WIG spadł wczoraj najsilniej od marca

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

W ciągu minionych 5 lat WIG spadał silniej niż wczorajsze 4,6 proc. jedynie w marcu br. Na sesji 9 marca w trakcie pierwszej fali koronawirusowej paniki stracił 7,5 proc., a potem 12 marca spadł o 12,7 proc. ustanawiając wtedy swe niepokonane do tej pory minimum zamknięcia.

Wprowadzając 4 warunki:

 1. WIG najniżej od 5 miesięcy;
 2. WIG przynajmniej 25 proc. powyżej rocznego minimum;
 3. WIG przynajmniej 30 proc. poniżej 3-letniego maksimum;
 4. roczny dołek WIG-u jest jego 2-letnim minimum;

… można uzyskać w przeszłości 2 sygnały “podobne” do tego ze środy, kiedy te warunki zostały spełnione po raz pierwszy: 21 listopada 1995 oraz oraz 24 czerwca 2002. W pierwszym przypadku dołek WIG-u wypadł 26 dni po takim sygnale, w drugim – 31 dni później.

Na wczorajszej sesji WIG-20 zanotował jeden z 4-ech najsilniejszych spadków w okresie minionych 5 lat (wszystkie silniejsze z marca br.) trafiając na najniższy poziom od początku kwietnia. Standardowy MACD dla WIG-u 20 jeszcze pozostawał minimalnie nad swoim wrześniowym minimum. Wszystkie główne indeksy polskiego rynku akcji straciłby wczoraj przynajmniej 4 proc. Rekordzistą był NCIndex, który stracił 9,3 proc. broniąc jednak na razie poziomu dołka z 8 września. Wśród indeksów sektorowych nowy 11-letnie dołek ustanowił WIG-BANKI. Również swoje nowe minimum ustanowił makroindeks WIG_MS_FIN.

S&P 500 spadł wczoraj do najniższego poziomu od miesiąca tracąc 3,5 proc., czyli tyle ile ostatnio 3 września. Dziś rano cena kontraktów na indeks odbijała w górę o 0,7 proc. Azji reagowała dziś rano na tą wyprzedaż w USA również generalnie spadając (wyłamały się jedynie nowozelandzki NZ50 i Shanghai Composite Index). Najsilniejszy 2 proc. spadek notował filipiński PSEi.

Kurs akcji spółki Polski Koncern Naftowy Orlen (C/Z 4,5, C/WK 0,41, stopa dywidendy 2,6 proc., kapitalizacja 16,1 mld zł) spadł w okolice dolnego ograniczenia 20-letniego kanału trendu wzrostowego.

Jako ciekawostkę można potraktować pewne podobieństwo ścieżek kursu PKN Orlen wokół szczytu ze stycznia 2006 oraz wokół szczytu z października 2017.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć dane INSEE na temat poziomu zaufania konsumentów we Francji w październiku:

… -4,6 proc. roczną dynamikę sprzedaży detalicznej w Hiszpanii we wrześniu:

… październikowe dane Konjunkturinstitutet na temat zachowania wskaźników zaufania gospodarczego, przemysłowców i konsumentów w Szwecji we wrześniu:

… -8,7 proc. roczną dynamikę sprzedaży detalicznej w Japonii we wrześniu:

… wzrost wartości rządowego wskaźnika zaufania konsumentów w Japonii w październiku:

… oraz -1,4 proc. roczną dynamikę zatrudnienia w Niemczech we wrześniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. Bankier

  Wiosną w miesiąc pandemii MATEUSZ z Borysem przekręcili prawie 300 mld , teraz w kilka miesięcy pandemii jaka jest przed nami do wiosny nie dadzą NIC , taka mała róznica teraz będzie , macerson dobrze pożył na koszt podatników a teraz niech sam szuka rozwiązań w końcu jest biznesmenem tym mądrzejszym i dlatego dobrze zarabiającym latami , ma majątek niech się sam ratuje , trzeba się przystosowywać a nie czekać na darmowe .Amazon dzień w dzień reklamy do pracy puszcza , więc dlaczego mamy płacić jego nygusom za to że jeżdżą u kolegi jako kurierzy a on za kase podatnika leżał bykiem nad morzem .

  12
 2. Bankier

  Zysk netto grupy mBanku w trzecim kwartale 2020 roku spadł do 100,6 mln zł z 358,5 mln zł rok wcześniej – poinformował bank w raporcie. Zysk banku okazał się 2,1 proc. powyżej oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 98,6 mln zł.

  Glapa wykończył banki , jego blond glonojady wiedzą za co biorą po 60 koła miesięcznie.

  7
  1. Bankier

   We Francji już wprowadzili do 1 grudnia , Niemcy też juz wrowadzają przy mniejszej ilości przypadków niż w Polsce . Na co Mateusz czeka , on ma chyba jeszcze w głowie jego brednie z wiosny jak to Polacy naród wybrany się nie zarażają covid.

   7
     1. toya

      Akurat nie skupiam się na samym majstrowaniu przy progu.

      Chodzi mi o to, ze my jako spoleczenstwo skaczemy sobie do gardeł, wchodzimy w wysokie rejestry emocji, a dla rzadzacych i nawet opozycji to jest win-win. Prosty mechanizm gdzie klawisz przejechał pretem po kracie, a my reagujemy na akord jak pies Pawłowa tracac przy tym z oczu istote rzeczy.

      8
 3. long_short

  Jeśli stany nie zawalą to u nas dzisiaj i jutro podciąganie świecy tygodniowej i miesięcznej,
  Dzisiaj i jutro Kowalski pewnie puści umorzenia w tfi i od poniedziałku próba domknięcia luki z zejściem do 1493pkt.

  @zorra
  Pan liczy na powtórkę ruchu 31.10.1999 do wiosny?

 4. fast_market

  Czytam, że relatywna słabość aktywów uważanych dotychczas jako bezpieczne (obligacje amerykańskie) podczas ostatnich spadków
  na rynkach akcji, mogą sugerować, że wchodzimy w dużą zmienność na rynkach tzw. ryzykownych, a więc przykładowo akcji EM.
  Rzeczywiście dziwnie to wygląda. Inaczej niż dotychczas.

  1. Poczatkujacy

   Ja tam prezesuniowi Mac-ersonowi mogę tylko pogratulować – w sprawach giełdowych. Ponownie bezbłędnie wytypował szczyt – tak samo jak w lutym i tak samo (niestety) chyba zamknął swoje S-ki przedwcześnie. Tak czy siak szacun, wiekszość się wtedy śmiała że silny trend go rozjedzie : )

   3
 5. billy_the_kangoor

  wider_swider 28 października 2020 o 23:28
  Kangurq, 400 zaliczone. Gratulacje.
  Dzięki, ale jest niżej @noob pisał o 380.
  Czekam na wschodzie na 1.000 – 1.040 punktów, by kupić po kursie sto, niech będzie 95 – zachłanny nie jestem i ruszamy.
  My i oni.
  W tym czasie baphomet puknięty w prawy róg też musi się wykrwawić.

 6. billy_the_kangoor

  Widzę, że tutaj też ludzie zaczynają sami wysyłać petycję do premiera o szybszy lockdown.
  I dokładnie o to w tym wszystkim chodzi.
  “Najlepszą metodą, by przejąć kontrolę nad ludźmi i kontrolować ich całkowicie, jest zabieranie im wolności po trochu, aby zredukować ich prawa przez drobne i praktycznie niedostrzegalne ograniczenia. Tym sposobem społeczeństwo nie zorientuje się, że wolność i prawa są mu zabierane do czasu, gdy zmiany zajdą za daleko i nie będzie odwrotu.”
  Tylko Władza może zagwarantować społeczeństwu bezpieczeństwo, zdrowie, otoczyć opieką.
  Dziękujemy Wam!

  11
   1. billy_the_kangoor

    Andrzej, ale ja doskonale ciebie rozumiem, że chcesz prosić Mateusza o szybszy lockdown.
    Z lockdown’em, czy bez, tak czy siak naPIERDalasz 24/7 w klawiaturę, więc jakie to ma dla ciebie znaczenie?
    Status quo zachowane.

    6
 7. toya

  Pojecie Lockdownu sie zdeprecjonuje. Juz to widzimy. We Francji mowią o lockdownie, ale:

  – do szkoly sie chodzi
  – do pracy sie chodzi
  – do lekarza sie chodzi
  – do sklepu i po inne “zyciowe” sprawunki sie chodzi.

  Wystarczy sobie wczesniej napisać kartkę i mieć ja przy sobie.

  Bedzie za to prawdziwy lockdown selektywny. Gastronomia? Cóż, twój peszek. Hotelarstwo? Hmm… Fitness klub? Byeee!

  Trwale przesuniecie krzywej popytu.

  ALE…

  Nie ma prozni. Restauracje nie działają, ale prężne punkty dzieki dowozom i wynosom mają wyzsze utargi niż miały w czasach normalnej działalności i dużej konkurencji.

  Pracownicy siłowni (dobrzy!) przezucają się na treningi personalne w domach klientów. Stawki dużo wyższe niż mieli dziłając pod parasolem klubu.

  I moj ulubiony przyklad – hotelarstwo. Znajomy prowadzi bardzo prezna agroturystyke w Beskidzie Niskim. Juz na wiosne zczail co sie swieci. Skorzystał z furtki domków na zgloszenie. Postawił 4. Wynajmuje za jakies chore stawki rzedu 400zł doba, a to raptem 35 m2. Zapewnił internet i obłożenie ma full, az do konca roku. Wczesniej mówił: “Mój pensjonat to świetne miejsce gdyby nie Ci goście.” Teraz, ma ich pozamykanych w domkach 🙂

  4
 8. noob

  billy_the_kangoor 29 października 2020 o 14:07Odpowiedz
  wider_swider 28 października 2020 o 23:28
  Kangurq, 400 zaliczone. Gratulacje.
  Dzięki, ale jest niżej @noob pisał o 380.
  Czekam na wschodzie na 1.000 – 1.040 punktów, by kupić po kursie sto, niech będzie 95 – zachłanny nie jestem i ruszamy.
  My i oni.
  W tym czasie baphomet puknięty w prawy róg też musi się wykrwawić.

  Napisałem 380 a aptekarsko 384-6
  Billy@
  info cormaya odnosnie wspołpracy z perełka.Dzis zassany,wczesniej nie miałem to ten tego ,czyli modlitwa:-))

  2

Dodaj komentarz