Kiedy kupować spekulacyjnie akcje polskich banków?

W swoim filmiku sprzed 5 tygodni “Ocean’s Eleven Years: ryzykowna gra” zastanawiałem się nad hipotezą, że ówczesna sytuacja WIG-BANKI przypomina tą ze stycznia 2009 i października 1998. Wróćmy znowu do tego tematu.

We wrześniu zwracałem uwagę na podobieństwo poziomów, na których rozgrywają się ostatnie wydarzenia na WIG-BANKI do tych z lat 2008-2009.

Powered by macrobond.com

Z tej analogii wynikało, że na WIG-BANKI brakuje jeszcze jednej końcowej fali wyprzedaży. Jak widać powyżej indeks ten jest jeszcze dosyć daleko od hipotetycznego celu. Synchronizacja dołków z października 1998, października 2009 oraz marca 2020 wygląda tak:

Powered by macrobond.com

Widać, że jakkolwiek obecna wtórna fala spadku nie osiągnęła jeszcze poziomu tej z początku 2009 roku, ale trwa już wyraźnie dłużej.

Konwencjonalna analiza techniczna sugeruje, że kupowanie akcji banków poniżej poziomu 3000 pkt. na WIG-BANKI powinno być w miarę bezpieczne przynajmniej w krótkoterminowej perspektywie (powiedzmy – z sezonowego punktu widzenia – do początku stycznia).

Powered by macrobond.com

Podsumowanie: WIG-BANKI poniżej poziomu 3000 pkt. zacznie być atrakcyjny w przynajmniej krótkoterminowej perspektywie (“year end rally” itp.)?

Komentarze

 1. mwfri

  Jeszcze słówko o protestach: skoncza sie jak kazda akcja tego typu bez istotnego wpływu na cokolwiek. Nie umocnią pis-u, ani go nie pogrzebią. Blacklivesmatter miało o wiele bardziej dramatyczny przebieg i co zmieniło? Dla polskiej sceny politycznej znaczenie ma wynik wyborów 3 listopada, a nie protesty.

  6
  1. Uncja

   …, kiedy Mars jest na wstecznym i w kwadraturach , a Saturn /władza/ przed Nim, jest silniejszy niż Mars /wojownik /, nie ma szansy na zwycięstwo z rządem , władzą, prawem . Walka , zamieszanie ale i tak nic się nie osiągnie . Przynajmniej teraz , w tym układzie na górze…

   1
 2. Guy Fawkes

  @Artysta Malarz

  Trzeba mieć naprawdę nierówno pod beretem, żeby ostrzegać przed prawicowym ekstremizmem kościelnym. Albo można mieć też całkiem równo, ale wtedy trzeba być agentem bezpieki.

  //W opracowaniu historycznym Instytutu Pamięci Narodowej z 2019 zatytułowanym „Klan”. Służba Bezpieczeństwa wobec NSZZ „Solidarność” podaje się, że Józef Tischner na początku lat 80. XX w. był zarejestrowany przez SB początkowo jako kandydat do współpracy, następnie kontakt operacyjny, a w późniejszym okresie konsultant IV Departamentu MSW.//

  //W 1999 roku otrzymał Order Orła Białego.// od Kwaśniewskiego.

  Ale ważniejsze było coś innego:

  //… w artykule Schyłek chrześcijaństwa tomistycznego (1970) zakwestionował prymat filozoficzny tomizmu…//

  Kret, z którego zrobiono świątka subito i intelektualistę:)))

  10
 3. sumadartson

  @TRUMP
  Jeśli rozpoczęty dziś wodospad na NYSE utrzyma się do 3 listopada, pogratuluję Panu wygranej jeszcze przed ogłoszeniem wyników. Nic tak nie jednoczy elektoratu jak strach przed bezpowrotną utratą pieniędzy. Zdecydowana większość Hisperian jest obecna na rynku i to ich kieszenie zagłosują strachem przed utratą.
  Tak trzymać do wyborów.

  11
 4. Sawa

  Tak to widzę:

  “Kobiety” mają zarazić całą Polskę
  Gwałtowny wzrost zgonów ma doprowadzić do nacisku pospólstwa na bezpiekę,
  żeby ubiła wściekłego kundla roznoszącego zarazę.
  Taktykę – zakatrupić wroga jego łapami – zdolny jest zrealizować tylko arcymistrz.
  Arcymistrz w PL jest tylko jeden.
  Po to potrzebny jest ten cyrk na ulicach
  Dlaczego nikt tutaj tak do końca nie przeanalizował po co Jarkowi to szefostwo nad resortami siłowymi,
  skoro mógłby (a nie chce) kontentować się premierostwem i szefowaniem WSZYSTKICH resortów?

  Wincej błyskawic hitlerjugend na polskich ulicach – tego pragnie arcymistrz,
  po to było jego wystąpienie idealnie wyreżyserowane pod Jaruzela.

  7
 5. DrQuality

  Ten blog coraz bardziej przypomina “Lot nad kukułczym gniazdem”.Lekarza!!!Psychiatry koniecznie!!!Czy można leczyć elektrowstrząsami online?
  PS.Dla pamięci
  @WB Mam do Pana prośbę: niech Pan wstawia spacje po znakach przestankowych.
  Jest Pan tego pewien,w języku polskim?

  4
   1. DrQuality

    1/Towarzyszu jak Wy twierdzicie,że najlepszym analitykiem giełdowym jest Nostradamus ,to to nie jest Lot nad kukułczym gniazdem tylko Borat: Podpatrzone w Ameryce, aby Kazachstan rósł w siłę, a ludzie żyli dostatniej
    2/Wam 400 v nie pomoże
    3/Czy ten Nostradamus prowadzi jakiegoś bloga-proszę o link

    4
 6. Max2

  Ten blog coraz bardziej przypomina „Lot nad kukułczym gniazdem”.Lekarza!!!Psychiatry koniecznie!!!Czy można leczyć elektrowstrząsami online?

  Taka polska rzeczywistość. Dalej niektórzy biegają z kutasem szlacheckim u pasa obsikując wszystko wokół. Jeśli uznajemy, że ks. Józef Tischner współpracował z SB, to bardzo proszę domorosłych lustratorów, żeby to samo napisali o śp. Marii Kaczyńskiej, również rejestrowanej jako kontakt operacyjny.

  1
 7. Bankier

  Po uwzględnieniu obciążeń podatkowych w kwocie 148 mln zł zysk Grupy Orlen osiągnął w trzecim kwartale br. 688 mln zł i był niższy o 578 mln zł rok do roku – poinformował w czwartek PKN Orlen prezentując skonsolidowany raport kwartalny koncernu.

 8. Bankier

  29.10.2020, Warszawa (PAP) – Zysk netto grupy mBanku w trzecim kwartale 2020 roku spadł do 100,6 mln zł z 358,5 mln zł rok wcześniej – poinformował bank w raporcie. Zysk banku okazał się 2,1 proc. powyżej oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 98,6 mln zł.

Dodaj komentarz