Gdy się Brazylijczyk cieszy, to…

W swoich porannych komentarzach staram się pokazać jakieś ciekawsze dane makroekonomiczne z całego świata. Dzisiaj zwrócił moja uwagę największy najwyższy od dekady entuzjazm brazylijskich przemysłowców w grudniu br.

Powered by macrobond.com

Od razu sprawdziłem, co działo się na brazylijskim rynku akcji w przeszłości, gdy w październiku 2007 oraz w lutym 2010 ten wskaźnik zaufania w brazylijskim przemyśle osiągał tak wysokie jak w grudniu br. poziomy.

Powered by macrobond.com

Jak widać powyżej w obu przypadkach niecałe 2 miesiące później następowało „straszenie” (patrz „Straszenie pierwsze„), ale później rynek jeszcze raz zawracał do góry i właściwy szczyt poprzedzający poważniejszy spadek następował niecałe 7-9 miesięcy później.

Pewnie teraz będzie inaczej, a w szczególności na innych niż brazylijski rynkach akcji na pewno będzie inaczej, ale warto zapamiętać ten sygnał sugerujący ostateczny szczyt koronawirusowej hossy w okolicach sierpnia przyszłego roku.

Podsumowanie: zachowanie publikowanego przez Getulio Vargas Foundation wskaźnika zaufania w brazylijskim przemyśle sugeruje szczyt hossy na tamtejszym rynku w okolicach sierpnia 2021, a wcześniej od lutego przyszłego roku „straszenie drugie”.

Komentarze

  1. wojciech.bialek (Autor
   Wpisu
   )

   @dino54:
   „Panie Wojtku
   Oto proporcje Fibonacciego najczesciej stosowane na gruncie teori Elliotta; A to moje oznaczenie, proba probnozy.
   1 fala od 16 marca 2020r poziom dla Wig- 35588 pkt, szczyt fali 1- 21 lipca -53332pkt.Dlugosc 1 fali to 17744pkt. Dolek fali 2 -30pazdziernika2020r poziom 43679pkt.Teraz mnozymy dlugosc fali 1 czyli 17744×1,618=28710pkt.To jest minimalny zasieg fali 3. 28710 pkt dodajemy do dolka 2 fali czyli 43679+28710=72389pkt na Wig.Tyle teoria minimalny zasieg fali 3 wynosi 72389pkt.Prosze sie odniesc.”

   Jedyny mój praktyczny kontakt z Fibbonaccim odbył się w 1995 roku, kiedy odkryłem, że pierwsza hossa na GPW trwała 21 miesięcy/89 tygodni, a bessa, która po niej nadeszła 13 miesięcy/55 tygodni.

   Moja reakcja była następująca:

   https://www.youtube.com/watch?v=lX5tfRdkoY0

   Ale już później nigdy nie zobaczyłem tego światła.

   Ale nie protestuję przeciwko założeniu, że wzrost od marca powinien być 5-tką (w 1-ce, a według mnie raczej fali C nieregularnej A-B-C), i że w tej 5-tce 3-ka powinna być dłuższa od 1-ki (czy o przynajmniej 1,618 tego już nie wiem; a jeśli to klin fali C od marca?).

    1. koder

     A mi się wydaje, że F1 była od marca do lata,
     od lata do końca października była F2,
     I teraz jesteśmy w F3 z mininalnym zasięgiem równym F1 czyli do 2138 na wig20, albo co bardziej prawdopodobne wielkokrotnością fibo F1, czyli dojdziemy wyżej.

     Jak każdy też mogę się mylić, ale wydaje mi się , że teraz dopiero kończy się 1 podfala F3.

      1. koder

       @ dino

       Ale ja obstawiam jeszcze alternatywę, że to co się wydarzyło od końca października, czyli F3 nie jest wykończone.
       Spodziewam się korekty tego wzrostu, ale tylko korekty jako f2 w całej tej F3, a nie spadania w przepaść.
       Dopiero wtedy zaczniemy f3 w F3.

       Rozumiem, że u ciebie f2 już było od 10-20 grudnia.

 1. long_short

  @wider

  Ja proponuję żeby Gospodarz wykonał wpis na koniec roku z wielkimi przeprosinami najlepiej, i tam każdy da łapkę jeśli to pomoże poluzować gumę od majtek.

  A przy okazji, jak wygląda podsumowanie zysków z inwestycji na koniec roku w wyselekcjonowane super spółki: BRA, URS, PDZ ?
  🙂

  7
 2. billy_the_kangoor

  @Lord Zelt,
  Wiem. „Byłem, głupcze.” zwiedziłem, celowo napisałem. Między Konstanz Bodensee,
  a St. Gallen. Cały czas muszę tam być, żeby tych Twoich niewiernych celtyckich pobratanķów z CH ustawić do pionu. Każdy złodziej to CH**

  1. Guy Fawkes

   @”The Billy”

   Nie wierzę, to jest słaba wymówka. Celowo napisałem bez rodzajników, żebyś miał pole do zaora…. t.j. pardon, oczywiście pole do popisu. Nie wykorzystałeś tego, co też potwierdza licho naciąganą linię obrony.

Dodaj komentarz