Sezonowe wzorce dla WIG-u i NCIndex

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Sezonowy wzorzec dla WIG-u 20 opracowany na podstawie minionych 16 lat sugeruje, że przed nami jeszcze 9-11 wzrostowych sesji (“rajd św. Mikołaja”), a później nadejdzie trwające do marca osłabienie, które można wiązać ze zwyczajową realizacją strat podatkowych przez inwestorów operujących z Tokio i Londynu, gdzie standardowy rok podatkowy kończy się odpowiednio 31 marca i 5 kwietnia.

Co ciekawe nieco inny przebieg ma stworzony na podstawie minionych 12 lat wzorzec sezonowy dla NCIndex. Tu wczoraj minęliśmy sezonowy dołek i jakkolwiek kolejnego ważnego minimum się tak jak w przypadku WIG-u 20 spodziewać za ok. 3 miesiące, to w przypadku NCIndex wcześniejszy wzrost tego wzorca sezonowego trwa aż ponad 2 miesiące. Ponieważ jednak oczywiście mijający rok był dla rynku New Connect zupełnie wyjątkowy, to oczywiście nie można mieć żadnej pewności, że ten wzorzec sezonowy będzie miał obecnie jakiekolwiek znaczenie.

Po poniedziałkowym spadku o 3,3 proc. WIG-20 odrabiał wczoraj częściowo straty rosnąć o 2,2 proc. Standardowy MACD na razie nie potwierdzał tego wzrostu nadal spadając po linią sygnału do najniższego poziomu od miesiąca. Rosły – choć w mniejszym stopniu niż WIG-20 – również wszystkie pozostałe główne indeksy polskiego rynku akcji.

Pod odbiciu w poniedziałek od dolnego ograniczenia bardzo wąskiej już wstęgi Bollingera cena kontraktów na S&P 500 nie wykazywała ani wczoraj ani dziś rano większych zmian. W środowy poranek w Azji spadały jedynie główne indeksy w Indonezji (-0,7 proc.) i Tajlandii (-0,1 proc.). Największe +1 proc. wzrosty notowały główne indeksy w Korei Południowej i Malezji. Nowozelandzki NZ50 notował swe historyczne maksimum.

Spółka OL Magyar Olaj-és Gázipari Részvénytársaság (C/Z 450,17, C/WK 0,77, kapitalizacja 21,5 mld zł) została w tym miejscu wspomniana 5 listopada br. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 20,5 zł. Wczoraj jedna akcja spółki kosztowała na zamknięcie 26,94 zł. Wyjście ponad poziom opadającej średniej 200-sesyjnej, zbliżenie się do górnego ograniczenia kanału trendu spadkowego, w obrębie którego można umieszczać przebieg kursu z ostatnich 3 lat oraz osiągnięcie poziomu wiosennego szczytu czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki nieaktualnymi.

Kurs akcji spółki Atlantis (C/WK 0,47, kapitalizacja 17,8 mln zł) prowadzący usługi z zakresu udzielania pożyczek gotówkowych wysokokwotowych od 23 lat przebywa w obrębie szerokiego kanału trendu spadkowego od którego dolnego ograniczenia odbijał się wielokrotnie w latach 2013-2020. W grudniu kurs akcji spółki wybił się do najwyższego poziomu od 3 lat podejmując kolejną próbę oderwania się od dolnego ograniczenia kanału długoterminowego trendu spadkowego i przebywa nad rosnącą średnią 200-sesyjną.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć wysokość salda obrotów bieżących Wielkiej Brytanii w III kw. br.:

… spadek publikowanego przez Getulio Vargas Foundation wskaźnika zaufania konsumentów w Brazylii w grudniu:

… spadek z poziomu przynajmniej 23-letniego rekordu rocznej dynamiki sumy bilansowej banku centralnego w Polsce w listopadzie:

… roczne dynamiki kredytów (w tym hipotecznych) i depozytów w Polsce w listopadzie:

… roczne dynamiki agregatów pieniężnych M1 i M2 w Polsce w listopadzie:

… grudniowe wyniki sondażu Conference Board na temat zaufania konsumentów w USA:

… spadek do najniższego poziomu od przynajmniej 21 lat podaży (w stosunku do poziomu sprzedaży) wystawianych na sprzedaż istniejących domów w USA w listopadzie:

… wyniki handlu zagranicznego Tajlandii w listopadzie:

… oraz roczne dynamiki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Chinach w listopadzie:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. tmoore

  @max:tmoore 23 grudnia 2020 o 00:06Odpowiedz
  W każdym razie przyjrzałem się jeszcze raz prezesowi spółki, który zabierał głos. Zawsze jakieś coś można wyciągnąć dla siebie. jutro poczytam o spółce.

  odp: Max2 23 grudnia 2020 o 00:13Zaloguj się, aby móc odpowiedzieć
  P. tmoore może warto się przyjrzeć SOBIE a pózniej oceniać innych.

  odpowiadam Panu po raz ostatni: Jest Pan idiotą, który nie rozumie zdania złożonego. Będę się przyglądał spółce i prezesowi bo jeśli On jest inteligentny a spółka dobra to może….no co może być z tego? Tak właśnie wygląda u mnie proces inwestycyjny – zaczynam od wyników, potem zarząd i prezes. Przeczytałem o tym w książce Buffeta-sprawdza się. Tymczasem zrobił Pan z tego konfabulację. Niech pan sobie się przyjrzy bo to pan jest pełen nienawiści i uprzedzeń. Mogę ze swojej strony obiecać, że jeśli nie będzie mnie pan prowokował i zaczepiał to będę pana przewijał. Podkreślam solennie, że na forum nie odzywam się do pana. Od tej pory pan dla mnie nie istnieje po tej eksplozji złej woli i manipulacji, którą pan wczoraj zaprezentował. Podobno w wigilię nawet zwierzęta mówią ludzkim głosem – może i pan oprzytomnieje z tego oczadzenia, czego panu serdecznie życzę. Z inwestorskim pozdrowieniem

  6
  1. wojciech.bialek (Autor
   Wpisu
   )

   @tmoore:
   “W każdym razie przyjrzałem się jeszcze raz prezesowi spółki, który zabierał głos. Zawsze jakieś coś można wyciągnąć dla siebie. jutro poczytam o spółce.”

   To prezes tej spółki:

   https://wojciechbialek.pl/2019/12/wyjatkowo-dluga-faza-konsolidacji-na-wig-u.html

   https://stooq.pl/q/?s=sel&c=mx&t=c&a=lg&b=1

   ?

   Jeśli tak, to Selena jest perspektywiczna.

   No ale zawsze jest sprzedawana ponad 22 zł.

   Ale może teraz wybiją się z tego kilkunastoletniego trendu bocznego?

   3
     1. tmoore

      Niekoniecznie jak perspektywy są dobre, zarząd nie cuchnie złodziejem to czasami lepiej, po przebiciu silnych oporów ograniczających wzrost. Klasycznie to chyba jest po przebiciu oporu czekać na odbicie się od wsparcia, który był oporem i wtedy wchodzić. Ważne aby potem rosło

      1
  2. Max2

   “odpowiadam Panu po raz ostatni: Jest Pan idiotą, który nie rozumie zdania złożonego”

   Człowiek z pełnym poczuciem własnej wartości nie odpowiada na zaczepki głupiego zachowania, chyba że sam jest głąb.

   “Tak właśnie wygląda u mnie proces inwestycyjny”

   To pana problem.

   “Niech pan sobie się przyjrzy bo to pan jest pełen nienawiści i uprzedzeń”

   Proszę popatrzeć w lustro.

   “Podobno w wigilię nawet zwierzęta mówią ludzkim głosem”.

   Panu to nie grozi.

   ” Mogę ze swojej strony obiecać, że jeśli nie będzie mnie pan prowokował i zaczepiał to będę pana przewijał.”

   Proszę przeczytać co pan napisał i wreszcie przemyśleć swoje myśli.

   Z inwestorskim pozdrowieniem.

   5
   1. Darek51234

    o moj ulubieniec lord celtycki zwyzywal pana Maxa 🙂
    a takie ma zawsze wzburzenie moralne na epitety 🙂
    szczegolnie ze pan max na epitety szczegolne nie zasluguje. no fakt mi sie tez zdarza go wyzywac od paolo coelho 🙂

    12
 2. fast_market

  Jeśli to kogoś interesuje to nastąpiło już rozliczenie zakupów interwencyjnych dokonanych w piątek przez NBP.
  O ile nie było innych in/out z systemu to bankom przybyło ca 4 miliardy PLN.
  Oznacza to, że NBP kupił ok. 900 milionów EUR.

  4
   1. Luto

    Ja właśnie ostatnio ich przetestowałem. Jestem bardzo zadowolony. To Polska firma. Dobry zarząd, niepokoi tylko udziałowiec MCI. Ja zawsze jak mam wybór między naszą firmą a niemiecką to wybór jest oczywisty. Towaru do wyboru mają już znaczną ilość A będzie jeszcze więcej. Miedzy innymi pod to te Ipo. Mam ich w obserwowanych i wejdę po nowym roku grubiej jak nie wywiną jakiegoś numeru 🙂

    1. Bankier1

     Ale Answear to raczej nie kojarzy mi się z polską firmą , czyżby się wstydzili ? podobnie Reserved i reszta koniecznie nikt nie chce mieć polskiej nazwy ?

     Ja kupuję zawsze tam gdzie wiem ,że jest pewne , a Zalando mi to gwarantuje , tak samo jak kupuje w Peek&Clopenburg itd. jak w rtveuroagd polskim .

     3
     1. Luto

      Answear działa na kilku rynkach zagranicznych i planuje dalej ekspansję. Nasz blok też ma angielską nazwę a Pan Gospodaż jest Polakiem. Nazwa nie ma nic do rzeczy. Nie odpowiedziałeś na pytanie. Chyba nie pracujesz dla niemiaszków?

      1
      1. Bankier1

       Ja jestem europejczykiem i nie patrzę na coś przez pryzmat z Niemiec , Chin , USA itd. , wybieram dobre i sprawdzone, może to się nabywa z wiekiem , kiedyś też na Niemców nie mogłem patrzeć ale chyba wydoroślałem .

       5
     2. Luto

      Bankier zamów coś u nich przetestuj. Masz duży wybór od taniochów po marki premium. Może się przekonasz i w końcu kupisz jakieś akcje. Debiut na początku stycznia. Siedzieć tak na sucho to strata czasu.

      1
 3. digesting slowly

  To może jeszcze raz.

  Może to nie jest nic o Celtach, albo piosenkach z youtube, ale ostatnio mnie nurtuje:

  “@WB
  „…poziom zamówień jest rekordowo wysoki, najwyższy od lat.
  Trzeba powiększać fabryki.
  Będzie redukcja zamówień i cięcia produkcji, czy za chwilę mega hossa?”

  Co mówią na ten temat cykle koniunkturalne?

   1. billy_the_kangoor

    Jest mega! Mimo wyższych cen surowców do produkcji oraz wciąż niskiego kursu rub.
    Dlaczego pytałem? Otóż u nas wielu klientów realokowało produkcję z Chin do Polski z uwagi na dłuższy i 50% droższy transport, co przy tańszych wielkogabarytowych produktach ma znaczenie.

    1
    1. digesting slowly

     Ja na razie poza rynkiem. Zastanawiam się czy 3fala jest już w cenie.
     Ten Twój rubinowy trunek to raczej na jakies sovietskie igristoje wygląda póki co. Takim czymś się w sylwestra chcesz raczyć? 🙂

     1
     1. billy_the_kangoor

      Dlaczego? Rubinowy trunek na pewno w pierwszej piątce za NOV 2020.
      Teraz korekta.
      Miałbym dylemat, czy lepszy PLN, czy rub, w20, czy rts.
      Teraz w Święta na PLN-ie mogą dziać się tradycyjnie cuda, więc można to wykorzystać.

  1. Neptun

   Ustawa nie podpisana wiec nie wiadomo ile komu, poczekamy co będzie , Trump powiedział “I am asking Congress to amend this bill and increase the ridiculously low $600 to $2,000, or $4,000 for a couple,” Trump said in the video.” . Oznacza to że wie że przegrał i gra vabank.

 4. Bankier1

  Na pierwsze mieszkanie udało mi się uzbierać pieniądze, gdy miałam 18 lat. To był taki pierwszy krok w dorosłość, dzięki czemu troszkę szybciej w nią weszłam mówi celebrytka Julia Wieniawa , własnie kupiła 3 mieszkanie za 2 mln zł .

  Trza się umieć ustawić .

  5

Dodaj komentarz