Porozmawiajmy o DAX-ie

Mam obecnie bardzo ambiwalentne odczucia względem DAX-a i postanowiłem to dziś opisać licząc na jakieś opinie komentatorów, które pozwolą być może poprowadzić żelazną ręką niemiecki rynek akcji ku jego nieubłaganej przyszłości.

Jeśli chodzi o ten niemiecki indeks posługiwałem się w ostatnich latach kilkoma koncepcjami. Jedną z nich przedstawiłem 2 lata temu w komentarzu: „Dokąd może spaść DAX?„. Wniosek:

„strefa 8000-8800 pkt. stanowi wykresie indeksu DAX-30 potężne wsparcie i wydaje się mało prawdopodobne, by mogła zostać trwale przełamana w najbliższych latach. Przyjęcie takiego założenia prowadzi do wniosku, że ewentualny spadek indeksu do tej strefy – możliwy w momencie ustanawiania w 2019 roku oczekiwanego dołka obecnej cyklicznej bessy – byłby dobrą okazją do zakupów.”

Sprawdził się dosyć dobrze: najniższe zamknięcie DAX-a w marcu tego roku to 8441,8 pkt. (patrz „DAX na linii Zygfryda„).

W tej koncepcji DAX wykonał od stycznia br. (a raczej od stycznia 2018 jako płaską A-B-C) ruch powrotny do arcy-potężnego poziomu wsparcia wyznaczanego przez szczyty z lat 2000 i 2007 i w marcu – zgodnie z wszystkimi konwencjami wznowił wzrost o rozmiar całej tej wielkiej formacji od 2000 roku, z której wybił się górą w 2013 roku. Ponieważ jej dołek z marca 2002 to nieco ponad 2000 pkt., a szczyt (poziomu z marca 2000 i lipca 2007) to ok. 8000 pkt., to można się ekscytować celami ruchu wzrostowego, który powinien nastąpić, po tym wybiciu w górę z formacji i zaliczeniu w tym roku ruchu powrotnego do tego wsparcia.

W ujęciu elliottowskim korekta na DAX-ie od stycznia 2018 do marca 2020, to 4-ka sekwencji wzrostowej rozpoczętej w marcu 2003, której 2-ką był krach z lat 2007-2009 i w marcu br. rozpoczęła się 5-tka tej sekwencji.

Taki rozpoczęty w marcu br. ruch w górę DAX-a powinien być w dużym stopniu kopią wzrostu pierwszej fali, który trwał 4 lata i 4 miesiące od marca 2003 do lipca 2007, a więc powinien kulminować w okolicach lipca 2024.

Tę koncepcję zilustrowałem na poniższym obrazku sugerując na nim jednak, że cała formacja od 2003 roku może być klinem, więc DAX nie wzroście do tego 2024 roku tak silnie, jak by to sugerowały rozmiary opuszczonej górą konsolidacji z lat 2000-2013.

W tej koncepcji jesteśmy w 9-tym miesiącu 5-tej fali, a więc w sytuacji podobnej z grudnia 2003, czyli 9 miesięcy po początku 1-ej fali z marca 2009. Wtedy DAX-a należało sprzedać już w następnym miesiącu, czyli styczniu 2004 i odczekać z zakupami do sierpnia 2004. Ale ówczesny spadek nie był silny.

Oczywiście tę koncepcję należy ściśle wiązać z wydarzeniami na rynku nieruchomości w Niemczech (patrz „‚Bańka’ na niemieckim rynku nieruchomości?„, „Kiedy pęknie bańka na niemieckim rynku nieruchomości?„).

Innym komentarzem – również sprzed 2 lat – poświęconym DAX-owi był ten zatytułowany „Zaplanujmy przyszłość DAX-a„. Tam stawiałem tezę o odpowiedniości – w ramach cyklu Kuznetsa – szczytu DAX-a ze stycznia 2018 i tego z marca 2000. Taka analogia sugerowała, że odpowiednik ataków terrorystycznych z 11 września 2001 nadejdzie w sierpniu 2019:

„Hipotetyczny dołek cen akcji na giełdzie we Frankfurcie z sierpnia przyszłego roku to odpowiednik panicznego minimum na światowych rynkach z września 2001 roku (tuż po pamiętnych atakach terrorystycznych na USA).” 

Jak wiadomo pomyliłem się tu boleśnie o 7 miesięcy, ale generalnie ta koncepcja też się sprawdziła. Przypominam ją na poniższym uaktualnionym malunku.

Żeby wszystko było jasne poniżej zaznaczyłem wyraźnie, o co chodzi w tej koncepcji.

Zresztą to skojarzenie nie dotyczy wyłącznie DAX-a (patrz („WIG-20 jak w październiku 2001„).

Lubię oba te podejścia, więc mam duży problem, bo w perspektywie następnego roku są one silnie sprzeczne. W obu DAX-a należy sprzedać „niebawem” i odkupić po 7-14 miesiącach, ale zgodnie z pierwszą koncepcją późniejszy spadek będzie krótki (7 miesięcy) i słaby, a z drugą długi (14 miesięcy) i potężny.

Na razie nie mam pomysłu jak rozwiązać tą sprzeczność inaczej niż robiąc w przyszłym roku na DAX-ie silną spadkową 2-kę, która mocno postraszy (jak spadek z lat 2002-2003), ale jednak obroni dołki z marca br. (jak spadek z 2004 roku). No ale to taki trochę zgniły kompromis (ponieważ ostatnio pojawiły mi się pokoleniowe skojarzenia z krachem z 1987 roku, to może to jest jakieś pośrednie rozwiązanie na przyszły rok, ale na razie się nie upieram; stosując do tego wykresu symetrię środkową – w niej dołek z marca br. to odpowiednik szczytu z lipca 2007 – natykamy się na silną korektę maj-czerwiec 2006, która gdyby to traktować dosłownie rozegrałaby się w okresie kwiecień-maj 2021).

Podsumowanie: moje preferowane w ostatnich latach scenariusze dla DAX-a dają obecnie mocno sprzeczne wnioski. W obu należy ten indeks sprzedać w najbliższych miesiącach, ale w jednym późniejszy spadek sprowadza indeks w ciągu 14 miesięcy do nowych wieloletnich dołków, a w drugim jest jedynie łagodną 7-miesięczną korektą.

Komentarze

 1. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @wabo:
  „Panie Wojciechu może by pan zerknął i skrobnął coś na temat naszego polskiego biotechu: CLN, RVU, MAB i OAT.”

  Zerknę, czy tam coś widzę i ewentualnie zrobię wpis na ten temat w przyszłym tygodniu.

  5
 2. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @digesting slowly:
  „Komentarze odnośnie spółek pro wzrostowych bardzo dobrze Panu wychodzą.
  Może coś dla Misia? To byłoby o tyle ciekawe, że ze względu na futures, są tam grywalne wolumeny”

  Pomyślę.

  2
 3. pko24

  NBP interweniował dziś aby osłabić nasza walutę. Index PLN_I wczoraj zaczął wybijac linię trendu spadkowego i się wystraszyli, a nie chcą obniżać stóp do O? Gdzie ten kryzys. Za wolno w PL drukujemy? Jesteśmy EM w które świat chce zainwestowac w następnym cyklu? Czy taka interwencja będzie skuteczna?

  1
 4. Guy Fawkes

  @WB

  Miałem nie pisać, ale zrozumiałem swoją intuicję. Uboga słowiańska gawiedź i folksdojcze niechaj tego nie czytają.

  Mądrej głowie dość dwie słowie, wystarczy przeczytać to:
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Celtowie

  Stawiam tezę, że Słowianie zachodni dlatego wyodrębnili się od wschodnich, że zmieszali się z Celtami i przez to stworzyli wyższą kulturę.

  Polskie szlachectwo to celtyckość. Szlachta czuła odrębność, ale nie pochodziła ona od Sarmatów, tylko od Celtów.

  Polska kultura ma fundamentalny podkład celtycki. Kurhany, rzeki, szacunek dla kobiety (kult Maryjny) poeci jako wieszcze, dążność do Zachodu, ale z wrogością wobec Niemców.
  Polska matrona to celtycka matrona.

  //Za kolebkę przyszłych Celtów uważa się region kurhanów w południowych Niemczech…// Region kurhanów!

  Polska szlachecka waleczność to celtyckość.

  // … cały zastęp obcych nie zdoła sprostać jednemu Celtowi, jeśli przyzwie on na pomoc żonę, która jest zazwyczaj bardzo silna i niebieskooka.//

  Celtowie zasiedlali całą Polskę.

  //W 2. połowie V w. p.n.e. przybyli na teren Dolnego Śląska[2]. Najstarsze pozostałości ich osadnictwa potwierdzają wykopaliska archeologiczne: w rejonie Góry Ślęży.//

  //W IV wieku p.n.e. Celtowie dotarli także na ziemie Górnego Śląska…//

  // Późniejsza faza osadnictwa z III – II w. p.n.e. prawdopodobnie związana jest z solą. Ślady osadnictwa z tego okresu znaleźć można w Małopolsce, Górach Słonnych w okolicach Sanoka i na Kujawach.//

  //Ślady pobytu Celtów archeolodzy odkryli w latach 50. XX wieku oraz w latach 2007–2008 również w Kaliszu i w Kaliskiem[5] oraz na terenach Kujaw.//

  //Odkryto między innymi dużą osadę w Podłężu koło Krakowa …//

  Śląsk, Małopolska i Kujawy, to regiony integracji polskości w różnych czasach.

  // Tacyt w Germanii określa wiele ludów zamieszkujących tereny dzisiejszej Polski jako celtyckie.//

  ………………………………………………………………………..

  Można długo cytować, to co swoiste dla polskości (i szlacheckości) ma źródła cetyckie.

  A największymi wrogami celtów są Germanie i w Europie i na wyspach brytyjskich. Niemcy są wrogami Europy.

  ………………………………………………………………………………….

  Niech Pan szuka u siebie genów celtyckich. Kto nie ma genów celtyckich, ten przegrał życie.
  Być może moja intuicja pochodzi od druidów?:)))

  1
  1. Guy Fawkes

   //Archeolodzy twierdzą, że w dorzeczu rzek Cisy, Dniestru, Bugu, a także Prypeci, Dniepru i na Krymie znaleziono ślady celtyckiego pochodzenia.//

   //Do upadku Celtów przyczynili się w znacznym stopniu Germanie[13]. Prawdopodobnie z północy co najmniej od końca II w. p.n.e. trwał napór Germanów (Cymbrowie ?) na ludy celtyckie na obszarze środkowoniemieckim[14]. W I w. p.n.e. napór germański zagrażał już Helwetom na terenie dzisiejszej Szwajcarii.//

   Gdzieś to było napisane, ale nie mogę znaleźć, że Celtowie dobrze żyli z zachodnimi Słowianami.

   To potwierdza moją intuicję: Europę można zbudować wyłącznie na kanwie celtycko – zachodniosłowiańskiej.

   1
    1. macarek

     Też uważam, iz zjednoczenie Niemiec było błędem. NRD weszło do UE w 1990 i na 14 lat przed nami zgarniało środki. Inaczej byłaby tam bieda i 50% mniej ludzi niż teraz. Idealny bufor dla nas.
     No ale dla Amreykanów był to sposób na wypchnięcie ZSRR na wschód i nikt nie myslał o potencjalnym pruskim zagrożeniu.
     Zawsze do rozgromienia wchodnich- niemieckich paśstw kolonialnych potrzebny był partner wschodni (1242, 1410, 1561, 1757,1945) – a to też nam teraz nie pasuje.
     Każdy partner zachodni (tak jak Napoleon) będzie zawsze stawiał ich przed nami – bo sa dla niego siłą.

     2
  2. wojciech.bialek (Autor
   Wpisu
   )

   @Guy Fawkes:
   „Miałem nie pisać, ale zrozumiałem swoją intuicję. Uboga słowiańska gawiedź i folksdojcze niechaj tego nie czytają.

   Mądrej głowie dość dwie słowie, wystarczy przeczytać to:
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Celtowie

   Celtowie zostali zdławieni przez kleszcze romańsko-germańskie i musieli uciekać do Ameryki, stąd Kennedy i Biden:

   https://i.redd.it/p5vb3i9u9x561.png

   https://www.youtube.com/watch?v=mtCwWB-ZGeA

 5. duch_natury

  @WB
  Myślę, że koncepcja na DAX-a wynikająca z Pana starannych przemyśleń jest dosyć oczywista.

  1) Sprzedać DAX-a w styczniu 2021r.
  2) Poczekać 6-7 miesięcy
  3) Zobaczyć, który wariant będzie rozgrywany.
  4) Podjąć odpowiednią decyzję.
  W przypadku wariantu 2002-2003 i tak właściwy spadek odbył się przez pierwsze 6-7 miesięcy od szczytu 2002.

  2
 6. tmoore

  @WB @ Sir Guy:
  Absolutnie się z tą koncepcją słowiańsko-celtycką nie zgadzam. Pomijamy tutaj podstawowy wątek Welegezytów zwanych wcześniej Wenedami

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Wenedowie
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Wenedowie#/media/Plik:Archeological_cultures_in_Northern_and_Central_Europe_at_the_late_pre-Roman_Iron_Age.png
  to ich gen decyduje o szlacheckości . Oczywiście jest tu celtyckość – ale pierwotna:Interpretacja etniczna
  Lud ten identyfikuje się z italo-celtycką bądź (północno-)iliryjską grupą językową lub proto-Słowianami. Swoje imię pozostawili w spadku Słowianom (lub szerzej – Bałto-Słowianom, por. Wendowie). By ograniczyć do minimum pole hipotez, należy wyjść od dostępnych nam danych o realnie istniejącym ludzie Wenetów według Zbigniewa Gołąba i Alexandra M. Schenkera:

  dialekty wenetyjskie zalicza się zasadniczo do grupy italoceltyckiej z wyraźnymi cechami italskimi (efekt tworzenia się tzw. językowej „ligi italskiej” ?), ale i nawiązaniami germańskimi (wspólne innowacje). Są to wskazówki mówiące, że dialekty te musiały być używane pierwotnie na pograniczu italo-celtyckim i germańskim (górne dorzecze Renu i Dunaju ?; zob. Ł).
  dialekty iliryjskie natomiast są odrębne od grupy tak italskiej, jak i trackiej, zbliżały się do grupy dako-myzyjskiej, wykazują też związki z germańskimi.
  Analiza toponimów na terenie Polski wykazała istnienie szeregu nazw, które mogą być łączone z pierwszą lub drugą grupą dialektów. Przewagą zdają się mieć jednak nazwy pochodzenia prawdopodobnie wenetyjskiego, skupiające się w Polsce północnej – Wielkopolska i pas od środkowej Wisły po Sambię. W mniejszej liczbie zaobserwować można nazwy pochodzenia iliryjskiego (na przedgórzu sudeckim) i dako-myzyjskiego (na Podkarpaciu). Znaczące jest, iż krańce ich występowania (południowe dialektów wenetyjskich i północne – dla nazw iliryjskich i dako-myzyjskich) z grubsza pokrywają się z granicami osadnictwa wczesnoprzeworskiego, wbijającego się klinem między te dwa obszary dialektalne. Najpóźniejsze osadnictwo weneckie (wg R. Wołągiewicza) skupia się na obszarze kultury wielbarskiej, w dolnym biegu Wisły (szczególnie u jej prawego brzegu) (patrz: Pliniusz Starszy – „do Wisły ” Wenedowie, Scirowie i Hirrowie; Ptolemeusz – Wenedowie nad Bałtykiem, na wschód od Wisły). Na tym obszarze (prawobrzeże dolnej Wisły) jednak sytuuje się także jądro osadnictwa gockiego (K. Godłowski).
  Z tąd przewagi podkarpacia i lubelszczyzny – pisal o tym Pliniusz . Tam dochodzi też osadnictwo gockie. Szlacheckość bierze się ze słowiańsko – celtycko – gockiego pochodzenia. Po podbiciu siedzib około bizantyjskich ta formacja została znacznie uszlacheczczona krwią porfirogenecką

  1
   1. Guy Fawkes

    Cały historia ustroju polskiego z wolnością osobistą w centrum, to dziedzictwo celtyckie. Celtowie nie stworzyli jednolitego silnego państwa.

    Dlatego w Polsce było proporcjonalnie wielokrotnie więcej szlachty niż gdzieindziej, bo czynnik etniczny celtycki był silniejszy i celtycki archetyp

    1
   2. Guy Fawkes

    //Za kolebkę przyszłych Celtów uważa się region kurhanów w południowych Niemczech, między Lasem Czeskim i Renem.//

    //W latach między 1800 a 1600 p.n.e. strefa kurhanów rozciąga się ku zachodowi, za Ren, obejmując Franche-Comte, Burgundię, Alzację i Lotaryngię. W odkrytych na tych terenach kurhanowych grobach znaleziono wyposażenie grobowe świadczące o wojowniczości zmarłych. Ta kultura archeologiczna epoki brązu była spokrewniona z kulturami środkowej Europy. //

    // Kultura archeologiczna, która jest odzwierciedleniem osadnictwa Celtów i ich oddziaływania na inne ludy Europy środkowej i zachodniej, nazywana jest przez archeologów kulturą lateńską (od stanowiska archeologicznego La Tène w Szwajcarii).//

    Szwajcarzy mają silny podkład celtycki, dlatego Szwajcaria jest obecnie jedynym cywilizowanym państwem.

    1
      1. Guy Fawkes

       Nie wiem, dlaczego kanton Renu nazwałem ”kantonem Lorelei”, poprzez intuicję druidów?:))

       //Nazwa Loreley pochodzi od połączenia staro-germańskiego słowa „lureln” (szemrzący) z celtyckim określeniem skały „ley”, które w dosłownym tłumaczeniu oznaczają „szemrzącą skałę”//.

 7. Darek51234

  podczaszy1 18 grudnia 2020 o 18:50Odpowiedz
  DrQuality 17 grudnia 2020 o 18:14
  czytając raczej bezczaszki0

  Zdanie w języku polskim rozpoczynamy z dużej litery.

  Zdaje się,że masz czaszkę kilka numerów za ciasną.
  Żegnam folksdojczu.

  Jeśli już kogoś poprawiasz to nie rób błędu w tym zdaniu. Z dużej czy z wielkiej litery to jest rusycyzm. Dużą literą czy też wielka literą. Tak jest po polsku. Folksdoicz a może ruski szpion?

  15
   1. fast_market

    Nie zgodzę się. Mocna PLN to raczej wpływ rosnącego EURUSD.
    Ale chodzi mi o to, że jeszcze niedawno kurs był poniżej 4,30 i NBP to nie przeszkadzało.
    Poziom 4,43 jest dla eksporterów wciąż atrakcyjny. Zresztą, akurat o eksporterów bym się nie martwił. Jeszcze.

    1
   2. fast_market

    I jeszcze jedno mnie zastanawia. Bo wszyscy wokoło sądzą, że NBP kupował walutę.
    A czy wiemy to na pewno?
    A może dopiero wkroczył jak kurs eurpln przebił 4,51?
    Wydaje mi się, że wtedy był dość gwałtowny ruch, tak jakby obrona PLN przed osłabieniem.

    1
 8. billy_the_kangoor

  Guy Fawkes 18 grudnia 2020 o 20:22
  „””…Szwajcarzy mają silny podkład celtycki, dlatego Szwajcaria jest obecnie jedynym cywilizowanym państwem.”””
  Ty Fawkes jak sobie coś uroisz w kapucynie, to nie da rady.
  Prawda jest tylko jedna, ta Fawkes’owa.
  Znam milsze, normalne, bardziej cywilizowane narody, kraje, np. Suomi.
  Helvetom, szczególnie tym, których spotkałem na swojej drodze życiowej ślę dedykację od Wolfganga Amedeusa Mozarta.
  https://www.youtube.com/watch?v=C78HBp-Youk

  7
  1. Guy Fawkes

   To The-billy

   Nie da się ukryć, że jesteś młody wykształcony z wielkich miast Słowianin bez podkładów:)). Głupio arogancki, tanio efekciarski.

   Wiesz co znaczy Helvetia?

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Helwecja
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Helweci

   //Od Helwetów wywodzi się jedna z nazw Szwajcarii – HELVETIA, która znajduje się np. na znaczkach pocztowych i monetach. Także oznaczanie szwajcarskiej domeny internetowej „.ch” oraz oznaczenie na samochodach „CH” jest skrótem od: „Confoederatio Helvetica”.//

   ……………………………………………………………………………………….

   Jak się rzadko wychylasz ze swojego obsrajdołka, to jeszcze można strawić ten szoł dla ubogich, ale jest taka stara mądrość celtycka ”co za dużo, to nie zdrowo”, więc daj sobie siana.

   2
   1. digesting slowly

    „Brak zgody na dyktat Rzymu zakończył się całodziennym i krwawym starciem znanym dziś jako bitwa pod Bibracte (czerwiec 58 p.n.e.)[1]. Helweci ponieśli w niej druzgocącą klęskę, tracąc ok. ćwierć miliona zabitych, rannych lub zaginionych. Pozostałe 110 tysięcy ludzi musiało zawrócić na Wyżynę Szwajcarską i odbudować zniszczone miasta i wsie, które spalili kilka miesięcy wcześniej. ”

    Pewnie dlatego tak się z Żydami skumali 😛

    2
   2. billy_the_kangoor

    Fawkes.
    Nie trzeba kończyć KULu, żeby wiedzieć co oznacza skrót CH. Sam go użyłem w poprzednim poście. U Ciebie kończy się zwykle na wyzwiskach. Łacinę opanowałeś, Twoje miejsce jest rzeczywiscie w CH, za 4-metrowym murem.

    13
   1. Luto

    Sowiecki to Ty jesteś troll i psujesz młodym w głowach. Przyznaj nikt Cię nie lubił od przedszkola. W szkole siedziałaś w koncie i płakałes Pani w sukienkę. Twoją prawda jest tak prawdziwa jak zagrania z lewarem na BC. Wiele padał tu zaliczyłeś. Widziałeś klina zamiast dużego RGRa na Kghm. Październik wzrostowy listopad november rain. Wszystkie te bzdury bym zniósł. Ale że obrażasz tych od których giełdy mógłbyś się uczyć guy fakes to jesteś dno dna ruski troll. PAN Wojciech Białek miał świetne wyczucie co do ciebie od samego początku. Guy fakes ruski troll.

    10
 9. Max2

  @WB
  Nie wiem czy Pan zauważył, ale podniósł się poziom ortografii i stylistyki na blogu. Jest jeszcze problem z Dr (nie robi większych odstępów pomiędzy zdaniami i nie stawia kropek) oraz z Fawkesem (czasami robi błędy ortograficzne i połyka litery oraz używa brzydkich słów) ale tu widać progres.

  1
 10. fast_market

  The Fed announced on Friday that it will allow the nation’s largest banks to resume share buybacks in the first quarter of 2021 subject to certain rules.

  The partial relaxation of its buyback ban came after the Fed’s second round of stress tests in 2020.

  The Fed said the test results showed strength among the nation’s 33 largest banks under two severe recession scenarios.

  1. Luto

   Mc erson do Ciebie szacun cały czas. Krótkoterminowe PZ masz opanowane do perfekcji, gorzej z trendem długoterminowym. Ale w sumie 90 procent się myli. Moja największa porażka to rezygnacja z zatwierdzenia zlecenia na 1000 akcji jak Meekator był po 10 zł.

   5
  1. duch_natury

   Marcin
   O ile jestem w stanie zrozumieć zalupy w okolicach 240-250 aby zagrać na odbicie w kierunku poziomu 300-330 bo taka możliwość jest realna to zdanie:
   „poniżej 200 chętnie DOBIORĘ na średni termin.”

   pokazuje nasze inwestycyjne koszmary. Jak dobiorę? To jeśli papier będzie dalej spadał i nie wyjdziesz z pozycji będziesz trzymał stratę 20% i dobierał kolejne partie ? A gdzie SL? A skąd masz pewność, że ta niedopracowana gra nie pogrąży papieru w średnioterminową bessę i nie zejdzie np. do poziomu 100zł ???
   Obroty w ostatnich dwóch tygodniach były astronomiczne – grubas pchał papier do nowych rąk – pewnie spekulacyjnych i płochliwych i wystarczy, że popytu braknie (np. gdy NSQ zacznie spadki) i papier będzie się obsuwał pod wpływem włąsnego ciężaru…

   4
   1. wider_swider

    Rozumiem Twoje zdziwienie. Z punktu widzenia teorii spekulacji niewatpliwie masz rację.
    Jednak są 4 spółki na których nigdy nie ustawie SL, a strategia jest dokładnie taka sama jak na bitcoinie. Dokupowac do skutku. Dla mnie w ich przypadku pytaniem jest kiedy, a nie czy.
    Odpowiadając na Twoje wątpliwości- jeśli spadnie na 100 zl to ponownie dokupie. Jak spadnie na 10 zl to sprzedam dom i dokupie. Jak zleci do 1 zl to wezmę kredyt i dokupie.
    Jeśli jesteś ciekaw jakie to 4 spółki, to oczywiście KGH, PKO, PKN, CDR.
    Jeszcze słowo wyjaśnienia.
    Ja nie liczę na nowe szczyty, tylko zamierzam sprzedać drożej niż kupię.

    2
 11. tmoore

  @Maxx
  @Darek 51234
  @rivsay
  @anonimowa szczujnia lewacko-pseudoliberalna
  Z niecierpliwością oczekuję na jakiś wykres od Panów – coś konstruktywnego, jakiś wykres z przepowiedniami albo wskazanie nowej okazji inwestycyjnej a nie tylko ujadania politycznego i krytykowania co prawda ekstrawaganckich w swoich koncepcjach historycznych i zdrowotnych ale merytorycznych od strony giełdowej uczestników jak Fawkess i Mac-erson vel duch-natury.
  Bo na razie od pana Maxa – lumpenpsychologia się przebija a od Pana Darka po prostu zwykłe chamstwo (zostałem już nazwany ścierwem, łajnem, debilem i idiotą). Tak naprawdę jesteście wkur…bo Wam okazja koło nosa przeszła, ale jako kiepscy inwestorzy nie potrafiliście odseparować faktów od emocji i zaakceptować że możemy mieć rację. Było by to tak dla Was nie miłe, że w krypto nie zainwestowaliście i wagonik odjechał. A teraz wk…..eni ujadacie na Lordów. Zamiast tego całego ppp……nia dajcie jakiś dobry wykres, bo jednego Sir Reda 007 to żeście już wygryźli z forum. I co lepiej Wam z tym? Mądrzejsi przez to jesteście? Więcej kasy zarobiliście odkąd go błotem obrzuciliście? Blogi pomyliście, prędzej na der Onet i GW pasujecie do zapasów w błocie. Over

  15
  1. Darek51234

   Był czas że podawałem online zajmowanie swoich pozycji i każdy mógł ocenić moje sukcesy i kleski. Wylewano na mnie kubły pomyj, szczególnie gdy były to dobre posunięcia. I na tym koniec prawie się nie odzywam n a tematy giełdowe.
   Jeśli chodzi o zazdrość względem sukcesów lordow to nic mi o nich nie wiadomo. Bo fijolks pisze tu tylko farmazony i kopiuje internet i nie na tematy giełdowe. Więc myla ci się rzeczywistości. Ja w ogóle nie zajmuje się kryptowalutami i nie obchodzi mnie to. Wy piszecie głównie o polityce. Ja o tym nie pisze. Tylko odpowiadam na Wasze brednie czasami. Wiec generalnie odwal się ode mnie i nie wycieraj sobie mną buzi. A te szczyty hipokryzjii o tym że ktoś cię wyzywa to zostaw dla swoich lordow. Zalewacie ten blog swoimi fobiami paranojami te wasze antysemickie wstawki te wasze der Onet. To po prostu jest, a zresztą i tak nie zrozumiesz. Oczywiście pomijam z tej waszej sekty Maka, bo to co innego. Generalnie żebyś był zadowolony to wy….

   11
    1. Darek51234

     A już o redzie to jakieś brednie, nigdy się o nim nie wypowiadałem. Nie mam nic wspólnego z jego bytnością tutaj.
     Raz w życiu skomentował to co napisałem dawno temu o giełdzie. W sumie napisał że się zgadza że mną w tym momencie i tyle. Więc chociaż nie kłam.

     2
  1. macarek

   Nie. Ale wiem jak to wygląda w praktyce robiąc coś podobnego w innej dziedzinie.
   Mój kumpel kiedyś pracowal z założycielami CDR. Ten świat jest naprawdę mały.
   Raz byłem na ten przykład na jednym spływie z bardem Gazety Polskiej, naklejał flagę Polski w miejsce unijnej na tablicach rejestracyjnych. To tak a propos nie wychodzenia z UE.

   5
 12. macarek

  Pod koniec 2017 też mieliśmy crunch, i tez groził krach. Ale rozsądnie podjęto decyzję o wstrzymaniu części zakresu. I to była super decyzja.
  Nie rozumiem dlaczego CDR nie ograniczył się do wydania tylko na PC i nowe konsole. To byłoby krótkim schłodzeniem, ale podtrzymało by hype i oczekiwania. A tak rozlał się niesamowity kwas. A konkurencja nie spi i wspomaga hejt.

  2
  1. tmoore

   Dalej uważam, że przed CDR jest przyszłość- chyba, że ją wykupią. Co do ceny to rysowałem kreski dzień przed prognozą Pana Wojtka – były zbliżone cenowo :). Ale przy tym kwasie nie widzę możliwości utrzymania się pow. 200. I dobrze bo jak się skoryguje i schłodzi to akurat zaczną zyski ze sprzedaży profitować(jak będą latki do gry i im się zespół nie rozleci). O tym ostatnim pisałeś zresztą pare dni temu. Na razie mam w obserwowanych i zapominam o jej istnieniu

   1
   1. macarek

    Tak – jedno jest poważnym ostrzeżeniem. Olbrzymie obroty na spadku. Obudziły się pasywne fundy śpiochy, a łykają szybkie ręce. 41% pre orderów to byl PS4. Także zwrot kosztów na ten moment jest nawet zagrożony. Mam nadzieję też, że w dłuższym okresie chłopaki się obronią i wprowadzą multiplayera Wiedzmina i Cybera. Wtedy będzie nowy rajd.

    1
    1. Darek51234

     Ja się nie znam ale gadałem z moim synem i jego kolesiami. Wszyscy głównie grają i przy okazji studiują informatykę.
     Mówią że gra ma pełno błędów i brak optymalizacji.
     Ale tak poza tym to ta gierka wymiata resztę świata.
     Jeszcze z jakąś firemka wyprzedzają całą konkurencję o dwie długości. Tak mówią ja się nie znam.

     1
 13. DrQuality

  Panie WB,
  Tmmore-zauważamy to wszyscy-podsyła Panu różne piosneczki,nie daje Panu zrobić krzywdy,osłania pana swą patriotyczną piersią-po prostu lizus.
  Czy dlatego nie zwraca Pan uwagi na brak znaków przestankowych w jego przydługim wpisie,brak spacji,liczne błedy/było by?nie miłe?/,a ja jestem tępiony notorycznie,co nie ukrywam wpływa powaznie na mój stan psychiczny.

  2
  1. Max2

   @ używających brzydkich wyrazów

   Jako samozwańczy kpt Żbik proponuję nie używać brzydkich wyrazów a zastąpić je stwierdzeniem „motyla noga” To bez wątpienia poprawi jakość na blogu P. Wojtka. 🙂 W końcu na blogu są kobiety.

   P.S Czy Milady koder będzie usatysfakcjonowana?

   1
 14. koder

  @ all.

  Zawsze myślałam, że to kobiety są bardziej kłótliwe od mężczyzn, ale chyba zmienię zdanie.

  Tak na poważnie, zaglądam na ten blog, bo szukam czegoś na temat inwestowania.
  Tematy pozagiełdowe także miło się czyta pod warunkiem, że nie są obraźliwe.
  Sfrutrowanym polecam tekst Desideraty -Max Ehrmann.
  Pzdr,

 15. long_short

  @najbardziej niekompetentny człowiek na tym forum.

  „…A gdzie SL? A skąd masz pewność, że ta niedopracowana gra nie pogrąży papieru..”

  Jeszcze kilka kilka dni temu pisałeś że to jest dobra gra. Ty masz facet 48-9 lat i pi…lisz głupoty jak nawiedzony., zero konkretów.

  1
 16. long_short

  Ty piszesz dziennie tyle głupowatych komentarzy że nie pamiętasz tego co pisałeś parę dni temu.
  Przez dwa lata nie napisałeś tu nic sensownego człowieku. Jak można być takim głąbem, który uzewnętrznia się z teoriami płaskiej ziemi, mamy i taty, plandemii, dobrej gry, esek floresek, dzieci pod ziemią, Hołowni, pedronia, innych debilizmów.
  Ty masz 49 lat człowieku. K….wstyd na całą wieś.

  1
  1. duch_natury

   Jedyne co zapodałeś to mega spekulacyjna top prognoza, strzału życia, TOP 7
   Aż nick trzeba było zmienić ze wstydu :))))))))) Żal i to na tyle. Ignoruję od teraz twoje tępe zaczepki. Więc nie odpowiadaj.

   „skaven 10 lutego 2020 o 12:30
   TOP 7 spekulacyjnie na ten tydzień
   CCC, GTN, JSW, PDZ, RFK, BRA, CLN” + PND

   6
  1. Max2

   Wyznaczenie szczytu i daty szczytu to „wirtuozeria” ciekaw byłbym spojrzenia na sytuacje P. red.007 (choć rozumiem go w pełni że się nie odzywa- może i ja się przyczyniłem?- nie wiem)… mi wychodzi na 6-9 stycznia.. choć już jesteśmy w potencjalnych datach zwrotu. No ale ja się nie znam na Eliocie jak P. red.007.

   1
 17. long_short

  Syn, córka, żona, partnerka, mama lekarz, tata nie żyje, pracownicy jak najlepsi kumple, branża estradowa oświetlenie, przyjaciele, hołownia, perdroń, maseczki, szczepionki, mordercy w białych kitlach, dzieci pod ziemià, ziemia jest płaska, braster za 2 zeta, eski na usiaki, krótkie na w20, ;), :), plandemia, wcielenie, falki, cp2077 to dobra gra.
  Może już wystarczy?

  1
  1. duch_natury

   Specjalnie dla Skavena mądrość, którą przekazał mi mój dziadek 🙂

   Nie mów innym ile masz/zarabiasz. Jak powiesz:
   – i będziesz miał/zarabiał więcej to będą Ci zazdrościć
   – i będziesz miał/zarabiał mniej to nie będą Ciebie szanować

   11
 18. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @Guy Fawkes:
  „Polska kultura ma fundamentalny podkład celtycki.”

  Trolowanie pana Fawkesa jest czasami męczące, ale postanowiłem je wykorzystać jako pretekst do podzielenia się informacją o interesujących – moim zdaniem – tegorocznych odkryciach z zakresu archeogenetyki.

  Otóż w tym roku w kwietniu w Nature ukazała się praca zatytułowana:

  „Ancient genomes reveal social and genetic structure of Late Neolithic Switzerland”

  https://www.nature.com/articles/s41467-020-15560-x

  Pewną sensacją było znalezienie u jednego z tych zbadanych szkieletorów z Singen

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Singen_(Hohentwiel)

  …. datowanego na 763-431 przed naszą erą linii męskiej R1a1:

  „MX265 Singen (D) 763-431 L146/M420/PF6229 R1a”

  https://static-content.springer.com/esm/art%3A10.1038%2Fs41467-020-15560-x/MediaObjects/41467_2020_15560_MOESM1_ESM.pdf

  Po jej dokładniejszym zbadaniu okazało się, że należy on do gałęzi R1a1-m458. Ktoś zrobił mapę zaznaczając tę próbkę (lewy dolny róg):

  https://www.theapricity.com/forum/attachment.php?attachmentid=102704&d=1602282049

  Dlaczego to była mała sensacja? Dlatego, że linia R1a1-m458 jest charakterystyczną męską linia słowiańską szczególnie dominującą w Polsce (o ile pamiętam co czwarty mężczyzna w Polsce jest potomkiem tego superjebaki sprzed ponad 4000 lat:

  https://www.yfull.com/tree/R-M458/

  …, który był nosicielem tej linii:

  https://cache.eupedia.com/images/content/Haplogroup-R1a-M458.png

  I o ile wszystkie dotychczasowe przypadki wykrycia w kopalnym DNA tej linii męskiej w oczywisty sposób wiążą się z wczesnośredniowieczną ekspansją Słowian, o tyle ten przypadek znajdujący się w kontekście kulturowym kultury halsztackiej do tego nie pasuje:

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Kultura_halsztacka

  „Kultura halsztacka – kultura archeologiczna epoki żelaza, rozwijająca się w latach 800-450 p.n.e.

  Nazwa pochodzi od eponimicznego stanowiska Hallstatt, leżącego w Alpach Salzburskich, w krainie Salzkammergut, w Austrii, w której w II poł. XIX wieku odkryto wielkie cmentarzysko. Kultura halsztacka występowała w dwóch zespołach:

  zachodniohalsztacka (identyfikowana z Protoceltami i Celtami);
  wschodniohalsztacka (iliryjska i tracka).”

  Ale to jeszcze nic. Na razie nie ma oficjalnej publikacji, ale z wiarygodnych plotek wynika, że inny R1a1-M458 (a konkretnie jego podgałąź L1029) został znaleziony:

  „Generalissimo has been kind enough to provide me some updates on the rumored L1029 La Tene sample mentioned in this thread and a few others:

  – It is L1029
  – Sample is located in Bohemia
  – Autosomally:
  sample is fairly typical for its age and location. That is, Iron Age Central Europe
  It’s most similar to Scandinavians from modern populations.
  – Paper is ready/complete and going through peer review”

  … został znaleziony w kontekście archeologocznej kultury La Tene:

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Kultura_late%C5%84ska

  „Kultura lateńska – archeolodzy terminem La Tène określają zbiór cech kulturowych charakterystycznych dla ludności celtyckiej, jednak kultura lateńska nie jest jednoznacznie tożsama z kulturą Celtów, gdyż niektóre grupy ludności celtyckiej znalazły się poza oddziaływaniem kultury lateńskiej (badania językowe). Kultura lateńska wykrystalizowała się na miejscowym podłożu kultury halsztackiej.

  Sama nazwa pochodzi od eponimicznego stanowiska archeologicznego La Tène[1] nad jeziorem Neuchâtel w Szwajcarii, na którym w czasie badań archeologicznych, prowadzonych w XIX wieku, odkryto znaczną ilość zabytków związanych z ludnością celtycką.”

  Co to wszystko znaczy? To znaczy, że „nasi” kręcili się z jakichś powodów po Szwajcarii w momencie narodzin Celtów:

  https://www.youtube.com/watch?v=4fAXAYLfRTs

  Trudno oprzeć się skojarzeniu z Trakokimerami:

  https://en.wikipedia.org/wiki/Thraco-Cimmerian

  …, który jak się uważa nauczyli proto-Celtów obróbki żelaza:

  „Together with these bronze artifacts, earliest Iron items appear, ushering in the European Iron Age, corresponding to the Proto-Celtic expansion from the Hallstatt culture.”

  „Kimmerowie jako pierwsi na terenie współczesnej Ukrainy zaczęli wytapiać z rudy darniowej żelazo, w X w. p.n.e. wynaleźli piece hutnicze i zaczęli produkcję stali. Byli prekursorami i mistrzami kowalstwa.”

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Kimerowie

  A kim był najsłynniejszy Kimer?

  „Conan the Barbarian (also known as Conan the Cimmerian)”

  https://www.youtube.com/watch?v=Oo9buo9Mtos

  Tak więc tak się sprawy mają.

  3
  1. wojciech.bialek (Autor
   Wpisu
   )

   Ktoś zapyta, ale otsochodzi

   https://www.youtube.com/watch?v=ZSPdldxe8W0

   ?

   Już tłumaczę. W dawnych czasach znajdujące się w Szwajcarii Jezioro Bodeńskie nazywane było Jeziorem Wenedzkim:

   „The Roman geographer Pomponius Mela was the first to mention the lakes around 43 AD, calling the upper lake Lacus Venetus”

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Wenedowie

   Kim byli Wenedowie nie wiadomo, ale:

   „Wenedowie, Wendowie, Wenetowie, Wenedzi – lud zamieszkujący w okresie rzymskim (I-IV w. n.e.) ziemie nad Bałtykiem. Istnieje szereg hipotez na temat ich przynależności etnicznej. Identyfikowany ze Słowianami zachodnimi, Wandalami, a także traktowany jako odrębny lud indoeuropejski.

   W czasach historycznych nazwą Wenedzi (Wenden lub Winden) określali Słowian Germanie. Nazwa ta występuje nawet w znaczeniu prawnym, w pochodzącym z początku XIII wieku „Sachsenspiegel“, jako odpowiednik wyrazu sclavus w łacińskiej redakcji tego zbioru[1]. W języku niemieckim jeszcze w XX wieku terminem Wenden (l.p. Wende) określano Słowian, obecnie rzeczownika Wenden i przymiotnika wendisch używa się w stosunku do Serbów łużyckich (zamiennie z Sorben, sorbisch), w języku fińskim Rosja to Venäjä, Venädä, Venät podobnie w estońskim Vene, Venemaa i karelskim Veneä. Również średniowieczne sagi skandynawskie nie nazywają Słowian inaczej niż Vinða, ew. Venða, a ziemię przez nich zamieszkałą Vindlandem[2].”

   Patrz Lilla Weneda Słowackiego:

   https://www.youtube.com/watch?v=EUqHIscSCHg

   Tak więc te tegoroczne odkrycia archeogenetyków oznaczają po pierwsze, że cała kasa Szwajcarów należy tak naprawdę do nas i nie ma tu specjalnie miejsca na jakieś negocjacje:

   https://www.wykop.pl/cdn/c3201142/comment_w79cpfCiHVoA9gO3kMkoYTdqP7JwNsFC,w400.jpg

   Po drugie tej historii można używać do podrywania lasek (patrz „Jezioro Bodeńskie” Stanisława Dygata):

   https://www.youtube.com/watch?v=Z4rnXEeiTho

   4
   1. digesting slowly

    Ja wiem co Wy knujecie.
    Można skonstruować takiego wirusa, który będzie śmiercionośny dla ludzi o określonym genotypie (na przykład będzie zabijał Polaków a oszczędzał Żydów – tylko taki przykład).
    Niestety to jest bardzo skomplikowane, bo ludzie na przestrzeni dziejów strasznie się wymieszali.
    No ale od czego jest archeogenetyka?

    Ewentualnie można skonstruować taką szczepionkę, która zmodyfikuje ludzkie DNA i dopiero wtedy będzie ono podatne na określonego wirusa.
    Tylko jak to zrobić?
    Hej! Zaraz zaraz! (zaraz to taki król zarazków)

    2
 19. Guy Fawkes

  @WB

  Swoim trollowaniem skamielinowym potwierdził Pan to, co ja już wiem -przenikanie pierwiastków zacodniosłowiańskich i celtyckich (w kulturze polskiej).

  Pan musi mieć podane materialistycznie po niemiecku linia taka i taka, numer taki i taki, a ja widzę archetypy kulturowe – fenomenologię ducha.

  Celtyckie czucie i wiara – germańskie szkiełko i oko.

  ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

  Oglądałem film o Celtach.
  Celtyckich chłopców uczono greki do handlu, ale w Portugalii znaleziono zapisy na płycie kamiennej języka celtyckiego zapisane pismem fenickim.

  Na zachodzie Celtowie znali fenicki.

  Mało tego, Celtowie używali technologii budowlanych fenickich znacznie wcześniej niż Rzymianie. Tak była zbudowana twierdza (i największe miasto na północ od Alp) dzisiejsza nazwa Heuneburg. Na filmie po 31 minucie.
  https://www.youtube.com/watch?v=0dpMYvLgrQk

  ………………………………………………………………………………………..

  Poszczególne plemiona celtyckie w Galii były ułożone z Rzymem wzdłuż szlaków handlowych, wspólnie handlowali w ramach globalnej organizacji handlowej rzymskiej i dobrze na tym wychodzili.

  Wercyngetoryks wzniecił wojnę z Rzymem odwracając lokalnych wodzów. No to oczywistym jest pytanie, w imieniu jakiej globalnej organizacji handlowej i za czyj hajs.

  Pytanie retoryczne, w imieniu globalnej organizacji fenickiej, bo niby jaka organizacja handlowa mogłaby rzucić wyzwanie Rzymowi?

  Wojny galijskie to dalszy ciąg wojen punickich.

  Konflikt rzymsko-kartagiński to oś historii.

  //…zarówno Cezar, jak i Wercyngetoryks byli do siebie pod wieloma względami bardzo podobni. Obaj bowiem pragnęli zostać „królami królów”. Wercyngetoryksowi jednak się nie udało, ale celtycka legenda „króla królów” przetrwała chociażby w późniejszej legendzie o „Królu Arturze i rycerzach okrągłego stołu” //

  Tą legendę, uzasadniającą późniejsze aspiracje Londynu, jak już wiemy, ułożyli pierwszorzędni fachowcy znający kabałę.

   1. Guy Fawkes

    //Początkowo bursztyn był przedmiotem wymiany handlowej, w której pośrednikami byli Celtowie. Pierwsze zorganizowane wyprawy z obszarów Europy południowej po elektron odbywały się w V w. p.n.e. Nie docierały one jednak do wybrzeży Bałtyku, a bursztyn kupowano od celtyckich pośredników.//

  1. fast_market

   Zakładam, że co niektórzy się złamią dopiero tuż przed końcem roku.
   Jeszcze powinna być próba podciągnięcia, być może już ostania.
   Na razie fundusze szukają miejsc do zaparkowania kasy przez
   przełom roku, żeby nie zapłacić bankom ekstra fee za nadmiar kasy na rachunkach.
   Był taki temat kiedyś poruszony i właśnie sobie przypomniałem.

   1
 20. sumadartson

  //Porozmawiajmy o DAX-ie//

  Abstrahując od celtycko-piastowskiego pochodzenia pra…pradziada (ten Mongoł Czyngis Chan na szczęście do dworu nie dotarł, więc żadnej pra…prabki wychędożyć nie mógł), szlacheckie słowo o DAX-ie.
  Patrząc na wykresy średnio- i długoterminowe należy zauważyć że DAX od szczytu z 23 stycznia 2018 (13560), który to szczyt WB przepowiedział w bodaj 2016 roku, poprzez obecny trzeci już szczyt na podobnym poziomie, kreśli rozszerzony trójkąt (dołem), którego dolne ograniczenie wypada w połowie 2022 roku na poziomie ok 5000 pkt z dna września 2011 roku.(zgodnie ze zniżkującym, dolnym ograniczeniem trójkąta rozszerzonego (dołem) z grudnia 2018 oraz marca 2020)
  Wprawdzie DAX wyglądem przypomina nasz WIG z okresu kryzysu japońsko-rosyjskiego (bodaj 1997-8), jednak obecne, 10 krotnie gorsze fundamenty gospodarki światowej (sam środek Wielkiej Depresji Kondratiewa, wg wszelkich poważnych prognoz deflacyjnych) nakazują oczekiwać pospiesznego dyskonta nadchodzących nieszczęść globalnej polityki i ekonomii.
  Wprawdzie WB w loży Parkietu promował kupowanie do 5 stycznia 2021, jednak było to przed szaleństwem listopadowo-grudniowych zakupów, co czyni przesłanki do kupowania w tak długim!!! horyzonie „nieaktualnymi”.

  5
 21. Guy Fawkes

  @Lord Dociekliwy

  Na tym filmie jest mowa o tym, że brytyjscy królowie celtyccy na początku panowania rzymskiego pławili się w luksusach śródziemnomorskich. To chyba znaczy dostarczanych szlakami kartagińskimi przez Hiszpanię.

  Jest też mowa o tym, że druidzi w Irlandii składali rytualne ofiary z królów. Nie słyszałem o tym, żeby jakiś lud składał swoich władców w ofierze. Zatanawiam się, czy to nie był sposób na opanowanie żywiołu celtyckiego na zachodnich terenach przez jakiś obcy element, np. fenicki.

  No i można też przeczytać, że druidzi w końcu zostali odsunięci przez od rządu dusz przez filidów.

  //Pod wpływem chrześcijaństwa filidowie wzmocnili w tym okresie swą pozycję społeczną, stanowiąc coraz większą konkurencję dla druidów….. Filidzi odnieśli zwycięstwo nad druidami w walce o dominację w 574 r., kiedy zgromadzenie Druimm Ceta powierzyło im organizację i prowadzenie szkół publicznych na terenie każdego królestwa plemiennego i każdej prowincji iryjskiej. Zostali uznani za nauczycieli. Pomagali św. Patrykowi w misji chrystianizacyjnej, w świadomości Irlandczyków to on złamał potęgę druidów w magicznych pojedynkach z nimi oraz rozpalając ogień wielkanocny zamiast ognia druidów.//

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Druid

  1
 22. spiker

  @Darek51234

  Dobrze, że Pan jest na forum. Szkoda, że nie podaje Pan już zagrań, Ma Pan świetnego nosa.
  __

  Cyberpunk to dobra gra, potrzebuje trochę czasu na doszlifowanie, to przyjdzie.

  Jest trochę, jak kiedy poznajesz kogoś, kto jest unikalny i bardzo specyficzny. Na początku, strasznie denerwuje ta jego inność – wszystko robi po swojemu.
  Potem odkrywasz, że ta inność ma swój urok i w sumie, to całkiem dobrze spędza się razem czas. W zasadzie, to jest to świetna osoba i wszyscy chcą się z nią zaprzyjaźnić. Takie jest moja subiektywna opinia.

  3
 23. Guy Fawkes

  @@

  //Celtom zawdzięczamy duży skok cywilizacyjny na naszych ziemiach” – uważa dr Dulęba. Naukowiec wskazuje przede wszystkim na ich znajomość obróbki metali.//

  https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C413091%2Cceltowie—innowacyjni-przybysze-na-polskich-ziemiach.html

  //Góra Ślęża miała istotne znaczenie religijne dla Celtów. Była swego rodzajem ośrodkiem dawnego kultu. Jest najwyżej położonym punktem na rozległej równinie. Znajdujące się na stokach góry kamienne rzeźby związane są z Celtami.//

  //Trzecia migracja Celtów miała miejsce na terenie Małopolski oraz w pobliżu rzeki San. Uważa się, że Celtowie żyli tutaj w okresie 270-170 p.n.e. Z czasem zmieszali się z lokalnymi przedstawicielkami kultury przeworskiej tworząc grupę tyniecką.//

  // Warto podkreślić, że nie ma dowodów na konflikt zbrojny pomiędzy Celtami, a lokalnym społecznościami. Plemiona zostały zasymilowane. Wiele celtyckich osad na terenach zawiera ślady mieszanki kulturowej.//

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Grupa_tyniecka

  https://historiamniejznanaizapomniana.wordpress.com/2016/04/07/historia-celtow-na-ziemiach-polskich/

  http://celtyckapolska.pl/#aboutPage

   1. Guy Fawkes

    //Lugiowie, Ligiowie (łac. Lugii, Lygii, Lugiones, gr. Lougoi) – lud indoeuropejski, którego pochodzenie oraz skład etniczny jest niepewny. Mogła być to federacja różnych plemion zamieszkująca już przed naszą erą i w pierwszych wiekach naszej ery górne dorzecze Odry i Wisły …… Genetycznie pochodzili zapewne w głównej mierze z lokalnych grup ludności używających języków staroeuropejskich lub indoeuropejskich (kultury łużycka i pomorska), uległych celtyckim wpływom kulturowym (nieliczni na ziemiach polskich Celtowie nie mogli stanowić znaczniejszego substratu etnicznego) i zgermanizowanych.//

    1. sumadartson

     Czyli imigranci mniejszościowi to nie jest być może aż taka głupota jak wydawać by się mogło. Przynajmniej dopóki są „nieliczni na naszych ziemiach”. Tylko nie rozumiem czego mogliby nauczyć Angelę młodzi biedni Libijczycy lub Afgańczycy.

     1
     1. Guy Fawkes

      Związek lugijski powstał zapewne znacznie wcześniej niż o tym świadczy pierwsza pewna wzmianka w dziele Strabona (Geographika). Pierwsi Celtowie przybyli z obszaru Czech i Moraw przez Bramę Morawską do południowej Polski około roku 400 p.n.e. i osiedlili się nad Odrą na Górnym Śląsku oraz na Dolnym Śląsku między Wrocławiem, Legnicą i górą Ślężą, na której znajdował się ich ośrodek kultu. Około roku 200 p.n.e. inna grupa Celtów z Moraw osiedliła się w okolicach Krakowa, mniejsze grupy na Kujawach i wzdłuż dolnej Wisły. Wszyscy ci Celtowie przynieśli ze sobą zdobycze kultury lateńskiej i po zmieszaniu się z lokalną ludnością odegrali istotną rolę w uformowaniu się kultury przeworskiej.

        1. sumadartson

         Przerąbane mam. Moja „laska” najpewniej pochodzi od Celtów, bo jej pra..pradziad był kowalem. Chociaż nie…Waszmość wybadał wcześniej że szlachta pochodzi od Celtów.
         No to cicho sza, bo jako równa w pochodzeniu szlacheckim może wpaść w niejaką dumę a wtedy jej pantofel niechybnie zawisł by nad moją szlachecką łepetyną.
         No i jednak jako również szlachciankę z celtyckiego prapradziada będę ją musiał staranniej dopieszczać, co niniejszym uczynić zamierzam. Dobrej nocy dla wszystkich Lordów

         3
          1. sumadartson

           Niesamowite. Czyli Słowianie jednak są imigrantami a szlachta od Celtów rdzennymi Polanami. Czyli gra i koliduje.
           Dodatkowo właśnie się dowiedziałem że nie każdy kowal był Celtem, bo jak zacząłem białogłowę dopieszczać po szlachecku to popędziła mnie z łoża i kazała wrócić jak mi „głupota z głowy wyparuje”. Czyli szlachcianką nie jest i muszę jak dotąd …z całej siły w miechy i młota na kowadełko nie żałować, czego i Waszmości życzę.

           1
          2. Guy Fawkes

           No i z Pomorzem, gdzie nie było ”celtyckiej” kultury przeworskiej zawsze były problemy, tak?

      1. sumadartson

       To tłumaczy obecną potęgę dawnych Indian. W usiakowie to dopiero było mieszanie wszelakich kultur i ras. Dzięki temu „Indianie” stali się światowym hegemonem, choć imigranci z Europy byli tak zacofani że nie potrafili nawet strzelić z łuku.

       1
 24. fast_market

  Congress reached a deal Sunday on a $900 billion coronavirus relief package, according to Senate Majority Leader Mitch McConnell.

  Lawmakers will move to vote on the proposal, along with a full-year government spending bill, as soon as Sunday night.

  Millions of Americans have awaited aid for months as Congress failed to agree on another plan to boost a health-care system and economy buckling under the weight of the pandemic.

Dodaj komentarz