Białoruś znacznie bardziej “liberalna” od Szwecji w podejściu do pandemii?

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Polska wyszła na pierwsze miejsce w naszym regionie pod względem wykrytych w ciągu minionych 2 tygodni przypadków zarażenia wirusem SARS-CoV-2 wyprzedzając Czechy, ale trwający od 17 listopada lekki spadek tego wskaźnika może dawać nadzieję na to, że najgorsze już być może za nami. Na drugie miejsce w tym zestawieniu wyszła Litwa.

Tak wygląda pierwsze 40 krajów świata pod względem liczby wykrywanych testami zarażeń na 100 tysięcy mieszkańców (wirus lubi góry? właśnie z górami kojarzy mi się czołówka poniższego zestawienia):

Polska nadal jest na pierwszym miejscu w Europie pod względem udziału testów kończących się wynikiem pozytywnym (potwierdzającym obecność wirusa):

… ale zapewne ma to silny związek ze stosowanymi procedurami – pod względem liczby testów na głowę mieszkańca zajmujemy przedostatnie miejsce w Europie (przed Bułgarią):

Co ciekawe “surowość” (stringency) stosowanych do walki z pandemią środków według metodologii oceny stosowanej przez zajmujący się tym ośrodek na Uniwersytecie Oksfordzkim jest w naszym kraju dosyć wysoka. W Europie jedynie Ukraina ma tu wyższą ocenę.

Co jeszcze ciekawsze dla odmiany przedostatnie miejsce na świecie zajmuje Białoruś, która jest według tej metodologii znacznie bardziej “liberalna” nawet od Szwecji.

W ciągu 15 dni sesyjnych do piątku WIG-20 wzrósł o 20,1 proc. (w piątek +1,7 proc.). To był najsilniejszy tego typu wzrost od okresu 15 dni sesyjnych kulminujących 1 września 2003. Jeszcze wcześniej silniejszą od obecnej zwyżkę znajdziemy w październiku 2001, a także w grudniu 1999-styczniu 2000, październiku-listopadzie 1998 oraz grudniu 1998-styczniu 1999. Standardowy MACD potwierdzał tą krótkoterminową zwyżkę wychodząc na najwyższy poziom od drugiej połowy czerwca. W piątek rosły również wszystkie pozostałe główne indeksy polskiego rynku akcji (najsilniej o 2,7 proc. NCIndex).

Cena kontraktu na S&P 500 nadal kolebała się ponad swymi szczytami z września i października (dziś rano +0,2 proc.). MACD nadal nie potwierdzał jednak przełamania wrześniowego szczytu, zakręcając lekko w dół poniżej poziomu szczytu z początku wrześnie, ale nie przebijając swej linii sygnału. W Azji w poniedziałkowy poranek rosły prawie wszystkie główne indeksy (najsilniej po 1,8 proc. w przypadku głównych indeksów w Tajlandii i Korei Południowej). Przynajmniej roczne maksima ustanawiały koreański Kospi, tajwański Taiex i hinduski Sensex. Ten ostatni indeks jednak słabł po wyjściu na ten rekord minimalnie tracąc w trakcie sesji, podobnie jak Hang Seng, który również notował minimalny spadek (0,1 proc.)

Spółka Vistal- Gdynia (C/Z 0,2, C/WK 44,4, kapitalizacja 53,7 mln zł) została w tym miejscu wspomniana 19 sierpnia br. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 1,796 zł. W piątek jedna akcja spółki kosztowała na zamknięcie 3,26 zł. Osiągnięcie w październiku górnego ograniczenia kanału średnioterminowego trendu wzrostowego, w obrębie którego przebywa kurs akcji spółki od września 2018 czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki 3 miesiące temu nieaktualnymi.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od piątku, można wspomnieć lekki wzrost wartości publikowanego przez Statistics Netherlands wskaźnika zaufania konsumentów w listopadzie:

… +4,9 proc. roczną dynamikę sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii w październiku:

… 5-ty z rzędu wzrost rocznej dynamiki publikowanego przez Bundesbank wskaźnika PPI w październiku:

… +0,5 proc. roczną dynamikę produkcji przemysłowej w Polsce w październiku:

… -0,4 proc. roczną dynamikę PPI w Polsce w październiku:

… +12,4 proc. roczną dynamikę długu publicznego w Polsce we wrześniu:

… listopadowy spadek publikowanego przez DG ECFIN wskaźnika zaufania konsumentów w UE:

… -4,7 proc. roczną dynamikę PKB w Rosji w październiku:

… oraz wyniki handlu zagranicznego Tajlandii w październiku:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. noob

    Groowing@

    Niech bedzie,jestem frajerem,zerkamy.Ogolnie czytajac twoje wpisy ewidentnie widac,ze cos z toba jest nie halo.Skat to wiesz?oswiec nas ,nie pisz tylko ze sporo urosli itp bzdety.Ogołocił bysiek konto,co?;-)).Zalecam przestac grac na giełdzie ,spojrzec prawdzie w oczy….leszcz jestem,rodzina cierpi(jesli masz),poprostu słaby jestes…..Bakier tez,ten chociaz pozyteczne wstawki tu robi znalezione w sieci.

    7
      1. noob

        Bankier1@

        Wiem,ze poza rynkiem.Gdyby tak poszedł tpe i pge co obstawia to skubne w przyszłosci.Zawachałem sie ostatnim razem i nie wsiadłem niestety.Pchaj 30800-31300 dj,dax 138xx-1400.Pisałem 1842 fw? do nauki,ktos zagrał ze mna na to?.W piatek podałem kolejny cel gdybysmy rozniesli 1842,droga otwarta,zerkamy i reagujemy.

        2
        1. Bankier1

          TY to podaj raz zagranie bo takie pierdy to każdy wypisuje co minutę , można pisać gdzie pójdzie a dostać wpierdy na rynku , jak podasz zagranie jak Borawski to będę mógł się odnosić .

          wyjaśniam , zagranie to poziom wejścia SL i TP jak Borawski , cała reszta to pierdy

    1. noob

      Grow@
      trzeba miec plan,jesli nie masz to poległes ,kwestia czasu.Pisałem 18600 walimy L na dj,zreszta z takimi jak ty nie ma rozmowy,typu toya,i inni.Statystyki,systemy,powtarzalnosc.
      Skad wiem,złoty nocnik-nostradamus-eliot -ten .do wojka morgana .cel jankow min pisalem rok temu.czekaj czekaj sobie ,nie mowie ze nie moze walnac pierw,włacznie ku temu trzeba miec plan,ktorego na bank nie masz.Tym sie roznimy i tak kwoja kasa trafi do kieszeni tkaich jak ja,kwestia czasu,nie da sie tego ominac,nawet jak chwilowo złapiesz passe i cos zarobisz.

      1
  2. Bankier1

    Jeszcze 14 % i WIG 20 wyjdzie na plus w tym roku ,

    Kuczyński mówił ,że napłynęło na rynki wschodzące najwięcej pieniędzy od 10 lat aż dziwne ,ze pan WB nic o tym nie mówi tylko szuka spadków .

    Dax na poziomach z sierpnia , pewnie my zaraz też tam popędzimy .

    1
    1. tinley

      Zapewne zrobimy 10 letnią hossę w kilka tygodni i W20 bedzie na 2400 do grudnia :-))) Spokojnie. jeszcze duuużo czasu zanim rzeczywiście na EM hossa się zrobi.
      Wydaje mi się po prostu że swiat przecenia perspektywę słabości zielonego, wpływ Bidena a przede wszystkim nie docenia wirusa i głupoty ludzi, którzy nie bedą się szczepić. Dla dobra gospodarek i przyszłości emerytalnej krajów szczepionki (jeśli skuteczne) winy być obowiązkowe. Dokładnie tak samo jak w PRL były obowiązkowe szczepienia na ospę.
      Widziałem kiedyś wywiad z człowiekiem który walczył we Wrocławiu z ospą w latach 60 i mówił że gdyby tak teraz przyszla jakas epidemia to przy obecnym systemie opieki zdrowotnej i organizacji służb sanitarnych to jest bardzo sceptyczny jak chodzi o sprawnosć państwa w opanowaniu tego typu zagrożenia. I po latach okazało się że miał 100% racji. Świat zapomniał o mikrobach a po zachowaniu ludzi wnioskować można że jakas wielopokoleniowa zbiorowa madrość przekazywana z pokolenia na pokolenie też zanikła. Nie chodzi o to aby jak na Podhalu w XIXw zabijac deskami chorych w domach, ale o to żeby zachować elementarne środki ostrożności i wierzyć w naukę a nie gusła. A u nas jest z tym różnie. Guślarza zastąpił Twitter i Facebook. Tam pełno płaskoziemców wierzących w ludowe mądrosci.

      3
  3. Bankier1

    Nie ma realnych perspektyw na podwyżki stóp proc. do końca kadencji RPP – Sura, RPP
    PAP – Biznes

    “Optymalnym scenariuszem dla gospodarki jest stabilizacja stóp procentowych na obecnym poziomie” – dodał.

    Sura wskazał, że NBP będzie kontynuował program luzowania ilościowego, którego skala może zostać dostosowana do sytuacji makroekonomicznej i rynkowej.

    1. tinley

      Bank dalej będzie właścicielem posiadanych kredytów, ale szuka/znalazł podmiot który w zamian za swój kapitał będzie uczestniczył w ew zyskach z tych kredytów. Taki getback skupował złe kredyty z banków i opychał je ludziom w bondach. Tutaj bank niczego nie sprzedaje . Po prostu za pewną cenę określoną w umowie ktoś kupił prawo jakichś korzyści majątkowych z tych kredytów .

      1
    1. noob

      Bankier1 23 listopada 2020 o 10:51Odpowiedz
      TY to podaj raz zagranie bo takie pierdy to każdy wypisuje co minutę , można pisać gdzie pójdzie a dostać wpierdy na rynku , jak podasz zagranie jak Borawski to będę mógł się odnosić .

      wyjaśniam , zagranie to poziom wejścia SL i TP jak Borawski , cała reszta to pierdy

      Od 300pk debilu podaje.Koniec free lunch.

      4
      1. duch_natury

        Na razie Panie trendowcu to widziałem
        – super S-ki na “szczycie” PKO po 25
        – super S-ki na JPN “przed załamaniem” po 22-23k

        Zapomniałem było granie z “trendem” S-ki na KGHM po 115.

        Innych zagrań nie pamiętam może przypomnisz 😉

        3
      1. dino54

        Mozna sie przyczepic bo ta piatka w pierwszym implsie byla zalamana i krotka.Ja bym sie przyczepil ze zawsze jak rozpoczynala sie nowa hossa to jedynka miala minimum 60% wzrostu a ta 1 od marca tylko 50% no coz ale to fakt.

    1. fast_market

      Ciekawi mnie pod co taka nagła zmiana sentymentu na bankach?
      Czy rzeczywiście fundusze liczą już na podwyżkę stóp %, czy wystarczył im brak dalszych obniżek?
      Jeśli tak to ciekawie będzie w okolicach RPP na początku grudnia.
      Może przyjść weryfikacja oczekiwań.
      Chyba, że coś wcześniej się wydarzy zagranicą.

      1
  4. Bankier1

    W Polsce 15.002 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, zmarło 156 osób

    król Polski MATEUSZ sprytnie zaplanował jak w maju , epidemii nie ma można iśc na wybory , skoro otwiera GALERIE na grudzień to dlaczego w STYCZNIU chce zamknąć FERIE , czyżby znów nagle zaczęło wtedy po lekcjach uczniów spędzonych w Galeriach przybywać zakażeń

    KASA misiu KASA a GRUDZIEN to 30-40% obrotów w handlu .

  5. duch_natury

    @WB
    “Polska nadal jest na pierwszym miejscu w Europie pod względem udziału testów kończących się wynikiem pozytywnym”

    Warto znać metodologię publikacji, która się zmienia chyba w zależności od potrzeb.
    Od 5 listopada:
    – liczba testów tylko z państwowych
    – liczba wyników pozytywnych jako suma państwowych i prywatnych.

    A może już zmienili na stary system aby wygenerować spadek…

    1
    1. dociekliwy54

      Są różne panele, różne odczynniki, różna ilość powtórzeń na termocyklerach(różnie sparametryzowanych).
      Co więcej laboratoria nie podają tych danych do publicznej wiadomości zasłaniając się tajemnicą handlową, więc nawet profesorzy nie wiedzą do końca jak oni to robią. Wiadomo, że panel CDC w Czechach dał w 65% wyniki fałszywie dodatnie.

  6. Bankier1

    Druga informacja dotyczy stworzenia przez amerykańską Teslę i ponad 20 innych firm grupy lobbingowej promującej ideę całkowitego przejścia nowej produkcji aut na elektryki już do 2030 roku.

    polski WYNGIEL czeka bieda .

    1
  7. Bankier1

    W dniu dzisiejszym rozbieżności w raportowaniu sięgają 22 tysięcy w skali całego kraju. Na poziomie Mazowsza jest to ok. 11 tysięcy. Rozbieżności wynikają głównie z pewnych opóźnień w raportowaniu oraz z ręcznego przygotowywania raportów – przyznał Krzysztof Saczka. P.o. szefa GIS stwierdził, że nie są to braki, czy błędy ludzkie, ale opóźnienia wynikające z metodologii raportowania danych.

    król POLSKI MATEUSZ to naprawdę wytrawny ściemniacz

    3
  8. skorpion1

    Taka ciekawostka. Dzisiaj na stooqu jest informacja o rekordowych odpływach z funduszy złota. Całkiem niedawno Goldman wydał reko dla złota kupuj. Cena bodajże na 2020r. 2, 5 k $. Dzisiaj około 1860$. Dla starszych graczy przypomne sytuacje z opcjami. Tak Goldeny doradzały polskim spółkom m.in Odlewniom, że o mało co nie poupadały. Naturalnie Goldmany zarobiły, Odlewnie i parę innych spółek nie mogły wyjść z bagna przez bardzo długi czas.

    2
      1. fast_market

        Banki kupowały, a Klienci sprzedawali opcje (to ważne rozróżnienie).
        A poza tym nie ma znaczenia, które Banki kupowały te opcje, gdyż same zamykały swoje pozycje
        w dużych bankach inwestycyjnych np.: GS, JPM…
        Ostatecznie większość pozycji była zamykana w tych 4-5 bankach i oni doskonale widzieli co się święci po swoich pozycjach vs. pozycje klientowskie.
        Dlatego tak panicznie kupowali walutę i sprzedawali PLN jak Lehman zaczął mieć problemy.
        Wiedzieli, że to duża sprawa. Inni zdali sobie z tego sprawę dopiero po ładnych kilku tygodniach.

        1
    1. fast_market

      Dlatego trzeba uczyć się na błędach, najlepiej innych.
      A swoja drogą to gdyby tak było regularnie to GS straciłby swoją wiarygodność.
      Wydaje mi się, że zależy czy oni podają swoje view na podstawie modelu, z którego korzystają,
      czy na podstawie pozycji, które widzą u swoich Klientów.
      Tak czy inaczej lepiej nie ulegać bezkrytycznie wielkim name’om.

    1. dociekliwy54

      A może to efekt znacznego spadku lokat w USA. Brak kasy na dalszy ciąg hossy, to ściągają ze złota Eur, Jena i czego się tylko da. Pytanie, czy może jednak jesteśmy w stanie rosnąć pomimo, bo może czas na EM? Ale to w średnim/długim terminie, bo w krótszym to chyba nie(technika).
      Ale ja międzyrynkowej nie czuję.

      1
  9. sumadartson

    wider_swider 23 listopada 2020 o 09:56

    ////Szlachta z prapradziada uwzględnia stop loss do swoich shortkoni? Jeśli tak, to w jakich rejonach?//

    Dzięki za zainteresowanie. Odpowiadam jeno, jako że wrócę na forum Pod Hołdem Pruskim. Nigdy nie stosowałem stop loss na shortkoniach. Nie będę opisywał moich transakcji, jako że w czasie sesji czas nie pozwala, a “post factum” jest niewiarygodne. Uważam że stopy mogą być przydatne na L, jako że byczek lubi wychodzić oknem. Od ponad 15 lat nie miałem stop lossa. Nawet na L.

    2

Dodaj komentarz