Chora Europa środkowo-wschodnia

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Średnia liczba zgonów przypisanych COVID-19 w naszym kraju w ciągu 7 dni lekko spada od 26 listopada. Wtedy przekroczyła 500 przypadków, wczoraj wynosiła 445 przypadków.

W globalnym zestawieniu nadal największa liczba zgonów na głowę mieszkańca przypisywanych COVID-19 rejestrowana jest w Europie środkowo-wschodniej i środkowej. Polska jest tu obecnie na 9-tym miejscu za Bułgarią, Północną Macedonią, Słowenią, Węgrami, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną, Austrią i Czechami.

WIG-20 wzrósł w piątek o 3,1 proc. czyli najsilniej od 9 listopada. W ciągu minionych 25 dni sesyjnych, który upłynęły od ostatniej sesji października, indeks ten zyskał 28,5 proc., co było najsilniejszym tego typu ruchem od 13 stycznia 2000 roku. W okresie minionych 29 lat prawie równie silne trwające 25 dni sesyjnych wzrosty WIG-u 20 zdarzały się jeszcze dwukrotnie: +28,4 proc. 13 listopada 2001 oraz +27,8 proc. 1 września 2003. W czwartek przestała spadać średnia 200-sesyjna WIG-u 20. Jej spadek rozpoczął się w sierpniu ub. r. i był jednym z trzech najdłuższych w historii tego wskaźnika. Dwa dłuższe kończyły się 28 lipca 2009 oraz 18 października 2016. Czwarta najdłuższa w historii WIG-u 20 taka sekwencja kulminowała skończyła się 8 stycznia 2001. W piątek rosły również wszystkie pozostałe główne indeksy polskiego rynku akcji, chociaż sWIG-80 i NCIndex zyskały jednie 0,5-0,6 proc. Nowe przynajmniej rocznej rekordy ustanowiły w piątek WIG-GORNIC i WIG-BUDOW.

Cena kontraktu na S&P 500 po ustanowieniu w piątek swego rekordu lekko się dziś rano korygowała (-0,2 proc.). W Azji w poniedziałkowy poranek przeważały wzrosty (najwięcej +2,1 proc. zyskiwał indonezyjski JCI). W trakcie sesji nowe przynajmniej roczne maksima ustanawiały główne indeksy giełd na Tajwanie, w Korei Południowej, w Indiach oraz Japonii (chociaż Nikkei 225 potem spadał). Największy spadek – o 1,3 proc. – notował indeks giełdy w Hongkongu.

PKO BP (C/Z 12,8, C/WK 0,78, kapitalizacja 35 mld zł) została w tym miejscu wspomniana 14 maja br. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 20,75 zł. W piątek jednak akcja banku kosztowała na zamknięcie 28 zł. Silny wzrost kursu powyżej poziomu opadającej średniej 200-sesyjnej czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki 7 miesięcy temu nieaktualnymi.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od piątku, można wspomnieć roczną dynamikę sprzedaży samochodów w Chinach w listopadzie:

… wzrost rocznej dynamiki nowych zamówień w przemyśle Niemiec w październiku do dodatniej wartości:

… +0,6 proc. roczną dynamikę produkcji przemysłowej na Węgrzech w październiku:

… zachowanie publikowanego przez SIPMM wskaźnika PMI w Singapurze w listopadzie:

… roczną dynamikę sprzedaży detalicznej we Włoszech w październiku:

… wysokość stopy bezrobocia i miesięczną zmianę zatrudnienia w USA w listopadzie:

… oraz roczną zmianę średniej stawki godzinowej za pracę w USA w listopadzie:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. bw0

    @WB
    Polska pół pokolenia za Hiszpanią, jakoś tak Pan to szacował.
    A gdzie jest Zandberg, nie widać go ostatnio.

    “Hiszpania ma znowu problemy… Ile razy jako państwo bankrutowali? Ile wojen domowych zaliczyli? Ta ostatnia było super i extra. 3 lata pełnowymiarowego konfliktu z użyciem lotnictwa, ciężkiej artylerii, czołgów i marynarki wojennej. Brawo! Naziści, faszyści, falangiści, komuniści: staliniści, trockiści, bolszewicy, mienszewicy, anarchiści, anarchosyndykaliści itd, itp. do koloru i wyboru, a na koniec zwykli bezideowi bandyci, wszystkich wypróbowała Hiszpania i jak widać mało im, chcą jeszcze i znowu. Dlaczego? Bo od lat mają gospodarczo-ekonomiczną kichę. Długi rosną. Madame deficit króluje i trzeba dać ludziom rozrywkę, żeby nie myśleli o forsie, której nie mają. Mądre to, jak przyświecanie sobie na stacji benzynowej pochodnią.”

    6
    1. bw0

      Chora Europa środkowo-wschodnia

      Znaczy znaczy nieudolność PiSu, macki Kaczyńskiego i lewe interesy Szumowskiego sięgają aż do Północnej Macedonii.

      Czekam aż za parę lat pojawiają się jakieś rzetelne badania, które wyjaśniają te wszystkie anomalie statystyczne całej tej pandemii. Nic nie trzyma się kupy.

      2
        1. bw0

          Wiosną cały region gładko przeszedł temat. Włochy i Francją miały dramat, teraz jest odwrotnie. Co może łączyć odległą o 2 tys km Macedonię Północną z Polską?. A kraje sąsiadujące miały/ mają skrajnie różne wskaźniki na przykład Portugalia i Hiszpania (euromomo) a nawet Francja i Niemcy. Część można tłumaczyć brakiem jednolitych procedur w raportowaniu i klasyfikowaniu zgonów. Nieregularność pików na euromomo sprawia wrażenie całkowitej przypadkowości. Nie wie Pan czy rozkład Benforda obowiązuje też w epidemiologii?

          1. tmoore

            nno chyba tak:
            https://pl.wikipedia.org/wiki/Orient_Express
            ale rzeczywistość przyśpiesza raczej jesteśmy blisko 1929 roku: (może żeby się giełdowo zgadzało w 1928 roku:
            https://wpolityce.pl/swiat/529642-rosyjscy-eksperci-postuluja-rewizje-polityki-moskwy?fbclid=IwAR1ICqzum91QtK4k-O13Q6w59N2L9ci_1hIW0SiAKDd0bpxUASa50QPfM_E
            nowy układ świata, a więc też przepływu kapitałów i walut transakcyjnych rośnie na naszych oczach. Na lotnisku w Wenecji już 3 lata temu był juan, yen i won
            a więc jednak to nie orient expres tylko odpowiednik Kanału Panamskiego (nowy szlak, kluczowy dla świata, budowany przez przyszłą główną potęgę):
            https://pl.wikipedia.org/wiki/Kanał_Panamski.
            Powiedzmy bo nic nie jest dosłowne: politycznie w 1912-1913 roku, gospodarczo w1928 roku – da się z tego jakiś wspólny mianownik wyciągnąć?

            1
                  1. Bankier1

                    A to tylko jedna firma , są tutaj jeszcze podobne , ale skąd możesz o tym wiedzieć ,

                    Czernecki sprzedał akcje , dał na fundacje na biedne dzieci i swoim dzieciom nie dał NIC , rozumiesz , jego syn chyba jest włascicielem wyszukiwarki Nokaut.pl

                    1. duch_natury

                      A gdzie to info, że przekazał majątek. Przecież to by było głośne na całe PL.

                      2
  2. Bankier1

    Król Polski mówił że może sie taniej zadłużać zamiast kasa z UE , niech patrzy na obligacje Polski bo niżej zera to już nie będzie a kolejka w górę może sią zabrać.

    Cuś surowce lecą , cdred debiut gry w czwartek ,ciekawe czy na idealnym szczycie ceny waloru ?

  3. Bankier1

    Rosnące odpisy na ryzyko kredytowe, wynikające głównie z opóźnionych efektów kryzysu gospodarczego, wepchną w przyszłym roku banki komercyjne w straty – twierdzi Narodowy Bank Polski w półrocznym raporcie o stabilności sektora finansowego. Byłaby to sytuacja wyjątkowa, bo sektor nie notował strat od 1993 r., kiedy trwała jeszcze restrukturyzacja kredytów po transformacji. Analitycy rynkowi nie postrzegają jednak jego perspektyw aż tak źle.

    NBP twierdzi, że w tzw. scenariuszu referencyjnym (główny scenariusz gospodarczy dla oceny sytuacji banków) w 2020 r. odpisy netto banków komercyjnych z tytułu strat na kredytach wyniosą niemal 16 mld zł, czyli 1,5 proc. wartości portfela kredytowego. Jeszcze gorzej ma być w 2021 r. Odpisy mają sięgnąć 20 mld zł, czyli aż 1,9 proc. wartości portfela kredytowego – więcej niż po kryzysie finansowym z 2009

  4. Bankier1

    Kilkanaście minut piątkowego popołudnia wystarczyło, by trwający od kilku dni i niewiele znaczący trend wzrostowy rentowności polskich obligacji zmienił się w tornado i wywindował je o 14 pkt. baz., do najwyższego poziomu od trzech miesięcy.

    Nie jest to kwestia chwilowego braku płynności (obligacje skarbowe należą do najpłynniejszych instrumentów), która stała za skokiem rentowności obligacji obserwowanym w drugim tygodniu marca (a wtedy po raz ostatni rentowność naszych 10-latek rosła tak gwałtownie). I raczej nie jest to także kwestia przekonania inwestorów o tym, że Polska zawetuje unijny budżet i postawi się sama w tragicznej sytuacji. Skok rentowności odbył się synchronicznie także na innych rynkach, a szczególnie mocno widziany był w USA, gdzie opublikowane w piątek dane z rynku pracy rozczarowały inwestorów. Jest to jednak argument za tym, by stopy procentowe trzymać nisko jeszcze dłużej, a przecież również obecnie nie ma horyzontu ich podnoszenia. Z rynkiem nie należy jednak polemizować, kto stawiał pieniądze na to, że pandemia zmiażdży indeksy giełdowe i nie wycofał się w porę z rynku, dziś jest bez kapitału.

    1
        1. duch_natury

          Mojego chłopaka nie trzeba budzić bo jest już obudzony 🙂
          Starsza córka to covidianka jak się patrzy, dorosła więc niech tam sobie idzie swoją drogą przez życie. Nie mam z tym problemu. Pełna akceptacja.

          2
  5. wider_swider

    Gessner dwoi się i troi w poszukiwaniu statystyk zapowiadających dramat, a WIG20 stabilizacja po gigantycznym ruchu.
    Może jak pójdzie 1000 punktów w przeciwnym kierunku do jego sugestii, to nieco spuści z tonu i wprowadzi jakiś scenariusz alternatywny.
    Pożyjemy, zobaczymy.

    6
  6. noob

    Bankier1 7 grudnia 2020 o 16:06Odpowiedz
    Myślę że on tak samo mógłby płakac na forum od 1840 pkt jak Ty .

    Załuzmy ze tak smao jak ty jestem gołodupcem i gram na demo i nie mam konta real.To cyferki podawane w punkt beda sie bardziej podobac czy nadal szarlatanstwo i bankowo mam eski?oczywiscie płacze od 1700 nie 1840.co z tymi cyferkami,no napisz,ze zazdroscisz takiej wiedzy,no smiało,wylej to z siebie ,krzycz !!!.i tak salowa nie przyjdzie,co najwyzej wymienic basen i kaczke

    4

Dodaj komentarz