Tureckie akcje najwyżej w historii nominalnie, na poziomie z 2009 roku w USD

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Indeks tureckiego rynku akcji BIST 100 ustanowił w listopadzie swój historyczny rekord. Jest to zachowanie dosyć podobne do tego obserwowanego w 3 ostatnich latach, kiedy to takie sezonowe zwyżki kończyły się w styczniu-lutym.

… jeśli jednak uwzględnimy silną dewaluację tureckiej liry z ostatniego okresu:

… to okaże się, że w USD ten indeks jest tym samym poziomie, na którym był w apogeum globalnej Wielkiej Recesji w pierwszej połowie 2009 roku, a zarazem przy dolnym ograniczeniu pokoleniowego kanału trendu wzrostowego.

Ostatniej dewaluacji tureckiej liry (chociaż od 6 listopada waluta ta umocniła się do dolara o 10 proc., co było drugim najsilniejszym tego typu 5-sesyjnym ruchem w okresie minionych 19 lat) z ostatnich lat towarzyszył trwający od 7 lat spadek wysokości rezerw walutowych Turcji o ponad 60 proc. do niewiele ponad 40 mld dolarów, co być może można wiązać z agresywną polityką militarną Turcji w ostatnim okresie (zaangażowanie w Syrii, Libii, prawdopodobnie Azerebejdżanie/Górnym Karabachu).

Spółka IFIRMA (C/Z 14,4, C/WK 3,01, stopa dywidendy 3,6, kapitalizacja 28,2 mln zł) została w tym miejscu wspomniana 14 listopada ub. r. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 3,27 zł. Wczoraj jedna akcja spółki kosztowała na zamknięcie 4,40 zł. Osiągnięcie przez kurs akcji spółki poziomów swoich szczytów z 2009 oraz 2017 roku oraz górnego ograniczenia trwającego od stycznia 2019 średnioterminowego trendu wzrostowego czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki nieaktualnymi.

WIG-20 po wykonaniu najsilniejszego od 11 lat trwającego 11 dni sesyjnych wzrostu spadł wczoraj lekko (-0,3 proc.). Standardowy MACD nadal potwierdzał krótkoterminową zwyżkę rosnąc do najwyższego poziomu od końca czerwca. Wszystkie poza sWIG-iem 80 (+0,2 proc.) główne indeksy polskiego rynku akcji również spadły we wtorek. Wśród indeksów sektorowych przynajmniej roczne maksimum ustanowił WIG-GORNIC, a wśród indeksów narodowych WIG-UKRAIN.

Dziś rano cena kontraktów na S&P 500 ponownie lekko spadała (-0,4 proc.). Standardowy MACD nadal nie potwierdził przełamania przez cenę kontraktu szczyty z początki września pozostając poniżej nie tylko swego wrześniowego maksimum, ale również poniżej szczytu z początku czerwca. W Azji we wtorkowy poranek brak było dominującej tendencji. Najsilniej o 1,3 proc. rosły główne indeksy giełd na Filipinach i Tajwanie, najwięcej – 1-1,7 proc. – traciły indeksy giełd w Japonii i Nowej Zelandii.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć wyniki polskiego handlu zagranicznego we wrześniu:

… wyniki handlu zagranicznego Włoch we wrześniu:

… +8,5 roczną dynamikę sprzedaży detalicznej w USA w październiku:

… -5,3 proc. roczną dynamikę produkcji przemysłowe i 72,8 proc. wykorzystanie mocy produkcyjnych w USA w październiku:

… kolejny pokoleniowy rekord publikowanego przez NAHB-Wells Fargo indeksu koniunktury na rynku deweloperskim w USA w listopadzie:

… -5,9 proc. roczna dynamika produkcji przemysłowej w Rosji w październiku:

… wyniki handlu zagranicznego Japonii w październiku:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. Bakier

  To dla tych, co mieli używane na macersonie, wspominając jakąś tam wypowiedź o mordercach w białych kitlach. Chyba powinniście trochę posypać głowę popiołem, chociaż zbyt wiele się po Was nie spodziewam 🙂 Duzo takiej patologii jest w służbie zdrowia i kto ma choć trochę styczności lub oleju w głowie dobrze o tym wie. https://uwaga.tvn.pl/reportaze,2671,n/poznan-pacjenci-ludzie-umieraja-w-nocy-bo-nie-ma-personelu,330801.html

  5
  1. fast_market

   Zgadzam się. Jest dużo patologii. Trudno to ogarnąć, ale niestety lekarz, prawnik należą do najmniej etycznych zawodów (oczywiście chodzi o skalę patologii w danej grupie bo przecież nie wszyscy). Już zawód bankiera wydaje mi się bardziej etyczny, ale tutaj nikt się ze mną nie zgodzi.

   6
 2. Bankier1

  Dzisiaj czytam ,że połowa dużych firm dla których było 25 mld zł z PFRu jak zaczęli sprawdzać dokładnie wnioski nie dostała dofinansowania , w tym LPP itd. , tak samo by było z tymi 60 mld dla macersonów jakby to zaczęli sprawdzać .

 3. Bankier1

  Gotowośc respiratora na stadionie narodowym 3300zł dziennie w zwykłym szpitalu 200 zł już rozumiecie dlaczego budują 20 szpitali tymczasowych i stoją PUSTE .

  Marcin Najman – kontrowersyjny sportowiec, przyjaciel Edyty Górniak i… ekspert TVP Info

  5
 4. long_short

  @To dla tych, co mieli używane na macersonie, wspominając jakąś tam wypowiedź o mordercach w białych kitlach.

  Służba zdrowia i środowisko medyczne ma dwie strony medalu i każdy o tym wie.
  On natomiast podsumował ” morderców” jako wszystkich, którzy nie kwestionują wg. jego modły noszenia masek i leczenia ludzi na covid.
  Odnosząc się do tego materiału TVN to takich przykładów jest wiele, natomiast dlaczego jeśli „pisowiec” śmiał powiedzieć o tym w tv publicznej i to bardzo łagodnie to szczujnia tvn obróciła to przeciwko niemu podburzając opinię publiczną i wszystkie autorytety moralne na usługach stacji?

  1
  1. Bankier1

   Służba zdrowia była w zapaści przed covid , kazdy dyrektor szpitala mówił że brakuje mu natychmiast kilkadziesiat -kilkaset pracowników to co się dziwić jak jeszcze dostali pandemię w prezencie z 25 000 zakażeń dziennie , 20 szpitali polowych i nie ma nawet pięciu osób personelu ,

   PiS da wszyscy pamiętają jak traktowało lekarzy – mówili nie podoba się to WYNOCHA ZA GRANICĘ , a wczoraj podali jakie stawki proponują w szpitalach tymczasowych ratownikom medycznym 2300 brutto rozumisz CYMBALE a mój sąsiad mówi że byle debil u niego na budowie ma 4000 na ręke ,

   9
  2. duch_natury

   @long_short
   Bardzo proszę nie przeinaczać moich słów

   Lekarze są świadomi i nieświadomi jak każdy z nas.
   Często lekarze popełniają błędy wynikające z ich nieświadmości. Wielu lekarzy jest zahipnotyzowanych massmediami i po prostu wierzy, że tak trzeba robić i to jest najlepsze.

   Ja mówię o grupie lekarzy świadomych tego, że medycyna jest postawiona na głowie, że bzdurne przepisy nie pozwalają przyjąć pacjenta wymagającego natychmiastowej pomocy i umierają w domu lub karetkach jeżdzą z nagłym przypadkiem od szpitala do szpitala. Mówię o tych, którzy publicznie się chwalą, że u nich umieralność po założeniu respiratora wynosi 70% ale… może dojdzie do 90%.
   Mówię o tych, którzy leczą zgodnie z wytycznymi WHO czy ministerstwa chociaż wiedzą, czują i są świadomi, że to nie jest właściwa droga w wielu przypadkach. Mówię o tych, którzy traktują covidowców nie jako ludzi, którym trzeba pomóc tylko jako jednostkę przynoszącą określoną kasę dla szpitala, placówki, gabinetu.

   1
 5. digesting slowly

  Kółeczko naukowe

  Dzisiaj temat obligacji amerykańskich

  – kiedy stopa zwrotu jest większa, gdy rentowność rośnie czy maleje?
  -dlaczego rentowność rośnie/maleje (z jakich powodów)?
  -co się wtedy dzieje z walutą?
  -co się dzieje ze stopami procentowymi?

  Zapraszam do dyskusji, co będziemy wymieniać inwektywy ad personam, nie lepiej porozmawiać merytorycznie?

  2
        1. fast_market

         To nie ma znaczenia. Bylebyś po sprzedaży miał więcej kasy w portfelu. A najlepiej więcej nią stopa wolna od ryzyka (jeśli jeszcze takie coś jest).

         Bo wiesz, możesz mieć w portfelu obligacje z kuponem np. 50% i po 3 dniach sprzedać ja po niższej cenie niż kupiłeś, a i tak będziesz zarobiony.

         Obligacje to osobny duży temat. Podejrzewam, że tak obszerny, że nawet handlujący nimi nie ogarniają wszystkiego. No i tu bardziej trzeba patrzeć na ryzyko kredytowe emitenta.

   1. billy_the_kangoor

    „””ML.36 2 listopada 2020 o 21:33
    Przewidujesz WTI po 43 i wyprzedzenie rynków regionu o 4-5 tyg.?
    billy_the_kangoor 2 listopada 2020 o 21:41
    WTI = 44,50 tak dokładniej.
    Przewiduję inny scenariusz, niż w marcu tego roku.”””
    Norki podpowiadają, że tam będzie koniec rajdu.

    1

Dodaj komentarz