WIG-BANKI najmocniejszym indeksem sektorowym w listopadzie

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Po ostatnich wzrostach WIG-BANKI stał się najmocniejszym indeksem sektorowym GPW od końca października (+46,3 proc.) .

Ponieważ październikowy spadek tego indeksu poniżej poziomu marcowego dołka okazał się pułapką na “niedźwiedzia”, to – w wysoce spekulatywny sposób – można zakładać, że teraz dla odmiany pułapka o tych samych rozmiarach zostanie zastawiona na “byka”. Oznaczałoby to wzrost indeksu do poziomów zbliżonych do poziomu dołka ze stycznia 2016.

W ciągu minionych 17 dni sesyjnych, które upłynęły od końca października, WIG-20 wzrósł o 22,7 proc. To najsilniejsza tego typu zwyżka tego indeksu od tej kulminującej 1 września 2003. Wcześniej silniejszą trwającą 17 dni sesyjnych zmianę WIG-u 20 można było zarejestrować 26 października 2001. WIG-20 dotarł we wtorek do poziomów szczytów z okresu czerwiec-sierpień. Standardowy MACD potwierdzał ten ruch osiągając najwyższy poziom od połowy czerwca. WIG-20 był najsilniej rosnącym głównym indeksem polskiego rynku akcji we wtorek (+1,5 proc.). Wzrosnąć nie zdołały mWIG-40 (-0,1 proc.) oraz NCIndex (-1,1 proc.). Wśród indeksów sektorowych nowe przynajmniej roczne maksima ustanowiły WIG-GORNIC oraz WIG-SPOZYW, natomiast wśród indeksów narodowych WIG-CEE.

Cena kontraktów na S&P 500 obroniła wsparcie wyznaczone przez szczyty z września i października (+0,2 proc. dziś rano). Standardowy MACD nadal nie potwierdzał pokonania maksimów z września i czerwca, ale dzięki wzrostowi indeksu uniknął wygenerowania krótkoterminowego sygnału sprzedaży. W Azji dziś rano przeważały spadki: 1,2-1,5 proc. traciły Shanghai Composite i Shanghai B-Share i filipiński PSEi. Największy 1,1 proc. wzrost zanotował główny indeks w Malezji. Przynajmniej roczne maksima ustanawiały dziś w trakcie sesji główne indeksy w Japonii, Indiach i Korei Południowej.

Kurs akcji spółki Muza (C/Z 3,4, C/WK 0,32, kapitalizacja 7,45 mln zł) prowadzącej działalność wydawniczą można umieścić w obrębie szerokiego kilkunastoletniego kanału trendu spadkowego, którego dolne ograniczenie zostało przez kurs odwiedzony w marcu br. Od 10 lat kurs zdaje się przebywać w obrębie dużej formacji wachlarza, której kolejną linię oporu pokonał, jak się wydaje, w ostatnich tygodniach. Równocześnie kurs próbuje obecnie przełamać górne ograniczenie trwającego od 2016 roku kanału trendu spadkowego. W listopadzie kurs wybił się w górę z trwającej od lutego konsolidacji, a później wykonał ruch powrotny.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć -4 proc. roczną dynamikę PKB w Niemczech w III kw. br.:

… listopadowy spadek publikowanego przez INSEE wskaźnika koniunktury w przemyśle przetwórczym Francji:

… listopadowe spadku publikowanych przez IFO wskaźników koniunktury w gospodarce Niemiec:

… nowy przynajmniej prawie 23-letni rekord rocznej dynamiki aktywów polskiego banku centralnego w październiku (+42,8 proc.):

… roczne dynamiki depozytów, kredytów i kredytów hipotecznych w Polsce w październiku:

… roczne dynamiki agregatów pieniężnych M1 i M2 w Polsce w październiku:

… najwyższą od 14 lat roczną dynamikę publikowanego przez FHFA indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w USA we wrześniu (+9,1 proc.):

… najwyższą od 6 lat roczną dynamikę publikowanego przez S&P/Case-Shiller indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w USA we wrześniu (+7 proc.):

… listopadowe wartości publikowanych przez Conference Board wskaźników zaufania konsumentów w USA:

… oraz lekki spadek cen ziemi pod nieruchomości mieszkalne w Japonii w III kw. br.:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. Bankier1

  19 latek który zbierał dane podał ,że 11 listopada powinna być już narodowa kwarantanna według tego co mówił król Polski Mateusz , potem nagle zaczęły ginąc dane z Sanepidu a teraz jak wytknął im błąd wszyscy zostali pozbawieni tych danych , to by było na tyle do czego ONI są zdolni .

  19
  1. dociekliwy54

   “Idziemy drogą środka”. Po co nam ekstremistyczne dane. Teraz jak ilość “zakażeń” naturalnie spada wprowadzają testowanie przez lekarzy łikendowych i szybkie testy serologiczne.”Wszystkie ręce na pokład”, by było możliwe “wzbudzenie chęci do szczepień”, bez wywołania rewolty.
   Zatrzymać trzeba dzieciaki na ferie w domach, bo przecież i rodzice zostaną wtedy i będą mogli się szczepić.( No bo szczepionki mogą się zepsuć i trzeba będzie drogo utylizować jak ostatnio we Francji). Przy okazji udupili wyciągi narciarskie, więc trochę to złagodzili. Wyciągi mogą jeździć, tyle,że bez narciarzy;). Muszę przyznać,że zarządzanie kryzysem idzie konsekwentnie, choć nieco koślawo i przewidywalnie.

   1
   1. dociekliwy54

    No i jeszcze, to,że ta “droga środka” zależy od wyników wyborów w USA. Przetransportowanie przez armię z Niemiec do USA serwerów współpracujących z maszynami liczącymi f-my Dominion 6XI dało od razu spadek liczby zachorowań.No ale to już mocno spiskowe.

 2. kolczyk

  Dzień dobry, piękny dzień. Chyba dla ropy muszę podnieść target z $50 na $60 prawda? A dla bitcoina z $20k na $50k, chociaż przydałaby się korekta na $11k aby się dopakować. Piękna korekta na złocie i srebrze, w sam raz, aby dołożyć longi. Melt up dopiero się zaczyna.

  1
    1. Bankier1

     Ale przy 6 poprzednich RYNEK czekał a teraz już nie czekają tylko wyprzedzają i w tym można upatrywać ,że tym razem może być inaczej po wyborze Bidena bo kongres jest republikanów i już Mnuchin zabrał 450 mld pod ich parasol a zabrał prezydentowi .

     2
 3. Bankier1

  Ja obserwuje Nikkei bo to oni wyznaczają najszybciej kierunek , japońskie gospodynie domowe mają tyle dodrukowanych jenów że kupują na całym świecie PKC wszystko co można. W marcu Nikkei 16 000 teraz prawie 27 000 .

  1
 4. groowing

  To juz koncoweczka jeszcze moze pare punkcikow w gore i w grudniu beda wielkie OCZY, wtf co jest, mailo przeciez rosnac bo dodruk. Wtedy nawet doruk wam juz nie pomoze i zloto. Grudzien to bedzie ten czas. Obudzicie sie rano z pustym kontem…. Naganiacze dwoja sie i troja aby zapakowac jak najwiecej frajerow w tanei akcje…..

  5
 5. dociekliwy54

  @lordowie, stado
  https://www.youtube.com/watch?v=2Hm8kmRl-gA

  Odpowiedź od rządu dot. bezpieczeństwa nadchodzących szczepień na COVID ❗❗❗

  Premier Mateusz Morawiecki powiedział podczas konferencji prasowej, 9 listopada 2020, że rząd podpisał umowę na szczepionki. “Musimy zaszczepić 31 mln dorosłych Polaków” – dodał kilka dni później minister zdrowia. Pierwsi mają je otrzymać seniorzy, medycy i służby. W związku z tym zadaliśmy premierowi istotne pytania dotyczące tej kwestii. Dostaliśmy odpowiedź.

  1. Z jakimi producentami rząd polski podpisał lub planuje podpisać umowy dotyczące zakupu szczepionek przeciwko SARS-CoV-2?

  Kancelaria Prezesa Rady Ministrów nie posiada wnioskowanych informacji.

  2. Czy producenci zakupionych szczepionek przeciwko SARS-CoV-2 zostaną zwolnieni z odpowiedzialności za niepożądane działania swoich produktów?

  Kancelaria Prezesa Rady Ministrów nie posiada wnioskowanych informacji.

  3. Czy lekarze zostaną zwolnieni z odpowiedzialności za błąd medyczny związany z kwalifikacją do szczepienia przeciwko SARS-CoV-2?

  Kancelaria Prezesa Rady Ministrów nie posiada wnioskowanych informacji.

  4. Czy szczepionka przeciwko SARS-CoV-2 będzie obowiązkowa? Czy jest możliwe zastosowanie przymusu bezpośredniego lub tzw. miękkich form przymusu (np. ograniczeń dot. życia prywatnego, podróży, pracy lub edukacji)? W jakich okolicznościach?

  Kancelaria Prezesa Rady Ministrów nie posiada wnioskowanych informacji.

  5. Czy w przypadku, gdyby szczepionka przeciwko SARS-CoV-2 powodowała powikłania, rząd polski przewiduje stworzenie funduszu odszkodowawczego?

  Kancelaria Prezesa Rady Ministrów nie posiada wnioskowanych informacji.

  6. Czy szczepionka przeciwko SARS-CoV-2 producenta, z którym rząd polski podpisał lub planuje podpisać umowę ma w swoim składzie adiuwanty, jeśli tak to jakie i czy zostały one przebadane pod względem bezpieczeństwa ich wykorzystania u ludzi?

  Kancelaria Prezesa Rady Ministrów nie posiada wnioskowanych informacji.

  7. Czy szczepionka przeciwko SARS-CoV-2 producenta, z którym rząd polski podpisał lub planuje podpisać umowę została przebadana pod względem bezpieczeństwa jej wykorzystania u ludzi oraz możliwych skutków, działań niepożądanych w perspektywie zarówno krótkoterminowej jak i długoterminowej?

  Kancelaria Prezesa Rady Ministrów nie posiada wnioskowanych informacji.

  8. Czy szczepionka przeciwko SARS-CoV-2 producenta, z którym rząd polski podpisał lub planuje podpisać umowę powoduje powstanie odporności dożywotniej? jeśli nie, to w jakim czasie?

  Kancelaria Prezesa Rady Ministrów nie posiada wnioskowanych informacji.

  9. Czy szczepionka przeciwko SARS-CoV-2 producenta, z którym rząd polski podpisał lub planuje podpisać umowę przeszły badania bezpieczeństwa pierwszej, drugiej i trzeciej fazy?

  Kancelaria Prezesa Rady Ministrów nie posiada wnioskowanych informacji.

  10. Czy szczepionka przeciwko SARS-CoV-2 producenta, z którym rząd polski podpisał lub planuje podpisać umowę była badana w zakresie jej bezpieczeństwa w prawdziwym placebo?

  Kancelaria Prezesa Rady Ministrów nie posiada wnioskowanych informacji.

  11. Na czym będzie polegało sprawdzenie bezpieczeństwa szczepionki przeciwko SARS-CoV-2 producenta, z którym rząd polski podpisał lub planuje podpisać umowę przez Polskę? Czy w ogóle planowane są takie działania? Jeśli tak, to czy rząd polski będzie miał dostęp do dokumentacji producenta dotyczącej skuteczności i bezpieczeństwa zakupionej szczepionki?

  Kancelaria Prezesa Rady Ministrów nie posiada wnioskowanych informacji.

  12. Czy rząd polski planuje przeprowadzić własne badania bezpieczeństwa szczepionki przeciwko SARS-CoV-2 producenta, z którym rząd polski podpisał lub planuje podpisać umowę dotycząca nabycia szczepionki? jeśli tak, to na czym te badania mają polegać i kiedy zostaną przeprowadzone?

  Kancelaria Prezesa Rady Ministrów nie posiada wnioskowanych informacji.

  13. Czy w przyjętej 22 października 2020 r. przez Sejm nowelizacji ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2019 r. poz. 1239, z późn. zm.) wprowadzono m. in. zmiany pozwalające Radzie Ministrów nałożyć w drodze rozporządzenia obowiązek stosowania określonych środków profilaktycznych i zabiegów (nowy ustęp 4a art. 46b) miedzy innymi w celu nałożenia przez Radę Ministrów obowiązku wykonywania szczepień przeciwko SARS-CoV-2 czy też zapis ten nie dotyczy szczepień pomimo sformułowania dotyczącego obowiązku stosowania środków profilaktycznych?

  Kancelaria Prezesa Rady Ministrów nie posiada wnioskowanych informacji.

  14. W procesie produkcji, których z tych szczepionek wykorzystano zarodkowe ludzkie linie komórkowe z aborcji?

  Kancelaria Prezesa Rady Ministrów nie posiada wnioskowanych informacji.

  15. Czy producenci wspomnianych szczepionek wyeliminowali zjawisko wzmocnienia infekcji wirusowej zależnej od przeciwciał, ADE (z ang. antibody-dependent enhancement of infection), kiedy to szczepienia powodują wzmocnienie przebiegu kolejnej infekcji?

  Kancelaria Prezesa Rady Ministrów nie posiada wnioskowanych informacji.

  16. Które ze wspomnianych szczepionek wykorzystują technologię informacyjnego RNA i mRNA i czy tego typu produkty były dotychczas zatwierdzane przez organy regulacyjne?

  Kancelaria Prezesa Rady Ministrów nie posiada wnioskowanych informacji.

  17. W jaki sposób zostanie zagwarantowany system dystrybucji i realizacji szczepień z należytą temperaturą przechowywania (nawet do – 80 stopni C)?

  Kancelaria Prezesa Rady Ministrów nie posiada wnioskowanych informacji.

  18. Czy wyniki badań wspomnianych szczepionek były recenzowane przez niezależnych naukowców i publikowane w czasopismach medycznych, a badania nadzorowane przez niezależnych od producentów obserwatorów?

  Kancelaria Prezesa Rady Ministrów nie posiada wnioskowanych informacji.

  W związku z powyższym STOP NOP skieruje skargę do sądu.

  14
    1. Darek51234

     Nikt z pytających bez względu na odpowiedzi na pytania nie ma zamiaru się szczepić. Tak jak ty zresztą. Więc po co dupe trujecie. Odpowiedzi na niektóre z tych pytań są znane powszechnie. Np że muszą przejść 3 fazy badań czy np to że rządy nie prowadzą badań szczepionek ani leków przy dopuszczaniu do obrotu. Itd

 6. billy_the_kangoor

  @Darek
  Wypisałem wnioski o aktualne badania psychiatryczne.
  Mam nadzieję, że zakwalifikują mnie chociaż do tzw. “służb”, bo na emeryta to nie dam rady się wepchnąć na szczepionkę poza kolejnością.

  8
   1. Darek51234

    No przynajmniej powiedziałeś prawdę, która jest powszechnie znana.
    Szumowski wpierw się naśmiewał z masek zresztą z zarazy również a potem zmienił zdanie. Pewnie instruktor narciarski go przekonał. Chociaż nie wiadomo bo Szumowskiego nie ma a instruktorzy narciarscy jednego dnia zmienili decyzję o stokach.

    1
  1. Darek51234

   Jesteś niestabilny raz piszesz o szczepionkach jak ci odpowiadam to mówisz że ciebie tylko wsparcia i opory interesują. A teraz pytasz kiefy się szczepię. Zapytaj czy lubię bić żonę. Nigdzie nie napisałem że się będę szczepił więc czemu pytasz kiedy?
   A wsparcia i opory to nie moja domena ja się nie znam. Jedynie kiedyś pisałem po ile zajmuje pozycje. Ale jyz nie pisze bo jopy zbierałem. we wsparcia i opory to możesz wierzyć jak chcesz. Większość wierzy w fale 🙂

 7. groowing

  Do wiosny to juz tu beda sami bankrucu bo wszyscy plyna razem z leszczami na Lkach. A ja powtarzam ze jeszcze w tym roku tak was przeroluja ze wam mycki pospadaja z czerepow. Nie bedzie czego zbierac. Granice absurdu zostały przekroczone…….

  2

Dodaj komentarz