Za 4 dni wybory w USA

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Historia WIG-u 20 sięga 1994 roku i od tamtej pory w USA odbyło się 6 wyborów prezydenckich. Licząc od 29 październka (wczoraj) w każdym przypadku WIG-20 był 7,8-13,3 proc. 44 sesji później, chociaż po drodze w 2 z tych 6 przypadków zaliczał poważną stratę (-11,6 proc. na 15-tej sesji po 29 października 2008 oraz -5,1 proc. na 13-tej sesji po 29 października 2016).

Wybory prezydenckie w USA organizowane są w pierwszy wtorek po 1 listopada, co oznacza, że ich data jest ruchoma (pomiędzy 2 a 8 listopada). Uwzględniając to można sprawdzić jak zachowywał się WIG-20 począwszy od 5-tego dnia przed wyborami (wczoraj do wyborów pozostawało właśnie 5 dni). Tu również na 43-iej sesji po takiej jak wczorajsza dacie (5 dni przed wyborami) WIG-20 był „zawsze” 5,1-13,1 proc.) wyżej, ale po drodze raz zdarzyła się duża wpadka: w 2008 roku można było zaliczyć na WIG-20 13,9 proc. wpadkę na 14-tej sesji po sygnale.

Po bardzo silnym spadku w środę WIG-20 pogłębił zniżkę o 0,45 proc. MACD z dużym opóźnieniem potwierdził ten spadek trafiając poniżej wrześniowego dołka do najniższego poziomu od kwietnia. Indeksy mniejszych spółek – mWIG-40, sWIG-80 i NCIndex – zanotowały wczoraj niewielkie wzrosty. Indeks sektorowy WIG-BANKI i makroindeks WIG_MS_FIN ustanowiły swoje nowe lokalne minima.

Po wczorajszym odbiciu w górę dziś rano cena kontraktów na S&P 500 kontynuowała spadek (-1,7 proc.) zbliżając się do poziomów wrześniowego dołka. W Azji dziś rano spadków unikał jedynie filipiński PSEi (+1,2 proc.). Wśród pozostałych głównych indeksów spadki większe niż 2 proc. notowały koreański Kospi oraz Hang Seng.

Kurs akcji spółki SleepZ AG (C/WK 0,28, kapitalizacja 7,99 mln zł) tworzącej grupę działającą w sektorze e-commerce w segmencie produktów do spania (łóżka, ramy, stelarze, materace, akcesoria do spania) można próbować umieścić w obrębie długoterminowego kanału trendu spadkowego, od którego dolnego ograniczenie kurs odbijał się w górę w w lutym i wrześniu br.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć spadek wysokości stopy bezrobocia w Niemczech w październiku do 6,2 proc.:

… publikowane przez ISTAT wskaźniki zaufania konsumentów i przedsiębiorców we Włoszech w październiku:

… publikowane przez DF ECFIN wskaźnika zaufania gospodarczego, konsumentów i przedsiębiorców w strefie euro w październiku:

… -2,9 proc. roczną dynamikę PKB w USA w III kw. br.:

… roczną dynamikę CPI i zharmonizowanego CPI w Niemczech w październiku:

… roczne dynamiki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Korei Południowej we wrześniu:

… oraz roczne dynamiki CPI i produkcji przemysłowej w Japonii we wrześniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. kazun

  „Historia WIG-u 20 sięga 1994 roku i od tamtej pory w USA odbyło się 6 wyborów prezydenckich. Licząc od 29 listopada (wczoraj) w każdym przypadku WIG-20 był 7,8-13,3 proc. 44 sesji później”

  Października? …13,3 procent wyżej?

  1. dociekliwy54

   Może znasz fenomen tego Pana? Gdybym był w jakichś służbach, chciałbym mieć takiego „rzecznika”.
   Łatwo go uwiarygodnić, bo wiadomo, co się zdarzy niedługo (co będziemy robić), a więc ma się wpływ na wile osób. Oczywiście to tylko hipoteza- teoria spiskowa.

 2. Guy Fawkes

  @Datik

  //I tego się trzymajmy, ja za żadne skarby nie chciałbym być sędzią w tych sprawach…//

  No ale przecież choroba nie może być usprawiedliwieniem zabójstwa come on.

  Prawo nie może wymagać heroizmu, ale też samio donoszenie ciąży to nie jest heroizm. Kalekie dziecko można oddać do przytułku.

  Nie musimy się o to spierać, bo wszyscy naturalnie rozumieją że dziecko to dziecko.

  Jestem pewien, że w utrzymaniu tego kryterium eugenicznego nie chodzi konkretnie o to, co się głosi, tylko o furtkę, o możliwość łatwej korupcji i abortowania każdego płodu pod pretekstem podejrzenia o chorobę. I teraz chodzi o takie ustawodawsto, które taką furtkę jednak zostawi.

  A to są w ogóle sprawy mało ważne, bo rewolucja mogłaby mieć hasła dowolne. Zresztą tak jest. Parę miesięcy temu była gra na obronę konstytucji a teraz z jeszcze lepszym efektem jest gra na obalenie konstytucji.

  …………………………………………………………………………

  //Mało zdolni byli, chłopcy o twarzach ziemniaczanych…//

  Tacy są zawsze, w każdej partii. Jak się troche otrzaskają (jak g… w betoniarce), to wtedy szyją sobie obcisłe koszule jak Sławek N.:)))

  …………………………………………………………………………

  Muszę poczynić pewne zastrzeżenie. To, że nie zauważyłem żadnej kariery nie znaczy, że takiej nie było. Jak ci chłopcy z takich jugendowych grupp różnych postępowych ojczyków, dominikanów czy jezuitów przecwelonych, byli futrowani przez fundacje po to, aby po zdobyciu wszechstronnych kompetencji pracować dla pana Loringhovena, no to przecież o żadnych karierach się nie dowiemy, come on!

  Ale mam głęboką intuicję, że właśnie taki jest sens podobnych jugendowych grupp, prowadzonych przez postępowych przecweleńców.

  2
      1. mrRobertson

       @datik płacą nawet niewierzący, a kto płaci ten wymaga.
       Obecny KKatolicki to polityczna ladacznica. Ale dla jasnosci nie chcialbym zeby w luke po kosciele wlała sie lewacka ideologia LGBT itp. Chce głebokiej reformy koscioła, a bez wymiany kadr sie to nie odbędzie, sami tego nei zrobiąbo to tchórze wiec rewlucja to za nich zrobi . a wiadomo rewolucja krzywdzi winnych i niewinnych.
       Gdzie nasz kosciol kiedy Owsiak robi zbiórki? jeszcze raczej przeszkadzają.
       Gdzie nasz kosciol kiedy epidemia ? 2 zakonnice z 80 zglosily sie do pomocy w szpitalu na covid.

       7
 3. long_short

  A o ci chodzi?
  Ja nie pisałem że mam rozpisaną korektę i że na 100% niżej nie będzie.
  Projekcje były jednoznaczne, w zasadzie zawsze bez wykresu, każdy je tu śledził w przekonaniu
  profesjonalizmu analityka. Wypadałoby teraz napisać co poszło nie tak w oznaczeniach.

  7
  1. artysta_malarz123

   Chodzi mi o to, że ktoś miał odwagę, odpowiednio wcześnie przed ruchem rynku, przedstawić swoją projekcję i wskazać poziomy kluczowe dla jej realizacji.
   Pytam, czy Ty też miałeś takowe ? Czy tylko komentujesz czyjeś projekcje ?

   Ja również czasami dopytuję, ale w nieco innych sytuacjach 🙂

   5

Dodaj komentarz