Powtórna kwarantanna w Irlandii

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Wprowadzenie w Irlandii drugiej po tej z wiosny rundy silnej kwarantanny (poza dojazdem do pracy nie można oddalać się od domu na więcej niż 5 km, większość sklepów detalicznych poza supermarketami zostanie zamknięta), która ma potrwać 6 tygodni, może być zaskoczeniem, bo w globalnym zestawieniu liczby nowych wykrytych zarażeń w okresie minionych 2 tygodni kraj ten zajmuje miejsce dopiero pod koniec trzeciej dziesiątki (253,7 przypadków na 100 tys. mieszkańców). Dla porównania ten wskaźnik dla naszego kraju wynosi obecnie 213,8).

Również poziom zgonów przypisywanych w Irlandii COVID-19 dosyć niski. Być może wytłumaczeniem jest ujemna liczba zgonów z 3 października (-5), bo każdy kto oglądał kiedyś jakieś horrory, może sobie łatwo wyobrazić, że władze nie są zbytnio zadowolone, gdy zmarli zaczynają ożywać.

Pomijając mikro-państwa czyli Watykan, Andorę czy Francuską Polinezję na pierwszych trzech miejscach powyższego globalnego zestawienia znalazły się obecnie Czechy, Belgia i Holandia. W Izraelu, czy niedawnym liderze tego rankingu czylu, który jako pierwszy kraj na świecie poczuł się zmuszony do wprowadzenia drugiej kwarantanny o podobnej skali co ta wiosenna, liczba przypadków na głowę mieszkańca już spada. Czechy, Belgia, Holandia (a także Czarnogóra) są już powyżej poziomów, które we wrześniu sprowokowały władze Izraela do ogłoszenia drugiej kwarantanny.

WIG-20 pomimo wtorkowego wzrostu nadal znajdował się poniżej poziomu najbliższego krótkoterminowego oporu wyznaczanego przez dołek z 24 września (1666 pkt.). Standardowy MACD dla WIG-20 nadal nie potwierdzał październikowego dołka pozostając powyżej swego wrześniowego minimum. Rosły wczoraj również pozostałe główne indeksy GPW, spadł natomiast o 0,5 proc. NCIndex. Zanim ostatecznie wzrósł o 0,2 proc., swe nowe 11-letnie minimum zaliczyć WIG-BANKI. Do swojego nowego historycznego minimum spadł makroindeks WIG_MS_FIN.

Cena kontraktu na S&P 500 i wczoraj i dziś rano notowała niewielkie zmiany. W Azji w środowy poranek lekko przeważały wzrosty. Zwracał uwagę przede wszystkim trzeci z rzędu silny wzrost (dziś +2,7 proc.) wartości filipińskiego PSEi, który w ten sposób wyszedł na najwyższy poziom od 3 miesięcy. Najwyżej od lutego był dziś również indyjski SANSEX. Największy spadek (-0,9 proc.) zaliczał Shanghai B-Share Composite Index.

Spółka Optigis (przed sierpniową zmianą nazwy Imagis; C/Z 74,47, C/WK 136,83, kapitalizacja 93 mln zł) została w tym miejscu wspomniana 8 kwietnia br. Tego dnia kurs akcji zamknął się na poziomie 0,125 zł. Wczoraj jedna akcja spółki kosztowała 1,4 zł. Osiągnięcie przez kurs spółki górnych ograniczeń kanałów krótkoterminowego i średnioterminowego trendu wzrostowego a także górnego ograniczenia długoterminowego trendu spadkowego czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki nieaktualnymi.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć wrześniowy wzrost przemysłowego PPI w Niemczech (-1 proc. r/r):

… najwyższy od 11 lat deficyt budżetu rządu federalnego Niemiec w II kw. br. (-88 mld euro):

… +5,9 proc. roczną dynamikę produkcji przemysłowej w Polsce we wrześniu:

… -1,6 proc. roczną dynamikę PPI w Polsce we wrześniu:

… kolejny wzrost rocznej dynamiki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Chinach we wrześniu:

… wrześniową wartość wskaźnika koniunktury na rynku nieruchomości w Chinach:

… wzrost zannualizowanej liczby wydanych we wrześniu w USA pozwoleń na budowę nieruchomości mieszkalnych do najwyższego poziomu od 13 lat:

… 11,6 proc. roczną dynamikę długu publicznego w Polsce w sierpniu:

… oraz -5 proc. roczną dynamikę produkcji przemysłowej w Rosji we wrześniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. koder

  Może są świadomi, że łatwiej opanować epidemię nim rozwinie się na dobre. Poza tym ich służba zdrowia nie jest chyba dużo lepiej zorganizowana niż nasza. Efekty będą mieć na w grudniu i będą mieli z kim obchodzić święta Bożego Narodzenia.

  2
 2. sumadartson

  W lutym krach przyszedł jednak po kilku dniach całkowitego wstrzymania produkcji w Wuhan, gdy dotarło do mózgownic że produkcja na całym globusie jest zagrożona z powodu przerwania łańcucha chińskich dostaw.
  Obecnie powinno dotrzeć, że produkcja w Wuhan znów zostanie wstrzymana z powodu wymuszonego zarazą stopniowego zatrzymywania SIĘ produkcji na globusie, oby nie u nas.

  1
 3. sumadartson

  Tak, tak. Spokojnie i dostojnie do piekła z wielką pokusą zakupów, jak przystało na falę C bessy hipercyklu. Dziękując Arcymistrzowi za projekcje (ukłony).
  A swoją drogą to skandal że najlepszy prawdopodobnie analityk świata nie jest głównym analitykiem w NBP.
  Jak spotkam prezia to go obcyndolę za takie zaniedbanie.

  10
  1. dociekliwy54

   No niestety. O ile u nas w okresie styczeń maj nic się nie działo, potem chyba również nie, to sierpień i wrzesień mamy następujący:
   2019 VIII-31814(GUS), 2020VIII-34656(Min Cyfr)
   2019 IX -31567(GUS), 2020 IX-34066(Min Cyfr).
   Brak dostępu do szpitali, przeniesione operacje, stres. Starzy ludzie nie wytrzymują.
   Tyle, że u nas takich statystyk pewnie nie zrobią albo bardzo niedokładne.

   4
 4. fast_market

  Obecnie sytuacja wygląda dziwnie. EURUSD idzie do góry co by wskazywało na risk-on.
  Ale tego nie widać ani po giełdach EM, ani po ich walutach.
  Przyjąłem sobie założenie, że EURUSD będzie iść wyżej robiąc kolejna falę (piątka eliotowska na dłuższym wykresie – od maja tego roku gdzieś).
  I teraz tylko pytanie kiedy zareagują na to EM? Kiedy uwierzą, że to już jest kolejna fala risk-on?
  Zwalanie wszystkiego na Covid-19 jest słabe bo akurat w mniejszym lub większym stopniu dotyczy wszystkich.

 5. fast_market

  Warto spojrzeć na Aliora, jak ktoś automat podłączył.
  W ciągu sekundy kilka razy zmienia się bid/offer.
  Sprawia mylne wrażenie co do intencji.
  I stawia pytanie czy to jest dozwolone tj. wstawianie zlecenia bez intencji jego realizacji (kilkaset razy w ciągu minuty pojawia się zlecenie i znika)?
  Wydaje mi się, że w ogólnych zasadach można by to podciągnąć za rodzaj manipulacji.
  Na zachodzie były nawet niedawno kary za spuff’owanie cen na rynku.

  1. macarek

   To jest taki bot, reagujący na zmiany DY.F wstawiający takie koszyki na w20.
   Dlatego obserwując to od dawna i sytuację techniczną oraz fundamentalną Daxa (motoryzacja, dostanie najmocnej od lockdownów i nawet później też – po co samochody gdy praca zdalna) jestem tak przekonany do spadków

 6. groowing

  Na wszystkie problemy MAGA ma DODRUK i ZABOJCZA SZCZEPIONKE. Drukuje niestrudzenie, balony rosną, transfer idzie we wlasciwym i jedynie slusznym kierunku – do braci starszych i madrzejszy, eskimosow, od ulicznikow do krezusow. MAGA jest wielki i musi wygrac bo tylko on uratuje swiat.

 7. OK

  Miałem wizję, że jutro jest szansa na zmianę kierunku w20. Z tej okazji zakupiłem lts peo i pzu po 10% udziału. Będę wywalał w przypadku niepojawienia się antycypowanego sygnału na wykresie. Alternatywna wersja tej historii jest taka, że to pierwszy objaw covidu, bo mam 37,5 stopnia.

Dodaj komentarz