Tozinameran vel BNT162b2 vel Comirnaty w akcji

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Tozinameran (nazwa kodowa BNT162b2, nazwa handlowa Comirnaty) to pierwsza – z kilkudziesięciu, nad którymi trwają na świecie prace – szczepionka przeciwko COVID-10 dopuszczana do stosowania w krajach Unii Europejskiej (a wcześniej w USA i Wielkiej Brytanii). Została ona opracowana przez firmę BioNTech będącą niemieckim przedsiębiorstwem biotechnologicznym stworzonym w 2008 roku.

Co ciekawe szczepionka na chorobę zakaźną nigdy wcześniej nie została wyprodukowana w krótszym czasie niż kilka lat, nie istniała też jak dotąd żadna szczepionka przeciwko koronawirusowi, a szczepionka firmy BioNTech jest pierwszą na świecie wykorzystującą mRNA (matrycowe RNA), które jest wprowadzane do komórek organizmu człowieka i tam uruchamia produkcję białek identycznych lub podobnych do tych występujących u patogenu, przeciwko któremu jest stosowana (w tym przypadku wirusa SARS-CoV-19). Te wyprodukowane w komórce białka indukują następnie odpowiedź immunologiczną organizmu w postaci produkcji przeciwciał skierowanych przeciwko tym białkom.

Ogólnoświatowy rynek farmaceutyczny był wart w 2019 roku ok. 1,5 biliona dolarów. Około jednej trzeciej z tego należało do 10 największych spółek farmaceutycznych na świecie o rocznych przychodach pomiędzy 23 a 52 mld dolarów każda:

 1. Pfizer — 51,75 mld USD
 2. Roche — 50 mld USD
 3. Novartis — 47,45 mld USD
 4. Merck — 46,84 mld USD
 5. GlaxoSmithKline — 43,54 mld USD
 6. Johnson & Johnson — 42,1 mld USD
 7. AbbVie — 33,27 mld USD
 8. Sanofi — 27,77 mld USD
 9. Bristol-Myers Squibb — 26,15 mld USD
 10. AstraZeneca — 23,57 mld USD


Właśnie największy koncern farmaceutyczny na na powyższej liście czyli amerykański Pfizer zapewniać będzie logistykę, finanse i nadzór nad badaniami klinicznymi oraz będzie partnerem produkcyjnym szczepionki BNT162b2 na całym świecie, z wyjątkiem Chin, gdzie licencja na dystrybucję i produkcję została zakupiona przez Fosun.

WIG-20 rósł w przedświąteczną środą drugą sesję z rzędu (+1,4 proc. po wtorkowym +2,1 proc.), ale nadal pozostawał poniżej poziomów grudniowych maksimów. Standardowy MACD na razie nie potwierdził tych wzrostów nadal spadając. Rosły w środę również pozostałe główne indeksy polskiego rynku akcji za wyjątkiem NCIndex, który stracił 1 proc. Na najwyższy poziom od ponad 1,5 roku wyszedł WIG-SPOZYW. Na najwyższy poziom od ponad 1,5 roku wyszedł WIG-UKRAINE.

Cena kontraktów na S&P 500 atakowała dziś rano poziomy swoich historycznych szczytów rosnąc o 0,7 proc. W Azji dziś rano lekko przeważały wzrosty głównych indeksów (najsilniejsze o ponad 1 proc. w Indonezji i na Tajwanie). Nowe przynajmniej roczne maksima ustanawiały indeksy na Taiwanie, w Indiach i Korei Południowej. Największy spadek o 1,1 proc. notował filipiński PSEi.

Spółka SMS Kredyt Holding (C/WK 1,56, kapitalizacja 8,16 mln zł) została w tym miejscu wspomniana 10 grudnia br. Tego dnia kurs akcji zamknął się na poziomie 0,21 zł. W piątek jedna akcja spółki kosztowała na zamknięcie 0,55 gr. Osiągnięcie przez kurs akcji okolic górnego ograniczenia kanału długoterminowego trendu spadkowego czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki 2,5 tygodnia temu nieaktualnymi.

Kurs akcji spółki ABS Investment (C/Z 1,7, C/WK 0,81, kapitalizacja 11,4 mln zł) prowadzącej działalność inwestycyjną w zakresie: bezpośrednie inwestycje kapitałowe (realizacja projektów inwestycyjnych w oparciu o emisje papierów wartościowych oraz organizowanie private placement), bezpośrednie inwestycje kapitałowe w spółkach notowanych na NewConnect i GPW, doradztwo finansowe i gospodarcze oraz bezpośrednie inwestycje oraz popularyzacja sztuki wizualnej w czerwcu br. przełamał linię górnego ograniczenia długoterminowego kanału trendu spadkowego, do października br. wykonywał ruch powrotny w kierunku przełamanej linii trendu, rosnącej średniej 200-sesyjnej i przełamanego poziomego oporu wyznaczanego przez szczyt z kwietnia 2019.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od środy, można wspomnieć zannualizowaną liczbę nowych domów i relację liczby domów wystawionych na sprzedaż do liczby domów sprzedanych w USA w listopadzie:

… +1,5 proc. roczną dynamikę cen nowych domów sprzedanych w USA w listopadzie:

… wyniki badania uniwersytetu w Michigan na temat nastrojów konsumentów w USA w grudniu:

… lekki wzrost publikowanego przez GUS wskaźnika oceny ogólnej sytuacji gospodarczej przedsiębiorstw sektora wytwórczego w grudniu:

… wyniki handlu zagranicznego Meksyku w listopadzie:

… spadek rocznej dynamiki CPI w Japonii w listopadzie do najniższego poziomu od 10 lat (-1 proc.):

… wysokość salda obrotów bieżących Chin w III kw. br.:

… rekord wysokości długu publicznego Chin w III kw. br.:

… +15,5 proc. roczną dynamikę zysku netto firm w Chinach:

… -2,6 proc. roczną dynamikę produkcji przemysłowe w Japonii w listopadzie:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. Bankier1

  Macerson trzymasz jeszcze swoich pracowników ? jak to jest z tymi umowami z PFR , jak wziąłeś kase to nie możesz zwalniać jakiś czas ? Bo pisokmioty chwalą się niskim bezrobociem i ciekawe jak to będzie jak ten okres się skończy ?

 2. Bankier1

  Jeżeli Japonia skupiła 80 % akcji to z tej hossy tam nikt nie ma żadnego pożytku więc ujemna inflacja i produkcja chyba nikogo nie dziwi , co z tego że tam jest mega hossa jak akcje ma bank centralny i nikt na tym nie zarabia , ciekawe co wymyślą teraz .

  7
    1. dino54

     Nawet jak 20% ma ktos inny to przeciez jest plynnosc gielda wielokrotnie wieksza od gpw.Nie wazne od kogo sie kupuje tylko po ile, wazne by drozej sprzedac.Jesli jest staly kupiec to tylko kupic i sprzedac za rok czy dwa drozej.Proste.

 3. noob

  Niezmiennie powinnismy isc na nowy max od razu lub po cofce.Jak wysoko bedziemy sie nad tym zastanawiac jak nowy szczyt wystapi,pierw abysmy tam szli;-)moze 20pk a moze 20% ,nastepnie cos w koncu niedzwiedz powinien zawalczyc o swoje.

     1. DrQuality

      Panie Max2,
      Pan jako rentier/z tego co pamiętam/i długoletni inwestor powinien zachować raczej spokój.Złoto nie jest inwestycją roczną,2 letnią etc.
      XTB-świeca z 19/10/20 szczyt 19,25-to na razie ogranicza wzrosty

 4. duch_natury

  Fale Elliota US mówią mi o następującym scenariuszu:
  przełom grudnia / stycznia – szczyt fali III w końcowej piątce.
  pierwsze dni stycznia – korekta (fala 4) powinna być w miarę łagodna powiedzmy ok 100pkt na Sp500 od szczytu.
  Druga połowa stycznia ostatnia fala wzrostowa (może być też załamana i mało dynamiczna).
  Od lutego misiaki wybudzają się z zimowego snu i atakują 😉

  Ten scenariusz zamierzam rozgrywać (S-ki na przełomie roku, zamknięcie po kilku dniach i docelowo S-ki po wybudowaniu fali 5 zamykającej wzrosty).

  1
 5. Bankier1

  Dla mnie jest jasne , siedzimy w domu pod zakazy , są biliony dodruku , gramy hosse robinhodów ,

  po podwyżce czynszu za szkołe syna o 50% dostałem podwyżke w PZU za ubezpieczenie nieruchomości -mniej tylko niecałe 20% ,oby tak dalej

  1
 6. tinley

  Podejrzewam że wykorzystano doświadczenia z produkcji szczepionki na SARS która nigdy zdaje się nie weszła do obiegu bo skala epidemii byla relatywnie niewielka a koszty projektu złozyły ta szczepionkę do grobu przed przeprowadzeniem szerszych testów. No i wylał się covid więc podejrzewam że uwinięto się tak szybko właśnie dlatego że już wcześniej prace nad SARS były zaawansowane a technologia jaką stosują Pfizer i Moderna wcale nie jest nowa bo jeszcze z lat 80

  2

Dodaj komentarz