Platyna najdroższa od 4 lat

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Cena platyny w dolarach spadała od 2008 roku do apogeum covidowego kryzysu w marcu br., kiedy to osiągnęła najniższy poziom od 17 lat. Jej słabość w ostatnich latach można próbować tłumaczyć rosnącą popularnością samochodów elektrycznych: platyna jest głównie wykorzystywana do produkcji katalizatorów spalin w samochodach spalinowych, więc rosnący udział samochodów elektrycznych redukuje popyt na nią. W efekcie tegoroczna głęboka recesja gospodarcza na świecie sprowadziła cenę platyny do dolnego ograniczenia kanału trendu wzrostowego w obrębie którego przebywa od przynajmniej 50 lat. Od marca jednakże cena platyny rosła i wczoraj wyszła na najwyższy poziom od 4 lat, co zdarzyło się po raz pierwszy od 12 lat. Warto być może zauważyć, że takie pierwsze wyjście wykresu ceny platyny na 4-letnie maksimum zdarzające się po przynajmniej 4-letnim braku takich rekordów zdarza się po raz pierwszy od stycznia 2000, czyli poprzedniego okresu, w którym cena platyny odbijała się od dolnego ograniczenia kanału 50-letniego trendu wzrostowego.

Równocześnie cena platyny w dolarach nie dotarła (jeszcze?) do dolnego ograniczenia jeszcze dłuższego kanału trendu wzrostowego, w obrębie którego przebywa od ponad 100 lat, a które było odwiedzane w okresie Wielkiego Kryzysu lat 30-tych, podczas II Wojny Światowej oraz w 1959 roku.

Po wyjściu w środę na najwyższy poziom od lutego WIG-20 odpoczywał wczoraj (-0,4 proc.). Standardowy MACD na razie nie potwierdził tego nowego szczytu WIG-u 20. Minimalnie spadł również WIG, a NC Index stracił -0,7 proc. Rosły natomiast sWIG-u 80 (+0,3 proc.) i mWIG-40 (+1,2 proc.). Nowe przynajmniej roczne szczyty ustanowiły WIG-BUDOW, WIG-GORNIC i WIG-TELKOM.

Cena kontraktów na S&P 500 nadal pełzała z minimalną dynamiką (dziś rano +0,2 proc.) w górę w pobliżu górnego ograniczenia wstęgi Bollingera. W Azji w piątkowy poranek lekko przeważały wzrosty. Najsilniej o ponad 1 proc. zwyżkowały główne indeksy w Tajlandii, na Tajwanie i w Korei Południowej. Nowe przynajmniej roczne maksima ustanawiały główne indeksy w Indiach, na Tajwanie i w Korei Południowej. Największy spadek zaliczał filipiński PSEi (-0,8 proc.).

Spółka ED Invest (C/Z 5,6, C/WK 0,84, stopa dywidendy 6,5 proc., kapitalizacja 47,1 mln zł) została w tym miejscu wspomniana 2 grudnia ub. r. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 2,48 zł. Wczoraj jedna akcja kosztowała na zamknięcie 3,80 zł. Osiągnięcie przez kurs górnego ograniczenia długoterminowego kanału trendu spadkowego oraz zbliżenie się do orientacyjnego poziomu wyznaczanego przez rozmiary opuszczonej w tym roku górą formacji konsolidacji z lat 2015-2020 czynią przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki nieaktualnymi.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć +5,6 proc. roczną dynamikę sprzedaży detalicznej w Rumunii w październiku:

… roczne dynamiki CPI i PPI w Turcji w listopadzie:

… +5,9 proc. roczną dynamikę sprzedaży detalicznej w Austrii w październiku:

… -1,9 proc. roczną dynamikę sprzedaży detalicznej na Węgrzech w październiku:

… -2,2 proc. roczną dynamikę publikowanego przez Tinsa indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Hiszpanii w listopadzie:

… +4,1 proc. roczną dynamikę sprzedaży detalicznej w strefie euro w październiku:

… +7,8 proc. roczną dynamikę publikowanego przez Eiendom indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Norwegii w listopadzie:

… najwyższą od 8 lat wartość ISM Non-Manufacturing Prices w USA w listopadzie:

… najwyższą od 3 lat nadwyżkę obrotów bieżących Korei Południowej w październiku:

… oraz +7,1 proc. roczną dynamikę sprzedaży detalicznej w Australii w październiku:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

   1. dociekliwy54

    Kiedyś sprawdzałem na rynku w lekkiej hossie.
    Średnio spółki IPO zachowywały się gorzej od „starszych”.
    To trwało tak do 2 lat i pewnie tyle trzeba, aby nowa kasa była sensownie zagospodarowana.
    Warto by zrobić analizę wieloletnią, czy to dalej tak działa.

  1. duch_natury

   dzisiaj druga partia po 170.5
   Po weekendzie 3 i ewentulnie 4. Jak założę 4 partię to ci odpowiem o strategii.
   Uważam poziom 172-173 za bardzo istotny.
   Z W20 czekam bo przebili z marszu poziom 1910. Więc czekam na strefę 1930-1940 i tam szorty.

  1. wojciech.bialek (Autor
   Wpisu
   )

   Te dwa dołki rentowności z marca i początku sierpnia to cykl 20-tygodniowy (tu 21 tygodni). Dołek rentowności to generalnie „strasz”. Od tego dołka z początku sierpnia mija właśnie 17 tygodni. Czyli za 3-4 tygodnie powinien być znowu „strasz”. Do tego czasu rentowności nie powinny się wybić w górę. Zakładam, że raczej nastąpi wtedy cofnięcie w okolice 0,7. Ale potem to już rzeczywiście rentowność może zacząć rosnąć.

     1. noob

      no co mam ci napisac,dobrałem 2 elki po 1903 do pozostalych,to takie same dt dobrane jak po 1570 przechdozilsimy i 1612 jakos dobrane w ciagu dnia,zamykane byly na 1627(dokladna date poznalem) wiem ze zazdroscisz,dobrze sobie z tego sprawe zdaje.porpsotu słaby jestes,najgorsze,ze ejstes tego swiadom,prawda?

      3
 1. toya

  Mniej znaczy wiecej. Tak tylko przypomne.
  Pierwsza wizyta na blogu po chyba 10 latach i akurat w dniu dołka. Szacun.

  „Jurgenes 16 marca 2020 o 16:53
  Panowie – hossa przed nami 6 lat !

  Gratuluję wytrwałym !!

  Brać co popadnie !!!

  Na tym blogu z dobrych kilka lat nie pisałem, ale czytałem zawsze, dzisiaj dzień szczególny dlatego postanowiłem się odezwać 🙂”

  2
     1. dociekliwy54

      Naukowcy pozostaną naukowcami a inwestorzy inwestorami.
      Kiedyś bawiłem się Hurstem napisanym w VB arkusza Excel.
      Wnioski:
      1/ Persystencja rośnie od 0,5 do ponad 0,6 a na niektórych rynkach jeszcze więcej(0,7), gdy wyniki dzienne zastąpimy miesięcznymi(tygodniowe pośrednie).
      2/Na minutówkach rynki są silnie antypersystentne (sens scalpingu)(ale z kolei w bardzo krótkim czasie persystentne).
      3/Z uwagi na powyższe gra z trendem jest łatwiejsza w dłuższych horyzontach.
      4/Persystencja persystencji jest antypersystentna, czyli gdy mamy niską persystencję , to raczej należy spodziewać się jej zwiększenia (np. krach)(Drożdż to zauważa).
      Te metody matematyczne coś pokazują, ale tak jak i TFE nie powinny być jedynym odniesieniem a czekanie na jakieś „pewne” wydarzenie jest niebezpieczne. Lepiej mądrze reagować niż prognozować.

 2. Bankier1

  Naukowcy wciąż szukają skutecznego leczenia COVID-19 i właśnie wpadli na kolejny trop. Przetestowali właśnie lek molnupirivar, który, jak się okazuje skutecznie tłumi replikację wirusa i zapobiega dalszej transmisji. To może być przełom w leczeniu COVID-19.

  to by dopiero były jaja jakby okazało sie prawdą , kto by użył te 60 mln szczepionek co nam król Polski zamówił za 5 mld zł .

 3. Bankier1

  3,35 mld zł strat górnictwa węgla kamiennego po trzech kwartałach 2020 r.
  PAP – Biznes
  4 gru 2020, 11:18

  4.12.2020, Katowice (PAP) – Trzy kwartały 2020 r. przyniosły w górnictwie węgla kamiennego stratę w wysokości 3,35 mld zł – poinformował w wywiadzie dla branżowego tygodnia Trybuna Górnicza i portalu gospodarczego netTG.pl wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.
  „Trzy kwartały 2020 r. przyniosły stratę w wysokości 3,35 mld zł. Także wstępne wyniki finansowe za październik pokazują, że przyniesie on stratę. Biorąc pod uwagę aktualną trudną sytuację w gospodarce, nie można liczyć, że w listopadzie i grudniu wynik ulegnie poprawie” – powiedział wiceminister w wywiadzie, opublikowanym w barbórkowym wydaniu tygodnika.

  Drogo nas ten pisowski scansem kosztuje i będzie kosztował .

  2
 4. datik

  Jedno jest pewne , macerson musi przestać szortować bo inaczej będzie kosmos 😂😉👌
  ———————————————-

  Gdzieś coś w podobnym stylu widziałem widziałem na temat @sumadartsona.

  Słynna polska bezinteresowna zawiść ma się cały czas dobrze. Choć w tym przypadku słowo ” schdenfreude” było by odpowiedniejsze.

  2
  1. duch_natury

   Datik najciekawsze jest, że ja jeszcze nie zacząłem shortować poza zabawą na KGHM.
   Ale podjaranie kluczowych wskaźników blogowych świadczy, że sygnał przegrzania jest już bliziutko.
   Pamiętam też, jak ostatnio shortowałem szczyty na NSQ po 12400 to kilku przepowiadało bankructwo :)))))

   5
 5. wider_swider

  Co tam forumowi bywalcy. Najlepszy jest Gessner, który publicznie straszy przed L/nakłania do S w trakcie jednej z najdynamiczniejszych fal wzrostowych w historii GPW.
  Trzeba jednak szanować za wytrwałość. Kiedyś się uda. To przecież raptem 450 punktów do odrobienia 🙂

  6
 6. Guy Fawkes

  @Sumadartson

  Ze mną jest taki problem, że jako day trader mam bardzo krótką perspektywę, albo bardzo daleką. Dlatego wolę się nie zwierzać i nie mylić towarystwa.:))

  W questiach kryptokonnych długoterminowo 0,5 roku – rok, nic nie zmieniam.

  Aktualnie wyszedłszy z fazy sceptycyzmu jestem po stronie sfirmacyjnej stock-to-flow model.

  No ale to się też może zmienić, jak to u day tradera, dlatego nie trzeba tego brać poważnie.:))

 7. Guy Fawkes

  @WB

  Jeszcze co do tych ”ofiar”, to był taki czas wiosną latem, że grabarze narzekali na zastój w biznesie, bo ludzie paradoksalnie przestali umierać. No to teraz nadrobili, natury nie można oszukać, tak czy nie?

  Problem jest taki, że jak robimy lockdown, no to organiczamy kontakty, również kontakty pacjent-lekarz. Nie da się inaczej, nie ma lockdownu bez lockdownu. Albo rybki albo akwarium.

  Pamiętam, że był Pan zwolennikiem lockdownu i krytykiem polityki szwedzkiej. Ja również, ale dość szybko się z tego wycofałem, kiedy zrozumiałem, że walka z zarazą przyniesie więcej ofiar niż zaraza sama.

  Można powiedzieć: grecka tragedia, bo każde wyjście jest złe i przynosi straty. Covid istnieje naprawdę i zdarza się, że jest śmiertelny. Nie czuję się kompetentny, żeby ocenić występujące tu ryzyka po każdej stronie diabelskiej alternatywy, choć ze względu na intuicje polityczne, skłaniam się do strony antysystemowej, przeciw restrykcyjnej, choć nie radykalnie.

  4
   1. noob

    Bankier1 4 grudnia 2020 o 16:10Odpowiedz
    Ja tam mam webinary u Borawskiego i wiem wszystko , znaczy wspólnie z kolegami mamy.

    Nie tylko ty i tak nie wiem o czym piszesz teraz ,zreszta sam nie wiesz;-) bo pan jacek nigdy nie wspomina o „przepałach” ,zreszta pewnie nie wiesz co mam na mysli.Wiedz badz pozytecznym id… i wklejaj dalej infa z neta a nie zajmuj sie tym do czego sie nie nadajesz.Acha juz dawno miałem ci napisac.Piszesz o panu Jacku,,odwołujesz sie co to czy tamto,to chocby z szacunku do niego napisałbys ze jakpodajesz statystyki byk-mis do tego czy tego, to praca pana Jacka i wypadałoby to napisac(nie mysl sobie,ze taki madry i cwany)….no to chyba na tyle

    2
    1. Bankier1

     Pisałem tutaj setki razy, że to jego ale większość go wyśmiewała więc nie podaję teraz , ale jego sezonowośc w tym roku się kompletnie nie sprawdziła ,

     tam niżej od razu możesz przeczytać prześmiewczą odpowiedź kolegi widera.

  1. wider_swider

   Totalny brak obiektywizmu. Jeśli inwestuje to bankrutuje systematycznie, jeśli nie to wpuszcza w maliny innych.
   Wzorcowy przykład osoby, która nie potrafi zaakceptować błędnej analizy. Pozostaje opowiadanie o rynku.

   2
 8. skorpion1

  Tutaj jeden z Forumowiczów napisał kiedyś, ż e Wig-20 na koniec grudnia 2019 r. wynosił 2150,09. Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie, ale, ażeby nie było negacji, to powinien być choć troszkę wyżej. Chyba że dalej jesteśmy w czarnej d….e? Co tam fachowcy z Forum sądzą o tym?

 9. wider_swider

  Bankier1 4 grudnia 2020 o 16:10Zaloguj się, aby móc odpowiedzieć
  Ja tam mam webinary u Borawskiego i wiem wszystko , znaczy wspólnie z kolegami mamy.

  U tego samego Borawskiego, który kupuje nie wcześniej niż 3 miesiące po ustaleniu dołka ?

  1
  1. noob

   Wider@
   Pan Jacek to dobry technik.Prowadzi zagrania pozycji czy fw czy sp.
   Najwazniejsze w miare rozsadny stop.3 lub 4 miesiace karencji,raczej to doczyczy społek spoza w20,ciezko zeby bankrutowały.Ogolnie polecam JB,szczegolnie jak ktos jest słaby,napala sie itd.

Dodaj komentarz