma jakieś pojęcie w branży, większość się zajmuje duperelami albo rozwodami nie?
     No i co w związku z tym ze można inaczej interpretować i uzasadnić orzeczenie? Życie, ty prowadziłeś jakąś sprawę kiedykolwiek?No przeciez można wsadzić do aresztu człowieka za kradzież batonika i można wypuścić z aresztu złodzieja który ukradł 92 mln zł ze spółki publicznej nie?

     8
 4. long_short

  Wyrok TK jest orzeczeniem do ustawy, którą przyjął sejm z większością lewicy
  1. Nic nie zmienia w sprawie ofiar gwałtów.
  2. Nic nie zmienia w sprawie stanow zagrożenia życia kobiety.
  3. Nic nie zmienia w stanie strzale uszkodzonych płodów.
  4. W sprawie uszkodze ia płodów bedzie regulacja dot. wad letalnych.

  Każdy kto ma dziecko i robił badania prenatalne, i ma podstawową wiedzę w temacie i przede wszystkim nie jest owcą lub pszczołą wie że to co się dzieje na ulicy to zarządzanie emocjami gimbazy i wyprowadzanie na ulice barbarii, której celem jest zadyma. Idolencja i debilizm do kwadratu. Ale ze na tym blogu udziela się gimbaza to nie wiedziałem.

  15
 5. koder

  Koronawirus. W Gorlicach zabrakło miejsc w chłodniach do przechowywania ciał.

  https://www.onet.pl/informacje/onetkrakow/koronawirus-w-gorlicach-zabraklo-miejsc-w-chlodniach-do-przechowywania-cial-apel-do/s6x1cwq,79cfc278

  Takimi problemami powinni rządzący się zajmować, bo ten problem wkrótce dotknie wiele miast i miasteczek, a nie cynicznie i z premedytacją w czasach pandemii otwierać puszkę Pandory z hasłem pseudotrybunał konstytucyjny.

  13
    1. piotrdln

     @koder

     gdzie ten wzrost smiertlenosci ?

     czy ty jestes platnym trollem podsycajacym panike albo uzytecznym naiwnym, żeby nie użyć mocniejszego słowa ?

     czytanie ze zrozumieniem to trudna sztuka ?

     “Dyrekcja placówki zwraca uwagę na fakt, że coraz częściej dochodzi do sytuacji, w której nie ma kto odebrać ciała zmarłego, bo rodzina przebywa na kwarantannie. Kłopot jest też z pochówkiem, ponieważ z powodu zakażeń wśród księży parafie zawieszają swoją działalność.”

     4
     1. koder

      @ piotrdln

      Miarodajne wskaźniki zobaczysz dopiero po czasie, bo tak działa statystyka.
      Dziś możesz sobie tylko szacować ile ludzi umiera na covid.
      W Polsce na szczęście narazie to 3,8% zachorowań.
      Problem polega na tym, że jak będzie wzrastać ilość zachorowań to będzie sukcesywnie wzrastać ilość zgonów.

      Zanim zarzucisz mi, że na covid umierają jednostki, a reszta zmarłych miała choroby współistniejące odpowiem ci, że fakt że ktoś choruje na choroby współistniejace nie oznacza że się na nie statystycznie umiera w wieku 50 czy 60 lat.

      Brak miejsc do przechowania zwłok będzie takim samym problemem jak dziś brak miejsc do przyjmowania pacjentów.

      6
  1. koder

   @ Max2

   “pomimo naszych różnic światopoglądowych proszę pamiętać że jesteśmy ludzmi”

   Kaczyński uważa strajkujących za faszystów, z którymi trzeba walczyć. Nie przypadkowo Terlecki nawiązywał do symboliki SS i hitlerjugend.
   Kaczyński chce doprowadzić do eskalacji i fizycznej konfrontacji.
   Nikt nie próbuje dojść do porozumienia, nikt nie chce ustąpić. Nie ma dialogu, tylko podżeganie.
   Robi się naprawdę niebezpiecznie.

   14
  1. red.007

   Właśnie.
   Wzorzec/przekaz od wieków ten sam.
   Urodzić,opiekować się mężem i dziećmi,dbać o dom.
   Prawa-jakie prawa?
   Powyższe to prawa.
   Takie mężczyzn/patriarchatu myślenie.
   Używając bieżącej terminologi,babeczki się wk….ły.
   Zastanawiam się kiedy lub kto z patriarchatu pierwszy rzuci:gdzie diabeł nie może…

   8
 6. long_short

  No cóż, można abortować dziecko w Czechach z powodu zbyt małego mieszkania w dekadzie zerowych stop procentowych, inflacji, pińcet plusów i wzrostu dochodów i występować w obronie pszczół.
  Główny postulat gimbazy to aborcja na rządanie Panie prawniku od orzeczeń TK. Powtórzyła to dziś szefowa Ogólnopolskiego Strajku Kobiet niejaka p. Lampart.

  10
 7. fast_market

  Wyniki Microsoft:
  Earnings: $1.82 per share vs $1.54 per share adjusted expected by analysts, according to Refinitiv.
  Revenue: $37.15 billion vs $35.72 billion expected by analysts, according to Refinitiv.

  Fyi, Refinitiv to dawniej Thomson Reuters

    1. sumadartson

     Nastroje ważne, jednak w większości są opóźnioną reakcją na ruchy rynku. Euforia pojawia się PO większym wzroście.
     Skąd wziąć w obecnej sytuacji euforię, gdy od szczytu 2007, pół milirda PLN wędruje z rynku do ZUS, i jest w większości pozyskiwane ze sprzedaży pod koniec każdego miesiąca.

     4
  1. fast_market

   Nie pierwszy raz. Już PFR robił dla PZU emisję obligacji.
   Mają kasę i nie wiedzą co z nią robić. Albo uciekają, żeby politycy ich nie “wydoili” z pieniędzy poprzez wskazywanie różnych projektów “inwestycyjnych” vide m.in. Orlen, Energetyka…

   1. koder

    @ OK, @ fast_market.
    Powszechny Zakład Ubezpieczeń planuje kupno obligacji emitowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 i gwarantowanych przez Skarb Państwa Rzeczpospolitej Polskiej o wartości 2 mld zł

  1. Guy Fawkes

   Ma Pan absolutną trafność.

   Jak nastał w Warszawie ten hitlerowiec z samej wierchuszki RSHA, to już można się było spodziewać najgorszego. A jak się gruntownie rozmówił na kolacji z mistrzynią łowienia spadków, to już można było odliczać dni.

   1
    1. wojciech.bialek (Autor
     Wpisu
     )

     Ale po chwili zastanowienia stwierdzam, że może Pan mieć rację. Równocześnie nikt o zdrowych zmysłach nie oskarży Kaczyńskiego o to, że jest niemieckim agentem. A jednak zainicjował tę ustawkę – według Pana we współpracy z Niemcami. Więc pojawia się pytanie, co tak przestraszyło Rosjan i Niemców, że wspólnie organizują tę próbę destabilizacji Polski.

     3
     1. Guy Fawkes

      Nic nie przestraszyło ani Niemców ani ruskich (ani Fenicjan!)

      Niech się Pan pogodzi z tym, że jest realizowany plan dawny uznany.

      Kaczyński nie jest w tym wypadku strażakiem, który najpierw podpala, żeby potem gasić, to o wiele za poważna sprawa. Kaczyński jedynie wybrał miejsce do rozegrania bitwy. Przypuszczam zresztą, że to była raczej inspiracja przekazana przez panią Basię.

      Jeżeli Niemcy i ruscy atakują sam rdzeń cywilizacji, to łatwiej się będzie obronić, niż gdyby atakowali sam rząd, tak czy nie?

      2
      1. Guy Fawkes

       W kwestii 5 dla zwierząt byłem przeciw rządowi, a teraz w kwestii cywilizacji jestem prorządowy. Taka to mechanika.

       Najbardziej solidnym politykiem jest Robert Bąkiewicz. To już kolejna sytuacja, w której umiał się znaleźć.

       2
          1. wojciech.bialek (Autor
           Wpisu
           )

           Eee nie no, jakiś tam tytuł Namierowskiemu chyba jednak dali na odczepnego, bo w internecie występuję jako “Sir”. Ale nie znam się na brytyjskiej nomenklaturze.

 8. sumadartson

  Dwóch Lordów debatuje czy rozgrywa nas rusek czy niemiec a mnie to śmieszy, bo widzę tylko że Jarosław rozgrywa dla PIS większość konstytucyjną, korzystając z mistrzowskich technik politycznych, co wcale mnie nie śmieszy.
  Polska w całości jego a niebawem Międzymorze, bo to większy cwaniura niż Andzia z Władziem razem wzięci.
  Nawet Trump się poznał na tej trójce

  4
  1. fast_market

   Dzieląc ludzi raczej mało prawdopodobne jest zdobycie większości konstytucyjnej.
   Raczej prędzej zakiwa się na “śmierć”…

   A swoją drogą to czy jasnowidz Jackowski nie przewidział, tego co się dzieje, jakieś 2 miesiące temu?

   3
  1. Guy Fawkes

   Mnie honoru Waszmość zwracać nie musisz, miałem go cały czas przy sobie.

   Co do pozostałej szarady politycznej niegramatycznej, to … lepiej Waszmość polityki się nie imaj, bo to jest bardzo… słabe.

   Na tym kończę i się wyłączam.

 9. sumadartson

  Raczej jednocząc. Gdy tęczowi przestali straszyć chegemona, trzeba zapolować na grubszą zwierzynę. Nic tak nie spaja rodziny jak zagrożenie. Neron miał chrześcijan, Hitler Żydów, Stalin kułaków.
  Jarkowi przyszła w sukurs antyklerykalna lewica ze swoim tęczowym elektoratem. “Broń kościołów narodzie”.

  3
 10. Bankier

  Nie wiem czy ktoś pamięta takiego forumowicza blogera cudofixa co tutaj wchodził , wysłał wszystkim na skrzynke wpis osobisty , chciałem wkleić ale strasznie wulgarny dla przeciwników covid ,

  z przykrością poinformował ,że zmarła jego siostra na covid i osierociła 3 dzieciaków ,

 11. Bankier

  Popierajmy swoje żony matki córki i kochanki , wolny wybór , kto nie szanuje swoich kobiet jest góFno warty .

  dość kaczysława jaruzelskiego , kto by pomyślał ,że po 30 latach demokracji usłyszę takie przemówienie z dziennika telewizyjnego kaczysława jaruzelskiego

  3

Dodaj komentarz