Michael Burry i r/wallstreetbets, „short squeeze” na GameStop a ostatnie wzrosty kursu CD Projekt

Niewątpliwie już wczoraj tematem dnia stało się zachowanie cen akcji amerykańskiej spółki GameStop, na którym to rynku doszło do najbardziej spektakularnego „short squeeze” od czasu Volkswagena w październiku 2008.

Media wskazują jedną osobę i jeden subreddit jako odpowiedzialnych za tą spektakularną operację. Osobą która ją rozpoczęła wiosną ub. r. jest Michael Burry, człowiek uwieczniony w filmie „Big Short”, zaś subredditem, który ją rozreklamował wśród drobnych inwestorów r/wallstreetbets.

Burry skupił dla funduszu, którym zarządza, 5,3 proc. akcji tego sklepu z grami, gdy kosztowały kilka dolarów i zaczął domagać się od zarządu firmy, by przeznaczyły posiadaną przez nią gotówkę na skup własnych akcji firmy za ok. 300 mln dolarów, czyli mniej więcej tyle, ile wynosiła wtedy jej kapitalizacja. Celem było wywołanie paniki wśród podmiotów posiadających krótkie pozycje na akcjach postrzeganej jako schyłkowa firmy. Co zaczęło stopniowo następować, gdy zarząd GameStop zgodził się z sugestią Burrego.

Do działań Burry’ego dołączyli później indywidualni inwestorzy z subredditu r/wallstreetbets („Like 4chan found a Bloomberg Terminal”). Później mechanizm był standardowy: posiadacze krótkich pozycji odkupowali akcje spółki powodując wzrost jest kursu, wzrost kursu powodował, że jej wycena stawała się coraz bardziej absurdalna, co prowokowało innych graczy do otwierania krótkich pozycji i tak w kółko z cały czas narastającą paniką.

Tradycyjnie, gdy coś się dzieje, emocje podsycił swym „tłitem” po wczorajszej sesji Elon Musk.

Tak do wczoraj wyglądał efekt tego polowania z nagonką na posiadaczy krótkich pozycji:

Powered by macrobond.com

Ta niewątpliwie ciekawa historia jednoznacznie kojarzy się podobnym epizodem z października 2008 roku, kiedy to w środku Wielkiej Recesji posiadacze licznych krótkich pozycji na akcje Volkswagena, nagle skonfrontowani zostali z zupełnie niespodziewaną informacją, że Porsche zbudowało po cichu na rynku opcji 31,5 proc. dodatkową długą pozycję w akcjach Volkswagena, która to informacja po doliczeniu bezpośrednich udziałów Porsche w wysokości 42,6 proc. oraz 20 proc. udziału rządu Dolnej Saksonii, oznaczała, że na rynku praktycznie zabrakło już akcji, których sprzedaż mogłaby spowodować zyskowne zamknięcie krótkich pozycji. W wyniku panicznych zakupów, które wtedy nastąpiły Volkswagen stał się przez chwilę największą publiczną spółką na świecie.

Moim zdaniem istotne w tej analogii jest to, że „short squeeze” na akcjach Volkswagena pisałem na blogu 28 października 2008, a więc dokładnie w dniu szczytu kursu. Po tamtej sesji Porsche łaskawie ogłosiło, że sprzeda 5 proc. akcji, by ulżyć losowi posiadaczy pechowych krótkich pozycji. Z najwyższego poziomu 29 października 2008 (919,5 euro) kurs spadł 16 miesięcy później do nieco ponad 60 euro.

Powered by macrobond.com

Ponieważ dziś również piszę o podobnej historii, to w tej analogii „short squeeze” na akcjach GameStop również będzie kulminować niebawem (chociaż nie na razie nie wiadomo, czy jest ktoś, kto mógłby się zlitować nad pechowymi posiadaczami krótkich pozycji na akcjach tej spółki).

Na razie ofiarą historii z akcjami GameStop padł „hedge fund” Melvin Capital Management, który musiał zostać dofinansowany przez zewnętrznych inwestorów sumą 2,75 mld dolarów.

Wczorajszy wzrost kursu akcji GameStop o 92,7 proc. można kojarzyć z +123,4 proc. zwyżką kursu akcji Volkswagena z 27 października 2008. Szczyt paniki zakupów nastąpił dzień później 28 października 2008 przy maksimum (919,5 euro) w porównaniu do zamknięcia na 471 euro 27 października.

Powered by macrobond.com

Tak by wyglądała próba synchronizacji wykresów kursu akcji GameStop do wczoraj (26 stycznia 2020) i Volkswagena (do 27 października 2008).

Powered by macrobond.com

Jak zwracali uwagę już wczoraj komentatorzy na moim blogu, ostatnie wzrosty kursu akcji CD Projekt na naszej giełdzie mogą mieć bezpośredni związek z tą historią (via krótkie pozycje utrzymywane na akcjach tej spółki, które być może w przypadku kłopotów na innym odcinku frontu musiałyby być zamykane w celu zdobycia potrzebnej gotówki).

Bo przecież te krótkie pozycje na CD Projekt utrzymywał m.in. nie kto inny a właśnie wspomniany powyżej w związku z historią GameStop Melvin Capital Management…

Podsumowanie: ściśle powiązany z ostatnimi wzrostami kursu akcji CD Projekt „short squeeze” na akcjach firmy GameStop powinien kulminować w najbliższym czasie (chociaż zapewne na znacznie wyższych poziomach niż wczorajsze)?


Komentarze

    1. Bankier1

     Ostatnio tak myślałem ,że zawsze może przyjśc jeszcze większy i dzisiaj rano zacząłem kojarzyć ostatni mój wpis że u mnie 100% gra Nikkei na krótko od 2 miesięcy, i rano czytam że BOJ nie widzi żadnego problemu w dalszym kupowaniu ETFów na akcje na NIkkei i zaraz będzie 100 % do 1 inwestora zarobionego .

  1. fast_market

   Przecież saldo, jakie by ono nie było, nie świadczy o tym, że oni tych pieniędzy nie wydają.
   Co najwyżej może kasa przepłynąć na rachunki przedsiębiorstw albo banków, albo funduszy…, ale potem znowu wróci na rachunki osób fizycznych.
   A w systemie cały czas jest tyle samo kasy (no może ewentualnie bank centralny cos tutaj zmienić).

   2
 1. billy_the_kangoor

  toya 27 stycznia 2021 o 17:34
  ” Osobą która ją rozpoczęła wiosną ub. r. jest Michael Burry, człowiek uwieczniony w filmie „Short Squeeze”,”
  Filnie BIG SHORT Panie Wojtku. Big short ?”””
  Cicho, Pan Wojtek stratuje na 2.600, można powiedzieć lekki falstart zaliczył.

  2
    1. toya

     Ale przecież Pan Wojtek dokladnie to powiedział w rozmowie z Zającem z Parkietu:

     1. Teraz ruch powrotny do „wakacyjnych” oporów przełamanych dynamicznie w listopadzie
     2. 2600 gdzieś na początku III kwartału.

     Zatem YoYo 1600-2600 jak najbardziej gra i koliduje. A to, że po drodze na 2600 bedzie „straszenie” oraz jakiś bardziej przeklekły zjazd to insza inszość, którą Pan Wojtek swoją drogą również sygnalizował.

     2
 2. macarek

  Od marca do jesieni funsusz Marshal miał shorta na Aliora i uciekł – pomogła mu druga fala covida.

  Teraz dwa fundusze mają shorta na 1,2% akcji Aliora, podczas gdy tylko 15% akcji jest w wolnym obiegu a 74,4% mają fundusze i PZU.

  https://stooq.pl/q/h/?s=alr

  Biorąc pod uwagę ilość kasy, którą zarobili „wyciskajacy” na CDR to zrobienie podobnego ruchu tu jest wielce prawdopodone.

  2
   1. macarek

    Mody zmieniają się jak w kalejdoskopie – były niemodne w październiku a już bardzo modne w listopadzie.
    Po drugie to jest jedyny bank w w20 bez inwestora branżowego – PZU odgrywa rolę słupa dla Skarbu Państwa.
    To jest sytuacja nie do utrzymania moim zdaniem. Cierpliwości.
    JSW i energetyka – to były rok temu niemodne tematy. Mimo krachu pomiędzy są wyżej rok do roku.

    4
 3. PRT

  Sprzedałem dziś Mostostal Warszawa. Zysk 16,7%. W grze pozostało 55% kapitału.

  Teraz pytanie czy to tylko mała czwórka i odbijemy w górę zaraz, czy to jakaś większa zwała i trzeba było więcej sprzedać wcześniej.

  2
  1. noob

   @ Billy
   Gdzies tak mniej wiecej jak tu nie wybronia,pozniej 407 „choc”.Dj 2 razy 31200-400 i dupa,jak wywałi 30300 gdzie teraz broni,inaczej 28500-29300 czyli min 3.5% wypadałoby dołozyc.Zerkamy i probujemy niezmiennie reagowac;-)

   3
   1. noob

    Billy@
    serinus nam idzie,tez chyba pisałes o nim.
    Fw jak zamknie dzienna pod 907 dzienny trendowy obroca,do tyg kawał drogi jak cos
    Dj na razie broni 30300.Oni nic nie musza,tzn maja misje gdzie min dojsc tam w gorze. Na dole,owszem i moga ale bez koniecznosci jak to janki.

    2
 4. rivsay

  Gra idzie o miesięczną świeczkę, liczyłem na taki ruch, ale nie sądziłem że tak głęboko sięgną, cieszy mnie ruch ale za dużo uciekło, plus dla niedźwiadów 🙂
  Do końca piątku kawał czasu, jeszcze L nie ma co tak skreślać

  1
 5. Guy Fawkes

  @Izba Lordów & @Izba Gmin

  W kartagińsko-chińskiej komunikacji strategicznej (Xing) kartagński kambion zapowiedział autorytatywnie koniec covidu, chyba w sumie wyszła z tego kicha, gospodarka się nie przwróciła, a zanim wstrzyknie się wszystkim ubogim ten preparat genetyczny, już dawno będzie odporność ”stadna”.

  Zapowiedział też kolejne zarazy, zaplanowane jako dokładnie 10-krotnie gorsze, co wydaje się w czasie tranzycji hegemonicznej i systemowej czytelne jak alfabet Braille’a. Stopniowanie bata.

  https://wgospodarce.pl/informacje/91375-bill-gates-kolejne-pandemie-sa-nieuchronne-moga-byc-duzo-gorsze

  Moim zdaniem dobrze byłoby gruntownie przyjrzeć się zarazom XIV-to wiecznym jako mechanizmom tranzycyjnym. To pierwsza intuicja, która się pojawia na podstawie enuncjacji tego wybitnego kartagińskiego kambiona.

  //Czarna śmierć – termin określający jedną z największych epidemii w dziejach ludzkości, panującą w XIV-wiecznej Europie.//

  // Epidemia czarnej śmierci wybuchła w Azji Środkowej, być może w Chinach[1], skąd przez jedwabny szlak w 1346 dostała się na Krym, a stamtąd rozprzestrzeniła się na basen Morza Śródziemnego i całą Europę.//

  //Najstarszym obecnie istniejącym bankiem jest powstały w 1472 roku Monte dei Paschi di Siena.//

  …………………………………………………………………………………….

  //Przeszłość to dziś, tylko cokolwiek dalej.//

  1
 6. toya

  Na Stooqach i parkietach jeszcze śpią i człowiek sam sobie musi robić prasówke.

  Wczorajszy FED: https://www.youtube.com/watch?v=C7AsVxWCX-4&feature=emb_logo

  W skrócie:

  O inflacji:

  “We’re going to be patient. Expect us to wait and see and not react if we see small, and what we would view as very likely to be transient, effects on inflation,”

  O wpływie polityki FED na spekulacyjne wzrosty na giełdach (Dowcipniś z tego Jerome’a ;-))

  “There are many things that go into, as you know, setting asset prices. If you look at what’s really been driving asset prices in the last couple of months, it isn’t monetary policy,”
  “It’s been expectations about vaccines, and it’s also fiscal policy.”

  I najważniejsze o perspektywie przykręcenia kurka – not yet! not yet!

  “The whole focus on exit is premature if I may say. We’re focused on finishing the job we’re doing, which is supporting the economy, giving the economy the support it needs.”

  7

Dodaj komentarz