Nikkei 225 najwyżej od 30 lat

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

W trakcie dzisiejszej sesji japoński indeks Nikkei 225 pokonał poziom szczytu z marca 1991 i wyszedł na najwyższym poziom od sierpnia 1990 roku, a więc od ponad 30 lat. Przyjmując 34 lata jako obserwowaną ostatnio długość cyklu pokoleniowego dawałoby to okolice przełomu lat 2023 i 2034 jako następny orientacyjnych szczyt cyklu pokoleniowego na japońskim rynku akcji.

Warto przy okazji zwrócić uwagę, że japoński jen, który umacniał się do amerykańskiego dolara od czasu załamania się w 1971 roku powojennego systemu walutowego kursów stałych z Bretton Woods do 2011 roku, później – w latach 2011-2015, przełamał 40-letnią linię trendu i od 9 lat zdaje się być w trakcie ruchu powrotnego do niej. Główne szczyty siły jena z 1995 i 2011 i późniejsze fale osłabienia tej waluty można wiązać z konsekwencjami kosztów ponoszonych później przez Japonię wskutek silnych trzęsień ziemi w Kobe (1995) i Fukushimie (2011). Można te odległe o 16,5 roku dołki dolara wiązać z kryzysami finansowymi wywołanymi m.in. przez słabość dolara w Meksyku (1994) i strefie euro (2011-2012). Można również te 16,5 roku wiązać z dosyć typową ostatnio długością cyklu inwestycji infrastrukturalnych czyli cyklem Kuznetsa, co sugerowałoby, że następny – ale poprzedzony silnym odbiciem kursu w górę! – tak ważny dołek USD/JPY (oraz stosowne trzęsienie ziemi? 😉 poprzedzający trwałą zmianę długoterminowego trendu? – powinien wypaść w okolicach 2028 roku. W poprzednim cyklu Kuznetsa szczyt jena z 1995 roku wypadł 5 lat po szczycie Nikkei.

WIG-20 rosnąc wczoraj o 2,5 proc. zaatakował krótkoterminowy poziom oporu wyznaczony przez grudniowe szczyty indeksu. Rosły wczoraj również pozostałe główne indeksy polskiego rynku akcji (nadal najsłabszy był NCIndex, który zwyżkował jedynie o 0,5 proc.). sWIG-80 wyszedł na swe nowe ponad 3-letnie maksimum. Wśród indeksów sektorowych nowe przynajmniej roczne szczyty ustanowiły WIG-BUDOW oraz WIG-TELKOM. Wśród indeksów narodowych swe nowe przynajmniej roczne szczytu ustanowiły WIG-CEE i WIG-UKRAIN.

Cena kontraktu na S&P 500 wyszła wczoraj na swój nowy rekord i dziś kontynuowała wzrost (+0,4 proc.) docierając do poziomu górnego ograniczenia wstęgi Bollingera. W Azji dziś rano przeważały wzrosty. najsilniejsze bo aż o 2,7 proc. rósł japoński Nikkei 225. Swe nowe przynajmniej roczne rekordy ustanawiały główne indeksy w Japonii, Nowej Zelandii, Indiach i na Tajwanie. Najsilniej o 0,8 proc. spadła główny indeks giełdy w Indonezji.

Spółka Lentex (C/Z 23,9, C/WK 1,91, stopa dywidendy 8,5 mln zł, kapitalizacja 518 mln zł) została w tym miejscu wspomniana 7 kwietnia br. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 8,2584 zł. Wczoraj jedna akcja kosztowała 11,15 zł. Osiągnięcie przez kurs poziomu oporu wyznaczanego przez szczyty z 2017 roku oraz lipca br. czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki nieaktualnymi.

Kurs spółki deweloperskiej HM Invest (C/Z 2,3, C/WK 0,97, kapitalizacja 25,9 mln zł) realizującej inwestycje z segmentu budownictwa mieszkaniowego wielorodzinnego można próbować umieścić w obrębie kanału średnioterminowego trendu spadkowego, od którego dolnego ograniczenia odbijał się w tym roku obecnie próbując przełamać opadającą średnią 200-sesyjną.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od wczoraj, można wspomnieć -0,6 proc. roczną dynamikę zatrudnienia w polskiej gospodarce w III kw. br.:

… wyniki przeprowadzanych przez CSU grudniowych sondaży na temat zaufania wśród konsumentów, w przemyśle i w gospodarce Czech:

… -6,4 proc. roczną dynamikę sprzedaży detalicznej w Hiszpanii:

… najwyższą od 10 lat wartość publikowanego przez Getulio Vargas Foundation wskaźnika zaufania w przemyśle Brazylii w grudniu:

… wyniki publikowanego przez FKI sondażu na temat bieżącej koniunktury gospodarczej Korei Południowej w grudniu i perspektyw na styczeń:

… oraz -1,3 proc. roczną dynamikę indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Chinach w listopadzie br.:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. Bankier1

  Mega hossa nie dla leszcza , biliony dodruków poganiane bilionami dodruków .

  Patrząc na S&P jesteśmy w hiperboli i 900 pkt od 200 tygodniowej , Nikkei też raz w styczniu 2018 też był tak daleko jak teraz od 200 tygodniowej a już w grudniu spadł na nią , ale to żaden argument ,że tak teraz też będzie bo w hiperboli może być tak długo że braknie na dokładanie do depozytu .Dax też wybija historyczne szczyty i tylko macerson potrafi rozpisać fale na nim od marca 2020 .

  1
    1. toya

     Teraz konczymy dyskontować optymizm zwiazany z nadzieją na świat poCovidowy – szczepionka, powrót do normalności…

     A jak już do tej “normalności” wrócimy na wiosnę to przyjdzie otrzeźwienie, że czymś za te “roczne wakacje” zaplacic trzeba. Podatki, podatki, podatki…

     1
 2. Bankier1

  Niemieckie linie lotnicze Lufthansa, które korzystają z miliardowych pożyczek rządowych, podwyższyły “postojowe” dla części pilotów do 15 tys. euro miesięcznie. To wywołuje oburzenie opozycji i niedowierzanie pracowników innych branż – pisze niemiecki dziennik “Welt”.

  Ja się cieszę że tyle osób może sobie siedzieć w domach i dostają normalne pensje , oby to szło coraz dalej ,że ludzie będą tylko odpoczywać i wydawać co dostaną od banków centralnych , dla mnie bajka .

  10
 3. Bankier1

  Reakcję po PAKIECIE DODRUKU widać niemal natychmiast, przykładowo główny ekonomista Goldman Sachs podwyższył swoją prognozę wzrostu PKB Stanów Zjednoczonych w I kw. 2021 z 3% do 5%. Całoroczna prognoza dynamiki PKB została podniesiona z 5,3% do 5,8%.

  3
 4. toya

  Bankier1 29 grudnia 2020
  “(…)
  Ja się cieszę że tyle osób może sobie siedzieć w domach i dostają normalne pensje , oby to szło coraz dalej ,że ludzie będą tylko odpoczywać i wydawać co dostaną od banków centralnych , dla mnie bajka.”

  duch_natury 29 grudnia 2020
  “„dla mnie bajka”
  Też się cieszę. Poproszę Pinokia o tarczę 7.0, 8.0, 9.0, 9.1…”

  Kasa z dodruku jest fikcyjna, a rynki utrzymują dzieki niej swoje wyceny. Nieruchomości nie spadają. Aktywa nie spadają…

  Jedyne REALNE pieniądze to beda nasze pieniadze odprowadzane na inflacyjnie zawyzone PODATKI sciagane i wymierzane od tych – utrzymanych fikcyjną kasą – wartości. Nie wiem czy jest się z czego cieszyć…

  4
  1. Bankier1

   Toya kasa z dodruku jest fikcyjna ? hmmm spytaj macersona czy to co dostał było fikcyjne , albo emerytów , albo bezrobotnych w USA co dostawali 600$ co tydzień czy to były fikcyjne pieniądze ? \

   osobiście nie sądzę żeby nic za te fikcyjne pieniądze nie kupowali

   2
   1. toya

    Może się nie znam. W końcu dogmaty padają jeden po drugim, ale mimo wszystko trzymam się zdania, że “nie ma darmowego lunchu”.

    W 2008 roku zderzyliśmy się z górą lodową i ratowanie systemu bankowego było gorączkowym łataniem dziur i wybieraniem wody wiadrami.
    W 2020 widząc góre lodową z premedytacją zrzuciliśmy żagle i stwierdziliśmy, że podryfujemy, aż nas ominie. Bez końca się nie da.

 5. kolczyk

  Pytacie, czemu 20% i czy będą realizować zyski. Na razie nie powinno być głębszej korekty. Powód jest prosty, jak zrealizujesz zysk, to, co zrobisz z tą całą kasą? Co kupisz? Zadajcie sobie pytanie, co kupisz, jeśli bycie na rynku akcji czy metali to najlepsze rozwiązanie a gotówka parzy cię w tyłek? Na razie czeka nas hiperbola, więc po co się martwić, tym, co będzie później.

  4
 6. Bankier1

  Dokładnie dopóki gospodarki zamknięte kasa zarabia na Wallstreet tak było wiosną 2020 , potem odmrozili godspodarki i nasz WIGuś zaliczył zjazd bo kasa poszła na ratowanie biznesów , teraz będzie więcej potrzeba bo król Polski dał mniej na ratowanie i dłużej trwa zamknięcie.

  3
 7. Bankier1

  Ale kto ma zyski realizować jak Bank Japonii skupił 80% akcji , inni robią pewnie podobnie to kto ma realizować zyski Bank centralny non stop drukujący biliony ?

  Panie WB mam takie pytanie , czy według pana banki centralne skończą kiedykolwiek drukowanie ?

  osobiście nie sądze , żeby to było już mozliwe po takich dodrukach , suweren będzie chciał więcej i więcej a politycy widzą że idą Biliony dodruku a inflacji nie ma .

  3
 8. Bankier1

  Osobiście mam taki pomysł ,że nabiorę kredytów i sobie dobrze pożyję za to , w końcu kaczysław mówił ,że pieniądz jest tak taki, że grzech z tego nie skorzystać , a drugi Borys mówił ,że inflacja potem sama to spłaci i tak mam zamiar zrobić , Wam też tak radzę , kto mądry będzie robił to co banki centralne , całe życie starałem sie unikać kredytów ale teraz zmieniam zdanie i twierdzę że jestem idiotą patrząc co się dzieje .

  5
   1. Bankier1

    E tam BM to ci za dużo tego kredytu nie da i drogo , najlepiej mają ci hipoteczni na 30 lat na 3,5 % to jest opłacalne , wziąłbym nawet taki na 100 lat skoro obligacje takie też są , raty miałbym niskie i sobie żył na koszt innych a potem bank centralny niech wszystkim umorzy długi .

    1
 9. dino54

  Panie Wojtku
  Oto proporcje Fibonacciego najczesciej stosowane na gruncie teori Elliotta; A to moje oznaczenie, proba probnozy.
  1 fala od 16 marca 2020r poziom dla Wig- 35588 pkt, szczyt fali 1- 21 lipca -53332pkt.Dlugosc 1 fali to 17744pkt. Dolek fali 2 -30pazdziernika2020r poziom 43679pkt.Teraz mnozymy dlugosc fali 1 czyli 17744×1,618=28710pkt.To jest minimalny zasieg fali 3. 28710 pkt dodajemy do dolka 2 fali czyli 43679+28710=72389pkt na Wig.Tyle teoria minimalny zasieg fali 3 wynosi 72389pkt.Prosze sie odniesc.

  3
  1. Bankier1

   Jak na wiosnę te wszystkie skumulowane dodruki w kieszeniach ludzi będą chciały znaleźć ujście to inflacja wyskoczy jak z procy , każdy tylko czeka ,żeby zacząc wydawać na usługi , podróże i przyjemności i każdy będzie chciał natychmiast ,od razu .

     1. Bankier1

      Przekonanie, że skutki pandemii będą jeszcze długo hamowały wzrost gospodarczy Wielkiej Brytanii spowodowało spadek rentowności obligacji 2-letnich tego kraju do rekordowo niskiej wartości, informuje Reuters.

      Rentowność „dwulatek” spadła do minus 0,17 proc. Rentowność obligacji 10-letnich spadła do 0,207 proc.

      Bajka , nic tylko się zadłużać , kaczysław to GENIUSZ ekonomii .

      1
 10. kolczyk

  Pytacie, czy kiedyś skończy się dodruk pieniędzy? Odpowiadam. Nie za szybko, jest to liczone raczej w latach. Największy druk pieniędzy dopiero przed nami. Uważam, że zobaczymy pakiety nie 1TUSD a raczej koło 10T USD a na całym świecie to ciężko policzyć, bo wszystkie banki będą drukować łącznie z NBP. Natomiast docelowo skończy się druk pieniędzy i rozdawnictwo, bo wtedy każdy uruchomiony druk pieniędzy będzie się kończył utratą zaufania na rynku.

  2
 11. Bankier1

  29.12.2020, Warszawa (PAP) – Rolnicy mają jeszcze dwa dni na złożenie wniosku o dofinansowanie do 1500 zł zakupu komputera stacjonarnego lub przenośnego (laptopa) wraz z niezbędnym oprogramowaniem oraz myszą, klawiaturą i ładowarką – przypomina resort rolnictwa.

  Dzieci rolników dosatają juz po 500 zł co miesiąc przez 5 lat i teraz mają dostac na komputer, za chwilę PiS da będzie dopłacał do czynszu jak podają ,zabawa dopiero się rozkręca , NBP wydrukował chyba już z 300 mld a zagraniczni inwestorzy mają już tylko 25% polskiego długu , ale Horała powiedział ostatnio,że wchodzimy w złotą erę a budżet ma tyle pieniędzy jak nigdy .

  4

Dodaj komentarz