Nowy rekord cen nieruchomości mieszkalnych w krajach OECD w III kw.

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Indeks cen nieruchomości mieszkalnych (w cenach stałych) publikowany przez OECD, który rośnie od I kw. 2012 ustanowił w III kw. ub. r. swój nowy rekord.

Ten wykres można umieścić w obrębie 50-letniego kanału trendu wzrostowego.

Eliminując długoterminowy trend zobaczymy, że w poprzednich cyklach Kuznetsa ten indeks cen nieruchomości w krajach OECD osiągał maksymalne odchylenie od linii trendu w I kw. 1974, IV kw. 1989 i IV kw. 2006, czyli średnio co 16 lat i 4,5 miesiąca. To sugerowałoby poszukiwanie następnego podobnego skrajnego odchylenia w górę od linii trendu w okolicach pierwszej połowy 2023 roku. Podobne do obserwowanego w III kw. odchylenie od linii trendu pojawiało się w poprzednich cyklach w IV kw. 2003, IV kw. 1988 oraz I kw. 1973, a więc odpowiednio na 3 lata i 2 kwartały, 1 rok i 3 kwartały, 1 rok i 1 kwartał przed cyklicznym szczytem tego indeksu cen nieruchomości w ramach cyklu Kuznetsa.

WIG-20 rosnąc w poniedziałek o 1,9 proc. obronił wsparcie wyznaczane przez jego grudniowe maksima. Standardowy MACD nie potwierdzał tego odbicia spadając do najniższego poziomu od 2 miesięcy. Wszystkie pozostałe główne indeksy polskiego rynku akcji również rosły wczoraj, chociaż w mniejszym stopniu niż WIG-20. Swe nowe ponad 13-letnie maksimum ustanowił sWIG-80. Swe nowe przynajmniej roczne maksima ustanowiły wśród indeksów sektorowych WIG-BUDOW, a wśród indeksów narodowych WIG-UKRAIN.

Cena kontraktów na S&P 500 broniła linii wachlarza poprowadzonej przez dołki kursu z marca i początku listopada rosnąc dziś rano o 0,5 proc. W Azji dziś rano przeważyły wzrosty (najsilniej o 2,6-2,7 proc. zwyżkowały Hang Seng, który wyszedł na najwyższy poziom od 1,5 roku, i koreański Kospi). Najsilniej o 1,1 proc. spadał indonezyjski JCI.

Spółka Radpol (C/Z 20,61, C/WK 0,96, kapitalizacja 98,7 mln zł) została w tym miejscu wspomniana 10 grudnia 2019 roku. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 1,36 zł. Wczoraj jedna akcja spółki kosztowała na zamknięcie 2,58 zł. Osiągnięcie przez kurs poziomu sugerowanego przez rozmiaru opuszczonej górą w czerwcu ub. r. konsolidacji z lat 2018-2020 czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje ten spółki 13 miesięcy temu nieaktualnymi.

Kurs akcji spółki Dektra (C/Z 9,6, C/WK 2,38, stopa dywidendy 6 proc., kapitalizacja 7,36 mln zł) będącej producentem i hurtowym dystrybutorem materiałów izolacyjnych przeznaczonych dla branży budowlanej, rolniczej, ogrodniczej oraz przemysłowej od kwietnia 2018 do marca 2020 znajdował się w obrębie kanału średnioterminowego trendu spadkowego, którego górne ograniczenie przełamał wiosną 2020 i po wykonaniu ruchu powrotnego do końca lipca 2020 wznowił wzrost w styczniu br. wybijając się powyżej szczytów z minionych 16 miesięcy, które to wybicie można próbować interpretować jako wyjście górą z formacji kilkunastomiesięcznej odwróconej głowy z ramionami.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć roczne dynamiki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Chinach w grudniu:

… wykorzystanie mocy produkcyjnych w przemyśle w Chinach w IV kw. ub. r.:

… roczną dynamikę inwestycji w środki trwałe w miastach Chin w grudniu ub. r.

… +6,5 proc. roczną dynamikę PKB w Chinach w IV kw. ub. r.:

… -3,1 proc. roczną dynamikę produkcji przemysłowej w Japonii w listopadzie:

… wykorzystanie mocy produkcyjnych w przemyśle przetwórczym Japonii w listopadzie:

… międzynarodowe rezerwy brutto w listopadzie oraz międzynarodową pozycję inwestycyjną netto Turcji w III kw. ub. r.:

… +3,7 proc. roczną dynamiki wskaźnika inflacji bazowej (bez cen żywności i energii) w Polsce w grudniu:

… publikowane przez ACEA dane na temat liczby zarejestrowanych w UE nowych samochodów w w grudniu (-2,8 proc. r/r):

… oraz stabilizację na najniższym poziomie od przynajmniej prawie 6 lat rocznej dynamiki CPI oraz na najniższym poziomie od przynajmniej prawie 24 lat rocznej dynamiki zharmonizowanego CPI w Niemczech w grudniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. wider_swider

    Liderzy w formie:
    „265 na WIG20USD całkiem możliwe.”
    „Przypominam że dziś drugi już dzień krachu. Optymizm stada powala z nóg.”
    „WIG20 ze spojrzeniem w stronę 1850 pkt.”
    „No ale jako że aż tylu (naiwnych) milijonerów po świecie nie hula, obstawiam 200.”

    Jesteś nowy na rynku? Uważaj na liderów!

    13
    1. wojciech.bialek (Autor
      Wpisu
      )

      @Bankier1:
      “Panie WB myśli pan ,że 3 rok pod rząd SWIG 80 zrobi duże wzrosty ?”

      Gdyby moją umieszczoną w komentarzu powyżej obserwację na temat globalnego rynku nieruchomości potraktować poważnie:

      “Podobne do obserwowanego w III kw. odchylenie od linii trendu pojawiało się w poprzednich cyklach w IV kw. 2003 (…)”,

      … to można by dojść do wniosku, że teraz – w pierwszym miesiącu I kw. nowego roku – mamy odpowiednik okolic kwietnia 2004. To sugerowałoby, że sWIG-80 będzie się w perspektywie następnych 13 miesięcy raczej generalnie bujał bokiem i dopiero od okolic maja 2021 ruszy ponownie zdecydowanie w górę. To nawet pasuje, bo w lutym 2004 – tak jak obecnie – sWIG-80 też się dopiero zbliżał do swego historycznego szczytu.

      Nieco alternatywnie ale w zbliżonym duchu korekta na sWIG-u w okresu sierpień-październik ub. r. to odpowiednik “powiewającej w połowie masztu flagi” z okresu sierpień-listopad 2003. To sugerowałoby, że mamy – w ramach cyklu Kuznetsa – dopiero odpowiednik lutego 2004.

      1. wojciech.bialek (Autor
        Wpisu
        )

        Najbardziej mnie ciekawi, czy odpowiednik korekty kwiecień 2004-maj 2005 będzie obecnie podobną falą pędzącą czy nieregularną płaską, czy też dla odmiany teraz dostaniemy (zgodnie z regułą zmienności) coś bardziej spektakularnego (np. odpowiednik krachu z października 1987 dokładnie sprzed pokolenia, z którym rymy się ostatnio zaczęły pojawiać).

        1
    1. Primipilus

      Bankier- WIG 20 c/z jest 25 czyli bardzo drogo a po wynikach będzie pewnie jeszcze gorzej
      To graj zgodnie z tym co mówi Twój guru Borawski – kupuj jak jest drogo.
      A, zapomniałem, że Ty nie grasz na giełdzie pomimo, że tu nieraz miałeś podane co i kiedy kupić.

      3
  2. Primipilus

    wider_swider :
    Liderzy w formie:
    „265 na WIG20USD całkiem możliwe.”
    „Przypominam że dziś drugi już dzień krachu. Optymizm stada powala z nóg.”
    „WIG20 ze spojrzeniem w stronę 1850 pkt.”
    „No ale jako że aż tylu (naiwnych) milijonerów po świecie nie hula, obstawiam 200.”

    Jesteś nowy na rynku? Uważaj na liderów!
    – dobrze napisane. Ci co to pisali powinni się wstydzić.
    —————–
    Bankier często pytasz, że by ktoś ci podał zagranie:
    tu miałeś – napisane przez wider_swider – Odkąd się ze mnie śmiałeś, gdy pokazywałem oRGRa na JSW, nic się nie zmieniło, prócz jego realizacji.
    —–
    Bankier często przytacza cytaty ze szkoleń typu Borawskiego – “duzi gracze kupują jak jest drogo”. Jeśli to Borawski napisał to on jest niezłym leszczem. Każdy przeciętny inwestor wie, że duży gracz kupuje jak jest tanio i sprzedaje na górce. Tak było w 2020 roku. Zakupy przy 1400, kolejne zakupy przy 1500.
    —-
    Jeszcze o szkoleniowcach i nieraz tu cytowanych analitykach. Gdyby oni potrafili zarabiać na giełdzie to nie zajmowaliby się publikacją analiz i nie zajmowaliby się szkoleniami. A, że nie potrafią zarabiać na giełdzie to robią szkolenia bo akurat tylko na tym się znają.
    —-
    Dla piewców bessy mam złą wiadomość – WIG20 idzie w kierunku 2150-2200.

    5
    1. Primipilus

      Bankier Twoja wiedza jest znikoma. Sprawdź sobie ile razy RSI szło po szczytach a indeks tygodniami szedł w górę.
      2-5% o styczniowego szczytu. To policz sobie zysk na FW20 od 1880, które było 21 grudnia 2020. Jaki jest obecnie i jaki będzie przy 2200.

      1
  3. Primipilus

    Bankier prowokujesz mnie do odpowiedzi.
    Zagranica na L jest od rolowania serii FW20 tj. od 20 grudnia 2020. Ale też wcześniej od 1400, potem od 1500.
    Ciekawsza jest cykliczność fal wzrostowych i korekcyjnych. Tą cykliczność robi zagranica. Fale wzrostowe od 400 do 600 pkt, korekcyjne około 300 pkt.

    1. Bankier1

      Nie chce mi się ciągle tego samego tłumaczyc , podaj ile pieniędzy leży przy 38 000 szt LOP a ile jest wycenione WIG 20 , ale czuję że i tak nie zrozumiesz kto zarabia duże pieniądze a kto bredzi . Duże pieniadze zarabia się na akcjach w dużych trendach wzrostowych .

      Policz sobie cirka 4000 zł depozyt x 38 000 szt ile tutaj leży pieniędzy ?

      1
  4. Primipilus

    Kota ogonem odwracasz Bankier. To co mam mieć 19000 szt L na Fw20 albo wszystkie akcje z indeksu WIG20? To może mieć duży gracz np. GS albo JPM.
    Inwestorowi indywidualnemu wystarczy 50- 100 szt FW20 kupionych na początku fali wzrostowej i zamknięcie na jakimś szczycie. Np. kupujesz 100 szt L, jest fala 200 pkt w górę, zamykasz.
    100 x 200 pkt x 20 zł. = 400000 zł. Setki tysięcy małych inwestorów chciałoby taki zysk w miesiąc albo rok.

    1. Bankier1

      I ty trzymasz 100 szt FW 20 przez 600 pkt ? daj spokój , możesz sobie na takim poziomie z innymi porozmawiać , kupić akcje za 400 000 a kontrakty z lewarem to jest diametralna różnica ale skoro jej nie rozumiesz to nic mi do tego . Twój kolega wider się lewarował parę razy i o ile pamiętam bankrutował .

      4
  5. Primipilus

    -kupić akcje za 400 000 a kontrakty z lewarem to jest diametralna różnica-
    400000 to jest cena sprzedaży.
    100 kontraktów przy np.1500 kosztuje 150 tys zł. Nie ma depozytu jak kupujesz prawie idealnie w dołku. Zamiast depozytu w kolejnych dniach masz zysk i zero depozytu jest blokowane.
    Ale tak jak nie grasz to nie wiesz jak to działa. Wdałem się z Tobą w dyskusję a sam zauważyłeś, że nie dorastasz do takiego poziomu. Nie wyobrażasz sobie jak można zarabiać. Idź na szkolenie do Borawskiego, tam uzyskasz nowe fajne powiedzenia i będziesz mógł je cytować na forach.

    1
    1. Bankier1

      Jeszcze raz przeczytałem , i aż się za głowę złapałem co ty masz w głowie , nie ma depozytu jak urosło no szok zaraz spytam w swoim biurze maklerskim dlaczego mnie tak oszukują i zanim zajmę pozycje już mam wyliczony depozyt .

        1. wider_swider

          Jasna sprawa. Bawimy się, bez buńczucznych haseł charakterystycznych dla zarozumiałych “liderów”.
          Jak dla mnie CDR wykazuje dużą słabość. Zgaszenie tej ostatniej pompki sprawiło, że wg mnie będzie niżej.

    1. Primipilus

      Bankier zacznij grać to będziesz widział jak to działa. W momencie zakupu masz blokowany depozyt w wielkości przewidzianej dla danego instrumentu. Ale potem jak już jesteś na zysku to ten depozyt spada do powiedzmy 5%, potem do 1% a przy większym zysku już go nie ma. Bo po co depozyt na pozycji z zyskiem? Depozyt to zabezpieczenie dla biura maklerskiego. Jak pozycja na zysku coraz większym to biuro nie musi się zabezpieczać bo widzi zysk na rachunku.

      2
  6. Primipilus

    -W teorii rzucania wielkimi liczbami jesteś już mistrzem a teraz wklej ,że zająłeś 100 szt na FW 20 .-
    Nie zamierzam zniżać się do poziomu podawania zagrań. Dobry inwestor nie chwali się zyskami i nie podaje pozycji. FW20 nie jest jedynym instrumentem pochodnym na naszej giełdzie. Jest dużo innych.
    Tylko przypomnę, że pisałem o L przy 1550, 1600. Pisałem, że RED ma rację i będzie wyżej tzn. 2100. Red pisał, że powinno być wyjście ponad 2100. Zgadzam się z tym i wg mnie będzie podejście pod 2200.
    Taka jest prognoza. A co kto kupi to jego sprawa. Może kupić akcje, FW20, kontrakty na akcje, kontrakty na waluty czy coś innego. Ważne jest zidentyfikowanie fali wzrostowej czy spadkowej. Prosta sprawa znana od lat na giełdzie – kupuj na dołku, sprzedawaj na górce. Tylko, że ta znana zasada jest komplikowana przez różnych analityków, szkoleniowców którzy to nie są inwestorami. Jak myślisz samodzielnie to nikt cię nie oszuka i będziesz grał wg tej zasady. Jak słuchasz innych to na 90% stracisz. Dobry inwestor kupuje często wbrew wszelkim analizom i tak samo sprzedaje.

    1
  7. duch_natury

    Bankier – kontrakty / depo

    Wszystko zależy jak mocno inwestujesz w kontrakty względem swojej kasy.
    Jeśli masz przykładowo milion gotówki.
    To twoja kasa odpowiadam ok. 25 kontraktom na W20.
    Inwestując więc 25 kontraktów to praktycznie tak jakbyś zakupił za swoją kasę W20 i nic Ci nie grozi jeśli chodzi o depozyt.
    Czy bardziej zwiększasz faktyczny lewar tym bardziej musisz dbać o zabezpieczenia i SL.
    Każdy ma inny system iwestowania i nie można wrzucać wszystkich do jednego worka.
    W moim przypadku najczęściej wchodzę pomiędzy 1-3 x moja gotówka na koncie więc tutaj mogę sobie pozwolić na przetrzymanie kilkuprocentowej straty. Inna sprawa czy chcę 😉

    2
    1. Bankier1

      Primipilus 19 stycznia 2021 o 11:05Odpowiedz

      100 kontraktów przy np.1500 kosztuje 150 tys zł. Nie ma depozytu jak kupujesz prawie idealnie w dołku.

      Macerson możesz to wytłumaczyć bo to wyżej to ja dokładnie wiem co napisałeś.

    2. Darek51234

      mak bardzo rozsadnie grasz, ja tez gram do 3x czasami 4x, ale to nie ma nic wspolnego z tym czy jest depozyt czy nie.
      masz talent do kwestionowania rzeczy oczywistych. ten tekst wyjasnia ciebie jak malo ktory. 🙂

        1. dino54

          Porownalem Swig-80 do hossy 2003-07 mnie wychodzi ze jestesmy w lutym 2004r.W Tamtych latach swig-80 ruszyl do wzrostow w grudniu 2003r a teraz miesiac wczesniej listopad 2020r.Wtedy wzrosty byly do kwietnia 2004r to jesli ma byc podobnie to wzrosty do marca ale zawsze moze byc inaczej.

          1
          1. Zibi

            A AMAZON który handluje szmelcem i powidłem prawie na całym świecie przypomina
            Holenderską Kompanie Wschodnio-Indyjską
            Bańka na tej spółce zbliżona czasowo do bańki Bitcoinów tamtych czasów czyli cebulki tulipanów.

            2
        1. Darek51234

          pamietam jak w latach 90 nabijalismy sie pod biurem pbk z tych co graja w piramidki. wplacalo sie cos kolo 2tysia
          $ i trzeba bylo znalezc nastepnych ilus jeleni zeby tez wplacili i od ich wplat dostawalo sie kase. Albania jako panstwo to sie rozsypala bo prawie wszyscy grali. a teraz prosze.

  8. Zibi

    wojciech.bialek (Autor
    Wpisu) 19 stycznia 2021 o 10:19Odpowiedz
    Kurczę, JSW mnie przechytrzyło:

    https://wojciechbialek.pl/2020/12/cyber-punk.html

    A co ma powiedzieć profesor K. Borowski w czwartek ukazał się ten film na you tubie

    https://www.youtube.com/watch?v=4XtqwYQy9PM

    w którym to zaleca kupno CD Projekt.
    (trzecia sesja z rzędu najsłabszy walor w WIG20)
    I zdecydowanie kpi z inwestowania w JSW bo niby biznes schyłkowy ( a akcje najsilniejsze w indeksie też trzecią sesję.)

    Pozdrawiam!

    4
  9. Bankier1

    Bank of America – wyniki

    EPS 0,59 USD (prognoza 0,55 USD), przed rokiem 0,74 USD
    Przychody 20,1 mld USD (prognoza 20,51 mld USD), przed rokiem 22,35 mld USD)

    Halliburton – wyniki

    EPS 0,18 USD (prognoza 0,15 USD), przed rokiem 0,32 USD
    Przychody 3,24 mld USD (prognoza 3,21 mld USD), przed rokiem 5,19 mld USD)

    1
  10. sumadartson

    @wider_swider 19 stycznia 2021 o 09:44

    ///Liderzy w formie:
    „265 na WIG20USD całkiem możliwe.”
    „Przypominam że dziś drugi już dzień krachu. Optymizm stada powala z nóg.”
    „WIG20 ze spojrzeniem w stronę 1850 pkt.”
    „No ale jako że aż tylu (naiwnych) milijonerów po świecie nie hula, obstawiam 200.”
    Jesteś nowy na rynku? Uważaj na liderów!//

    Nieźle napisane nareszcie. Same mądre rzeczy. A Waszmość podejrzewam znów zapłacił frycowe na bolkowej górce?
    Ech, krytykanci.

    1

Dodaj komentarz