Najlepszy listopad w historii GPW

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Listopad zakończył się na GPW 20,7 proc. wzrostem WIG-u 20. To największy tego typu miesięczny wzrost tego indeksu od października 2001 czyli następnego miesiąca po 9/11.

Jeśli ograniczyć się tylko do listopadów, to właśnie miniony był na WIG-u 20 zdecydowanie najlepszy w 26-letniej historii tego indeksu.

Jeśli chodzi o WIG to miniony miesiąc przyniósł jego najsilniejszy miesięczny wzrost od kwietnia 2009.

Ograniczając się do listopadów, to również na WIG-u miniony miesiąc był najlepszy w jego 29-letniej historii.

WIG-20 spadając w poniedziałek o 1,2 proc. wyraźnie już przełamał drugą linię rozpoczętej na przełomie października i listopada formacji wachlarza, która może okazać się kopią podobnej formacji, która tworzyła się od marcowego dołka. Wszystkie główne indeksy GPW spadały w poniedziałek. Indeksem sektorowym, który ustanowił wczoraj swoje przynajmniej roczne maksimum był WIG-BUDOW.

Kurs kontraktów na S&P 500 nadal broni wsparcia wyznaczonego przez jego szczyty z września i października, a standardowy MACD nadal nie potwierdza przełamania przez indeks szczytów z czerwca i sierpnia. W Azji dziś rano rosły wszystkie główne indeksy. Najwięcej zyskiwały indeksy giełd na Filipinach (+3,2 proc.) oraz w Malezji (+2,5 proc.). Przynajmniej roczny szczyt ustanawiał japoński Nikkei 225.

Kurs akcji spółki Zakłady Urządzeń Kotłowych Stąporków (C/Z 6,1, C/WK 0,75, kapitalizacja 15,7 mln zł) specjalizującej się w produkcji urządzeń dla: energetyki cieplnej, energetyki zawodowej, cukrowni, cementowni, hut i odlewni oraz budownictwa w marcu br. odbił się od dolnego ograniczenia kanału długoterminowego trendu spadkowego, w maju wybił się z prawie 2-letniej formacji dołkowej, a następnie wykonał ruch powrotny do poziomu przełamanego wsparcia i do rosnącej średniej 200-sesyjnej.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć saldo handlu zagranicznego Turcji w październiku:

… +6,7 proc. roczną dynamikę PKB w Turcji w III kw. br.:

… +3,1 proc. roczną dynamikę sprzedaży detalicznej w Szwajcarii w październiku:

… wyniki bilansu płatniczy Tajlandii w październiku:

… +3,5 proc. roczną dynamikę publikowanego przez Bank of Thailand indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Tajlandii w październiku:

… -5,7 proc. roczną dynamikę sprzedaży detalicznej w Tajlandii we wrześniu:

… listopadowy spadek wartości publikowanych przez KOF Swiss Economic Institute wskaźników koniunktury w przemyśle i gospodarcze Szwajcarii:

… spadek rocznej dynamiki zharmonizowanego CPI dla Niemiec do najniższego poziomu od przynajmniej 23 lat w listopadzie:

… -5,9 proc. roczną dynamikę produkcji przemysłowej w Rosji w październiku:

… oraz saldo obrotów bieżących Australii w III kw. br.:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. tinley

    Na tych wykresach mamy teraz podwójne denko niczym to z 2002r. Ciekawym n ile zmieniła się korelacja polskiej giełdy z resztą emergingów w ostatnich latach bo ostatnio nie wyglądało to najlepiej i czy dalej można traktować GPW jako alternatywę do inwestowania na szerokim rynku EM (np przez fundusze) . PRzez lata ta zależność była bardzo widoczna. przez ostatnie 3 w20 bardzo lagowała i indeksy EM były lepsze. Ciekawym czy to odklejenie będzie postępować czy tez powrócimy do tej proawidłowości. Ostatnie miesiace napawają optymizme, ale ciągle W20 nie moze przebić trwale 1850

  2. toya

    “Kurs akcji spółki Zakłady Urządzeń Kotłowych Stąporków (…)”

    Stąpkorów 🙂 Za małolata znałem nazwy najmniejszych nawet wiosek w Wielkiej Brytanii dzięki kultowemu Championship Managerowi i możliwości prowadzenia zespołu z odpowiednika naszej okręgówki. https://en.wikipedia.org/wiki/Championship_Manager:_Season_97/98

    Na stare lata dzięki Panu Wojtkowi poznaje miejsca w Polsce o których nigdy bym w przeciwnym razie nie usłyszal 🙂

    6
      1. toya

        Za Panem Maciejem Wojewódką:

        “(…)idealną do zarobienia najwiekszych pieniedzy jest firma, która prowadzi nieskomplikowaną działalność, ma pospolitą i nieciekawą nazwę, produkuje coś ogromnie nieinteresującego, (…) posiada swoją nudną specjalność, wytwarza produkt o stałym zbycie, a przede wszystkim jest firmą, którą mało kto się zainteresował”

        Więcej Stąporków! 🙂

        4
        1. Uncja

          https://stooq.pl/n/?f=1391499

          Nie jest źle , jak się wydawało ! Napawa optymizmem , oby jeszcze tę teoretyczną wiedzę młodzi “przekuli ” na praktyczną . Tylko taka praca daje satysfakcję.
          Rozmawiałam tutaj w Niemczech kiedyś z rodziną o ich firmie rodzinnej o historii 300 letniej , która do dzisiaj buduje maszyny/silniki. Pan mówił , że podczas rozruchu nowego silnika , w tym czasie ,nic się nie liczy. A “zdrowy” odgłos pracy jego jest lepszy niż sex .
          Obyśmy i mieli taki czas na budowanie swoich firm , tego sobie życzmy.

          1. toya

            Pytanie jak wyglądały pytania sprawdzajace poziom tej wiedzy.

            Bo coś mam przeczucie, że ankietowana “wiedza ekonomiczna” i umiejetność rozsądnego gospodarowania i inwestowania to wcale nie muszą iść w parze.

    1. toya

      ciekawe co wtedy z ropą?

      Od poczatku sierpnia OIL i EUR/USD chodzą pieknie skorelowane. Jesli WTI jest teraz w polowie ruchu zainicjowanego w listopadzie to szykuje sie na poziomy ok 54-55 USD gdzie jest opor z lutego – z dawnej przed-Covidowej rzeczywistosci. No ale gdy OIL byl ostatni raz po 55 USD to EUR/USD było po 1.09

      Jak to polaczyć? Something’s got to give.

  3. Bankier1

    Pomoc dla firm ma być w połowie stycznia , jestem wręcz pewny że zrobią jak z służbą zdrowia czekali aż król Polski Mateusz ogłosi koniec epidemii i dali tylko wybrańcom PiSda , reszta medyków została z niczym , tu też tak będzie poczekają czy pandemia sie konczy i nic nie dadzą .

    1
      1. wojciech.bialek (Autor
        Wpisu
        )

        No chyba, że zaliczyć najwyższe zamknięcie z lipca 1990 (a więc tuż przed recesją) na poziomie 2999,8 pkt. (pewnie w trakcie dnia było wyżej), ale wtedy spadek nie był jakiś monstrualny (-21 proc. chyba).

        1. duch_natury

          @WB
          Analogia 1987-1990 jest jedną z moich faworyzowanych.
          Crach 1987 to odpowiednik marca (też po długim wzroście) a ponieważ w XXI czas płynie szybciej to już zawędrowaliśmy do 1990 😉

          Sprawdziłem max intra 3024 i spadło do 2344

        1. toya

          Statystycznie, przeważnie tak. Ale…

          W 2016 roku po wyborze Trumpa też była pompa w górę, ale… potem był piękny ZJAZD św. Mikołaja i DEFEKT stycznia (przez pierwsze dwa tygodnie).

          Gdyby miało być podobnie to na przełomie roku zaliczylibyśmy ekspresowy zjazd na poziomy z tygodnia wyborczego czyli circa 3250 na SP500 a potem pompka w górę na poziomy 4500 w okolicy wiosny 2022.

          Tylko odnotowuję, bo osobiście raczej nie podoba mi się ten scenariusz.

    1. datik

      “U nas sprawa jasna jak słońce , konsola i czekamy na wybicie”
      ———————
      Zazdroszczę tej jasności spojrzenia 🙂

      “Prawie 3,2 mld obrotu na WIGu , wszystkie indeksy na czerwono , to akumulacja czy dystrybucja ?”

      Czy w tym temacie też wszystko jasne ?

  4. kolczyk

    Dzień dobry, piękny dzień. Kto grał z kolczykiem w listopadzie to zarobiony na longach. I pomyśleć, że to dopiero początek. Aż jestem przerażony, jaki to będzie wielki melt up. A Polacy ciągle w depresji wieszczą krachy, liczą sobie te kreski, falki i inne głupoty próbując odgadnąć szczyt. Dawno byście kupili nawet ETF na MSCI World i zarabiali.

    2
    1. Bankier1

      Koniec roku , premie , no nie wiem , ja tam nie wróże bo to nie ma sensu sam wiesz , 90% czasu to czekanie , nie ma co na razie na siłę grać S-ek bo widać że kasa idzie na rynki , dopóki gospodarki zamknięte to pieniądze są na kontach Robinhoodów i grają , jak otworzą gospodarki ta kasa wyjdzie w biznesy i dopiero wtedy spadki tak sądze .

      1
      1. duch_natury

        Jasne rozumiem, też na siłę nie gram S-ek trend wzrostowy więc czekam.
        Ale widzę kilka analogii gdzie brakuje tego ostatniego entuzjazmu i wówczas zaryzykuję. Taka moja natura co zrobić. Największy problem to dla mnie utrzymanie pozycji więc cały ogrom pracy będę kierował na ten aspekt.
        Na naszym W20 najbliższą analogię widzę do ruchu luty/marzec 2016r.
        W tej analogii dzisiaj wskaźniki wskazują na sesję 29.03

        1. Bankier1

          Albo zagrać na nieudane wybicie górą albo na wybicie konsoli dołem 1820 , albo na wybicie górą , są 3 scenariusze zagrania . Najlepszy dla misia byłby nieudany atak na nowe szczyty i nawrotka znaczy dałby pewnie najwięcej pkt zysku .

        1. Bankier1

          Wygasa seria 18 więc nie sądze żeby Gruby nie siedział na L , dotrwamy pewnie w tych okolicach , potem pierwszy tydzień wygasania w górę jako zły kierunek i koniec rajdu Mikołaja około 10 stycznia tak bym wróżył , ale gra to co innego niż moje widzimisię bo ja na rynku nic nie znaczę .

          2
  5. duch_natury

    Na W20 widzę rysującą się strukturę 5 falową gdzie
    1ka: do 10.11
    3ka: do 25.11
    5ka: rozpoczęta od wczoraj obecnie jesteśmy w 3ce tej ostatniej piątki

    Założeniem tej rozpiski 3ka nie może być najkrótsza więc max zasięg fali 5tej to 1940.

    2
  6. Bankier1

    Według analityków mBanku koszt strat generowanych przez frankowe pozwy może sięgnąć 46 mld zł. 30 mld zł z tej kwoty przypadnie bankom notowanym na GPW.

    Z kolei Andrzej Powierża, analityk DM Citi Handlowego, w rozmowie z “Rz” ocenia, że “do sądów pójdzie 70 proc. klientów i 70 proc. z nich wygra”, co ma przynieść koszty dla banków na poziomie około 44 mld zł.

    O podobnej kwocie, bo o 40 mld zł, w swoim raporcie piszą analitycy Trigon DM.

    Czterokrotność zysku
    “Dla porównania roczny zysk netto sektora przy obecnych niemal zerowych stopach procentowych i nieobciążony rezerwami frankowymi może sięgać 10–12 mld zł” – przypomina “Rzeczpospolita”.

  7. wojciech.bialek (Autor
    Wpisu
    )

    @duch_natury:
    “Analogia 1987-1990 jest jedną z moich faworyzowanych.
    Crach 1987 to odpowiednik marca (też po długim wzroście) a ponieważ w XXI czas płynie szybciej to już zawędrowaliśmy do 1990 ?

    Sprawdziłem max intra 3024 i spadło do 2344”

    Generalnie analogia 1987=2020 nie jest zła, bo to jest 33 lata, więc to można podciągnąć pod cykl pokoleniowy. Ta analogia podoba mi się, bo skutkuje analogią 1990=2023 szczytów cen na rynku nieruchomości w ramach cyklu Kuznetsa, której oczekuję:

    https://wojciechbialek.pl/2020/10/kiedy-peknie-banka-na-rynku-nieruchomosci-w-niemczech.html

    3
    1. duch_natury

      Spojrzałem głębiej w tą analogię 1987 i wówczas bylibyśmy w czerwcu 1988r.
      Czekałaby nas obecnie pozioma konsola kilkumiesięczna na Usiakach 3200-3700 i dalszy rajd w górę.
      Co ciekawe za rok odzyskalibyśmy wolność (przedterminowe wybory???) 😉

      3
        1. tmoore

          panie Wojtku : obecne władze okupacyjne ale wybrane w demokratycznych wyborach chyba 6 krotnie pod rząd. Nauka demokracji jest trudną nauką. Można za 3 lata startować :). Lepszej szansy niż za 3 lata nie będzie..

          6
    1. wojciech.bialek (Autor
      Wpisu
      )

      Do tej pory na WIG-u 20 najlepszy był listopad 2005. Wtedy grudzień 2005 to +5,1 proc.

      Drugiej miejsce w przeszłości zajmował listopad 2018. Wtedy grudzień 2018 to -0,6 proc.

      Trzecie miejsce w przeszłości należało do listopada 1999. Wtedy grudzień 1999 to +17,9 proc.

      3
  8. groowing

    Nie tylko oni to jest cala szajka sterowana centealnie. Wszelkei atory stratory trejdery41 plackowskie jasnowidze widac jak na dloni jak to dziala. jackowski w czasie jak dolce byly po 4,10 polecal ich zakup ze poradza sobie najlepiej. jak sonie radza to widac. niezle wydmuchali ulice na ta koronke, ludzie potracili hektotony siana na tej sciemie…

    3
  9. billy_the_kangoor

    @Pan(i) Sawa
    That’s already December,
    Please, always remember.
    When The Oil Stocks crashes,
    Dont’t be on the side of ashes.
    Guck auf neue Ergebnisse,
    Manche gut, andere ein bisschen.
    Wenn Du Glück suchst auf der Börse,
    Du kannst vergessen, bist eher ein Esel.

    2
  10. billy_the_kangoor

    @Uncja
    Auf die Frau, welche frecherlich,
    jeden Frank kauft, sehen wir ehrlich.
    Wenn man guck doch in die Tasche,
    Da steht US-Dollar, keine Flasche.
    Falls man sieht Ihre Prognose,
    Ist Sie Pleite seit Oktober.
    billy

    1
    1. Uncja

      nie bardzo rozumiem, nie może Pan tak wprost/prościej
      Czy spłukana jestem !? Nie zarabiam dużo , ale nie tracę , to dla mnie najważniejsze , bo nie gram dużymi kwotami.
      Moje pytanie wyżej dotyczyło waloru, który widziałam KSGAgro spadło do 0,05 ,a do 1200% wzrósł ekpol. Ale ja ich nie mam.

Dodaj komentarz