Surowość popłaca?

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Uniwersytet w Oxfordzie wraz z będącą jego częścią Blavatnic School of Government publikuje niezwykle bogaty zbiór danych ilustrujący różne aspekty trwającej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Jednym z licznych wskaźników, które w ich zbiorze danych można znaleźć, jest „Stringency Index” próbujący mierzyć i porównywać skalę surowości podejmowanych przez rządy poszczególnych krajów działań mających na celu opanowanie pandemii. Izrael, który we wrześniu stał się krajem z największą liczbą nowych potwierdzanych testami zakażeń na głowę mieszkańca na świecie, zmuszony został w ten sposób do przywrócenia równie rygorystycznych ograniczeń jak te wprowadzone wiosną w reakcji na pierwszą falę pandemii. O ile wiosną spadek liczby wykrywanych w ciągu 2 tygodni nowych zarażeń na głowę mieszkańca rozpoczął się już w 6 dni po osiągnięciu przez „Stringency Index” obecnego poziomu 85,19 proc., o tyle obecnie pomiędzy dojściem do tego poziomu surowości obostrzeń, co nastąpiło 25 września, a początkiem obiecującego spadku liczby nowych potwierdzanych testami zarażeń zarejestrowanych w ciągu 2 tygodni minęło 12 dni.

Oczywiście powyższe może być jedynie przypadkową zbieżnością, a co więcej nie ma większej pewności, że sytuacja różnych krajów jest – z całego mnóstwa powodów – porównywalna, ale z ciekawości możemy porównać wartości tego „Stringency Index” dla Izraela, Czech i Polski.

WIG-20 nie zdołał w poniedziałek przełamać oporu stawianego przez minimum z 24 września (-0,4 proc.). Wartość standardowego MACD dla WIG-u 20 również spadała, ale na razie nie potwierdzała ostatniego dołka indeksu utrzymując się powyżej swego wrześniowego minimum. Wczoraj spadła również wartość WIG-u (-0,2 proc.), ale rosły indeksu mniejszych spółek (najwięcej bo 2,6 proc. zyskał NCIndex). Wśród indeksów sektorowych WIG-GAMES zanim spadł ostatecznie o 0,2 proc. zaliczyć w trakcie sesji swoje historyczne maksimum.

Po wczorajszym silniejszym spadku do najniższego poziomu od ponad tygodnia cena kontraktów na S&P 500 odbijała się lekko w górę dziś rano (+0,4 proc.). W Azji we wtorek brak było dominującej tendencji, do najwyższego poziomu od połowy sierpnia wzrósł filipińskie PSEi (+1,6 proc.), o -0,6 proc. korygował się australijski All Ordinaries Index, który w poniedziałek osiągnął najwyższy poziom od pierwszej połowy marca.

Korporacja KGL (C/Z 8,9, C/WK 0,86, stopa dywidendy 2,2 proc. kapitalizacja 108 mln zł) została w tym miejscu wspomniana 5 marca br. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 12,95 zł. Wczoraj jedna akcja spółki kosztowała na zamknięcie 15,20 zł. Osiągnięcie przez kurs akcji spółki górnego ograniczenia kilkuletniego kanału trendu spadkowego czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki 7 miesięcy temu nieaktualnymi.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć informację na temat wysokości międzynarodowej pozycji inwestycyjnej netto Turcji w II kw. br.:

… +5,6 proc. roczną dynamikę płac w sektorze przedsiębiorstw oraz -1,2 proc. roczną zmianę zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w Polsce we wrześniu:

… wzrost wysokości stopy bezrobocia w Izraelu do najwyższego poziomu od 4 lat w sierpniu (4,9 proc.):

… kolejny rekord wartości publikowanego przez NAHB-Wells Fargo wskaźnika koniunktury na rynku deweloperskim w USA w październiku:

… wrześniowe dane na temat zachowania cen nieruchomości mieszkalnych na rynku pierwotnym i wtórnym w Pekinie:

… oraz wrześniowe wyniki handlu zagranicznego Szwajcarii:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. groowing

  Chwilowo skonczyła sie oliwa do drukarek ale nie martwcie sie MAGA juz niebawem otrzyma oliwe i bedzie neistrudzenie kontynuował dodruk tak aby transef szedl we wlasciwa strone, tak aby bogaci byli jeszcze bogatsi a ulica zaplaci za wszystko inflacja, wszystko jest na wlasciwym torze idzcie spac.

  2
 2. OK

  PLN rzeczywiście słabiutki. Krach na PLN przed premierą CP2077 może utrudnić grę na spadki na FW20 i stworzyć okazję inwestycyjną na cdr.
  Aktualnie też na S brane nisko po 1646 więc nie wiadomo, co z tego wyjdzie. Wczoraj nie miałem czasu siedzieć z palcem na enterze i to się mści dzisiaj jak trzeba gonić rynk.

  1. Darek51234

   Umówmy się, prawda jest taka że gdyby to poprancy zaciągali teraz 5 razy mniejszy dług to byś ich wyzywal od najgorszych.
   A PiS to może Ci zrobić kupę na głowę i będziesz mlaskal. Obudź się człowieku bo mimo wszystko wygląda że możesz.

   15
 3. fast_market

  Zastanawiam się po co taka wypowiedź? Czy im już kompletnie odbiło, żeby mówić takie rzeczy? Komu chce pomóc, a komu zaszkodzić?
  Wszędzie na świecie bankierzy centralni, mimo nawet trudnej sytuacji, podtrzymują optymizm, a u nas się wprost straszy. 🙁

  „Grażyna Ancyparowicz z Rady Polityki Pieniężnej uważa, że PKB może spaść w tym roku nawet dwa razy mocniej niż prognozuje rząd i wbrew oczekiwaniom spaść także w 2021 roku, informuje Reuters.”

  1. macarek

   Wypowiedź Glapińskiego wczoraj, brak jakiejkolwiek refleksji nad momentem gdy strata netto systemu bankowego przy taniej gotówce to powrót do lat 1989-90, potem programy naprawcze w mniejszych bankach. Ci ludzie w ogóle sobie na zdają sprawy jak łatwo rozwalić system finansowy, jak łatwo podkopać zaufanie a jak trudno je odbudować.

   5
  1. resss

   kurde ludzie po prostu utracili zdolność uczenia sie i wyciąga nia wnioskow i nie mam na myśli bąkiera bo on nie tylko to utracił.

   po wiosennym lockdown kasa poszla aby nie roslo bezrobocie i zeby mozna bylo tak jak szybko pkb spadało szybko go podnieść. czy warto to powtarzać? serio?

   widocznie zagranicą doszla do wniosku ze jest ryzyko ze nie zarzniemy gospodarki i ze za dobrze moze sie zrobic. trzeba zamknąć wzystko natychmiast najlepiej do 23 roku

   3
 4. Bankier

  Kupujecie PKC bo jest tanio , ja jak idę na zakupy kupuję tylko to co drogie , nie będę jadł smierdzącej pasztetowej bo tania albo parówki bez mięsa z papieru toaletowego bo tanie .

  Jak czytam tego ressssa czy cUś że 400 mld nowego długu nie wiadomo na co i po co jest SUPER to proponuję mu żeby wziął kiedyś taki dług proporcjonalnie do swoich dochodów i dał go swojej kobiecie,żeby wydała na pierdoły i potem nam opowie jak będzie to spłacał a w między czasie obetną mu przychody albo wyrzucą z pracy jak to fajnie sie zadłużać na coraz więcej i więcej i przebalować na socjal , może niech powie co PISOKMIOTY za te 400 mld długu co zrobili , co zostawią w zamian za ten dług ?

  13
  1. Darek51234

   Nic dodać nic ująć. Ale to, że teraz wydają to nie jest najgorsze. To że wydawali na kupno głosów przez 6 lat to jest dramat. Przewalili to cośmy zbierali przez 30 lat nie PO czy SLD tylko my. A gdy los przed krachem daje szansę zapobiegliwym to my nie skorzystaliśmy. A kilkanaście krajów korzystała i robiła zapasy mając nadwyżki budżetowe czy też brak deficytu.
   A te sku przejadali zapasy.

   16
 5. Bankier

  Mam w dupie panstwo PiS da jak mam napisane rehabilitacja pilne a termin mam za 4 miesiące , albo rozpocznę już prywatnie po 60 zł dziennie przez 2-3 miesiące albo po ptakach , po co ja płace składki i z podatków utrzymuję dzieci miliarderów za 11 miliardów rocznie, nie każdego stać żeby iśc wszędzie prywatnie , u dentysty tez, regulacja aparatu dla syna zamiast 100 to 200 zł na miesiąc bo 100 zł covidowe i dla 2 synów regulacja krzywych zębów kosztuje mnie jakieś 30 000 zł dla dwóch . To jest dno a nie Panstwo dobrobytu PiS da i jeszcze 400 mld nowych długów uj wie komu i na co a to tylko 2 przykłady a można by tak mnożyć .

  6
   1. Bankier

    30 000 zł za 2 aparaty do prostowania zębów dla dzieci to chyba przesada w panstwie dobrobytu ? a to tylko aparat do zębów , 200 zł za wyrwanie zęba dla dziecka bo na kase chorych nie przyjmują , do lekarza tylko prywatnie bo specjalista na NFZ za 2 lata a szczujnia kurskiego przez 5 lat 10 mld na pisowską propagande partyjną ,

    a kwintesencja PiS da to szpital na stadionie narodowym

    4
   1. Bankier

    Kazali trzymać w OFE chyba 85% w akcjach a potem pisiory robiło w blue cipach takie numery że jak energetyka miała kase to musiała kupić nierentowne górnictwo , potem repolonizowali banki taki Pekao po 130 zł dzisiaj 48 zł , Alior chyba po 90 zl dzisiaj 13 zł itd. , teraz Orlen ma przejmować spółki medialne bo kaczysławowi nie pasuje co piszą itd.

    8
 6. Bankier

  TOMASZ MOLGA4 godziny temu
  Koronawirus. Dwa regiony nowymi epicentrami COVID-19. Szokujące statystyki testów
  Prawdopodobnie województwa opolskie i podkarpackie są już najbardziej zakażonymi koronawirusem regionami w Polsce. Ponad połowa ludzi zgłaszających się na testy uzyskała tam wynik pozytywny.

  Wyborcy PiS da .

  8
  1. Guy Fawkes

   //…. u dentysty tez, regulacja aparatu dla syna zamiast 100 to 200 zł na miesiąc bo 100 zł covidowe i dla 2 synów regulacja krzywych zębów kosztuje mnie jakieś 30 000 zł dla dwóch .

   A po kim to oni tacy krzywi, po Kaczyńskim?:)))))))

   Masz nieodwracalnie zryty czerwony beret?

   Wyobrażam sobie lewego bąkiera mniej więcej tak:
   https://www.google.com/search?q=dzwonnik+z+notre+dame&client=opera&hs=I5a&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwj-9Ii0q8PsAhWDZMAKHSysBdoQ_AUoAXoECAUQAw&biw=1400&bih=790#imgrc=HfCS8Vfkl19OuM

   Oczywiście nie może się obyć bez dedykacji:
   https://www.youtube.com/watch?v=B6q6Seryx1Y

   4

Dodaj komentarz