EUR/USD najwyżej od kwietnia 2018

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Kurs EUR/USD wybił się w ostatnich dniach do najwyższego poziomu od 32 miesięcy. Rozmiary wcześniejszej – opuszczonej 5 miesięcy temu górą – konsolidacji z okresu luty 2019-lipiec 2020 sugerują, że kurs EUR/USD będzie zmierzał w okolice swego szczytu z okresu styczeń-kwiecień 2018.

Słabość dolara zwykle w przeszłości służyła cenom akcji na rynkach wschodzących, wiec można ją traktować jako generalnie pozytywny sygnał dla „Emerging Markets”.

Kurs akcji spółki Toya (C/Z 8,2, C/WK 2,08, stopa dywidendy 13,3 proc., kapitalizacja 452 mln zł) będącej producentem i dystrybutorem elektronarzędzi i narzędzi ręcznych prawie 2 lata temu przełamał dolne ograniczenie długoterminowego kanału trendu wzrostowego i w marcu 2020 spadł do najniższego poziomu od 7 lat. W lipcu br. wybił się w górę z uformowanej wcześniej formacji „podwójnego dna” a ostatnio wykonał ruch powrotny w pobliże jej górnego ograniczenia.

Narzuca się porównanie rozpoczętego 30 października wzrostu do tego, który rozpoczął się w dołku koronawirusowej paniki 16 marca br. Wtedy dynamiczne odbicie trwało przez prawie miesiąc do 14 kwietnia, bo czym WIG-20 wszedł w trwającą do 14 maja miesięczną płaską korektę. Obecnie wygląda to dosyć podobnie. We wtorek WIG-20 wzrósł o 1,3 proc. W mniejszym stopniu rosły WIG i sWIG-80, natomiast spadały mWIG-40 (-1,6 proc.) oraz NCIndex (-2,2 proc.). Przynajmniej roczne maksimum ustanowił w środę WIG-BUDOW.

Cena kontraktów na S&P 500 po wczorajszym zamknięciu się najwyżej w historii lekko się dziś rano korygowała (-0,1 proc.). W Azji w środowy poranek lekko przeważały wzrosty (najwięcej o 1,5-1,6 proc. rosły koreański Kospi oraz Shnghai B-Share Index). Nowe przynajmniej roczne maksima ustanawiały główne indeksy giełd w Korei, na Tajwanie, w Japonii oraz Shanghai Composite Index. Największy spadek (-0,4 proc.) notował indeks giełdy w Nowej Zelandii.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć październikową stopniową kontynuację wzrostu liczby przybywających do Singapuru zagranicznych pasażerów, która w kwietniu spadła prawie do zera z poprzedzającej koronawirusowy kryzys liczby przekraczającej 1,6 mln osób miesięcznie:

… październikowy wzrost publikowanego przez NBS wskaźnika nastrojów konsumentów w Chinach:

… najwyższą od lutego 2017 wartość publikowanego przez NDC wskaźnika PMI dla przemysłu na Tajwanie w listopadzie:

… najwyższą od 5 lat średnią cenę metra kwadratowego nieruchomości mieszkalnych w Kijowie na Ukrainie w grudniu:

… -1,4 proc. roczną dynamikę zatrudnienia w Niemczech w październiku br.:

… listopadową wartość publikowanego przez HALPIN indeksu PMI dla Węgier:

… nowy rekord wartości publikowanego przez Nationwide indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Wielkiej Brytanii w listopadzie (+6,4 proc. r/r):

… najwyższą od prawie 3 lat wartość publikowanego przez Swedbank indeksu PMI dla przemysłu Szwecji w listopadzie:

… nowy rekord średniej i mediany cen nieruchomości mieszkalnych w Chinach w listopadzie br.:

… oraz +3 proc. roczną dynamikę CPI w Polsce w listopadzie:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. duch_natury

   @Datik
   wpuścili kasę do ludzi i jak tu ją odebrać? Przedsiębiorcy nie mogą pracować to zaczynają inwestować na giełdzie. Więc pewnie tą drogą balon się nadmucha a potem booom. I gdzie moja kasa.
   A tu odszkodowań jak przy frankach nie budiet 😉

   2
 1. Neptun

  Wczoraj NATO wypuściło raport że trzeba uważać na Chiny bo stanowią zagrożenie, Trump pokazał świdkow oszustwa wyborczego więc bedzie sie działo.
  Chce tylko przypomnieć że Sadam Husein miał ruchome labolatoria z bronia biologiczną i był „zagrożeniem”.

  1. duch_natury

   Trump pokazuje bardzo dużo oszustw poczynając od systemu zliczania głosów, który był zaprojektowany przez demokratów. Wiem, że jakieś komputery tego systemu się spaliły gdzieś trop idzie do głównego serwera we Frankfurcie, który ponoć jest zabezpieczony.
   Trudno powiedzieć co jest prawdą a co fejkiem w tym galimatiasie powyborczym 🙂 Ale chyba w grudniu po południu się zadzieje.

   2
   1. dociekliwy54

    Ja słyszałem, że te serwery z Frankfurtu współdziałały z maszynami liczącymi f/my „Dominion” w taki sposób, aby przerzucać na Bidena tylko brakującą część głosów. Ponoć serwery znajdujące się w wojskowych obiektach USA przejęło CIA. Jeśli to prawda, to musiało być ciekawe.

 2. Bankier1

  Nastroje inwestorów są najlepsze od wielu kwartałów, a to często sygnał zapowiadający osłabienie koniunktury, zauważa Bank of America.

  W listopadzie amerykański indeks S&P500; zyskał 10,8 proc., najwięcej od kwietnia, kończąc miesiąc tuż pod historycznym szczytem. Równie silne – a w wielu przypadkach nawet silniejsze – zwyżki notowały pozostałe aktywa szczególnie wrażliwe na cykl koniunkturalny. Ceny ropy brent skoczyły w miesiąc o prawie 26 proc., a indeks giełdy w Warszawie WIG umocnił się o 19,4 proc.

 3. duch_natury

  @Sir

  „Milordzie antysystemowy, i Ty po stronie banków:)))))
  Jakiś przymus zawsze jest. Wolisz okupację niemiecką?”

  Sir litości to że poczyniłem pewne obserwacje to nie oznacza, że jestem po stronie czegokolwiek co reprezentuje system.
  Operacja Paperclip:
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Operacja_Paperclip

  Pewnie znasz więc wiesz, że Deep State i Naziści to w istocie prawie to samo.

  PS. Zaobserwowałem u Ciebie nocną porą o jeden drink za dużo. Rozumiem, że to świętowanie udanej operacji na k.walutach czego gratuluję 😉

 4. tmoore

  „Gaskońskie oto są junaki

  Carbona de Castel-Jaloux! (…)

  Wzrok orli, czapli chód, lwie kłaki,

  Wąs rysi, głód wilczego kłu! (…)

  „Rozwal-mu-pysk” i „Pruj-mu-flaki”-

  Tak zowią się z krwawego chrztu!

  Krew chłepcą tak, jak lwie szczeniaki (…)

  Gdzie gra na pięść-kij-nóż-tasaki, (…)

  Gaskońskie oto są junaki,

  Carbona de Castel-Jaloux! (…)”

  1
 5. sumadartson

  Guy Fawkes 2 grudnia 2020 o 00:18

  Wiecznemu niemieckiemu Drang nach Osten i wiecznemu niemieckiemu mistycyzmowi zła – na pohybel Milordzie!
  Cheers.
  Guy Fawkes 2 grudnia 2020 o 00:23
  Milordzie, niemiecka ojrounia wypierdalać!
  Cheers.

  Veto Milordzie. Ojrounia potrzebna. W Brukseli gadają w kuluarach, że niebawemTYLKO polscy geje, ubecy i złodziejscy POkrzywdzeni oligarchowie będą zwolennikami „głodzenia Polaków” poprzez odbieranie nam pieniędzy z powodu tego, że nie oni rządzą Polską. Nie możesz Milordzie mieć pretensji do patriotów Rzeszy, że POkrzywdzeni proponują im władzę nad Polską w zamian za swoje w tejże Polszy namiestnictwo.
  Na pohybel gejom, złodziejom, ubekom i ich pożytecznym idiotom.
  Cheers

  4
     1. sumadartson

      Miłosierdzie dla złodziei bezpokutnych? Jedynie sprawiedliwość. Niech oddadzą 150 miliardów zajumane z giełdy z pieniędzy emerytów zgromadzonych w ofe, to pomyślimy o miłosierdziu. A Waść to jaki interes masz że chcesz być ponownie okradany?

      3
        1. sumadartson

         No tak myślałem. Gdy brak argumentów – zapada milczenie. Chodzi o upodobania? Przecież nikt nie zabrania Waszmości bycia kobietą. Ja jestem nawet gorącym zwolennikiem prawa Waszmości do rodzenia dzieci. Rodzenia, ale nie adopcji chłopaczków przez dwóch „tatusiów”.

         3
  1. Neptun

   Kolego @DrQuality
   Rozumiem ze walka medialna trwa, CNN ju dawno ogłosiło ze nie ma bata żeby Trump wygrał itp.ten artykuł onetu wpisuje się w ta narrację. Jednak jak dobrze wiemy sąd będzie musiał się odnieść do zeznań, Trump pokazał 2 świadków publicznie a mówił ze jest ich dużo więcej, wiec hipotetycznie 200 świadków którzy twierdzą ze zaginęły ich TIR-y z ‚wypełnionymi kartami do głosowania’ jest znaczącym dowodem nad którym sąd musi się pochylić. Sam fakt rozpatrzenia sprawy przed sądęm budzi emocje na rynkach.

   3
    1. Neptun

     Ważne są fakty i kierunek obrany przez Trumpa. To że ktoś coś w gazecie…. to nic nie znaczy. Ja wiem ze dla niektórych CNN, Pelosi inni są jak wyrocznia, sypią kasą maja racje hehe. Dodatkowo lewacy nie umieją rozmawiać na argumenty, bo jak podważysz fakt istnienia 2 świadków? Ze artykuł w onecie czy ze faszyści (niemcy) nie maja racji 😉

     1
 6. Guy Fawkes

  @Max

  //Ci co miłosierdziem szafują wzgardę w sobie mają, nienawidząc siebie i wszystkich dookoła.//

  Ja nie szafuję miłosierdziem, nawet mam co do tego sławnego miłosierdzia pewne podejrzenia.

  Ostatnio pan Wojtek zastosował mi zastawkę z ”mowy nienawiści”.

  Ja takie zastawki o miłosierdziu i o mowie nienawiści mam w pompie.

  Jestem wolnym człowiekiem i mogę sobie nienawidzić kogo i co mi się podoba, zwłaszcza //nienawidzić tych, co służą obcym//.

  Ja nie muszę być platynowym wzorcem chrześcijanina z Sevres, nie muszę iść od razu do nieba, mogę iść do czyśćca. Lubię czyściec.

  Takie zastawki robią zwykle ci, którzy z chrześcijaństwem nie mają nic wspólnego z prostego powodu, chodzi o to, żeby nie było równe boisko. Bijemy się, ale ja mam bejzbola, a ty jako chrześcijanin masz mieć związane ręce.

  Tu nie chodzi o żadne chrześcijaństwo, tylko o frajerstwo. O Nitscheański model chrześcijaństwa jako religii otępiającej dla niewolników.

  Prymas Wyszyński przebaczył i co? I psińco. Rzesza niemiecka zawsze będzie Rzeszą niemiecką – największym wrogiem Polski, nawet jak aktualnie realizuje cele wojenne metodami pokojowymi.

  Dlatego ja nie przebaczam Rzeszy, a szantaż moralny mam w pompie.

  5
  1. Max2

   Jestem wolnym człowiekiem i mogę sobie nienawidzić kogo i co mi się podoba, zwłaszcza //nienawidzić tych, co służą obcym//

   Stawiasz się wyżej od Boga. Z Ciebie taki chrześcijanin jak ze mnie buddysta.

   I właśnie dlatego młodzi odchodzą od kościoła widząc tą hipokryzję.

   3
      1. Guy Fawkes

       //
       Słuchaj, ty! – tych mnie imion przy kielichach wara.
       Dawno nie wiem, gdzie moja podziała się wiara,
       Nie mieszam się do wszystkich świętych z litaniji.
       Lecz nie dozwolę bluźnić imienia Maryi.
       //

       Na tym kończę. Na dziś wystarczy tego antraktu filozoficznego w nowej wojnie z Rzeszą niemiecką.

       5
 7. Guy Fawkes

  @Lord Mac Erson, @Lord Dociekliwy

  ”….serwery we Frankfurcie….//

  Rotszyldownia (niemiecka) zdominowała Rockefellerownię amerykańską. Nadeszły ciężkie czasy, trzeba się odwrócić w stronę Chin, które są daleko, z zachodu nie można oczekiwać teraz niczego dobrego.

  1
 8. dociekliwy54

  Chiny jako wehikuł -tak. Jako samodzielny hegemon- chyba już nie.
  Demografia co najmniej do 2050 porażająca. Będzie stopniowo ubywać pracujących(-200.000.000), a wydajność pracy już spada. Na koniec będą mieli mnóstwo emerytów. Średni poziom wykształcenia również jest niski. Ogólnie Chiny to pewnie taka Japonia 1990. Oczywiście w USA jest lepiej a w Europie słabo, ale nie aż tak. My chyba musimy się przeprosić z „braćmi” ze Wschodu, bo czerwona demoralizacja doprowadziła wskaźnik dzietności do 1,3. Ale my możemy to zrobić a CHRL nie. Coś tam próbują, ale mało jest chętnych do tego raju, a będzie jeszcze mniej.
  Może to czas, by Gospodarz odświeżył narrację-Chinageddon?

  2
  1. Guy Fawkes

   Wehikuł, nie wehikuł, zawsze lepiej być bezpośrednim trybutariuszem hegemona niż służącym wasala. Chiny nie czyhają na dusze swoich trybutariuszy.

   Nie przesadzałbym z tą demografią, bo wchodzimy w epokę powszechnego zastosowania dronów, robotów i automatów. Zbyt duża populacja będzie raczej obciążeniem (socyjalnym).

   Najgorszym rozwiązaniem jest Rzesza jako regionalny hegemon, uprawniony do porządkowania dużego obszaru ”środkami wojskowymi”. To jest kaplica, już teraz jest prawie tak, jak na filmie ”Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy”, a będzie jeszcze bardziej. Od Kulturkampfu i Hakaty zaboru pruskiego przechodzimy do statatusu Generalnego Gubernatorstwa i Generalplan Ost.

   Zaczyna to być problem egzystencjalny.

   4
   1. Guy Fawkes

    Uważałem co prawda, że trzeba się trzymać hegemonii amerykańskiej przed ersibatl, ale po odejściu czarodzieja Trumpa ersibatl jeśli nastąpi, to po to, aby zutylizować amerykańską flotę Pacyfiku i co ambitniejszych oficerów.

    Trzeba znać komunę, wiedzieć, do czego komuna jest zdolna.

    2
    1. dociekliwy54

     To prawda, panoszą się. Można mieć tylko pytanie, co jest ważniejsze:narodowy(sosjalistyczny) plan Mitteleuropa, czy marksistowski spinellizm?
     Jak na razie, są po tej samej stronie i wygląda jakby ten pierwszy model był niewidzialnym rycerzem z widzialną pałką w tej drugiej formie.

 9. Griot1234

  @ Pan Dr.Quality
  8 % to nie tak dużo i myślę ,że jeśli nie będzie warunków do kupna polskich obligacji to w same akcje kapitał zagraniczny tak mocno pchać się nie będzie.
  PS jeśli chodzi o propozycję podarunku whyski to dziękuje bardzo ,jestem miesiąc po operacji,i utraciłem w znacznym stopniu zmysł powonienia .na razie nie póbowałem alkoholi mocnych ,ale ulubiny na sezon jesienno zimowy bawarski Augustiner poszedł do zlewu i Białe Wino tez tam podązyło.a z reszta we wtorek mam drugi zabieg, tak ze nie wiem kiedy będę mół z czystym sumieniem sie do Pana zgłosić, ale bardzo dziękuję za złożoną przez Pana propozycję. Mam nadzieję że kiedyś uda nam się spotkć przy dobrej szklaneczce.Ostatnio byłem w krakowie dośc dawno w sprawie darmowej emisji akcji Wawel poznałem wtedy jegomościa ,którego Dyrektor zwolnił z pracy. bo Ponoć gnamawiał pracowników by nie wyzbywali się akcji za bezcen . i Ponoć znaczny udział mił gośc w transakcji z niemieckim inwestorem ,ale to tak na boku ciekawostka okołogiełdowa.Pozdrawiam.

  2
  1. DrQuality

   Panie Griot,
   Mam nadzieję.że pierwsza operacja przeszła pomyslnie.Po odzyskaniu smaku proszę dać znać,musze Panu kupić bNiech Pan się trzyma zdrowo.utelczynę bo pieniązki ukryte przed żoną na tajnym koncie czekają.

 10. datik

  Ważne są fakty i kierunek obrany przez Trumpa. To że ktoś coś w gazecie…. to nic nie znaczy. Ja wiem ze dla niektórych CNN, Pelosi inni są jak wyrocznia, sypią kasą maja racje hehe. Dodatkowo lewacy nie umieją rozmawiać na argumenty, bo jak podważysz fakt istnienia 2 świadków? Ze artykuł w onecie czy ze faszyści (niemcy) nie maja racji 😉
  ————————
  Dawno nie czytałem cokolwiek na temat wyborów w US ale o ile mi wiadomo to nikt nie podważa istnienia świadków tylko coraz powszechniejsza jest opinia, ze na wynik nie miało to zasadniczego wpływu. Czy autor tego komentarza jest zdania, ze z powodu tych świadków powinni powtórzyć wybory ? Zdanie o umiejętności rozmowy na argumenty – słabe.

  2
  1. Neptun

   Zasadniczo jest rozmowa o TIR-ach z paletami wypełnionymi kopertami do głosowania, na 1 TIR mieści się 24 palety, szacowana liczba kopert na 1 palecie od 144k do 250k, zasadniczo jeżeli to prawda, bo ja nie rozstrzygam tego, to mogło mieć wpływ.

   1
 11. Darek51234

  tmoore 2 grudnia 2020 o 13:37Odpowiedz
  Uprzejmie proszę o wytłumaczenie jaki ma związek „serce po prawej stronie” z wyborami w USA?
  No jeśli uprzejmie prosisz, to mimo że mu się nie chce to odpowiem.
  Po pierwsze nie pisałem o sercu po prawej stronie.
  To że ktoś popiera PiS, własność państwowa, zamordyzm, to nie znaczy że ma serce po prawej stronie. A teraz widzę że chińscy towarzysze cieszą się wzięciem.
  A to że wielu nawiedzonych wierzyło, że trump to ostatni przywódca który jest niezależny od….. (wstawić dowolne, jaszczurów iluminatow Żydów, reptylian, rotschildow, masonów, rowerzystów itp, niektórzy uważają ze to wszystko to samo tylko nazwy różne ). No to gdy przegrał to świat się zawalił. No i popadają w większy obłęd. I to tyle.

  4
 12. Bankier1

  Wczoraj na Polsatnews widziałem materiał o Ameryce ,że 15 mln chyba nie ma co jeść i drugie tyle nie płaci czynszu dlatego muszą uchwalić kolejne biliony na rozdanie . to jest normalnie kraj mega biedoty poza miliarderami to samo z opieką zdrowotną , gdzie oni te 25 bilionów długu przepili ?

  2
 13. Bankier1

  Opłata mocowa wyciągnie Polakom 5,5 mld z kieszeni , plus podwyżka prądu jak mówił dzisiaj prezes że pozwolą na podwyżki powyżej inflacji , 500 plus w podwyżkach dawno ludziom odebrali a SASIN móżg jakoś milczy o rekompensatach za prąd , TVPiS 500 da zbankrutowało .

  7
 14. Guy Fawkes

  @Lord Dociekliwy

  //Chiny jako wehikuł -tak. Jako samodzielny hegemon- chyba już nie.//

  Z tym nie jest taka prosta sprawa, bo najpierw aspirujące mocarstwo jest wehikułem, a po przekroczeniu masy krytycznej może być względnie samodzielnym hegemonem.
  Coś takiego było z Sovietami za Stalina. Przekroczył masę krytyczną i zaczął być samodzielny. No ale wtedy doznał przy pomocy Berii zawrotu głowy od sukcesów i tak się to skończyło, że niedawny ”wujaszek Joe” okazał się największym zbrodniarzem, a Beria, nooo to był właściwie ”gruziński patriota” i ”wewnętrznie liberał”, tak czy nie?

  Podobnie może być z Chinami, ale tam może zabraknąć liberała Berii.

  Jak by nie było, po odejściu czarodzieja Trumpa polska państwowość traci rację bytu, a Rzesza zaczyna tą samą podróż, co w latach 30-tych, też w cieniu amerykańskich aspiracji.

  Jeżeli Wehrmacht dostanie swobodę strategiczną od Bałtyku po Morze Czarne, to najpewniejszą rzeczą na świecie jest, że prowokacja gliwicka 2.0 już została zaplanowana. To jest oczywista oczywistość.

  Jacky Bartosiak lawendowy sugeruje, żeby Rzesza nam zapłaciła za wystawienie wojsk lądowych:))))))))))))))))))))))))))))))))))

  Odwrotnie, to my zapłacimy za wystawienie Wehrmachtu, a bat praworządności uniemożliwi nam odbudowe naszej armii.

  …………………………………………………………………………….

  Siedzieliśmy na jednym stołku, z którego właśnie spadamy.
  Moim zdaniem sytuację może ustabilizować na jakiś czas (do wojny heartlandowej) tylko zawarcie paktu z Chinami. Wtedy będziemy siedzieć na dwóch stołkach i będziemy się zastanawiać, z którego spadniemy najpierw. Z uwagi na konieczność zrealizowania kontraktów zbrojeniowych z Ameryką (IBCS) przypuszczam, że pakt z Chinami podpiszemy za jakieś dwa lata.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Pakt_o_nieagresji_między_Polską_a_ZSRR_(1932)
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Deklaracja_polsko-niemiecka_o_niestosowaniu_przemocy_z_26_stycznia_1934

  Wtedy do wojny zostanie jakieś 5 lat (2028?). Pierwsza wojna będzie z Rzeszą, to czytelne jak alfabet Braille’a.

  1
  1. dociekliwy54

   Jest nadzieja w strategicznych interesach USA, których nawet głębokie państwo nie będzie kwestionować (choćby z obawy o wojskowy zamach stanu). Takim interesem jest obecnie zablokowanie tworzenia niemiecko-azjatyckiego konglomeratu.Sądzę, że USA zechce utrzymać sojusze w Europie Wschodniej jak i twardą politykę w stos. do CHRL niezależnie od tego, kto te wybory wygra. Oczywiście z nastaniem Biden’a będziemy mieli większy udział trzeciego sojusznika;).

Dodaj komentarz