Jesienna fala pandemii przyspiesza w naszym kraju

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Jesienna fala pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 gwałtownie przyspiesza w naszym kraju. W ciągu miesiąca liczba wykrywanych dziennie przypadków wzrosła o rząd wielkości (do 5300 w niedzielę).

Biorąc pod uwagę liczbę potwierdzonych testami zakażeń w okresie minionych 2 tygodni na głowę mieszkańca nasz kraj jest nadal dosyć daleko – w 7-ej dziesiątce – w globalnym zestawieniu (i z ponad 4-krotnie mniejszą liczbą przypadków na głowę niż Czechy, które wyszły na 6-te miejsce na świecie), ale trend jest niewątpliwie niepokojący, szczególnie biorąc pod uwagę to, że nie możemy być pewnie sezonowych cech obecnej pandemii (a na przykład sezon grypowy trwa na półkuli północnej od października do marca, a więc dopiero się rozpoczął).

Oczywiście cały czas należy pamiętać, że te dane są po części funkcją liczby przeprowadzanych testów, a ta nadal jest w Polsce bardzo niska w przeliczeniu na głowę mieszkańca, chociaż już nie najniższa w Europie (wśród krajów, które udostępniają takie dane) , bo pod tym względem wyprzedziliśmy Bułgarię.

Ten niepokojący trend jest ogólnoeuropejski – pod koniec września tygodniowa liczba przypadków wykrywanych w UE (plus okolice) przekroczyła tą dla USA (która jednak również zaczęła we wrześniu rosnąć).

Po odbiciu się w czwartek od krótkoterminowego poziomu oporu (ok. 1738 pkt.) WIG-20 pogłębił w piątek spadek (-1,2 proc.). Wszystkie pozostałe główne indeksy polskiego rynku akcji również traciły w piątek, chociaż żaden nie spadł bardzie niż WIG-20. Obecny poziom WIG-u 20 (1698,91 pkt.) jest nieodległy od 3 potencjalnych oporów wyznaczanych przez dolne ograniczenie konsolidacji indeksu z okresu czerwiec-sierpień (ok. 1800 pkt.), opadającą średnią 200-sesyjną (1784,7 pkt.) oraz górne ograniczenie wstęgi Bollingera (1769 pkt.).

Cena kontraktów na S&P 500 kontynuowała w poniedziałkowy poranek swój wzrost (+0,2 proc.) osiągając najwyższy poziom od początku września. Rosnący nad linią sygnały MACD potwierdzał tą krótkoterminową zwyżkę. W Azji dziś rano wyraźnie przeważały wzrosty (najsilniej o ponad 2 proc. zwyżkowały Shanghai Composite Index i Hang Seng). Nowozelandzki NZ50 Index wyszedł na swój nowy historyczny szczyt. Spadały jedynie japoński Nikkei (-0,3 proc.) oraz malezyjski KLCI (-0,8 proc.).

Spółka Magna Polonia (C/Z 11,2, C/WK 1,76, kapitalizacja 41,2 mln zł) została w tym miejscu wspomniana 21 sierpnia br. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 1,15 zł. W piątek – po ujawnieniu kilka dni wcześniej przez spółkę Imagis, w której Magna ma 68,75 proc. udziałów, informacji o podpisaniu kontraktu z Apple – jedna akcja spółki kosztowała na zamknięcie 2,96 zł. Osiągnięcie przez kurs akcji spółki górnego ograniczenia krótkoterminowego trendu wzrostowego rozpoczętego w kwietniu, poziomego oporu wyznaczanego przez lokalne szczyty z lat 2013-2016 oraz górnego ograniczenia długoterminowego kanału trendu spadkowego czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki 2 miesiące temu nieaktualnymi.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od piątku, można wspomnieć informacje na temat wyników handlu zagranicznego Węgier w sierpniu:

… wyniki handlu zagranicznego Słowacji w sierpniu:

… 4-ty z rzędu wzrost rocznej dynamiki produkcji przemysłowej na Słowacji w sierpniu (-1 proc. r/r):

… +5,1 proc. roczną dynamikę produkcji przemysłowej we Włoszech w sierpniu:

… dane na temat wysokości salda obrotów bieżących Rosji w II kw. br.:

… dane na temat rocznej dynamiki produkcji przemysłowej w Malezji w sierpniu:

… oraz miesięczny szacunek rocznej dynamiki PKB w Japonii w sierpniu (-6,6 proc.):

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. resss

   a co takiego czechy zrobily ze się poprawia? mityczne czechy co zawsze wszystko lepsze niz u nas chyba

   cos tvny nie chwala sie ile czesi testują wiec sa pewnie w gorszej sytuacji niz my. zawsze mozna pisac o ikosc testow na mieszkanow zamiast procentowo pozytywnych, zreszta jak szanowny WB tez czyni

   1
   1. sranda

    Nic nie zrobiły, po prostu wirus zrobił już tam takie spustoszenie, że będzie miał coraz mniejsze możliwości dalszego zarażania. Jeśli w Czechach przez ostatnie tygodnie były okresy (powiaty), gdzie oficjalnie chorowało po 0,8-1% ludności, a że choroba średnio trwa 7-8 dni, to po miesiącu przeciwciała będzie miało 3-4% mieszkanców. Tylko wg oficjalnych danych, a na pewno przynajmniej drugie tyle nie zostało wykrytych.
    Natomiast ostatnie badania pokazują, że dla osiągnięcia pewnego rodzaju odporności stadnej w przypadku COVID-19 wystarczy 30-40%, więc mozna zakładać, że za 2-3 tygodnie Czesi już osiągną ten poziom lub przynajmniej zbliżą się do niego. A to wszystko sprawi, że ilość zakażeń zacznie im mocno spadać, pomimo sezonu grypowego.

    5
   2. Darek51234

    Spróbuj nie przyjmować wszystkiego co pisowskie na pale i zastanów się o czym mówi procent pozytywnych testów.
    Mówi tylko o tym że dany kraj nie ma pojęcia o skali zachorowań bo testuje jedynie ludzi z objawami.
    A co za tym idzie wyłapuje mała cześć chorych więc gdy ten parametr jest wysoki to jest bardzo negatywna informacja. Oczywiście to jest tylko jeden patrametr. Zresztą unia opracowała prosty algorytm oceny sytuacji epidemiologicznej krajów. I ten parametr podnosił negatywnie ocenę danego kraju.

    6
    1. resss

     warto czasem zaczac myslec samodzielnie i nie zaczynac wszystkiego od tego czy to pisowskie czy nie

     testy nie mowia ile faktycznie realnie z dokładnością do 9x% jesy chorych w kraju. moze ich byc 4x czy nawet 10x tyle. w zadnym kraju, nie mówię tu o pisowskim rezimie wylacznie

     wciaz jednak istotne jest jaki jest trend, gdzie sa ogniska i jak postępować aby na tyle na ile to mozliwe pandemia nie wymykala sie spod kontroli.
     jesli zmienisz metodologię testow, resetujesz w tym momencie statystykę i niekoniecznie bedzie to istotnie lepsze. warto pamiętać ze kazdy test to 300 pln, czyli jakies 200 milionów miesięcznie

     czechy nie sa zasadniczo e gorszej sytuacji, ani lepszej. maja podobny zestaw obostrzeń, zasadniczo niski wiec ilosc chorych będzie rosla.

     nie wiem ile chorych jest e stanie obsłużyć czeska służba zdrowia, u nas to jest ok 15 tys lozek i jesteśmy jakos w polowie skali.

     4
     1. Darek51234

      No właśnie ja tylko cię namawiałem do samodzielnego myślenia. Rób co uważasz. To jest negatywny parametr i nic tego nie zmieni. A że jakiś minister się tym chwalił to świadczy tylko o jego głupocie a co bardziej prawdopodobne o krańcowym cynizmie.

      1
       1. resss

        szczerze nie sledze polityki, przynajmniej tej w tv

        wraz z rosnaca ilością chorych moim zdaniem testy traca na znaczeniu. wciąż trzeba robic testy okresowe w sluzbie zdrowia ale ogolnie objawowi poeinni isc do hospitalizacji a slabo objawowi do izolacji domowej.

        testowanie w milionach to juz luksus najbogatszych, bardziej pr-wy wyczyn aby podziwiali niz cos sensownego. ootem prasa niemiecka napisze ze niemcy ponownie najbardziej podziwianym krajem swiata…ja ich podziwiam ze do dzis nie oddali vo ukradli w iiws

        2
 1. kazun

  I kolejna sprawa. Kwestia kilku dni jak ten nadmuchany do granic możliwości, zadłużony balon o zyskach dużego warzywniaka w ekstraordynaryjnym trybie wejdzie do WIGu20. Nie trzeba chyba specjalnych umiejętności, żeby ocenić jakim w którą stronę polski Amazon będzie ciągnąć tego paździerza. Za parę tygodni do 20-ki dołożą jeszcze Biomed, który zarobił przez ostatnie 6 miesięcy 500 tys euro i mamy w pełnej krasie obraz tego bantustanu

  14
   1. kazun

    Jeśli CDRed jest balonem, to co powiedzieć o tym paździerzu. Żeby pokazać skalę odjazdu upośledzonych z OFE tudzież przekręciarzy w funduszach wystarczy sobie porównać obecną wycenę A. ze spółkami WIG20. I tak za jedno Allegro, które przypominam zarobiło za poprzedni rok 400 mln można sobie kupić PKN Orlen, Lotos, Cyfrowy Polsat i PZU!!! Wszystkie razem!!! I jeszcze chyba zostanie np na taką Neukę albo Azoty. Sam Orlen na sprzedaży hot dogów i kawy z ekspresu zarabia rocznie pewnie tyle co ta gwiazda internetowego handlu. No coś niebywałego.
    A jeśli ktoś uważa, że monopolistyczny handel paliwami i narodowy ubezpieczyciel 40 milionowego kraju są passe to może sobie wziąć PKO BP, KGHM, Play, Millenium i Tsgames. Wszystkie razem!!!

    10
  1. Darek51234

   Przestań bredzić chłopie. Sam uważam że wycena tej spółki jest absurdalna i dlatego nie kupowałem. Ale to nie upoważnia to zakłamywania rzeczywistości. Ktoś jak ty dobrze wie że redukcja wynika z dźwigni finansowej. Jakby banki dawały 2 razy większy kredyt to redukcję byłyby większe. Więc nId pisz o 7*% bo to kompromitujące.

   5
 2. datik

  WB
  „…………….
  No i już jasne skąd ten brak „kultury politycznej” – Pan jest po prostu prowincji!”
  —————————-
  Miałem logikę na studiach ale nie pamiętam abym choć na jednym wykładzie był ( może nie było, tylko ćwiczenia ?). Może dlatego nie kumam a co biega…
  Ale ze co ?
  Kpi Pan z mojego miejsca zamieszkania czy z tego, że tli się we mnie jeszcze iskierka nadziei, ze Guy to jednak nie politruk ani kanalia ?: )

  1
 3. datik

  Gratuluję tym co kupili Allegro . Debiut marzenie”
  „Spółka z zyskiem netto za ostatni rok na poziomie 400 mln i kilkumiliardowym zadłużeniem?”
  ——————
  Ciekawe w którą stronę to pójdzie ? Czy uzmysłowią sobie absurdalność wycen czy jednak górę weźmie wiara w niedoszacowanie innych spółek ?

  1. duch_natury

   Nie interesowałęm się tematem allegro ale znam co się dzieje w praktyce. Allegro wykorzystuje do granic możliwości pozycję monopolisty w PL. Obecnie sprzedający płacą około 10-13% prowizji od wartości sprzedanego towaru. Przy panujących na allegro niskich marżach allegro zarabia w większości przypadków więcej niż sprzedający.

   3
 4. kazun

  Pozwolę sobie przekleić z góry

  Jeśli CDRed jest balonem, to co powiedzieć o tym paździerzu. Żeby pokazać skalę odjazdu upośledzonych z OFE tudzież przekręciarzy w funduszach wystarczy sobie porównać obecną wycenę A. ze spółkami WIG20. I tak za jedno Allegro, które przypominam zarobiło za poprzedni rok 400 mln można sobie kupić PKN Orlen, Lotos, Cyfrowy Polsat i PZU!!! Wszystkie razem!!! I jeszcze chyba zostanie np na taką Neukę albo Azoty. Sam Orlen na sprzedaży hot dogów i kawy z ekspresu zarabia rocznie pewnie tyle co ta gwiazda internetowego handlu. No coś niebywałego.
  A jeśli ktoś uważa, że monopolistyczny handel paliwami i narodowy ubezpieczyciel 40 milionowego kraju są passe to może sobie wziąć PKO BP, KGHM, Play, Millenium i Tsgames. Wszystkie razem!!!

  10
   1. kazun

    Tesla oprócz tego że jest balonem, co by nie mówić jest też liderem w technologicznej rewolucji elektryków. Swoje dokłada nazwisko Muska, biznesowy celebryta i wizjoner, dodatkowe parędziesiąt miliardów $ do kapitalizacji.
    Allegro miało 20 lat, praktycznie bez żadnej konkurencji na rynku, z nieobecnym u nas ebayem, z nieobecnym bezpośrednio Amazonem. I co mamy po tych 20 latach ciepłego kurwidołka? Kilka miliardów długu, rasowane 400 mln rocznego zysku, P/E chyba ze 160 i za plecami Amazona, podobno w ciągu paru miesięcy wchodzącego do Polski. Do tego robiony na kolanie debiut, przetłumaczone na polski 2 strony z prospektu emisyjnego, bo miejscowy motłoch i tak w zębach kasę przyniesie. Tak jak przyniósł na BSK, JSW, czy Playa. Życzę powodzenia

    8
     1. kazun

      Motłoch na tę chwilę zarobił 8,5%. I to też pod warunkiem, że sprzeda. Ale jak znam życie, to upojony 70 mld wyceną motłoch trzyma dalej, ewentualnie dokupuje. Prawdziwie zarobione są zagraniczne fundy biorące to na ogromne lewary i żeniące teraz kwita ulicy i polskim OFErmom, które muszą się doważyć do benchmarku, wszak za parę dni WIG20 się kłania.
      Sądząc po twoich wpisach jesteś rzucony na kolana tymi obłędnymi 8%

      5
 5. duch_natury

  Doszedłem do wniosku, że moja misja dotycząca tego Bloga uległa zakończeniu. Wielu odetchnie z ulgą i ja też.
  Chciałem pokazać, że istnieje jeszcze inna droga niż ślepe uznawanie prawd głoszonych przez naukowców, polityków, religie i massmedia.
  Chciałem świadomie sprowokować do dyskusji podając ciekawe linki i kontrowersyjne hipotezy. Myślę, że udało mi się rozpocząć interesujące dyskusje a mam nadzieję, że może któregoś z Was pobudzić do wejścia na drogę samodzielnego szukania prawdy i sprawdzania podawanych nam faktów.
  Nie dziwię się też moim adwersarzom, gdyż jeszcze rok temu jakby ktoś opowiadał o niektórych wysuwanych tu hipotezach to porównywałbym je do opowiadania o spotkaniu dinozaura na Sacharze.
  A co do kierowania mnie na badania psychatryczne i leczenie to dziękuję za sugestie, po zagłębieniu się w temat istotnie w obecnych czasach czasami lepiej mieć żółte papiery 😉
  Życzę wszystkim pozytywnych emocji i dużo zdrowego rozsądku w oglądaniu tego co nas otacza.
  Moje wypowiedzi od dzisiaj ograniczą się tylko do spraw okołogiełdowych.

  12
    1. duch_natury

     Darku ja nie neguję, żadnych wariantów. Po prostu lubię samodzielnie dociekać i sprawdzać, samemu przeprowadzać dowody i doświadczenia. Stawiam kropki, łącze je, wymaga to często żmudnej pracy ale jest radość z efektów i przede wszystkim samodzielnego odkrywania i poznawania. Staram się wiarę zastąpić sprawdzaniem. Nie utożsamiam się z niczym i nikim tak jest wygodniej bo nie wchodzę emocjonalnie w ten świat. Polecam jak jest więcej wolnego czasu i chęci.

     1
     1. Darek51234

      Widzisz mak, różnica między nami jest taka, że ty uważasz, że płaska ziemia i kulista to dwa warianty równoprawne. I trzeba je sprawdzać.
      No więc ja tak nie uważam. A większość rzeczy w naszym życiu polega na wierzę weryfikowanej przez nasze umysły.
      Twoje dociekania też opierają się na wierze. Dobra kończę bo to strata czasu.

      2
   1. duch_natury

    Bracie nie prowokuj my mission is over.
    Ale podpowiem, że hipoteza głosi, że mogło się to stać w podobny sposób jak brodaci Afgańczycy przedostali się ze szczytu swoich gór na szczyt WTC. Jak masz ochotę kiedyś podyskutować o tego typu tematach to zapraszam na priv 🙂

    1
 6. digesting slowly

  Ciemny lud ma już na stałe wyryte w mózgu, że to co widzą i słyszą w mediach, to jest prawda i rzeczywistość.
  Jak to może być prawda, skoro widzicie tylko obraz, słyszycie dźwięk, albo czytacie co ktoś napsiał?
  Widzicie tylko to, co ktoś wam przedstawia i twierdzi że to jest rzeczywistość.
  To tak jakby słuchać analityków przy podejmowaniu inwestycji na rynku.
  Ciemny lud zarabia, ale nie na siebie :).

  6
 7. digesting slowly

  Przeczytajmy dzisiejszy wpis na blogu Wojciecha Białka „Jesienna fala pandemii przyspiesza w naszym kraju”.
  Już w tym momencie wypiera się mózg, bo wtłacza mu się określone info o określonym temacie.
  Dalej mamy oficjalne stystyki zrobione na podstawie ogromnej ilości danych, co za bogactwo?
  Tymi samymi danymi operują specjaliści i autorytety od badanego zjawiska – tu nie można wyciągnąć żadnych innych wniosków.
  Ale to nic!
  Poczytajmy komentarze: A tam?

  Jak tam Covid w Czechach, jak się testuje, omawianie statystyk, jakie są objawy, jaka sytuacja epidemiologiczna…..tematów o Covid bez końca.

  Już Was mają.

  4
  1. digesting slowly

   Nawet jak ktoś nie jest zarażony wirusem, to ma go w głowie.
   Tym co maja go w głowie robi więcej szkód, niż jakby zachorowali.
   Ktoś traci, ktoś zyskuje.
   Żeby ktoś zyskał, ktoś musi stracić.
   Bardzo niewielu zyskuje, większość traci.

   2
   1. Altivar

    Ale może trzeba podejść do tematu psychologiczne czyli wałkować temat do znudzenia, oglądać go z każdej strony, mnożyć i dzielić przez 0. Głaskać, kopać, moczyć…. Może zrobić z niego piłkę i zagramy? 😉
    A gdy już pojawią się prawdziwe mdłości i niestrawność na temat to ogłosić że „czas się skończył! Dość pajacowania! Czas wracać do roboty..”

 8. OK

  Rząd robi dobrze tworząc wylęgarnie wirusa w szkołach bo zarażą się szybko młodzi ludzie i ich relatywnie młodzi rodzice. Miejmy tylko nadzieję, że nabierzemy odporności. Jeśli mamy na wiosnę mieć w miarę spokój z covidem to musimy się szybko pochorować. Wymagane jest około 10000000 przypadków do wiosny. Więc powinniśmy celować w 50000 -60000 przypadków dziennie w perspektywie 2 miesięcy.

  Alternatywą jest model chiński czyli dławienie do zera. U nas to mega trudne, bo mamy otwarte granice i demokratyczne społeczeństwo, gdzie każdy ma swoje zdanie na każdy temat. Często na przekór mamusi.

  3
  1. macarek

   Dokładanie to sugeruje ten człowiek:
   https://www.medonet.pl/koronawirus/koronawirus-w-polsce,koronawirus–model-uzyskania-odpornosci-stadnej-dla-polski-autorstwa-krzysztofa-szczawinskiego,artykul,46187428.html

   Szkoda tylko, że go nie posłuchali decydenci. Rozprzestrzenienie się wirusa jest nieuchronne, tylko albo będzie równomierne kosząc starszych albo tylko wśród młodych. Żadne spłaszczanie krzywych nie ma sensu.
   Szczepionka się pojawi jak musztarda po obiedzie. Chińczycy się nie patyczkowali i zaszczepili tym co mają służbę zdrowia i teraz na tym sa do przodu.
   https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1489006,chiny-szczepionka-koronawirus-testy.html

   1
    1. dociekliwy54

     Tak, to prawda, że dobrze jest budować odporność stadną wśród młodych.
     Jednocześnie jednak straszenie dziadków jest bez sensu. Człowiek który się boi, traci odporność. W sumie to nawet podziwiam wytrwałość staruszków w „baniu się”, ale to niczemu nie służy. Należy informować, że tak jak covid należy się bać i grypy i zaziębień.
     Śmiertelność w grupie 60+ stopniowo rośnie w taki sam sposób w grupie ogółem jak i w tej z covidem, czyli ten czynnik zasadniczo nie ma wpływu na ich śmiertelność.(za covid rozumiem pozytywne badanie RT-PCR). Z drugiej strony jest zabawne, że starzy boją się wirusa a młodzi policjanta. Dzięki temu mamy pat, stan równowagi, który może trwać dłużej.
     A tak na poważnie. PiS jest pod presją nie tylko zewnętrzną ale i wewnętrzną.
     Jeśli chcemy skończyć pandemię, to niech każdy z kilkunastu % absolutnie pewnych,że nie ma pandemi przekona 2 osoby z 53% wystraszonych. To powinno wystarczyć.
     Pytanie tylko, czy „pandemia” zrealizowała już wszystkie zaplanowane efekty? Czy łańcuchy dostaw zostały skrócone w sposób trwały? Czy nie istnieje ryzyko powrotu do globalizacji? Tego nie wiemy i szkoda, że nikt nam tego nie powie, bo zabawa mogłaby się nie udać. Bartosiak twierdzi, że przestrzenie współpracy z okresu globalizacji stają się obszarami niebezpiecznej rywalizacji w okresie zaostrzonego konfliktu hegemonicznego i właśnie dlatego muszą być szybko zamknięte. Tak więc stolik ponadhegemoniczny musi temu dać bezwzględny priorytet. Wojny nie chcą , tak naprawdę ani CHRL ani USA.
     Może więc mamy diabelską alternatywę: maseczki albo III WW?

     1. dociekliwy54

      A i jeszcze. Stopniowe przekonywanie się społeczności,że Covid, to nie koniec świata, będzie równoznaczne z przechodzeniem części elektoratu z PIS do Konfederacji, bo o ile Konfederacja w sposób naturalny przyjmuje na swe łono antycovidian, to PIS w sposób
      kontrolowany covidian, lecząc ich lęki i inne cierpienia.

      1
       1. dociekliwy54

        Sądzę, że to Twoje mniemanie o większym zagrożeniu wynika z braku analizy jaka jest wartość mianownika we wzorze procent śmiertelności=śmiertelnoś/wszyscy zarażeni.
        Ten mianownik należy brać z randomizowanych badań na populacjach w oparciu o analizy obecności charakterystycznych przeciwciał (Kraków, Francja , Kanada i inne).To co wykrywamy testem PCR to szczyt góry lodowej a dane mągą być zaniżone przynajmniej kilkadziesiąt razy.No i jeszcze wpływ myślenia obrazkowego. Jakoś pandemia grypy w Niemczech w 2017 nie była tak szeroko pokazywana, choć było więcej ofiar.

 9. digesting slowly

  Za chwilę tarcza 4583.0
  Podanie do Sanepid o pozwolenie na zrobienie kupy w toalecie.
  Obniżka pensji, wypłacanej w bonach.
  Dzieci w obozach młodzierzowych, seniorzy w obozach pogodnej starości.
  Trzeba być odpowiedzialnym, to dla dobra nas wszystkich.

  8
   1. kazun

    Nie, jest tanio. Nieważne, że przez 20 lat działalności w cieplarnianych warunkach, praktycznie bez konkurencji dorobili się kilku miliardów złotych długu i zarabiają na waciki. Przy obecnej wycenie i obecnych zyskach najpierw przez 10 lat musieli by oddawać całe roczne zyski, żeby spłacić długi a potem już tylko z górki, jedyne 170 lat i kupującemu zwraca się kasa wyłożona na zakup firmy. Także tego, nie dziwota, że oprócz konsultanta wszystkie nasze ofe i fundy widzą okazję dziesięciolecia

    7
 10. Bankier

  macerson czy mógłbys swoje mądrosci wykorzystac i np. zgłosić sie na ochotnika do jakiegos DPSu z covidem albo szpitala z covidem , zrób nam potem zdjęcia i pogadamy , bo siedzisz prymitywie w ciepłym domku,pitolisz jakiejs wierze w tych czarnych pedofili z kosciółka , dostałes od podatnika za pierdzenie w stołek 120 000 i ci sie w głowie wiadomo co poprzestawiało , MUNDROL INTERNETOWY -mega odwazny przy klawiaturze -macho psia kosc.

  9
  1. duch_natury

   „pitolisz jakiejs wierze w tych czarnych pedofili z kosciółka”
   Pokaż chociaż jedno zdanie potwierdzające to a jak nie to zamilcz kolego.

   „mega odwazny przy klawiaturze”
   Chyba o sobie piszesz. Ja kieruję się swoim rozumem narażając się na niezgodne z prawem mandaty sanepidu czy policji. A Ty jak znam życie latasz w masce i googlach ze spuszczoną głową.

   4
    1. dociekliwy54

     W Lublinie była grupa ludzi u ordynatora, która chciała zobaczyć pacjentów i się zarazić celowo i jak najdokładniej. Niestety nie zostali wpuszczeni, a byłoby ciekawe doświadczenie, co nie? Jerzy Zięba złożył taką samą deklarację publicznie i również nie uzyskał zgody.
     Ten wirus jest tak niebezpieczny a władza tak kocha każdego z nas,że niestety nic z tego nie będzie.

     3
 11. groowing

  Pandemia to jest jak masz smiertelnosc 80% i prosze nie powtarzac bzdur rodem z telewizorni, no chyba ze partycypujesz w tym torcie to gratuluje miekkiej rury. PLANDEMIA to jest wlasciwe okreslenie. Dlaczego karetki nagle zaczely jezdzic w nocy na sygnale ? Wczesniej jezdzily tylko ze swiatlami. Jezdza bez celui na pusto na sygnal, kolega sledził tak karetke. Chcesz zobaczyc film ?

Dodaj komentarz