Pandemia koronawirusa w Europie na razie nie zwalnia

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Na razie brak jakichś poważniejszych sygnałów, że tempo przyrostu potwierdzonych testami zachorowań na COVID-19 w naszym kraju słabnie podobnie zresztą jak w UE (+Wielka Brytania). W obu przypadkach tygodniowy przyrost zachorowań był w ostatnich dniach rekordowy.

W ogólnoświatowym zestawieniu krajów uszeregowanych pod względem liczby potwierdzonych w ciągu poprzednich 2 tygodni testem przypadków zarażenia Polska znajduje się obecnie na 18-tym miejscu. W czołówce tego zestawienia dominują zdecydowanie kraje europejskie.

Pod względem udziału liczby testów zakończonych pozytywnym (potwierdzającym zarażenie) wynikiem Polska trafiła w ciągu minionych 13 dni na 4-te miejsce w Europie (21,1 proc.) za Czechami, Holandią i Słowenią.

Oczywiście jednak powyższe dane należy traktować z dystansem, bo w dużej mierze wynikają one z relatywnie niewielkiej liczby testów wykonywanych w naszym kraju (w przeliczeniu na głowę mieszkańca mniej testów robi się obecnie tylko w Bułgarii, Estonii i na Węgrzech.

W piątek WIG-20 spadł po raz kolejny do najniższego poziomu od 3 kwietnia (-1,7 proc.) notując zarazem największy tygodniowy spadek (-7,9 proc.) od lutego-marca br., kiedy na rynkach akcji trwała pierwsza fala paniki wywołanej pojawieniem się pandemii koronawirusa. Standardowy MACD potwierdzał ten spadek WIG-u 20 osiągając najniższy poziom od pierwszej dekady kwietnia. W piątek spadały również pozostałe główne indeksy polskiego rynku akcji, a największy notował NCIndex (-3,5 proc.).

Cena kontraktów na S&P 500 po piątkowym spadku do najniższego poziomu od ostatniej dekady września dziś rano – w przeddzień wyborów prezydenckich w USA – minimalnie rosła. W Azji dziś rano brak było dominującej tendencji, najsilniej o 1,4-1,5 proc. rosły Hang Seng, Kospi i Nikkei, zaś największy spadek notował Shanghai B-Share Index (-1 proc.).

Spółka ZPUE (C/Z 3,4, C/WK 0,5, kapitalizacja 165 mln zł) będącej producentem aparatury rozdzielczej i sterowniczej energii elektrycznej.  była w tym miejscu już wspominana 25 listopada 2019 oraz 15 czerwca 2020. Obecnie kurs akcji spółki po przełamaniu linii wsparcia kanału średnioterminowego trendu wzrostowego zbliża się się do poziomu wsparcia wyznaczanego przez szczyt z lutego 2019 (116 zł) oraz dołki z listopada 2019 (113 zł) i marca 2020 (111 zł).

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od piątku, można wymienić -14,8 proc. roczną dynamikę liczby zarejestrowanych nowych samochodów osobowych w Japonii we wrześniu:

… dane na temat salda w handlu zagranicznym Turcji we wrześniu:

… historyczny rekord publikowanego przez Nationwide indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Wielkiej Brytanii w październiku (+5,7 proc. r/r):

… +0,5 proc. roczną dynamikę sprzedaży detalicznej w Szwajcarii we wrześniu:

… roczne dynamiki CPI i zharmonizowanego CPI we Francji w październiku:

… -5,8 proc. roczną dynamikę PKB w Czechach w III kw. br.:

… +3 proc. roczną dynamikę CPI w Polsce w październiku:

… -4,3 proc. roczną dynamikę PKB w strefie euro w III kw. br.:

… najwyższą od 7 lat wartość publikowanego przez China Federation of Logistics&Purchasing wskaźnika PMI dla usług w Chinach w październiku:

… oraz nowe historyczne rekordy średniej i mediany cen nieruchomości mieszkalnych w Chinach w październiku:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. noob

    artysta_malarz123 2 listopada 2020 o 09:59Odpowiedz
    Tak, o te pytałem,bo pamiętam, że zamknięte po 502 były tylko dwa.

    Bo tyloma gra.Tak wogole,ze chce sie pytac…;-)).Mało kiedy jest mozliwosc czytania takich “kubusiow”

    13
      1. noob

        Tak to ja kmiotek panie od zlotego nocnika.Juz nie miałes odpisane co ludzie co mysla o tych Twoich pierdach..Od kiedy jestes tutaj pamietam ze pisales od s,kiedy po ile brane,cisza.Ojakis perłach na jesien z NC index.Za to pamietam 2 wejscia (chyba jedyne ktore podałes) .Cos pisałes w stylu …oby dali dobrac ec2 po 3.98 stoisz(max był 4.10) dzis 2.40.wiem,wiem na pewno to było jak zwykle za przyslowiowego tysiaka pln ktorego oddałes tnac strate po 3.95;-)).Drugi,zaznaczam ,ze mam swietna pamiec.zakup mns po 115,lecieli w doł,oczywiscie cisza,dołek na 69 i co czytam…odddałem mns ze srednia 80,ahaha.Opisywalem o full karcie 4 asy,skracanie o połowe.Poczytaj swoje wpisy bo sie motasz .nawet bym sie nie osmieszał piszac zamknołem np po 502 2 eski i odebrałem po 509,grajku jeden buhahaha.Naprawde przez te lata człowiek czytał sporo takich spryciarzy jak Ty ale jestes mistrzem,pisze powaznie.Dobra starczy bo mi cisnienie sie podnosi.Wszyscy dobrze wiemy o co come on kolego.Juz pisałem,wstydu brak.

        16
          1. sumadartson

            Chwilowo żałuję że nie zamknąłem wszystkich w piątek, po tym jak napisałem że Pod Hołdem Pruskim przydała by się korekta. Na koniach nie powinno się niczego planować. Patrzałki w monitory, palce na klawiszach i czekać co podpowie global. Myślę że jeszcze przed południem coś osiodłam. Trolle dziś wnerwieni. Siła ludu została na papierze, co czuć tu od tygodnia.

              1. sumadartson

                Gratuluję. OFErmy już chyba zebrały te 500 baniek dla ZUSa, więc teraz sporo zależy od reakcji usiaków na wybór Bi(e)dena, co to nie tylko Polski od Białorusi nie odróżnia ale i z odróżnieniem samych Stanów ma problem. Trzeba być szalenie ostrożnym albo szybkim. Przy elekcji Obamy w 2008 było szaleństwo. W obie strony

                1
      1. noob

        Bankier@
        wklejałem juz nie raz w przeszłosci,wyłapujac i pokazujac dołek.Nigdy nikt nie napisał dzieki.Moge na @ to zobaczysz jesli chetny.Mozna sobie sprawdzic co pdaje ,jak statystyki podaje.nie czytałem noob dzieki .Wogle nie wiem na ch… to podaje a robi robote.9x% tutaj to typowi dawcy,dokładnie jak napisałes.

        7
  2. macarek

    W weekend dowiedziałem się, iż dwie zaprzyjaźnione rodziny chore na covid. Dzieci już zdrowe po małych problemach żołądkowych. Ojcowie już prawie też.
    Jedna pani zrobiła test – ale wynik zgubiono… Reszta bez testu – wieć całe 9 osób chorych poza statystyką. Takie to statystylki w PL.
    Podobnie było na wiosnę. Opowiadał mi radiolog ze szpitala warszawskiego, że jak sieu nich pojawił covid to połozył 30 osób od razu. Nie zdązyli nic zrobić. 3 osoby sanepid uznał za covid.

    5
        1. Max2

          Szanowny Panie Art17
          Po pierwsze : Nie przypominam sobie abyśmy byli na ty.
          Po drugie : Dyskusje z fanatykami uważam za zbędne gdyż pojmowanie rzeczywistości przez takie osoby to https://pl.wikipedia.org/wiki/Zaburzenia_psychiczne
          Po trzecie :Jest zasadnicza różnica między agresją pod wpływem emocji, a agresją “świadomej odpowiedzi na agresję” (Choć w obydwu przypadkach brak tak na prawdę świadomości)
          Po czwarte : Samodzielne myślenie charakteryzuje się https://dawidharacz.com/sztuka-samodzielnego-myslenia/ Proponuję się zapoznać.

          6
    1. Bankier

      Ale już w piątek wydawało mi się, że wyrzucają kosze akcji a kupują kontrakty , pewnie realizacja zysków na luce , teraz dojazd do wybitego wsparcia i potwierdzenie jako opór , czasu do wiosny jest bardzo dużo i nie spadnie do zera w tydzień .

      200 H czyli minimum do grania L jak dla mnie jest dopiero 1650

      1
  3. Darek51234

    Mac widzę że się wczoraj pojawiłeś! Czasami się nadmiewalrm że przesuwasz termin górki co tydzień ale to tylko dla zabawy. Przynajmniej realnie giełdę oceniasz. Więc wracaj chłopie bo tutaj tylko dwa rodzaje ludzi są. Albo cały czas zaklinaja jedna stronę i gdy akurat nadchodzi triumfują i się puszą. A druga grupa to szczegolarze którzy wierzą że coś wyznacza jakieś poziomy z dużym wyprzedzeniem. Ja wolę takich dla których wszystkie kreski są pomocne ale patrzą realnie i wiedzą że nic nie jest zaplanowane z góry.
    Poglądy na niektóre sprawy masz z kosmosu ale jazdedxiwacteo jest wartością, bo roznorodnosc to podstawa.
    Wracaj.

    8
  4. Bankier

    Miarą dramatu niech będą trzy liczby – 10,6 mld, 5,6 mld i 0 (słownie ZERO!). Pierwsza to zysk osiągnięty przez cały sektor bankowy przez osiem miesięcy 2019 r., druga to zysk wypracowany do sierpnia tego roku, a trzecia – z którą zaczyna nas oswajać prezes NBP Adam Glapiński – to możliwy czarny scenariusz: zysk za cały 2021 r.

    1
        1. macarek

          Jeżeli sie opamiętają i nie będzie ujemnych to moze uda sie z tego wyjść. Ujemne wysadzą rynek w powietrze.
          To będzie po prostu odebrane jak kolejna “reczna” decyzja małego hegemona, któremu sie wydaje że może zarządzać wszystkimi instytucjami państwa jak gen-sek.

          1
  5. Bankier

    10 latki USA prz dziennej 200 , albo zaczną kupować albo dług wystrzeli i skończy 35 letnią hossę ale wtedy to nie będzie co zbierać w gospodarkach , 26 bilionów sam dług USA a rośnie w zastraszającym tempie . Ktoś będzie pracował tylko na odsetki od długu , także albo niedługo krach na akcjach albo koniec 35 letniej hossy na długu , tak czy siak koniec tej hossy jest bliżej niż dalej, chyba że zaczniemy na całym swiecie grać ujemne stopy % .

    1
        1. fast_market

          Wg mnie sytuacja jest mega nietypowa bo, gdy akcje spadały w ubiegłym tygodniu to dług nie drożał zbytnio.
          Czyli risk-off –> risk-on nie zadziałał jak należy.
          Zastanawia mnie to.
          Czytam, że to może być zapowiedź zwiększenia zmienności na rynkach w ogóle.

Dodaj komentarz