Piersi w Europie

Poznaliśmy już roczne zmiany wartości zharmonizowanych wskaźników inflacji w krajach Unii Europejskiej we wrześniu. Nasz kraj zajmuje wśród krajów UE pierwsze miejsce pod względem tempa inflacji.


Powered by macrobond.com

Jak widać powyżej drugie miejsce w tym rankingu zajmują Węgry a trzecie Czechy, więc mamy tu do czynienia ze zjawiskiem regionalnym. Co charakterystyczne żaden z tych 3 krajów nie należy do strefy euro, chociaż Słowacja, która do niej należy, również jest dosyć wysoko w tym zestawieniu.

Pod względem skali rocznego przyspieszenia tempa inflacji pieniądza mierzonego CPI (roczna dynamika CPI we wrześniu br. minus roczna dynamika CPI we wrześniu 2019) Polska również zajmuje pierwsze miejsce w UE.

Powered by macrobond.com

Kolejne miejsca z przodu tego rankingu z dodatnią wartością rocznej zmiany tempa inflacji zajmują Czechy, Węgry, Austria i Dania, które to kraje można próbować charakteryzować jako peryferia niemieckiej gospodarki (w tej 5-tce wliczając Polskę tylko Austria należy do strefy euro, chociaż duńska waluta ma w praktyce stały kurs względem euro).

Na drugim końcu tego zestawienia z największymi spadkami tempa inflacji w ciągu minionego roku widnieją Estonia, Łotwa, Grecja, Słowenia i Irlandia, które to kraje można postrzegać jako tych członków UE, którzy należąc do strefy euro są jednak relatywnie „daleko od szosy”.

Podsumowanie: we wrześniu Polska była liderem UE pod względem tempa inflacji, jak również była na pierwszym miejscu zestawienia krajów pod względem skali wzrostu inflacji.

Komentarze

 1. DrQuality

  Pan Max
  Ech.. nawet bym zapalił cygaro , mając świadomość że zrobione na muslos de mujer…
  To chyba jest mit,a nawet na pewno.Cubany zaczynają mieć konkurencję,wielu uważą,że Dominikana,Nikaragua,Salwador rulez.Po prostu musza być hecho a mano

  1. piotrdln

   technicznie cygara z innych krajów ameryki płd. są perfekcyjne ale jednak ja po wypaleniu kilkuset marek cygar z całego świata pozostałem przy Havanach,

   mimo komunistycznej jakości wykonania (czyli trafiają się buble, źle zwinięte itp.) są niezrównane pod względem smaku i jeśli pale cygaro to w 95% to będzie Kubańskie 😉

   1. Max2

    P. piotrdlin czy ja Pana prosiłem o komentarz? Chce żyć w ułudzie tak jak większość ludzi. Dlaczego mi Pan nie daje? Może dlatego że i Pan żyje w ułudzie? I boi się konfrontacji z … (cholera nie wiem z czym) Prawdą? A to i tak wyświechtana rzecz.

 2. macarek

  Biorąc pod uwagę, iż teraz przed nami zima a nie lato, to będzie bieda jak nie wiem. Nie widzę przesłanek do wzrostu z obecnych poziomów. Raczej scenariusz z wiosny 2001, a potem marazm. Chyba, że zrobią nam kryzys walutowy to może być więcej zmiennosci…

 3. Griot1234

  cały odcinek fajnie sie słucha o polskim biuralizmie , ale jak posłuchałem od 25minuty do końca to biore w ciemno łukaszenke na ministra cyfryzacji w Polsce. moszna mosznahttps://www.youtube.com/watch?v=wMft0ePe4Vg&feature=share&fbclid=IwAR3EJPzGRVK6i5FkJGPZJvJjbPSmbIS9xik7kfIRj5F5AMLx1E1B-pTVAsk

 4. tinley

  Fajny news o spółkach sektora value w USA, który odnosi sie tez do przyszłości naszej GPW składającej sie głównie z takich spółek. Jeden z Asset Managementów właśnie zamknął 37-letni fundusz. Uzasadnienie:

  „“Even if clients wanted to hang in there with us until value came back into favor, we had to ask ourselves how long could we make it until that happened. When the trip wires in this kind of situation are triggered, it creates a lot of employee insecurity, too,” Ms. Moore added.
  In the client memo, Mr. Aronson said: „Our decision to close is in response to market forces. We still believe there is a future for value investment; sadly, the future is unlikely to arrive fast enough for us.”

  :-)))
  Dalej będziecie się upierać że na GPW wróci hossa?
  Do tego CEO BlackRock Larry Fink (za Reuters):

  „“I am pretty bearish on the emerging world,” Fink said at an online event hosted by the Institute of International Finance.”
  He said the COVID-19 pandemic is taxing emerging economies and their health systems more than developed countries, de-globalization is hurting the commodity-dependent countries and the group is more sensitive to effects of climate change.
  “When we talk about climate change, and we think that’s a big issue and a reallocation of capital,” Fink said, “part of that reallocation of capital is movement out of the emerging world.”

  To wszystko odnosi się równiez do naszej bananówki na której dominują old businessy od kopania, spalania, finansów, szycia ciuchów itd. Na samym gamingu to niestety daleko ta giełda nie zajedzie. Krótkoterminowi spekulanci zawsze okazje znajdą na pojedynczych spółkach – długoterminowi to nigdy już się chyba nie doczekają prawdziwej hossy na GPW.

  3
   1. wojciech.bialek (Autor
    Wpisu
    )

    „Tiger FundsIn 2000, Julian Robertson’s Tiger Management failed despite raising $6 billion in assets. A value investor, Robertson placed big bets on stocks through a strategy that involved buying what he believed to be the most promising stocks in the markets and short selling what he viewed as the worst stocks.

    This strategy hit a brick wall during the bull market in technology. While Robertson shorted overpriced tech stocks that offered nothing but inflated price to earnings ratios and no sign of profits on the horizon, the greater fool theory prevailed and tech stocks continued to soar. Tiger Management suffered massive losses and a man once viewed as hedge fund royalty was unceremoniously dethroned.”

    https://www.investopedia.com/articles/mutualfund/05/hedgefundfailure.asp

    1
 5. long_short

  @duch natury

  „…jak mówi mój mistrz Grzegorz Braun jak się boisz jesteś niwolnikiem”
  Jan Piński /twitter
  A w weekend dowiesz się jaką rolę Pan Piński oraz były hajlujący prezes młodzieży wszechpolskiej odegrali w aferze z Romkiem G. :))
  Podobno Romek płakał na przesłuchaniu przez prokuratora, chłop 2 metry wzrostu….:)

  Chyba już sam poczułeś dzieciaku że po raz kolejny musisz zmienić nick dlatego ta prośba o skasowanie konta i dramaturgia rozstania ? 🙂

  4
 6. dociekliwy54

  @ Guyfawkes

  „Twarde dane”
  https://demagog.org.pl/wypowiedzi/ile-osob-umiera-rocznie-na-grype/
  Z powyższego wynika, że śmiertelność grypy w USA i na świecie to 0,05-0,1% a w Polsce 0,0023%.
  Różnica kilku skal. Te dane prezentuje PZH. Napisałem do demagoga, że to po prostu niemożliwe, bo w Polsce na grypę ” musi umierać ‚ ok.0.1% z 3000000, czyli ok 3tys rocznie, to nie odpisali Napisałem drugi raz, nie odpisali.
  Te dane mają znaczenie, bo porównanie ok 300 przypadków śmierci z koronki bez chorób współistniejących do 3000 zmarłych na grypę, mogłoby zmienić postrzeganie rzeczywistości i uspokoić społeczeństwo. Ponadto artykuł posiada nieaktualną zawyżoną śmiertelność na koronkę, która już została zdementowana przez WHO.
  Zainteresowałem się również, kto jest głównym sponsorem demagoga. To ciekawe.

  7
  1. Guy Fawkes

   To jest kwestia klasyfikacji. Często organizm wyniszczony jakąś chorobą czy chorobami umiera przy okazji grypy, a gdyby nie te choroby, dałby sobie radę i co wtedy napisać w karcie zgonu?

   Chyba głupio tak napisać: grypa ?

   Gdyby nie histeria rządowo-medialna nie zauważylibyśmy nic nadzwyczajnego, grypa jak grypa, może trochę bardziej uciążliwa.

   Sam test jest bez sensu, bo wynik dodatni nie gwarantuje choroby, a wynik ujemny nie gwarantuje zdrowia.

   To jest cyrk, nie medycyna. Socjalizm bohatersko zwalcza problemy nie występujące w normalnym świecie.

   Nie żebym miał jakieś przesadne mniemania o nczastv, ale trafnie pokazuje skąd się wziął test.
   https://www.youtube.com/watch?v=5Smjy-oPVxQ

   Moim zdaniem chodzi w tej całej plandemii o jakieś poważne sprawy, np. zadłużenie państw poza granice wypłacalności, jako konieczny warunek przejścia do kolejnego etapu socjalizmu.

   Pieniądz bezgotówkowy, cyfrowy?
   Jakoś trzeba wyjść z wyczerpanego Ponzi scheme do nowego?

   2
    1. dociekliwy54

     Ja wiem, że to kwestia klasyfikacji. Grypa przechodzi w zapalenie płuc itp. W ten sposób grypa znika. Na choroby układu odechowego umiera w Polsce dziennie ok 120 osób dziennie(oszacowanie) ale oczywiście w sezonie grypowym jest znacznie gorzej.
     Nasza klasyfikacja śmierci jest nie do przyjęcia. Niektórzy umierają, „ze starości”.
     Dlatego nie ma nas na euromomo. Jednak jeśli chcemy wyjaśnić jakieś zjawisko, to nie możemy stwierdzać, że „na grypę śmiesznie umrzeć”. Jeśli ktoś umiera na zapalenie płuc to zbardzo często była to wcześniej grypa. Zdaje się, że przeciw Drostenowi toczy się już postępowanie albo jest przygotowywane przez faceta, który puścił firmę VW z torbami.

     2
     1. Guy Fawkes

      //Zainteresowałem się również, kto jest głównym sponsorem demagoga. To ciekawe.//

      No tak, jak się rzuci okiem na ”partnerzy” i ”finansowanie”, to widać że nazwa jest adekwatna, ale niepełna. Powinno być: ”demagog agenturalny”.:))

      1
 7. DrQuality

  Prezent na sobotę WIG20-wykres
  Na wykresie zaznaczone są formacje odwrócenia trendu w 25 letnim rynku byka na GPW,który wg mnie zakończył sie w marcu 2020 przebiciem długoletniej linii trendowej ograniczajacej kanał trendowy od dołu i znalezlismy sie w tzw.czarnej d….e”czyli w nowym kanale trendowym /nota bene kiedyś wyrysowanym rówmnież przez tow.Timura/.
  Niebieska strzałka wskazuje miejsce gdzie:
  a/dojdzie do uformowania formacji odwrócenia trendu,ale w zakresie kanalu spadkowego
  a1//podwójne dno?/
  a2/formacja podobna do formacji ukształtowanej w 2008-2009 rok,ale wtedy możemy dotknąć dolnego ograniczenia kanału
  b.nisko
  Resume-o hossie na polskiej giełdzie zaczniemy mówić po przebiciu spadkowej linii trendu nowego kanału
  https://drive.google.com/file/d/1pNaklEUU7Eu0Afn_TbTsjfi7sLXdZiha/view?usp=sharing

  3
  1. DrQuality

   Przypomnijcie sobie wykres,który zapodał Pan WB o chińskiej giełdzie.Wykres jest bliżniaczo podobny do wykresu GPW,
   ale na tamtym wykresie ceny w marcu nie przebiły wzrostowej linii trendu.Na bazie tego Pan WB przewidywał nową hossę na
   tamtym rynku-czego my na razie nie przeżyjemy.

      1. Guy Fawkes

       Ale mogłyby się trochę schylić, to by nie zaszkodziło. Moim zdaniem zrobienie w Krzeszowicach regionalnego centrum finansowego i różnych atrakcji zdrowotno-przyrodniczo-rekreacyjnych przy tym to świetny pomysł.

       Jakieś roślinne labirynty, baseny, szkoła perypatetycka you know.

       1
   1. Darek51234

    Hipotetycznie gdy się Panu zrealizuje ta głową z dupa to będą Panu dopłacać za posiadanie akcji.
    W sumie w Indiach bywało tak, że właściciele firm uciekali bo nie chcieli być właścicielami firm, którymi i tak rządziło państwo i policja ich scigala.

    3
 8. long_short

  Karkosik, Czarnecki, Krauze, Osiecki, ciekawe kto następny w kolejce?
  Ciekawe ile miliardów złotych zostało ukradzione w ciągu 25 lat historii tego naszego rynku kapitałowego, tego krwiobiegu naszej gospodarki, tego papierka lakmusowego, tego…tego…no.

  6
  1. tmoore

   Jeśli ktoś pamięta jak kończyly spółki Krauzego to dzisiaj niejeden kieliszek wypije za sprawiedliwość i dłuuugi wyrok. Drugi w kolejce taki na Cz, potem przypomnijcie sobie aferę ze zrujnowaniem Bogdanki za PO z ponownym upaństwowieniem:
   https://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/przejecie-bogdanki-po-szesciu-latach,75,0,1942859.html
   To oni zrujnowali prestiż GPW w Polsce i powinni smażyć się w piekle

   10
    1. tmoore

     Złodziej jest złodziejem. Proszę przypomnieć sobie jeszcze aferę z Inpostem i Integerem i aferę PZU/Eureko – mowię o tych znanych potwierdzonych i wycofanie się z Baltic Pipe za Millera- to była jego pierwsza decyzja

     A propos za:Darek5123415 października 2020 o 21:10 Na tym forum zawsze pełno pisowskiego łajna. Jednak dziś to aż do wyrzygania
     – też pewnie jako „europejczyk” i „demokrata” łapkę w górę Pan dorzucił ? i szwagier czyli DarQj pewnie też? – To proszę aby Pan z tym „łajnem” nie wymieniał poglądów – głosów oburzenia oprócz : „digestive slowly” nie było. A więc bardzo uprzejmie proszę- z daleka ode mnie od tej pory a ja ze swojej strony też obiecuję, że Pana i szwagra nie będę zauważał.

     10
 9. tmoore

  @WB- Giełda powinna być przeniesiona do Lublina:
  https://www.google.com/search?q=Lublin&client=opera&hs=AG7&sxsrf=ALeKk019NoCbpdfSptfe9IoJN_jL5i0RBA:1602929165832&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=p8yg1djMu-xlOM%252CJ9PIVzvgc0amIM%252C%252Fm%252F0jw_5&vet=1&usg=AI4_-kSX3FphFmUY8xwswDmP5-apyvDM2g&sa=X&ved=2ahUKEwir6Z28sLvsAhVxpIsKHWOJDiwQ_B16BAgMEAM#imgrc=p8yg1djMu-xlOM

  choćby ze względu na to:http://wlaczpolske.pl/index.php?etap=10&i=1163

   1. Guy Fawkes

    Właśnie, mówiłem kiedyś o miastach przyszłościowych na południu.

    Wrocław za blisko Rzeszy niemieckiej, Rzeszów[sic!] za blisko rzeszy ukraińskiej. To muszą być okolice Krakowa, ale nie sam Kraków. Krzeszowice byłyby najlepsze, nie za daleko i nie za blisko.

    1
    1. Guy Fawkes

     //Trzeba by odkryć jakiś skuteczny rytuał, by to skażenie wyeliminować.//

     Trzeba znaleźć jakiegoś przedsoborowego pustelnika żeby odprawił porządne egzorcyzmy, a szklane centrum finansowe rekreacyjne zbudować gdzieś na uboczu Krzeszowic, wprost w przyrodzie.

     1
     1. Guy Fawkes

      I koniecznie w Krzeszowicach obszar wolnocłowy i zeropodatkowy. Błyskawiczny rozwój gwarantowany.
      Powstałaby druga w Europie kwadratowa mila, która sutecznie konkurowałaby z Londynem.

      Bezpiecznie i wszędzie blisko, Szwajcaria na wyciągnięcie ręki, nowe rynki na wdchodzie itd.

      1. Uncja

       .., skomplikowane?? na pewno arcyciekawe. Znalazłam ciekawą, dotąd nie znaną mi genezę imienia swego Danuta, / ja Ryba/woda/solarna i ascendentalna/ , nic nie dzieje się w przyrodzie bez sensu/znaczenia/.
       Muszę wrócić do czytania w/w autora bloga,pozdrawiam

  1. Guy Fawkes

   Panie Wojtku, w optyce finansjery Kraków nie oferuje więcej niż Londyn, a w ekologii znacznie mniej.

   Tylko supernowoczesne centrum finansowe w Krzeszowicach może być atrakcyjne. Na mapie to w zasadzie skrzyżowanie szlaków z portów czarnomorskich do Hamburga i z portów adriatyckich do bałtyckich.

   Musi być nowa jakość, ekologiczna. Szklana kwadratowa mila w otoczeniu przyrody, a jednocześnie bliska wszelkich atrakcji i kontrolująca ruch na głównych szlakach.

   Krzeszowice pany!

   1. Guy Fawkes

    No i tu jest podobny problem jak z Krakowem, urbanistyczne dziadostwo.

    W tym rejonie centrum finansowe musiałoby powstać w takim miejscu jak Milanówek, czy Podkowa Leśna.

    Ale niewątpliwie w okolicach Krzeszowic przyroda jest bardziej urozmaicona i miejsce bezpieczne, np. na magazyny złota. Zawsze można je szybko ewakuować przez brytyjskie Czechy do templum w Szwajcarii, tak czy nie?

   1. konsultant122

    Panie Wojtku, to oczywiste. Niech jeszcze nastaną lata 30` gdzie fryzjerzy i sprzątaczki ruszą za akcjami. No właśnie, czy była tu kiedyś dywagacja o krachu ala 1929-1933 w obecnym cyklu? Nie z tego poziomu co teraz przecież. Od kilkunastu lat bessa. Musi być duża hossa aby był krach, nieprawdaż?:)

    1
    1. konsultant122

     No i te kryptowaluty może wtedy okażą się jako dobry hedge na krach krachów giełdowych. Król okaże się nagi,będzie recesja krach ogólnoświatowy, potem w kolejnym kryzysie nastąpi krach kryptowalut (gdzieś przed wojną, potem już tylko hossa złota).

     1
 10. sumadartson

  Szkoda czasu na dywagacje. Przyszłość najbliższa według programu z TĘGOBORZA wyglądać MUSI tak:
  „Warszawa centrum ustai się świata
  Lecz Polski trzy są stolice.
  Rękę wyciągnie brat do swego brata,
  A smok odnowi swe lice”.
  Trzy stolice wg tej samospełniającej przepowiedni to Kijów Mińsk i Warszawa.
  Najpierw Rzeczpospolita Międzymorza a potem zmagania z butą chińskiego smoka, szanowny @Milordzie G.F.

  1
   1. tmoore

    A że wzrosty na SP zawsze poprzedzały wzrosty na BTC a skrzyżowanie „tam i z powrotem” – czyli SP w górę BTC w dół a potem trwale odwrotnie BTC w górę a SP w dół – zawsze pachniało duży pieniędzmi….Ale nie zachęcam bo wiem jakie to ryzyko..

 11. DrQuality

  1/Krzeszowicami przestałem się interesować jak w Wikipedii przeczytałem,że wśród znanych ludzi urodzonych w tymże nie było Pana WB.Jeśli ktoś się zna-zadanie -dopisać w Wikipedii Wojciech Białek
  2/Co ciekawe cały zespól pałacowy w Krzeszowicach został zwrócony rodzinie Pootockich-ciekawe jakie są dalsze losy tegoż-
  remont?sprzedaż?
  3/czyli prawo własności i zwroty własności działa–mam nadzieję,że będzie dotyczyło wszystkich obywateli polskich

  1. Guy Fawkes

   //…Ukraina wolna…//

   :)))))))))))

   Dlaczego Baiden mówi o złych reżimach w Polsce, na Białorusi i na Węgrzech, a nie wspomina o ukrainie – kraju najbardziej oligarchicznym, skorumpowanym i nawiązującym do nazizmu, Waffen SS itd?

   Bo na Ukrainie rządzą już właściwi ludzie, a w Polsce, na Białorusi i na Węgrzech jeszcze nie. No to jak ma być Wielki Kanaan? Przecież sama Ukraina to za mało.

   3
   1. tmoore

    https://www.intellectualtakeout.org/joe-biden-s-polish-joke/?fbclid=IwAR1-C7eqI9DF7XA6q-6DJzDTg-lnX2E9OOiOSe2GNJSjz9Nd9_xLuYyWosY

    Jeśli demokraci wygrają to Polsce zostaje tylko Niemcy
    1.https://www.intellectualtakeout.org/joe-biden-s-polish-joke/?fbclid=IwAR1-C7eqI9DF7XA6q-6DJzDTg-lnX2E9OOiOSe2GNJSjz9Nd9_xLuYyWosY
    2.https://www.intellectualtakeout.org/joe-biden-s-polish-joke/?fbclid=IwAR1-C7eqI9DF7XA6q-6DJzDTg-lnX2E9OOiOSe2GNJSjz9Nd9_xLuYyWosY

    a koledzy „lybarałowie” (bo z liberałami nie mają nic wspólnego) będą się chwalić z dumą jak to syn dostał awans u Bauera przy szparagach – bo okno możliwej zmiany trendu się zamknie na dekady

    3
  1. Guy Fawkes

   To jest właśnie zaleta Krzeszowic Milordzie, że jest na skrzyżowaniu, jest w otoczeniu przyrody, jest blisko, ma wszelkie connectivity i jest bezpieczeństwo – o Kraków z jednej strony i o Śląsk z drugiej, zawsze będziemy do końca walczyć.

   A w ostateczności łatwa ewakuacja do templum w Szwajcarii.

 12. macarek

  Moja firma oddala juz jedno piętro – praca zdalna się sprawdzila. Powrot będzie tylko do modelu mieszanego, a nie stacjonarnego. Zatem chatka w przyrodzie i dobre łącze.
  Tu dywagacje na temat, które branże należy unikać bo nie podniosą się nawet po wirusie:
  Motoryzacja, moda biurowa, gastronomia, budownictwo biurowe.
  https://next.gazeta.pl/next/7,168930,26405957,jesli-ludzie-przestana-dojezdzac-do-miast-to-bedzie-dramat.html#s=BoxMMtImg2
  Dobrym efektem moze być renesans mniejszych miast, kosztem upadku utopijnych szuflandii w dużych aglomeracjach.

  5
  1. Guy Fawkes

   No i właśnie o to mi chodzi. Ulokowanie centrum finansowego w przyrodzie, nie w zatłoczonym infekcyjnym, grypogennym Krakowie, biura nowocześniejsze, ale mniejsze niż w Hong Kongu.

   A tak na marginesie, to towarzysz Trader ostatnimi czasy zachwalał REITy. Klasyka gatunku:)))

    1. Guy Fawkes

     A tak w ogóle to Pan też powinien pomyśleć o ewaluacji z Wawy. Przecież tam jest katastrofa na katastrofie, nawet jak się Pan nie zatruje, to jeszcze dojdzie do tego, że zbankrutuje Pan na samym używaniu wody.

     Chyba Pan wie, że cywilizowany człowiek spędza w łaźni przynajmniej 4 godziny dziennie (Petroniusz you know)?

     Duże miasta są nieperspektywiczne i prawie zawsze opętane przez komunę.

     2
      1. Guy Fawkes

       A dlaczego Pan nie wyemigrował?

       Od początku studiów jeżdziłem po świecie, Rzesza, Szwecja, Brytania. W wakacje zarabiałem na życie. Kiedyś w Londynie tak się złożyło, że mogłem prowadzić firmę, więc zostałem dłużej. No a jak człowiek jest dłużej, to coraz więcej rzeczy go wiąże tak czy nie?

        1. Guy Fawkes

         Ja poszedłem na KUL, choć normalnie poszedłbym na UJ, dlatego, że byłem tak niegodny zaufania, że nie dostałbym się na żadną państwową uczelnię. Na KULu było chyba trochę inaczej, nawet do wojska nie wzywali, aczkolwiek mój kolega (a anglistyki na KULu) od ktorego odgapiłem ten modus operandi, czyli wojażowanie wakacyjne po winnicach knajpach itd – powiedział mi co gdzie kiedy, miał kiedyś taką sytuację, że ubek go szantażował paszportem. Nie zgodził się ale dostał paszport. To było ze dwa lata wcześniej.

         1
          1. tmoore

           O to by mogło być – bylem w Genewie i mi się podobało aleoni mogą Milordzie ze 20 ETH albo 7 BTC chcieć w 2022 ::)) Drogo drogo

          2. Guy Fawkes

           Drogo, ale w Szwajcarii są fajne miejsca. I normalny ruch, nie cierpię tego cholernego ruchu lewostronnego.

           W Szwajcarii można się umówić na podatki, poza Zurichem

 13. podczaszy1

  Słyszałem jak w tv Jacek S. -obecny wicepremier- zapytany o Romana G- nie pamiętam czy był wicepremierem- zaczął coś mędrkować,że wszyscy są równi wobec prawa /zasada legalizmu/ itd.
  Teraz piszę do Jacka.
  Jacek mam nadzieję,że nikt Cię nie będzie mordował / Jacek 10 lat temu szlochał coś na ten temat przed kamerą/, ale do pierdla tyż pójdziesz i obys z Romanem siedział w jednej celi. :)))

  1
 14. Guy Fawkes

  @Lord Podczaszy

  //Coś tam słyszałem,że zaufani …//

  Ja miałem tak zszarganą opinię już w liceum, antykomunizm z mlekiem matki you know, i tak nie rokowałem, że nawet jak były jakieś podchody paszportowe, to na mnie było szkoda czasu i atłasu. Byłem nieodwołalnie stracony:)))

  1
   1. Max2

    Czytam P.tmoore Pańskie pierdoły i oczom nie wierze. Aby kogoś krytykować należy go chyba poznać. Wystarczy przeczytać książkę na jego temat https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Powstala-ksiazka-o-Ryszardzie-Krauze-Autorem-dziennikarz-z-Trojmiasta-n94594.html
    Co do kar to najlepszym systemem resocjalizacyjnym jest model skandynawski. Też wystarczy się zapoznać.
    https://ksiazki.wp.pl/norwegia-jest-rajem-dla-przestepcow-mordercow-skazuja-na-osrodek-wypoczynkowy-6562764865899040a
    Tu opracowanie na ten temat : https://images.nexto.pl/upload/virtualo/wydawnictwa_uniwersytetu_warszawskiego/f6c898f53ab97d39d8d25aa9e3667438f536f2ce/free/f6c898f53ab97d39d8d25aa9e3667438f536f2ce.pdf

    4
 15. tmoore

  @all – nie chodzi o to że spadają LWB spadło po manipulacji giełdowej – najpierw firma Państwowa powiedziała że nie kupi węgla od LWB potem..po spadku notowań kupiła spółkę.

  Dzięki tym 3 panom macie jazdę po bananie a nie giełdę prawdziwą od 10 lat.

  4
 16. Darek51234

  No, no fijolks odlatuje jeszcze bardziej, chociaż wydawało się to niemożliwe.
  Wygląda na to że to nie Lech Kaczyński obalil komunizm to fijolks. 🙂
  A ten Krauze to zresztą przyjaciel Lecha. Wiele spotkan, wygłaszal peany o Krauzem. Prawnik i przyjaciel Krauzego wziął do swojej kancelarii Martunie.

  10
 17. DrQuality

  1/Krauze był na Ty z każdym ,kto był ważny w Polsce,oprócz Was,of course,tow.Timur
  2/Po co pokazujecie wykresy firm Krauzego-spadały bo najpierw insiderzy,potem mądrzejsi inwestorzy sprzedawali,a potem tłum-i z tego wyciągacie wniosek-to doprowadziło do marginalizacji GPW-kolejny kwiatek w Waszym oglądzie rzeczywistości
  3/o kupowaniu spółek przez Państwo to Wy się nie wypowiadajcie-ci wasi bolszewicy pokupowali prywatne spółki w ramach/buhahaha/repolonizacji i popatrzcie na ich wykresy-tauron,alior,pekao etc
  4/zobaczcie Timur na wykresy spółek zarządzanych przez tępaków db zmiany-wtedy zobaczycie ile miliardów wyparowało i to naszych pieniędzy-Krauze tracił swoje.Podam Wam kursy jak zakończe oglądanie Arsenalu.COYG.

  11
 18. tmoore

  No dobra żeby nie było jak w piaskownicy i oborze – proszę nałożyć wzrosty spółek tego”biznesmena” i ich piki na realną władzę w Polsce – czyli większość parlamentarną i premiera rządzącego. Potem to samo zrobić z innymi powyżej opisanymi spółkami. Potem obejrzeć ze zrozumieniem- tylko tyle i aż tyle. Oraz przeczytać na koniec kto kogo ścigał. Dobrze, że przynajmniej nikt już nie mówi, że RK to biedny miś: https://filmiki.jeja.pl/3929,boys-teletubisie-3.html

  Dzięki Bogu i za to..

  czytać ze zrozumieniem: fakty a nie plotki z der Onet:
  https://www.nik.gov.pl/o-nik/historia-nik/prezesi-nik-lista.
  https://www.computerworld.pl/news/Prokom-obsluzy-NIK,5210.html
  htmlhttps://www.money.pl/gospodarka/kim-jest-ryszard-k-przez-lata-na-listach-najbogatszych-polakow-dzis-zatrzymany-6565010333489792a.html

 19. DrQuality

  Po przeczytaniu tych tekstów weżcie Timur zimny prysznic-db Wam to zrobi
  https://www.newsweek.pl/polska/lech-kaczynski-spotkal-sie-z-ryszardem-krauze/b5gs26d
  https://wiadomosci.wp.pl/prezydent-regularnie-spotykal-sie-z-ryszardem-krauze-6037683872207489a
  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/rynek/227658,1,ryszard-krauze-jak-mu-wyjdzie-za-pis-u.read
  https://www.money.pl/gospodarka/polityka/artykul/pis;rozbija;uklad;lecha;kaczynskiego,123,0,262267.html

  4
 20. DrQuality

  To se Tow.Timur zakodujcie
  W 1994 r. Prokom zawiera umowę z NIK na informatyzację Izby. Podpisuje ją Lech Kaczyński, ówczesny prezes. Obejmowała ona najpierw komputeryzację programów księgowych, płacowych itp. Potem zaś wprowadzenie programu Pilot, zawierającego ewidencję prowadzonych kontroli. Prokom pracował w Izbie jeszcze w 2000 r. Wykonawca podpisał klauzulę o zachowaniu tajemnicy, choć podobno do bazy danych NIK nie miał dostępu.

  4
    1. Guy Fawkes

     Wy też jesteście towarzyszu DarQu bystry chłopak.

     Jaki jest nasz młody kapitalizm, każdy widzi. No taki jak nasza młoda demokracja, to chyba jasne?

     Wyobraźcie sobie np. taką hipotetyczną sytuację, że kluczowy biznesmen, który popadł w kłopoty, zdecydował się zdradzić swoją debeściarską mafię i objąć rządy nad miastem przy pomocy powiedzmy ogromnego kapitału funduszu OdeSSa (no wieeecie, te żydowskie zęby przetopione, obrazy itd.). No to co się wtedy robi?

     To jest tylko hipotetyczny przykład.

     Ja niczego nie przesądzam, nie oceniam. Na niebie i ziemi są rzeczy o których nie śniło się filozofom, nich Wahr?

     ………………………………………..

     Mało tego, ja pozwalam sobie na bezpardonową krytykę rządu na który głosowałem, choć dalej uważam go za mniejsze zło.

     Ja w przeciwieństwie do was tow. DarQu nie żyję cyckiem propagandy, kieruję się dobrem państwa, na ile potrafię je zrozumieć.

     1
 21. tmoore

  No dobra żeby nie było jak w piaskownicy i oborze – proszę nałożyć wzrosty spółek tego”biznesmena” i ich piki na realną władzę w Polsce – czyli większość parlamentarną i premiera rządzącego. Potem to samo zrobić z innymi powyżej opisanymi spółkami. Potem obejrzeć ze zrozumieniem- tylko tyle i aż tyle. Oraz przeczytać na koniec kto kogo ścigał.

  2
 22. tmoore

  @all
  Notowania spółki komputerowej uczciwej:
  https://stooq.pl/q/?s=aapl.us&c=mx&t=c&a=lg&b=1
  notowania uczciwie spadającej
  https://stooq.pl/q/?s=ko.us
  notowania uczciwie bankrutującej:
  spadek o połowę: https://stooq.pl/q/?s=khc.us
  RK:
  https://www.bankier.pl/inwestowanie/profile/quote.html?symbol=POLNORD
  Notowania Prokomu:https://www.bankier.pl/inwestowanie/profile/quote.html?symbol=PROKOM
  https://www.bankier.pl/inwestowanie/profile/quote.html?symbol=PETROLINV
  Notowania Bioton:https://www.bankier.pl/inwestowanie/profile/quote.html?symbol=BIOTON

  reszta:
  notowania inpost:https://www.bankier.pl/inwestowanie/profile/quote.html?symbol=INPOST:https://www.bankier.pl/inwestowanie/profile/quote.html?symbol=INTEGERPLNotowania getinbank:https://www.bankier.pl/inwestowanie/profile/quote.html?symbol=GETINOBLE

  @all jesteście inwestorami – bez ściemy bez publikacji prasowych -czyste wykresy punkty wejścia i wyjścia procent spadku, czyszczenie leszczy, bezkarność.Kiedy sprzedawał właściciel,. Pozdrowienia i over na dzisiaj

  1
 23. sumadartson

  A ja się dopiero włączyłem, no ale skoro tak to się wyłączam. Przekonywanie towarzyszy darQuj”i że okradanie akcjonariuszy to grzech bez względu na zasługi, to syzyfowa praca.
  @Max
  Twierdzenie że „wielbię JPII” to totalna(sic!) bzdura. Natomiast światopoglądowo i religijnie jesteśmy „na kurs’ie uniebiennia”, czego nie mogę niestety powiedzieć o wielu innych doczesnych szefach k.k. którzy zasypiają snem pokoju.
  Co do pradziada, który na konia wsiadał, to nie widzę związku bo ci „panowie” wręcz rywalizowali o pierwszeństwo nadstawienia grzbietu pod pańską ostrogę.

  4
   1. sumadartson

    Jeśli masz Waszmość wiedzę w temacie działalności przestępczej kogokolwiek, to zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem, masz OBOWIĄZEK powiadomić o tym organa ścigania. Jeśli jednak to tylko pomówienia, to przypominam, że pokrzywdzony ma prawo żądać ukarania Waszmości.

    1
 24. tmoore

  @all – na koniec nie odpowiedzieli na wykresy udali, że ich nie było – wrócili do argumentum ad personam@all jesteście inwestorami – bez ściemy bez publikacji prasowych -czyste wykresy punkty wejścia i wyjścia procent spadku, czyszczenie leszczy, bezkarność.Kiedy sprzedawał właściciel,. Pozdrowienia i over na tydzień bądź miesiąc.

 25. Sawa

  Fragment artykułu Aleksandra Duginina: Imię moje topór
  Aleksandr Dugin to główny doradca Putina w tematyce geopolityki.
  ——————
  Struktura fabularna Zbrodni i kary jest analogiczna do Kapitału Marksa: jest proroctwem nadchodzącej rosyjskiej rewolucji. Jednocześnie jest zarysem nowej teologii, teologii opuszczenia przez Boga, która stała się głównym problemem filozoficznym XX wieku. Można by ją nazwać teologią petersburską, myślami z Nawii, intelektualizmem duchów.
  Historia jest niezwykle prosta. Student Raskolnikow dobrze wyczuwa, że rzeczywistość społeczna jest wcielonym złem. Wrażenie to jest niezwykle charakterystyczne dla gnostyckich nauk eschatologicznych.
  Cyjanek cywilizacji. Występek i degeneracja kwitną, podczas gdy organiczne połączenia, znaczenia duchowe i odpowiadające im drabiny hierarchii sięgające aż do nieba zostają utracone. Ujawnia się przeklęta rzeczywistość i tragedia utraty Trzeciego Rzymu. Koszmar spotkania z Antychrystem, z Petersburgiem. Raskolnikow całkowicie słusznie odgaduje, że symbolicznym biegunem zła jest wypaczona zasada żeńska (Kali). Są nią kredyty i kapitał wyklęte przez religię, które zrównują żywych i umarłych i tworzą potwory. Oto rozkład, degradacja świata. Wszystkim tym jest stara lichwiarka, Baba Jaga nowczesnego świata, Kobieta-Zima, Śmierć, morderczyni. Ze swego brudnego mieszkania tka pajęczynę Petersburga, posyłąjąc na ciemne ulice Łużynów, Swidrygajłowów, Dworników i Marmieładowów, „czarnych braci”, tajnych agentów kapitalistycznego grzechu.
  ———————
  Rosjanie to naród błogosławiony, a ich historia jest podsumowaniem historii świata. W naszą stronę ciąży z rosnącą prędkością los stuleci, jakby przyciągany czasowym, przestrzennym i etnicznym magnesem. Pierwszy i drugi Rzym powstały, by mógł pojawić się trzeci. Cesarstwo bizantyjskie było zwiastunem Świętej Rusi. Święta Ruś przyciągnięta została do miasta-widma zwanego Petersburgiem, gdzie pojawił się Fiodor Dostojewski, największy prorok Rosji. Scenerią Zbrodni i kary jest labirynt petersburskich ulic, a jej główni bohaterowie to rosyjskie archetypy. Najważniejszymi z nich są Raskolnikow, lichwiarka i łączący ich topór. Historia świata poprzez historię Rzymu, historię Bizancjum, historię Rosji, Moskwy, Petersburga, Dostojewskiego, Zbrodni i kary i jej bohaterów zostaje zredukowana do topora.
  Raskolnikow rozdziela głowę kapitalistycznej lichwiarki. Samo jego nazwisko (raskoł to dosłownie rozłam) wskazuje na topór i to, co dokonuje się dzięki niemu. Raskolnikow wykonuje rytuał nowego roku, misterium Dnia Sądu, celebrację odrodzenia słońca.
  Kapitalizm wślizgujący się do Rosji z Zachodu, ze strony, gdzie zachodzi słońce, ucieleśnia węża. Jego wysłanniczką jest lichwiarka-pajęczyca tkająca sieć niewoli. Raskolnikow wznosi nad nią topór Wschodu. Topór wschodzącego słońca, topór Wolności i Nowej Jutrzenki.
  Powieść powinna zakończyć się triumfalnym usprawiedliwieniem zbrodni Raskolnikowa będącej karą dla lichwiarki. Ogłoszeniem epoki topora i rewolucji. Ale na scenę wkraczają inne siły. Śledczy Porfiry okazuje się być szczególnie podstępny. Ten reprezentant kafkowskiej machiny śledczej i faryzejskiego pseudohumanizmu zaczyna snuć intrygę, której celem jest zohydzenie Raskolnikowowi jego czynu i własnej osoby. Żonglujący faktami Porfiry prowadzi Raskolnikowa coraz głębiej w labirynt wątpliwości, zdenerwowania i niestabilności psychicznej. Nie chce tylko doprowadzić do jego skazania, lecz prześladuje go na planie duchowym. Główny bohater powinien potraktować tę szumowinę tak, jak lichwiarkę, zmiażdżyć głowę węża. Ale okazuje się niezdolny do tego. Reszta fabuły także należy do sfery mitów. Raskolnikow winien był wyprowadzić Mądrość-Sofię z domu publicznego, tak jak uczynił to gnostyk Szymon Mag z Heleną. Widać to nawet w scenie czytania fragmentu Ewangelii o wskrzeszeniu Łazarza: Sofia ocalona przez Miłość i uwolniona z kajdan lichwy ogłasza powszechne zmartwychwstanie. Lecz z jakiegoś powodu dołącza do spisku Porfirego, humanitarnego czciciela węża. Sugeruje Rodionowi, że stara kobieta powinna była zostać oszczędzona, że nie była wszą. Oto społeczeństwo kochające zwierzęta, w tym węża skrytego w mroku.
  Jak to wytłumaczyć?
  Dostojewski przewidział nie tylko rewolucję (uderzenie topora w czaszkę), ale także jej degenerację, jej zdradę, jej sprzedanie. Sofia socjalizmu stopniowo została zdegradowana do humanitarnego bełkotu faryzeuszy. W szeregi partii przeniknęło wielu Porfirych, którzy podkopali fundamenty eschatologicznych rządów. Najpierw porzucili permanentną rewolucję, potem czystki, a potem Sonia w przebraniu intelektualistów późnych czasów sowieckich znowu zaczęła jęczeć swoje puste „nie zabijaj”. A wtedy krew trysnęła jak rzeka. Nie była to krew lichwiarek, ale niewinnych dzieci.
  Możemy wyobrazić sobie inną wersję Zbrodni i kary z zupełnie innym zakończeniem. Wiąże się ona z nową, nadchodzącą epoką w historii Rosji. Do tej pory przeżywaliśmy pierwszą wersję. Ale wszystko już skończone. Nowy mit przyobleka się w ciało. Szkarłatny miecz Borysa Sawinkowa płonie w rękach nowej młodzieńczej Rosji, Rosji Czasów Końca.

  1
 26. Guy Fawkes

  @Podczaszy

  Ha ha!!

  Waszmość przeczytałeś aże dwie książki tego Czwartka i nic nie wiesz, a ja, z trudem co prawda, ale obejrzałem półgodzinny film i wiem wszystko (co trzeba).

  Pomijam fuckt, że ten koleś to kompletny młotek itd…. darujmy sobie.

  Ale!

  Waszmość musisz ten film KONIECZNIE obejrzeć!!

  //Marek Tukiendorf (ur. 9 października 1964 w Polskiej Cerekwi, zm. 17 lipca 2019 w Opolu[2]) – polski inżynier, profesor nauk rolniczych, nauczyciel akademicki, rektor Politechniki Opolskiej w kadencjach 2012–2016 i 2016–2020.//

  //Profesor angażował się w działalność charytatywną, organizując na uczelni zbiórki dla potrzebujących i sam dając przykład pomocy[40][41][42][43][44][45][46]. Był zaangażowany w sprawy rozwoju bazy sportowej i wsparcia młodzieży, dzięki czemu w latach 2012–2015 Akademicki Związek Sportowy Politechniki Opolskiej awansował w klasyfikacji generalnej z 18. na 5. miejsce w Polsce[47]. Profesor Tukiendorf zasiadał też w zarządzie Kapituły Odnowy Katedry Opolskiej.//

  //Był pełnomocnikiem rektora Politechniki Opolskiej ds. powstania – Instytut Konfucjusza w Opolu[17][18][19]. W czasie gdy był rektorem Politechniki Opolskiej zorganizowała ona konferencję międzynarodową „One Belt, One Road”//

  //Profesor Tukiendorf reprezentował Polską stronę w kierownictwie polsko-chińskiego konsorcjum akademickiego mające na celu wspólne powadzenie badań naukowych w ramach programu „One Belt One Road//

  Itd itp.

  //Zmarł śmiercią samobójczą.// 17 lipca 2019 w Opolu.

  …………………………………………………………………………

  To był wstęp, teraz możesz Waść posłuchać o Prezydencie.
  https://www.youtube.com/watch?v=0yfjsZujQqc

 27. groowing

  Magik Plackowski przewiduje w polin totalny stan kleski i zamordyzmu. Jesli to nie wkretka od służb to zycze powodzenia na GPW w przypadku realizacji tego scenariusza. Glapa to nie MAGA ze moze drukowac na 3 zmiany a polskie spoleczenstwo na tle tego u MAGI aza takie tempe nie jest i w koncy zaoraja im ludzie kapska za to co zrobili. Mam nadziej ze kiedys stana za to przed sadem polowym.

  11
 28. groowing

  Beda wytlaczac papier na prasie dopoki nie padnie ostatani kułak. Macie byc wszyscy rowni, biedni i posłuszni a przede wszystkim wyzbyc sie samodzielnego myslenia. O to juz zadba billi wrota. W polin ci co maja kredyt maja przechlapane ci bez jeszcze jakos pociagna ale jak dlugo……

  8
 29. DrQuality

  Tow.Timur mogłem wykorzystać ten czas lepiej,ale straciłem by obalić wasze klamstewka
  Wykres Polnordu od 2007 do dzisiaj 290 zl do 3 zł
  Ale Towarzyszu w tym samym czasie
  Mwar 70 zł do 4 zł
  Mplc 29 zł 90 gr
  PLX 400 2 zł
  MZ 30 90 gr
  PBG 433 zł do45 gr itd,etc
  Teraz Wasze rewolucyjne zadanie-spiszcie wszystkich prezesów,właścicieli tych firm,przekażcie Ziobrze i Kamńskiemu
  Jak ilość chorych na Covid19 będzie wzrastała o 5 tys co miesiąc to macie Tow.ludzi do aresztowania jak znalazł.

  6
 30. billy_the_kangoor

  @konsultant121
  Źle interpretujesz moje wpisy albo sam coś swojego dopowiadasz
  1) poziom 680 dotyczył szczytu ^_PLWS
  2) na ^_PL przed hossą wstrzymuje kreska VII.2007 —–> III.2017 —–> VIII.2020
  3) nowe poziomy 680 dotyczą dwóch innych indeksów, jako Absolute Bottom, dno bessy
  Trzeba bacznie spoglądać w stronę SP500, gdyż tam najlepsi „graficy świata” tworzą dzieło symetryczne, nieskazitelnie…. brudne.
  Namiastkę swojego kunsztu pokazali na FB w sierpniu 2020.
  https://zapodaj.net/6328485224a1b.jpg.html
  Baphomet, horned sabbatic goat stanie się wkrótce symbolem odwrotu rynku akcji?
  Każdy z nas ma jeszcze szansę kopnąć kozła w prawy róg.

  1. DrQuality

   Inwestowanie staje się coraz mniej racjonalne, coraz bardziej niebezpieczne, obecnie trwająca hossa skończy się płaczem – ostrzega Leon Cooperman, znany amerykański inwestor polskiego pochodzenia.
   Inwestor przyznaje, że ma w portfelu akcje spółek FAANG, ale one są atrakcyjne tylko relatywnie, na tle przewartościowanych akcji z innych sektorów i ultra niskich stóp, które odbierają sensowność niemal wszelkim innym inwestycjom. „Mamy szalony rynek. To się skończy wielkim płaczem.
   I to się zgadza z wykresem.Ale z drugiej strony
   . Obstawiam, że dzień po znalezieniu szczepionki na koronawirusa na giełdzie ukształtuje się szczyt, a potem zobaczymy brutalny rynek niedźwiedzia
   Szczepionka będzie w przyszłym roku-i co jak prawy róg zostanie pokonany i stepiony?

   3
    1. mrRobertson

     @sumadartson ja sie nie ciesze ze urodzilem sie w Polsce i niestety nadal w niej zyje, a najbardziej denerwuje mnie jak rzadzacy marnuja potencjal tego kraju a jednoczesnie majac rece zwiazane przykazaniami miloscia do blizniego.
     A tak bym miał ochote zmienic ten stan rzeczy lub chociaz lekko poprawic.

     5
     1. sumadartson

      Spokojnie. Wszystko można zmienić żeby było jak NIE BYŁO.
      Z mafią (zwłaszcza międzynarodówkową) wygrać można jedynie cierpliwą i mądrością. Prawda z czasem zawsze zwycięża a i wyzwala. Niebawem przyjdą rzeczy o jakich nawet wieszcze nie śnili.

      5
      1. mrRobertson

       @sumadartson „Niebawem przyjdą rzeczy o jakich nawet wieszcze nie śnili.” takie gadanie nie powiem jakie … to samo można powiedziec ze Bóg wywyzsza Polske ponad inne narody, tylko ze kazdy naród ma o sobie takie mniemanie. Bog to arbiter, sędzia a nie trener.
       Jak nas tak wywyższa to czemu pozwala by tacy ludzie nami rzadzili.
       Ktos powie bo takie mamy elity jaki mamy naród, sami sie nie wybrali.(racja) I dlatego denerwuje mnie ze Polacy to TAKI naród, ktory tak wybiera. Koncze wątek. 🙂

       9
 31. Guy Fawkes

  @Podczaszy

  No i co, znalazłeś Acan wreszcie sensowną chińską agenturę na szczytach władzy?:))

  Jacy oni są q… tępi ci mosadowcy-KPPowcy-krytykowcy. Jacy oni są tępi.
  Gang Olsena. Rezultat dokładnie odwrotny.

  Comerade Friday kompletnie tego nie rozumiejąc ujawnił rąbek dipstejtu. Nie jesteśmy tak całkiem państwem z dykty, bardziej udajemy. Nooo może nie jak wielki Szu udawał niezgrabne palce, co to to nie.

  Ale nie jesteśmy sierotami, mamy nasz własny dipstejt, który planuje strategię państwa i przygotowuje się na różne okoliczności, na różne hegemonie.

  Comrade Friday nie mając o tym pojęcia ujawnił fragment dipstejtu. I przez to nawet Jarozbaw stanął w innym świetle. Jarozbaw, który forsownie wypromował Adriana, nie jest ”patriotą innego mocarstwa”, Jarozbaw należy do dipstejt.

  Popieram nasz dipstejt ad utrumque paratus i jestem zadowolony z niego, bo tak jak covid niczym błyskawica oświetlił pole przyszłej bitwy, tak comrade Friday oświetlił mimochodem, że dipstejt istnieje i działa dla dobra Kraju, ad utrumque paratus.

  A taki na ten przykład Staś kataryniarz nie chciał, żeby wygrała (ewentualna) opcja chińska. Wolał opcję czysto żydokomunistyczną?

  2
   1. billy_the_kangoor

    Myślisz, że wsiadając na shortkoń, stajesz w szranki i konkury z ludźmi pracy od 6 rano, uczciwie zarabiającymi pieniądze, inwestującymi je w giełdę?
    Wchodzisz na czarną stronę mocy, szczególnie w US-raelu, a baphomet jest bóstwem illuminati.

    5
 32. konsultant122

  Pewien analityk zza 7 lasów,mórz i wzgórz mówił , że ten indeks zmierzy do 36.000
  https://stooq.pl/q/?s=^dji&c=3y&t=c&a=lg&b=1
  Wielka tuba panie kangur. Ale to odpowiadałoby 2100 u pana reda. A u mnie wychodzi inny poziom. I tu jest zagadka właśnie, czy zakładając obecną hossę staniemy się w pewnym momencie silniejsi od Jankesa?
  https://stooq.pl/q/?s=wig20usd:es.f
  Czy już w ogóle nam nic nie pomoże i dno den przed nami.

 33. Darek51234

  Polecałbym wszystkim żeby obejrzeli nie ile jest zachorowań w Niemczech Francji czy Hiszpanii dziennie ale ile jest przypadków śmiertelnych. Tym którym się nie chce sprawdzać napisze od 10 do 20 razy mniej niż wiosną.

  Inaczej jest u nas na wschodzie. Ponieważ my nie uczestniczymy w wymianie miedzynatodowej tak jak zachód więc nas wiosna kompletnie nie dotknęła pandemia. Oni dostali kubełkiem wirusa a my naparstkiem Dopiero teraz się rozwinęła.
  I jeszcze taka ciekawostka na zachodzie śmiertelność jest poniżej 1%.
  To wszystko pisze żeby trochę wszyscy się zastanowili nad nową fala histerii.

  4
  1. koder

   @ Darek51234

   Obawiam się, że fala histerii przed nami.
   Sam napisałeś, że na zachodzie Europy była pierwsza fala a u nas ją praktycznie zduszono nim się rozwinęła.
   Problem jest taki, że oni na wiosnę przetestowali wydolność systemu ochrony zdrowia, włącznie z testowaniem na dużą skalę, tworzeniem dodatkowych miejsc dla chorych, szkoląc personel z choćby z zakładaniem właściewie kombinezonów a po obsługę respiratorów kończąc.

   U nas były wakacje.
   Teraz pozoruje się walkę z epidemią, bo wg mnie niewiele zrobiono – wojewodowie każą wypisywać ze szpitali pacjentów, żeby zwolnili łóżka dla chorych na covid. To dalej łóżka które były – nic nowego. Personel nie szkolony. Sanepid niewydolny, decyzje opóźnione i ludzie chodzą po ulicy z dodatnim wynikiem.
   Testujemy wciąż za mało niecałe 40 tysięcy testów, w wielu szkołach nadal uczą się dzieci i jest miejsce super transmisji.
   Udajemy że jakoś samo się rozwiąże.

   Histerie zobaczymy jak przed szpitalami będą stały kartetki, bo nikt nigdzie nie będzie chciał przyjąć pacjenta. To kwestia kilku maksymalnie kilkunastu dni. Wtedy też będziesz mógł porównać wskaźniki śmiertelności, bo dziś pacjentów na respiratory jeszcze się przyjmuje.
   Nie chcę siać paniki ale ja tak na to patrzę.
   Zdrowia wszystkim życzę.

   6
      1. koder

       @ Max2

       W nawiązaniu to podrzuconego przez ciebie filmu nie wydaje mi się, żeby się pojawiła przemoc czy też agresja.
       Wręcz przeciwnie ludzie w takiej sytuacji, zwłaszcza na wiosnę bardzo się zmobilizowali i wspierali.

       Różnica jest taka, że na wiosnę więcej było strachu niż rzeczywiście chorych.
       Teraz sytuacja jest inna, strach jest dużo mniejszy ale chorych znacznie więcej. Tego się ludzką solidarnością nie pokona, bo niektórym potrzebna będzie profesjonalna pomoc medyczna.
       Mi chodzi o to, że nasze ministerstwo zdrowia i rząd robią dziś zbyt mało, nie mówiąc o tym, że za późno.

       1
       1. Max2

        Mówi się że człowiek boi się nieznanego. To nieprawda. Czegoś czego zagrożenia nie znasz nie obawiasz się. Obawiasz się tylko utracić co znane co masz. Strach się pojawi wraz z zwiększaniem ilości zakażonych. Masz rację. Będzie rósł a rząd zamiast uspokajać sam panikuje bezsensownymi rozporządzeniami i komentarzami. Jeżeli ktoś przez całe życie żyje w strachu (szukając enigmatycznego wroga) to przeważnie znajdując go i strach się kumuluje.

        2
          1. Max2

           Jest w tym wszystkim jedno „ale” (choć wiem że wszystko po ale się nie liczy) Pesymizm na blogu. Chyba jedynym bykiem jest P.red.007 i P. Darek. Czy wskaznik zakażonych będzie rósł? Może obostrzenia pomogą?
           Jeszcze wybory w USA.. zbyt wiele niewiadomych. Zmienność gwarantowana. I jeszcze P tinley trudno się z nim nie zgodzić.

           Zobaczymy co będzie dalej. Tak i to jest piękne. :))

          1. sumadartson

           Handel nawet impulsem ze święceniem dnia świętego jednak w sprzeczności stoi.
           Zachwalanie uroku bliźnich grzechem nie jest.

           1
      1. DrQuality

       Czytajac Wasze wpisy podszyte seksem cieszę sie,że Was rozkułaczyli,bo byście chędożyli okoliczne ,folwarczne dziewki dzień i noc,a całość zysków z shortkoni przeznaczali na wiano dla zaciązonych panienek dla okolicznych parobków.
       A tak zgarniacie zyski do sakw i spokojnie dupicie/oh,sorry,ten Freud/dłubiecie drewno.

       6
 34. macarek

  Dlaczego RPP dąży do słabego PLN? Bo to zysk NBP, który ma przekazać do budżetu…..no to po prostu dramat myślenia..
  https://www.radiomaryja.pl/informacje/prof-e-lon-narodowy-bank-polski-monetarnym-bastionem-bezpieczenstwa-naszego-kraju/
  //Z tego tytułu NBP osiągać może zyski, które następnie przekazywane są do polskiego budżetu państwa. Zwiększenie dochodów budżetowych dzięki zyskowi NBP powoduje, że możliwe jest pokrycie ważnych wydatków budżetowych, a także tych dotyczących polityki prorodzinnej.//
  W związku z tym tu szykuje się piękny rajd na 5 PLN – test tego cienia z 2015.

  3

Dodaj komentarz