Co dalej z WIG-20?

W ostatnim miesiącach poruszałem w tym miejscy kilkukrotnie temat sezonowości polskich indeksów sugerując, że motywowana jest ona w dużej części przepisami podatkowymi w USA, Wielkiej Brytanii i Japonii (tu, tu czy tu). W tym ujęciu dzisiejszą słabość WIG-u 20 można interpretować jako początek sezonowego osłabienia trwające zwykle do końca marca, kiedy to kończy się rok fiskalny dla inwestorów z Wielkiej Brytanii i Japonii, i do kiego mogą oni odczuwać pokusę sprzedawania akcji ze stratami w celu redukcji wielkości należnych podatków.

Powered by macrobond.com

Z drugiej strony kusi mnie podobieństwo obecnej rozpoczętej na przełomie października i listopada fali wzrostowej na WIG-u 20 do tej, która wystartowała w marcu. W czwartek doszło do wybicia WIG-20 w górę powyżej poprzedniego szczytu, które bardzo mi się kojarzy z podobnym ruchem z 26 maja.

Powered by macrobond.com

Synchronizując wykresy WIG-u 20 wokół sesji z 26 maja ub. r. i 7 stycznia br. dostajemy sugestię, że dzisiejsze osłabienie to jeszcze nie jest początek jakiegoś spadku. Ten powinien nadejść dopiero za 6-10 sesji.

Powered by macrobond.com

Obie koncepcje są ze sobą sprzeczne, bo zgodnie z pierwszą należało WIG-20 sprzedaż w ostatni czwartek lub piątek, a zgodnie z drugą dopiero za 6 sesji od dziś.

Moje serce skłania się ku drugiej koncepcji, no ale to nie jest jakiś bardzo poważny argument.

Podsumowanie: wzorzec sezonowy dla WIG-u 20 sugeruje jego słabość do końca marca, kiedy inwestorzy z Wielkiej Brytanii i Japonii kończyć będą swoją „optymalizację podatkową”, natomiast analogia pomiędzy obecnym ruchem w górę trwającym od przełomu październiku i listopada (kiedy do odkupować akcje sprzedawane we wrześniu w celu realizacji podatkowej straty zaczęli inwestorzy z USA) i tym rozpoczętym w marcu sugeruje, że do lokalnego szczytu podobnego do tego z pierwszej połowy czerwca ub. r. zostało jeszcze 6-10 sesji.

Komentarze

 1. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @Poczatkujacy:
  „https://www.aaii.com/sentimentsurvey/sent_results?

  Tak jeszcze na rozgrzane bycze głowy : )))”

  Kurczę, co to jest?!!!

  Przecież wyniki tego sondażu AAII publikowane są w czwartki rano naszego czasu. A mamy dopiero poniedziałek!

  Czy to jest strona – o której istnieniu nie miałem pojęcia – na której spływające wyniki są podawane codziennie, a dopiero rezultat ze środy wieczorem jest oficjalnie publikowany w czwartek rano, czy też to jakaś pomyłka?

  3
  1. wojciech.bialek (Autor
   Wpisu
   )

   Ale te dane się nie zgadzają z tymi, które mam w Makrobondzie! W Makrobondzie w ostatni czwartek 7-ego stycznia miałem byków 42,12 proc., niedźwiedzi 33,50 a neutralnych 24,37, a tu 6-tego (sic!) stycznia jest 54 proc. byków, 26,6 proc. niedźwiedzi i 10,6 proc. neutralnych.

   Czy to nie jest aby jakaś przykładowa próbka danych?

   3
   1. wojciech.bialek (Autor
    Wpisu
    )

    To nie są dane z przeszłości, bo byków w przeszłości było ponad 70 proc. tylko dwa razy w 26 tygodniu 2003 roku i w 1 tygodniu 2000 roku, ale ani w jednym ani w drugim przypadku nie było to 71,6 proc.

    Więc albo to są fikcyjne przykładowe dane pokazane dla zilustrowania koncepcji, albo to jest jakiś inny wskaźnik (ale jaki?).

    2
     1. wojciech.bialek (Autor
      Wpisu
      )

      Wszystko mam tak samo do końca roku, ale ten pierwszy odczyt stycznia już jest różny, no to te dane z wczoraj szokują nie tylko ich niedzielną datą ale i sensacyjnymi wartościami.

      Może ludziom z Macrobonda, do których napisałem, uda się tą zagadnę rozwiązać.

      2
    1. wojciech.bialek (Autor
     Wpisu
     )

     Ściągnąłem te dane historyczne z tej pańskiej strony:

     https://www.aaii.com/sentimentsurvey/sent_results?

     … i sprawdziłem, czy „bull-bear spread” się zgadza z tym, który jest w Macrobondzie. No i zgadza się wszystko od 1987 roku, aż do do ostatniego tygodnia ub. r.

     Ale dane z tego roku są tam i w Macrobondzie zupełnie różne! W Macrobondzie miałem w czwartek 7 stycznia 42,13 proc. byków, 33,5 proc. niedźwiedzi i 24,37 proc. niedźwiedzi, a w tych danych ściągniętych ze strony pod datą 7 styczni 2021 mamy zupełnie inne liczby, chociaż w poprzednim tygodniu wszystko się jeszcze zgadzało!

     Jak to możliwe i które dane z poprzedniego tygodnia są prawdziwe?!!!

     Gdyby ten odczyt salda byków i niedźwiedzi na wczoraj na poziomie +53,8 pkt. był prawdziwy to taki optymizm miałby od w okresie od 1987 roku tylko kilka precedensów, w których połowie (np. sierpień 1987 czy styczeń 2000 do początku pamiętnych krachów pozostawały już tylko tygodnie).

     3
 2. wider_swider

  Na forum niektórzy zaczynają wariować.
  Inni, nieco bardziej mężni, obgryzają jedynie paznokcie w samotności, starając się nie dać po sobie poznać klęski.
  red.007 napisał, że będzie 2100. Było 2100 i co teraz ?
  Panika, co tu dalej robić ?

  Brylant spokorniał w nowym roku, to może jak przeprosi, wtedy mądry pasterz znów poprowadzi swe owieczki za rękę.

  W przeciwnym razie pozostaje nam jedynie Hołd Pruski, Grunwald, Cedynia, no i piekło.

  11
  1. duch_natury

   mogę powiedzieć co ja widzę.
   Najczęśniej po czarnej świecy podobnej z I kwartału 2020 był ruch przeciwny trwający 5 kwartałów.
   Obecnie mamy 4 kwartał. Wedle tego zakończenie ruchu powinno być w przyszłym kwartale.
   Ale to takie luźne spostrzerzenie.

   1
      1. wider_swider

       Ja jestem typowym łapaczem dołków, więc możesz w jakimś tam stopniu sam ocenić.
       Columbus mnie zainteresował przy 40 zł (maks jakieś 115 zł)
       Inno-Genne przy 25 zł (maks około 100 zł)

       Czyli łapacze mojego pokroju będą zainteresowani spadkiem o 88%, ale nie ukrywam, że na takich wejściach potrafię zarówno bardzo fajnie zyskać, jak i sromotnie stracić.

       2
    1. wojciech.bialek (Autor
     Wpisu
     )

     Na razie się wstrzymam z odpowiedzią, bo muszą ustalić, które dane AAII są prawdziwe: te z ich strony czy te z Macrodonda. Bo jeśli te z ich strony, to przestawię się na wieszczenie początku krachu najpóźniej za 2 miesiące.

     1
 3. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @lukasznow:
  „JEST DOBRA WIADOMOŚĆ !

  autorem jest Arch Bonnema.

  Wielka noc!

  Będę was informować o tym, co mogę, ale nie zadawajcie pytań. Trump ma to 1,000 %!!! Za kilka tygodni będziesz płakać łzy radości i jednocześnie kibicować.

  Kiedy Trump będzie gotowy, ogłosi to w systemie nagłego transmitowania. Twitter, FB i inne socjalistyczne grupy social media, które myślą, że zatrzymali Trumpa, będą wyglądały jak jeleń złapany w reflektory.

  Lukier na torcie był wczoraj wieczorem, gdy Kongresspersonowie wybiegli z domu, 15 zostawiło laptopy na stołach. Zwolennicy Trumpa ich odebrali i oddali właściwym władzom, Trumpuje ludzi. Wśród tych, którzy pozostawili za sobą należała do Nancy Pelosi!!
  Trump zacznie wypuszczać Deklass.

  Będziecie zszokowani horrorem, patrząc na filmy, kopie wyciągów bankowych, e-maile i czeluści zła. Każda partia, każdy wydział, każda administracja od dekad.

  Powód, dla którego musieliśmy przejść przez cały ten dramat, był taki, aby ludzie stali się świadomi, źli i gotowi spojrzeć na dowody i żądać sprawiedliwości. Potrzeba miesięcy, żeby wyciągnąć wszystkie wielkie historie.

  Będziecie zadowoleni, że Trump właśnie przeniósł dwa ogromne bargi więzienne do Gitmo. To dodaje kolejnych 12,000 więźniów do już bardzo rozbudowanego więzienia.

  Areszty obejmą burmistrzów małych miast byłych prezydentów i pierwszych dam, w tym Michaela Obamy.
  Sędziowie, szefowie policji, miliarderzy, media, Hollywood i wielu zagranicznych przywódców.

  Mówię Wam to, ponieważ niektórzy z Was się martwią, a ja martwię się o Wasze zdrowie i samopoczucie. Trump zapowiedział, że nastąpi pokojowe przejście do nowej administracji. Niektórzy z was źle to czytają.

  Nowa administracja jest jego, będzie przyprowadzał wiele nowych osób, będzie wyglądać i działać zupełnie inaczej. Trump potrzebował dramatu z ostatnich dwóch miesięcy, aby zobaczyć, kogo mógłby użyć. Teraz już wie.

  Bądźcie cierpliwi, nie słuchajcie wiadomości, nawet chrześcijańskie programy konserwatywne nie mają pojęcia, co się dzieje. Nie ma idealnej stacji, na którą można się udać, ale to ludzie, którzy wiedzą, że można zaufać.

  To DJT, Sidney Powell, Lin Wood i Gen Flynn.
  Jeszcze tylko kilka dni i zacznie się rozkręcać. Niektóre z nich trudno będzie uwierzyć, ale mają wszystkie twarde dowody, które łatwo zrozumieć. Trwało to znacznie dłużej niż ktokolwiek z nas chciał, ale każda minuta była ważna i warta.

  Trump mógł to zatrzymać znacznie wcześniej, ale potrzebował, żebyś to zobaczył, złapał wszystkich zaangażowanych i zatrzymał te rodziny przestępcze, które kradną nasz kraj od pokoleń.

  Dobranoc i niech Bóg błogosławi.”

  Zacząłem się zastanawiać, kto organizuje to waryatkowo?

  Rozumiem, że to ma jakiś sens w USA, ale widzę, że ta akcja robiona też jest w Polsce, co już sensu kompletnie nie ma, bo przecież to nie my wybieramy prezydentów w USA. A mimo to ktoś tę szopkę organizuje również u nas.

  Tajemnicza sprawa.

  8
      1. wojciech.bialek (Autor
       Wpisu
       )

       Panie duchu, tak przy okazji, to Pan jest chyba z branży koncertowej? Jakiego typu koncerty Pan organizował w starych dobrych czasach? Czy może Pan jest tylko od nagłośnienia i jest Panu obojętne kogo Pan nagłaśnia?

       1
       1. duch_natury

        Prerz pare lat działaności chyba przerzuciłem wszystkie style.
        od disco polo, pop (Sławomiry…) rock (Feele nie file) dużo jazzowych zespołów na eventach, zdarzały się i wiejskie ludowizny i występy w kościołach.
        Swego czasu jeździliśmy z kabaretami więc trochę od kuchni też znam tą branżę.

        Ja tylko zajmuję się obsługą techniczną (scena, światło, dźwięk, multimedia) więc kto inny bookuje artystów.
        Robimy też stoiska targowe (krata, multimedia, oświetlenie targowe) czy obsługę pokazów mody ale te branże też wiszą 😉

        2
 4. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @Pure Miglanc:
  „Panie Wojtku, czyżby dzisiaj pułapka na byka na bankach?”

  Nie wiem, bo to najsilniejszy 50-sesyjny ruch WIG-BANKI w jego 22-letniej historii, więc powinna być jakaś kontynuacja jednak, ale jeśli wierzyć w historię o Londynie i Tokio optymalizujących podatki do końca marca, to wiele akcji banków jest ciągle na stratach, więc być może komuś opłacałoby się je teraz sprzedawać, by je później od początku kwietnia odkupować.

  1
 5. digesting slowly

  @ red.007 11 stycznia 2021 o 16:41

  „Panowie okażą cierpliwość,wpis będzie jak będziemy nad 2100,takie pstrykniecie jest jedynie zabawne.
  Pomysł mam,Panie @digesting slowly a może nawet wiem.
  Pamięta Pan swoje pomysły na miedź?
  Gdzie dziś jesteśmy?”

  Ja pamiętam że widziałem wyłażącego potwora przy około 320, ale on ostatecznie nie wylazł.
  Nie grałem na S, jeśli nie liczyć tego, że sprzedałem KGHM wtedy, kupione tylko nieco poniżej zreszta.

  1
 6. mwfri

  układ dziennych świeczek mi akurat przypomina szczyt czerwcowy. I nawet by mi to pasowało: płaska 4-ka, potem wymęczona 5-tka z ledwie wybitym nowym szczytem i następnie kolejna cykliczna bessa. Ale jak to z historycznymi analogiami bywa, pewnie tak nie będzie.

 7. Guy Fawkes

  @WB

  //… to powyżej wygląda na jakąś profesjonalną akcję robienia z ludzi waryatów.//

  Rzeczywiście, jest jakaś akcja służbowa związana z tymi mydlanymi serialami o czarodzieju Trumpie, ciekawe, czemu akurat skierowana w stronę banana? Już wcześniej się nad tym zastanawiałem.

  //Rozumiem, że to ma jakiś sens w USA, ale widzę, że ta akcja robiona też jest w Polsce, co już sensu kompletnie nie ma, bo przecież to nie my wybieramy prezydentów w USA.//

  Paaanie Wojtku, a czy Amerykanie wybierają swoich prezydentów?
  Niech Pan nie będzie … dziecinny:)))

  Ameryka też okazała się być dyktaturą (państwem z dykty).

  Mnie do tej mydlanej opery proszę nie mieszać, jak ja koncentruję się na jakimś szczególe, to po to, żeby wyciągnąć wnioski ogólne.

  Po numerze z podpaleniem Reichstagu dla ubogich, teraz impeachment, czyli proces pokazowy. Komunizm postępuje.

  Szef zbanowanego przez komunę parlera tak mówi:

  //Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby jak najszybciej wrócić do trybu online, ale wszyscy dostawcy, z którymi się kontaktujemy, mówią nam, że nie chcą z nami współpracować, jeśli Apple czy Google nie wyrażą na to zgody.//

  Mój komentarz ogólny na temat sławnej demokracji i sławnego wolnego rynku jest następujący:

  :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

  6
  1. wojciech.bialek (Autor
   Wpisu
   )

   @Guy Fawkes:
   „Mój komentarz ogólny na temat sławnej demokracji i sławnego wolnego rynku jest następujący:

   :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))”

   To akurat nie ma żadnego znaczenia czy w USA jest demokracja i wolny rynek czy to tylko pozory utrzymywane przez rządzącą oligarchię.

   Natomiast ma znaczenie, czy USA zostaną zdestabilizowane aż do poziomu wojny domowej włącznie czy nie.

   5
    1. wojciech.bialek (Autor
     Wpisu
     )

     Zrobiłem krótkie „śledztwo”:

     https://en.wikipedia.org/wiki/4chan
     ->
     https://en.wikipedia.org/wiki/Christopher_Poole
     ->
     https://en.wikipedia.org/wiki/Time_(magazine)
     ->
     https://en.wikipedia.org/wiki/Meredith_Corporation
     ->
     https://en.wikipedia.org/wiki/Edwin_T._Meredith
     ->
     https://en.wikipedia.org/wiki/People%27s_Party_(United_States)

     I dotarłem w ten sposób do „early 1890s” czyli dokładnie jeden 130-letni cykl Modelskiego wstecz, gdzie jak widać populizm też zaczął odgrywać jakąś rolę, no ale tą metodą pewnie mogę połączyć wszystko ze wszystkim w kilku krokach.

     1
  1. Uncja

   przetestuję w tym roku , na kilku wybranych grządkach warzywnych, zaintrygowało mnie , lubię sprawdzać .

   To , że są środki/sposoby , które harmonizują nas z kosmosem/intuicja/ , to w to z pewną dozą dystansu , wierzę. Jeden z elementów Ery Wodnika / zarządzanie!!! , nie przechowywanie, myślami , intuicją etc.,
   pozdrawiam

 8. tinley

  Nic się nie stało, proszę się rozejść. To tylko Bitcoin mający aspiracje do zastąpienia dolara rąbnął ponad 30% w kilka dni :-)) A tu chyba jeszcze sie robi głowa z ramionami na dodatek więc lawina dopiero ruszy w marcu/kwietniu

  2
 9. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @wojciech.bialek:
  „Aż napisałem maila do pomocy Macrobonda z pytaniem o tą rozbieżność.”

  Macrobond jest szybki w reakcjach! Poprawili dane i teraz są one zgodne z tymi ze strony AAII:

  https://www.aaii.com/sentimentsurvey/sent_results?

  To znaczy zgodne są dane z poprzedniego tygodnia, no ale one nie są jakoś bardzo sensacyjne bo saldo byków i niedźwiedzi były 2 miesiące temu jeszcze wyższe (+30,97 pkt. proc. wobec +27,4 pkt. proc. w zeszły czwartek).

  Natomiast ponieważ to zawsze były dane tygodniowe to nie ma w Macrobondzie tego sensacyjnie optymistycznego odczytu z niedzieli, którego pojawienia się w dalszym ciągu nie rozumiem.

  Poczekam 2,5 dnia, by zobaczyć czy „normalny” czwartkowy poranny odczyt też będzie tak sensacyjnie wysoki.

  4
 10. lukasznow

  Wiadomość o międzynarodowym spisku obejmującym włoski rząd w celu usunięcia prezydenta Donalda Trumpa przybiera na sile, Watykan właśnie doznał masowej przerwy w dostawie prądu.

  Moment, w którym to się dzieje, sugeruje, że dzieje się coś bardzo ważnego, szczególnie po wydaniu złożonego pod przysięgą oświadczenia, w którym ujawniono, że włoski rząd odegrał ogromną rolę w wyborach prezydenckich w USA.

  Operacja ”CZERWONY SZTORM”
  Według ”Q-Anon” rozpoczęła się ściśle tajna operacja stanu wojennego o kryptonimie ”Red Storm” przez siły Q i wojsko amerykańskie pod dowództwem Trumpa. Rozpoczęła się bitwa o Waszyngton, a wrogowie Ameryki wpadli w pułapkę zastawioną na nich przez Trumpa.
  Plan Trumpa dotyczący zakończenia tego terrorystycznego zamachu stanu dokonanego przez Demokratów przeciwko amerykańskiej demokracji może rozpocząć się w każdej chwili, nie wcześniej niż dziś wieczorem lub w następnych dniach.

  Gdyby, jak zakładamy , plan ten miał się rozpocząć 10 stycznia 2021 r., Najprawdopodobniej rozwinąłby się w następującej kolejności bitwy:
  60% wszystkich sił zbrojnych USA przejmie kontrolę nad wszystkimi głównymi ośrodkami miejskimi w Stanach Zjednoczonych pod pretekstem zapobieżenia zamieszkom w Stanach Zjednoczonych. Waszyngton. Loty cywilne są
  odwołane. Kraj jest zamknięty.
  rzeczywistości głównym zadaniem tego rozmieszczenia jest umożliwienie największej operacji aresztowania w historii Stanów Zjednoczonych. Ta operacja, o kryptonimie Red Storm, spowoduje aresztowanie 474000 osób i na trwać od 10 stycznia 6 rano czasu wschodniego do 14 stycznia 2021 r.

  Należy pamiętać, że wszystkie te osoby zostaną ares ztowane na mocy prawa PATRIOT, które ma zastosowanie do terrorystów i członków organizacji mafijnych.

  Zgodnie z tym prawem wszyscy ci ludzie bez żadnego wyjątku będą przetrzymywani w odosobnieniu w bazie Guantanamo (dla 74 000 z nich) oraz w nowej ściśle tajnej bazie więziennej Castle Rock 7 (dla pozostałych 400 000) w Nevada, lepiej znana ogółowi społeczeństwa jako Strefa 51.
  Wszystkie te 474 000 osób staną w nadchodzących miesiącach przed sądami wojskowymi, a nie cywilnymi.

  Aby zastąpić tych ludzi (w tym inżynierów i dyrektorów elektrowni jądrowych, ośrodków Big Tech itp., Na wszystkich poziomach Nowego Porządku Świata), nie powodując upadku Stanów Zjednoczonych, armia wezwie między innymi inżynierów armii amerykańskiej przeznaczonych do działań cywilnych.

  Centralne Dowództwo Wojskowe przejmie kontrolę nad całą policją, sądownictwem oraz wszystkimi sieciami telewizyjnymi i radiowymi w Stanach Zjednoczonych ze swoich komputerów.

  W tym samym czasie trzy dywizje armii specjalizujące się w walce elektronicznej przejęłyby kontrolę nad lokalami i serwerami Google, Facebooka i Twittera w Dolinie Krzemowej.

  Prezydent Trump ma ogłosić Narodowi wprowadzenie stanu wojennego na czas nieokreślony (prawdopodobnie 60 dni) w całym kraju.

  Po ustaleniu przez amerykański wymiar sprawiedliwości, że Trump w przeważającej mierze wygrał wybory i że 60% głosów to fałszywe głosy na korzyść Bidena, stan wojenny zostanie zniesiony, a demokracja uratowana przed tyranią.

  5 stycznia we Włoszech aresztowano obywatela Włoch Arturo D’Elia, konsultanta komputerowego. 6 stycznia zeznał we włoskim sądzie na temat swojego udziału w ataku hakerów na amerykański system wyborczy.Oskarżony oświadczył, że pracował w placówce Leonardo SpA w Pescarze i wykorzystywał cyberataki na poziomie wojskowym, możliwości szyfrowania do przesyłania głosów dial-up przez satelitę wojskowego wieży Fucino we Frankfurcie w Niemczech.

  2
      1. red.007

       Ponieważ wspomniał Pan o hossie,to zauważył Pan pewnie dwie koncepcje na blogu.
       1.Wzrost od marca jako korekta bessy.
       2.Hossa cykliczna.
       Strukturalnym potwierdzeniem punku 2.jest świeca z 4 grudnia na W20.
       Wyjaśnię to nad 2100.

       6
 11. Bankier1

  Górale odpowiadają rządowi. „Wracamy do pracy, otwieramy biznesy”
  – Jeśli nie zaczniemy normalnie pracować, za miesiąc nie będziemy mieli do czego wracać – mówi Onetowi Sebastian Pitoń z inicjatywy „Góralskie veto”. Przedsiębiorcy z Podhala zapowiadają otwarcie swoich biznesów mimo obostrzeń. Rządowy plan pomocy gminom górskim nazywają „farsą”.

  Kolejni niezadowoleni po górnikach z najlepszego PiSowskiego rządu na świecie , niewdzięczniki jedne

  8
 12. groowing

  Pisałem, że się zacznie w poniedziałek i sie zaczeło…… dobrze wam radze pozbyc sie akcji oraz BTC bo bedziecie plakac jeszcze w tym tygodniu. Szykuja niezla niespodzianke lotnicza. Tylko dolar frank i ewentialnie GOLD. Dolar zyska najwiecej wbrew pozorom. Po to byla ta ubijanka dna….

  5

Dodaj komentarz