Co działo się z WIG-iem 20 po jego 2-miesięcznych 30 proc. rajdach w górę?

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

W listopadzie i grudniu WIG-20 wzrósł o 30,9 proc. W sięgającej 1994 roku historii tego indeksu giełdowej tak silne 2-miesięczne wzrosty zdarzyły się wcześniej jedynie 6-krotnie: w marcu-kwietniu 2009, w lipcu-sierpniu 2003, w styczniu-lutym 2000, w styczniu-lutym 1996, w marcu-kwietniu 1995 oraz w lipcu-sierpniu 1994.

W następnym miesiącu po takim bardzo silnym 2-miesięcznym rajdzie zmiana wartości WIG-u 20 w ciągu miesiąca wynosiła +0,2 proc. (maj 2009), -9,8 proc. (wrzesień 2003), -2,8 proc. (marzec 2000), +3,5 proc. (marzec 1996), -8,8 proc. (maj 1995) oraz -17,9 proc. (wrzesień 1994). Na wczorajszej sesji WIG-20 był o 0,1 proc. niżej niż na koniec grudnia.

Synchronizując ścieżki WIG-20 w 26 dniu następnego miesiąca po takim 2-miesięcznym 30 proc. rajdzie widzimy, że z tych 6 przypadków w 4-ech rajd był kontynuowany przez następne miesiące, a w 2 przypadkach (marzec 2000 i wrzesień 1994) bessa ulegała wznowieniu.

WIG-20 odbił się wczoraj od dolnego ograniczenia wstęgi Bollingera i wzrósł o 1,9 proc. naruszając rozpoczętą górne ograniczenie rozpoczętego 2 tygodnie temu krótkoterminowego trendu spadkowego. Standardowy MACD nadal spadał poniżej linii sygnału osiągając najniższy poziom od pierwszej połowy listopada. Rosły wczoraj również WIG i mWIG-40, natomiast spadały indeksy mniejszych spółek sWIG-80 i NCIndex. Wśród indeksów narodowych nowe ponad 3-letnie maksimum ustanowił WIG-UKRAIN.

Cena kontraktów na S&P 500 nadal kolebała się w okolicach poziomów swego historycznego szczytu (dziś rano -0,1 proc.). W Azji dziś rano brak było dominującej tendencji. Najsilniej zwyżkował Shanghai B-Share Index (+0,7 proc.), najmocniej – o 1,6 proc. – spadały filipiński PSEi i hinduski SENSEX.

Spółka Krynicki Recycling (C/Z 19,4, C/WK 1,66, stopa dywidendy 2 proc., kapitalizacja 175 mln zł) została w tym miejscu wspomniana 30 stycznia ub. r. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 6,56 zł. Wczoraj jedna akcja spółki kosztowała na zamknięcie 10,10 zł. Osiągnięcie przez kurs górnego ograniczenia średnioterminowego kanału trendu wzrostowego oraz zbliżenie się od poziomu historycznego szczytu z 2015 roku czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki rok temu nieaktualnymi.

Kurs akcji spółki teleinformatycznej Wasko (C/Z 83,33, C/WK 0,5, stopa dywidendy 1,6 proc., kapitalizacja 116 mln zł) odbiwszy się w marcu ub. r. od linii wsparcia przechodzącej przez minima z lat 2009-2010 oraz 2016 przełamał w ub. r. w górę górne ograniczenie kanału rozpoczętego w styczniu 2018 średnioterminowego trendu spadkowego, a następnie od czerwca ub. r. wykonał ruch powrotny do tej przełamanej linii oporu.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć nowy historyczny rekord wartości sumy bilansowej NBP w grudniu i jej 40 proc. roczną dynamikę w grudniu:

… roczne dynamiki kredytów (ogółem i oraz hipotecznych) oraz depozytów w Polsce w grudniu:

… roczne dynamiki wielkości agregatów pieniężnych M1 i M2 w Polsce w grudniu:

… historyczne rekord i najwyższą od przynajmniej 1992 roku roczną dynamikę publikowanego przez FHFA indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w USA w listopadzie:

… nowy historyczny rekord oraz +9,1 proc. roczną dynamikę wartości publikowanego przez S&P/Case-Shiller indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w USA w listopadzie:

… zachowanie publikowanych przez Conference Board wskaźników zaufania konsumentów w USA w styczniu:

… grudniowy spadek publikowanego przez NAB indeksu zaufania przedsiębiorców w Australii:

… +20,1 proc. roczną dynamikę zysku netto przedsiębiorstw w Chinach w grudniu:

… oraz roczne dynamiki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Chinach w grudniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. mwfri

  mwfri 24 stycznia 2021 o 15:01Odpowiedz
  Jeszcze dam prognozę dla wig20 na przyszły tydzień: idziemy na 1995-2005, wywalamy stopy tym, którzy grają pod rgra (zwłaszcza tym od koślawego) i zawracamy.

  Nie wiem, czy to się sprawdzi, ale gram pod to.

  1
 2. Bankier1

  CD Projekt – rajd na akcjach naszego rodzimego giganta branży gamingowej widoczny jest w oczekiwaniach klientów CMC. Aż 96% z nich posiada otwarte na kontraktach CFD na tę spółkę pozycje długie, stanowiące 82% wartości. Dziś obie te wartości rosną, wraz z kursem akcji CD Projekt.

  3
 3. Bankier1

  GameStop – końca szaleństwa nie widać
  Jacek Rzeźniczek – Stooq

  Tak jak w poprzednich dniach bohaterem wczorajszej sesji za oceanem pozostawał GemeStop, gdzie bitwa pomiędzy krótkimi pozycjami i detalicznymi inwestorami grającymi przeciwko nim wydaje się nie mieć końca. Efektem jest kolejny wzrost, tym razem o 92,7 proc. do poziomu prawie 150 USD tj. ponad 10-ktrotnie powyżej fundamentalnej wyceny analityków z Wall Street. Można przy tym odnieść wrażenie, iż w tym jednym z największych szaleństw inwestorów detalicznych w ostatnich latach uczestniczą wszyscy. Wolumeny w GameStop we wtorek przekroczyły wszystkie sumy FAANG, a także szczyt wolumenu w całym Dow Jones Industrial Average.

  2
 4. Bankier1

  Otwarcie placówek gastronomicznych będzie możliwe w maju, gdy dzięki programowi szczepień zostaną zabezpieczeni seniorzy i osoby najbardziej narażone na zakażenie – powiedział w środę prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

  zwariował

  6
 5. Bankier1

  Kazimierz
  @Leszcz

  na blogu Darka Bartłomiejczaka są zawodowcy warto poczytać i prawidłowe wnioski wyciągnąć .
  Jak ktoś zacznie hejtować to zostanie zmieciony.

  A pisze to gościu który ukradł system Rejczaka i publikuje jako swój , normalnie jaja .

  2
 6. fast_market

  Wg mnie bez wzrostu eurusd trudno wyobrazić sobie u nas kontynuację wzrostów.
  A z tym jest coraz większy problem jak widać.
  Mało tego u mnie na dziennym SK14 przecina w dół SK45 co raczej wskazuje na dalsze spadki eur.

  1
 7. Bankier1

  wider swider

  oglądałem wczoraj tego Mercatora , nie sądzisz ,że on zamknie tą luke hossy dużo niżej niż to co teraz kurs pokazuje , tam chyba wszyscy liczyli na mega dywidendę a oni wybudują fabrykę za zyski .

  Ale ja ogólnie nie potrafię takich dołków łapać to się nie sugeruj jak to mówisz wpisem .

  1
  1. kazun

   Pozostań przy dużym poziomie ogólności, bo przejście na konkrety to jest po prostu dramat. Mercator miał w zeszłym roku prawie 1 mld złotych zysku netto (chyba 960 mln). Fabryka o której piszesz to koszt 156 mln zł, tyle ile obecnie zarabiają w każde 5,5 tygodnia. Dodatkowo wydali 75 mln na wyczyszczenie wszystkich kredytów, zobowiązań. Razem 230
   mln, cały czas pozostaje im ok 730 mln gotówki. Gdzie widzisz problem w przeznaczeniu 35% na dywidendę i skup, jak zadeklarował prezes?
   Obecny rok szykuje się zresztą lepszy, kasa płynie szerokim strumieniem, pytanie co potem

   3
 8. duch_natury

  Zgodnie z moją koncepcją, iż od 9.12 jesteśmy w rozbudowanej IV-ce ruchu od listopada:
  – do 21.12 fala A – 3ka
  – do 11.01 fala B – 3ka
  fala C struktura 5falowa:
  -1ka do 15.01
  -2ka do 19.01
  -3ka do 25.01
  -4ka do 26.01
  – obecnie dzisiaj rozpoczęliśmy 5-tkę w C.

  Po zakończeniu całej powyższej struktury powinna nastąpić kończąca całą sekwencję wzrostową W20 fala 5.

  3
   1. duch_natury

    Raczej aby 3-ka nie była najkrótsza to fala 5 nie może być od niej dłuższa czyli nie może być większa niż 120pkt co obrazuje max. zasięg spadku na 1880pkt. (Spodziewam się, że skończymy wyżej).
    Według mnie to korekta pędząca więc wszystko się zgadza.
    Co do mojej koncepcji długoterminowej pisałem wcześniej o Us gdzie uważam, że w pierwszym półroczu zakończymy hossę.
    Spodziewam się w US rozegrania:
    – luty szczyt
    – korekta ok 3-4 tygodnie
    – maj/czerwiec drugi szczyt (możliwe, że Elliotowo będzie to już fala B (2) dużej 1ki)
    Od połowy roku rozpoczynamy bessę z kulminacją na jesieni 2022r.
    I jak ma się to do W20 ?
    Tego nie wiem jak będzie wyglądać względna siła tych indeksów czyli czy szczyt majowy na W20 będzie wyżej niż szczyt lutowy.

    To oczywiście luźne koncepcje, za które nie biorę absolutnie żadnej odpowiedzialności 🙂

    2
 9. Pure Miglanc

  Jak ktoś „pożyczył” akcje żeby je sprzedać i odkupić, to powinien je oddać bo tak jest w umowie.
  Chyba że ich nie odkupił i nie ma co oddać, a teraz też nie ma za co ich kupić.
  Udanych trejdów

  Tak BTW
  L na jenocie 103.68 i chciało by się go długo utrzymać.

  1
 10. Bankier1

  Spotkanie rząd-opozycja ws. szczepionek na COVID. Włodzimierz Czarzasty: dowiedzieliśmy się rzeczy zadziwiających
  – Pisowska Polska działa jak karabin grot – na trytytkę. Dowiedzieliśmy się rzeczy zadziwiających. Pan minister Michał Dworczyk dowiedział się od Marceliny Zawiszy na spotkaniu, że firma Moderna poinformowała wiele krajów, w tym Polskę, że jeśli ktoś ma podobną linię produkcyjną jak oni, to oni mogą oddać swój patent po to, by ta szczepionka była produkowana w Polsce – mówił w programie „Tłit” wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, relacjonując wtorkowe spotkanie przedstawicieli rządu z opozycją ws. Narodowego Programu Szczepień. – Potem dowiedzieliśmy się, że zarówno Moderna, jak i Pfizer, w listopadzie i w grudniu proponowali Polsce kupno szczepionek, a myśmy z tego zrezygnowali. To zadziwiająca wiedza – kontynuował. – Rozum stanął temu rządowi w połowie drogi. Mogli kupić szczepionki, nie kupili – głupi rząd po prostu. Rząd jest w d…, jest za mało szczepionek. Taki facet, jak ja, po 60., z chorobami, mógłby być szczepiony, gdyby rząd był mądrzejszy i w listopadzie podejmował rozsądne decyzje – wskazał Czarzasty.

  10
  1. Neptun

   Cytując klasyka z Gazety wyborczej, ” Ci, którzy atakują s Jandę to świnie” można zamienić Jandę na jakiekolwiek inne nazwisko i wtedy osiagamy lvl max hipokryzji 🙂
   Dla niewtajemniczonych to prawie norma w polityce ze wskazaniem na lewakow hehe.
   Czyli jak Kali ukraść krowe to dobrze ale jak Kalemu ukraść krowe to źle. O Kalim można poczytać w księdze w której opisana jest ostatnia wieczerza 13 żydów 😉

   6
 11. rivsay

  Przypadek tego GameStopa i trzydniowych obrotów porównywalnych z całym DJ i 5 największymi spółkami z SP500 łącznie jest fascynujący i przerażający jednocześnie, to jest patologia polityk pieniężnych
  Kwestia kiedy Wall Street sprzeda liścia Robin Hood-om 🙂

  7
 12. long_short

  Dla Bankiera Czarzasty to źródło wiarygodnych informacji.
  No ale tylko czerwona świnia może mieć taką alergię na Pis i ją
  notorycznie manifestować na blogu w taki sposób. To są geny.
  Tylko jak ożenić teorie Gospodarza że Pis to ruska agentura.
  Wychodzi na to że Jaruzelski był z opozycji antykomunistycznej a Pis to bolszewia.

  15
 13. toya

  Od trzech tygodni rynek konsekwentnie zjeżdza w dół. Otwiera się wyżej, zamyka niżej. Sesje wzrostowe mają tylko taką wartość, że pozwalają odnowić szorty. Tymczasem na blogu nie widzę jakiegoś niepokoju. Raczej noga na nogę i czekamy na powrót trendu i atak na 2100 i wyżej. Dla mnie to bardzo niedźwiedzi sygnał.

  Pisałem parę dni temu, że przydałyby się ze dwie takie sesje jak 4 i 5 lutego 2010 roku. Wtedy też był „styczeń” bolkowych górek, a potem szybkie bum zanim zaczeliśmy rosnąć.

  Na razie charakter sesji na GPW i klimat blogowy wpisuje się ten scenariusz i widzę szanse na takie 2-dniowe strząśnięcie z targetem 1850-1800.

  6
 14. wider_swider

  Bankier, szczerze mówiąc nie wiem 🙂
  Zagrałem by się przekonać, a decyzję podparlem młotkiem na dziennym.
  Biorąc pod uwagę, że na IGN i CDR sprzedałem za wcześnie, to jest duże prawdopodobieństwo, że i tym razem się pospieszylem z zakupem.
  Rynek zadecyduje.

  2
 15. podczaszy1

  Na razie na wykresie miesięcznym mamy świecę wysokiej fali/ o ile dobrze pamiętam/, ale jest jeszcze jutrzejszy dzień giełdowy.
  Do dolnej linii kanału „z lotu ptaka” brakuje ok .55 pkt od dzisiejszego otwarcia.

Dodaj komentarz