Przeplatanka

We wtorek Pan toya zamieścił tu następujący komentarz:

„Taka ciekawostka zaobserwowana przy przewijaniu wykresów.

Na Wig 20 – Dzienna świeczka zielona, dzienna świeczka czerwona i taka przemienność od 10 sesji.

Ostatni raz tak długa naprzemienna seria miała miejsce w kwietniu 2011 roku. Wtedy wyznaczyła szczyt na w20 na poziomie ok 2940pkt, którego od tamtego czasu nie przebiliśmy. Przez kolejne 3 miesiące spadał o ok 9%, aż przyszedł sierpniowy szybki spadek o kolejne 20%”

Zarejestrowałem tę obserwację, ale początkowo nie przywiązywałem do niej większej wagi. Ale ponieważ ta przeplatanka utrzymywała się dalej postanowiłem sprawdzić, kiedy w przeszłości z czymś takim mieliśmy do czynienia.

Tu ważne zastrzeżenie: Macrobond jest aplikacją bliską doskonałości, ale ma swoje wady. Być może zresztą to nie są to wady Macrobonda, tylko moja nieumiejętność posługiwania się nim. Otóż problem, z którym na razie nie potrafię sobie poradzić (może powinienem wysłać pytanie do ich „help desku”) są dni tygodnia, w których notowania się nie odbywają (zwykle święta). W seriach danych typu wartości indeksów Macrobond takie dni traktuje jako kopie dni, w których odbywały się normalne notowania. To oczywiście zakłóca analizy takie jak ta, którą zaraz zrobię. Na razie nie wiem, jak sobie z tym problemem poradzić.

Ale do rzeczy. W ciągu ostatnich 12 sesji na WIG-u 20 mieliśmy do czynienia z 12 świecami, które były na zmianę „czarne” (zamknięcie poniżej otwarcia) oraz „białe” (zamknięcie powyżej otwarcia).

Powered by macrobond.com

Postanowiłem sprawdzić, kiedy w przeszłości występowały tak długie sekwencje naprzemiennych świec „białych” i „czarnych”.

Okazało się – ale tu należy pamiętać o powyższym zastrzeżeniu – że tak długa sekwencja zdarzyła się w przeszłości tylko 2-krotnie:

Powered by macrobond.com

To znaczy, równie długa co ostatnio przeplatanka białych i czarnych świec zdarzyła się w przeszłości tylko 2-krotnie i w obu przypadkach poprzedzała spadek WIG-u 20 trwając raz 12 sesji a raz prawie 2 miesiące.

Oczywiście jeśli nieco osłabimy to kryterium długości „przeplatankowych” sesji do 10, to negatywne wrażenie mocno się zaciera, bo pojawiają się sygnały w marcu 2009 i październiku 2001:

Powered by macrobond.com

… więc nie do końca wiadomo, czy takie zjawisko jest rzeczywiście jakimś znaczącym sygnałem.

Podsumowanie: proszę o weryfikację powyższych wyników przez osoby, które posługują się narzędziami, które potrafią radzić sobie ze świętami.

Komentarze

 1. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @long_short:
  „Biden zniesie wprowadzony przez Trumpa zakaz finansowania międzynarodowych organizacji, zajmujących się usuwaniem ciąży.

  To że Biden jest katolikiem wyczytał Pan w memach na reddit’cie?”

  1 września 1939 napadły na nas Niemcy pod przywództwem katolika Adolfa Hitlera oraz Słowacja pod przywództwem katolickiego księdza (sic!) Tiso.

  Pańska wiara, że przywódca jakiegoś kraju, który jest katolikiem, musi automatycznie być z naszego punktu widzenia dobrym lub przynajmniej użytecznym człowiekiem, wydaje mi się nieco naiwna.

  Dopóki nie zdobędziemy Watykanu, raczej nie będziemy mieli nad jego polityką większej kontroli (alternatywnie możemy pozwolić innym zdobyć Watykan i potem przenieść stolicę Kościoła Katolickiego do Częstochowy, ale to oczywiście strategia, która też się wiąże z pewnym ryzykiem, które należy rozważyć).

  13
  1. Guy Fawkes

   A już się zastanawiałem, czy czasem nie ma Pan racji w prognozie z poprzedniego wpisu…

   Dobry analityk powinien umieć rozróżniać w danej materii elementy istotne od bzdur, bo inaczej, bo inaczej jego prognozy będą nic nie warte.

   W XVIII wieku Polskę rozebrały trzy państwa, jedno katolickie, drugie prawosławne a trzecie protestanckie, i co z tego niby wynika ???

   Chyba guzik z pentelką?

   Wcześniej przez wieki katolicka Polska zmagała się z katolickim zakonem niemieckim.

   …………………………………………………………………………………………

   Z Hitlera był taki katolik, jak ze Stalina prawosławny, a ze mnie święty turecki.

   Pana wschodnio germańskie poczucie humoru jest czasem … ciężkie.
   Niec Pan poszuka genów celtyckich. Kto nie ma genów celtyckich, ten przegrał życie.:))

   10
    1. Guy Fawkes

     Znowu błędna interpretacja:))

     Ale mam nadzieję, że w prognozie o parotygodniowym spadku giełd amerykańskich ma Pan rację.
     Jeszcze nie jestem tego pewny, ale może tak być.

     Z innej beczki, jesteśmy w topie bańki wszechczasów, niech Może zechce Pan posłuchać, jak lemingrad (w tym wypadku wysoko wykwalifikowany) jest naiwny.
     https://www.youtube.com/watch?v=V-ztd3Iuk78

     Przecież te amerykańskie stimulusy trafiły pod lemingradzkie strzechy tylko po to, żeby lemingi miały za co ubrać się w papiery na samym szczycie.:))

     5
  1. long_short

   @tr _ kalendarzyk

   Bo widzisz, to się nazywa odpowiedzialność.
   Lewacki Hezbollah nie potrafi nawet tabletki sobie kupić żeby zapobiec niechcianej ciąży i walczy o prawo do mordowania bezbronnych dzieci bez ograniczeń do 12 stego tygodnia.
   Niby to wykształcone, zarabia, na Starbucksa co dziennie ma a na tabletkę nie ma i na kondona nie stać.
   Lewacki i chamski ciemnogród i tyle.
   Żeby korzystać z kalendarzyka to trzeba przede wszystkim się trochę wysilić ale prymitywy nie mają czasu na takie bzdety i tracą czas na robienie burd na ulicy. Higiena osobista też na bakier, do łóżka bym nie wpuścił, a fe.

   24
 2. Bankier1

  Binance, największa na świecie giełda kryptowalut została zmuszona do krótkotrwałego wstrzymania wypłat z powodu gwałtownego napływu nowych użytkowników.

  Prezes Changpeng Zhao tłumaczy, że liczba nowych klientów i transakcji sięgnęła rekordowego poziomu. Ma w tym udział Elon Musk, którego niedawny wpis na Twitterze odebrano jako wsparcie dla kryptowaluty dogecoin.

  2
 3. toya

  Panie Wojtku,

  Chyba muszę skorygować liczbę sygnałów 🙂

  Czy dobrze rozumiem, że Panu nie wyskoczyła ta 14-sesyjna przeplatankowa seria z 2011 roku rozegrana pomiedzy od 12 kwietnia (czerwona świeca) do 4. maja (czerwona świeca). ?

  Prawdopodobnie wynika to z faktu, ze w trakcie tej serii mieliśmy odpowiednio:
  brak sesji w Wielki Piątek 22 kwietnia 2011r.
  brak sesji 3. maja 2011 we wtorek.

  Prawdopodobnie macrobond – zgodnie z Pana obserwacją – zdublował świeczki przerywając serie.
  Ja korzystam z Amibrokera do którego wrzuciłem dane ze stooq.pl.
  Pomyłka po mojej stronie może wynikać z błednych danych ze stooqa.

  Co do sposobu analizy to ja z tym amibrokerem tak srednio sie dogaduję, więc posługuję się po prostu żywym excelem.
  Założyłem warunkowe formuły by wychwywić sesje spadkowe i zwrostowe, tak oznaczone sesje mogłem zliczyć warunkowo, poszukać serii, albo nawet jakieś zwykłe filtry. Taka trochę „rzemieślnicza” kombinacja, ale tych sesji na Wigu do tej pory nie było, żeby w pare minut tego nie obrobić.

  Mogę jutro nad tym się dokładniej pochylić i przestawić ile takich przeplatankowych serii wychodzi i co z nich wynikało.

  5
 4. long_short

  @Darek5124

  „wyzywasz ludzi”…
  Wejdź na tt i obejrzyj relacje z tych chamskich spędów wstrętnych, niechlujnych bab, które w obrzydliwy i bez hamulców, wulgarny sposób, lżą ludzi przy wsparciu profesjonalnego nagłośnienia. Weź słownik i sprawdź co oznacza słowo” wyzywać”, ale dla lewactwa wszystko jest na odwrót, sex, płeć, życie, odpowiedzialność, piękno, estetyka, kultura itd.

  30
 5. piotrdln

  Panie !

  jakbym chcial bez frytek to bym powiedzial ze chce bez frytek ! no nie !

  Pan mów czy zamykac eS bo jeszcze dogrywke zrobimy i znowu ok. 21.02.2021 zaczniemy jazde ?

  ja obstawiam ze jednak jeszcze pociagniemy do gory troszke i potem down down down

  wiec chyba eS zamkne przed łikendem , ew. cos symbolicznie zostawie jakby jakis harmagedon sie zdarzyl w łikend 🙂

  2
  1. duch_natury

   @Wider
   Zgodnie z moim wyliczeniem falowym są dwie możliwości.
   – albo już spadamy tą większą korektą
   – albo jeszcze jedno podejście przed korektą
   Kluczowym będzie poziom na Sp500 ok 3670 i 13280 Dax (tam był szczyt 1-ki). Ja daję więcej szans na wariant nr2 (tak pokazują analogie wskaźnikowe z przeszłych ruchów) i według mnie koncepcja 4-rek, w których jesteśmy obecnie.
   Poniedziałek / wtorek będziemy mieli wyjaśnienie 😉

   1. wider_swider

    Dla mnie wstrząsające jest ze tak mało osób pisze na forum o tym jak ciekawe rzeczy sie dzieją na rynku. Odbieram to w ten sposób:
    Byczki są przerażone, a miśki spokojnie kontrolują sytuację. Jeżeli obserwacja jest poprawna to może coś z tego być więcej.
    Wszystko się wyjaśni na forum. Gdy zobaczymy euforię przypadkowych shortujacych to będzie po spadkach.

    1
  1. sumadartson

   Tego się właśnie spodziewałem.
   Gdy usłyszałem w loży Parkietu z ust Arcymistrza Pana Wojciecha Białka że dolar niebawem na dwa złote zleci, wiedziałem że nie ma bankstera we wsi, który by to zdzierżył i do frankowiczów po ugodę nie poleciał.
   Sęk w tym, że jeśli i ta prognoza się spełni, ugodowi frankowicze podniosą larum że oto banksterzy drugi raz ich przekręcili

   8
 6. mwfri

  Pisałem w zeszłym tygodniu, że na wig20 rysuje się klin zniżkujący rozszerzający się i jakie to niesie ze sobą konsekwencje:
  1. Zwiększająca się zmienność
  2. Nowe dołki na wig20
  3. Docelowo wyjście z tej formacji górą (kończąca 5tka?)

  Ostatnie 2 sesje pięknie mi ten klin potwierdziły.
  Zgodnie z tą koncepcją: w przyszłym tygodniu, kto nie kupi dołka, ten przegra życie.

  5
       1. red.007

        Wówczas Pańska wersja o dołku w kolejnym tygodniu.
        Dla tematu struktury na wykresie,bez zejścia poniżej 21 grudnia zgodnie z tym:

        „red.007
        28 stycznia 2021 o 09:28
        …Ponawiam próbę kupna,L oczekiwana na 1895,SL z ręki bez zejścia poniżej 21 grudnia,TP 2095.”

        1
   1. sumadartson

    Odkąd po Donaldzie sterowanie gębowe globalnym rynkiem Elon przejął, wszelkie analizy techniczne, zwłaszcza rynków peryferyjnych psu na budę się zdają.
    Na szczęście żadna głupota długo nie polata, póki ewolucja skrzydeł jej nie doklei.

    2
 7. toya

  Ad. Przeplatanka

  Panie Wojtku,

  Z excelowych „czarów-marów” na notowaniach w20 od początku 1997 wychodzą poniższe najdłuższe naprzemienne sekwencje:

  14 świec
  20. maja 2002 do 7. czerwca 2002 (poprzedza 5 tygodniowy spadek o 30% – powrót na poziom z początku przeplatanki dopiero po 13 miesiącach!)
  14 świec
  12. kwietnia 2011 do 4. maja 2011 (szczyt na w20 na poziomie ok 2940pkt, którego od tamtego czasu nie przebiliśmy. Przez kolejne 3 miesiące spadał o ok 9%, aż przyszedł sierpniowy szybki spadek o kolejne 20%)

  12 świec
  16. lipca 2007 do 31 lipca 2007 (nieudany retest ATH!!! nigdy nie było wyżej)

  10 świec
  27. czerwca 2002 do 10 lipca 2002 (sygnał kontynuacji trendu – mniej więcej w połowie 30% ruchu spadkowego)
  4. marca 2009 – 17.03.2009 (Potwierdził początek hossy)

  9 świec
  27. luty 1997 do 12 III 1997 (spadek o 15% w ciągu 12 sesji, powrót na poziomy z początku przeplatanki po 6 miesiącach)
  29. września 1999 do 11 października 1999 (Wig po 6 miesiącach wyżej o prawie 100%)
  15. stycznia 2008 do 28. stycznia 2008 (zasygnalizował kulminację pierwszej fazy bessy 2007 roku. Bessa wznowiona i minima zostały przebite po 5 miesiącach)
  24. października 2008 do 5. listopada 2008 (zasygnalizował kulminację przedostatniej fazy bessy z 2008. Poprzedził wieloletni dołek o 4 miesiące)
  20. grudnia 2016 do 2. stycznia 2017 (sygnał podobny do tego z marca 2009. Potwierdził początek fali hossy)

  Na pierwszy rzut oka. Wygląda na to, że im dłuższa seria tym większa szansa, że sygnalizuje odwrócenie lub co najmniej wyczerpanie możliwości kontynuowania średnioterminowego trendu (tygodnie do kilku miesięcy). Serie 9 i 10 świecowe dają bardziej mieszane wyniki.

  Ciekaw jestem co wyjdzie z Pana czarów i czy uda się z tego wyprowadzić jakieś mierzalne scenariusze.

  6
  1. wojciech.bialek (Autor
   Wpisu
   )

   Czyli dodatkowe sygnały o długości przynajmniej 10 sesji to:

   „14 świec
   12. kwietnia 2011 do 4. maja 2011 (szczyt na w20 na poziomie ok 2940pkt, którego od tamtego czasu nie przebiliśmy. Przez kolejne 3 miesiące spadał o ok 9%, aż przyszedł sierpniowy szybki spadek o kolejne 20%)

   10 świec
   27. czerwca 2002 do 10 lipca 2002 (sygnał kontynuacji trendu – mniej więcej w połowie 30% ruchu spadkowego)
   4. marca 2009 – 17.03.2009 (Potwierdził początek hossy)”

   Kurczę, u mnie 19 i 20 kwietnia 2011 są 2 białe świecie. U Panie nie?

   1
 8. long_short

  Mąż Nancy Pelosi kupił opcje na Teslę za 1 mln$ po zaprzysiężeniu Biden. Całkiem przypadkiem Biden podpisał ostatnio dekret o dofinansowaniu aut elektrycznych przez państwo.

  Niech teraz przeuczciwi krytycy Trumpa dadzą głos. Chał chał! :))

  15
   1. dino54

    Jesli Pan twierdzi ze to taki super interes to niech Pan tez kupi akurat kurs Tesli od tej pory spadl ?Tesla wedlug mnie to juz ogromny balon i tu raczej nalezy sprzedac ale moge sie mylic?Jak patrze na wykres Tesli to przypomina szczyt Mont Ewerest.Ale coz moze byc roznie szczegolnie jak jndywidualni inwestorzy w USA kupuja pod twit Muska?

    7
    1. dino54

     Prosze spojrzec np po twicie Muska kto kupil CDR szybko i jeszcze tego dnia sprzedal albo rano wczoraj to zarobil ale reszta w plecy ktora zostala z akcjami a co dalej bedzie z cdr zobaczymy w poniedzialek bo pewnie nikt nie wie na pewno.

 9. Darek51234

  Czy Pan gospodarz nie może podzielić tego blogu na dwie części?
  Jedna giełdową a druga polityczna?
  Gdy chce się coś przeczytać o rynku to trzeba się przedzierać przez gigantów intelektu, ich kompleksy nieudaczników i ich brednie.

  37
    1. wider_swider

     Łącząc oba te warianty można wyciągnąć wniosek ze budujac pozycję na DAXie od 13300 do 13000, jest duża szansa na tym zarobić zamykając na poziomie szczytu prawego ramienia.

     PS: Jesteś początkujący? To nie jest porada, a jedynie przemyślenia.

 10. long_short

  Lewicowa kultura i wrażliwość.
  Liderka strajku kobiet do kobiety na wiecu.

  – „Ty szmato jedna, co się tak pięknie fotografujesz ze swoim niepełnosprawnym synem”
  – „w*pierdalaj k*rwo”, „j*bać Godek”.

  A tu uzasadnienie wyroku TK, ale po co czytać.
  https://zapodaj.net/834b246ce3798.jpg.html

  Pytanie kto wyprowadza te biedne kobiety na ulice i w jakim celu je podpuszcza?
  Chyba jasne jest że nie chodzi o ograniczenia praw kobiet do aborcji ale o obalenie rządu.

  19
  1. Flash

   „Chyba jasne jest że nie chodzi o ograniczenia praw kobiet do aborcji ale o obalenie rządu” – Chodzi o temat zastępczy. Dlaczego ludzie nie protestują bo im dzieci głupieją i w nałogi (gry online) wpadają przez nauczanie online? Dlaczego ludzie nie protestują że do lekarza się dostać nie można? Bo jest zajęte przez protesty bab z błyskawicami.

   5
     1. wojciech.bialek (Autor
      Wpisu
      )

      Też uważam, że takie sposoby manipulowania społeczeństwem to głęboka patologia. Niech Pan zresztą spojrzy na wspólny projekt biznesowy braci Kurskich (produkcja Agora czyli Jarosław, marketing Sylwester w Zakopanem TVP czyli Jacek):

      https://www.youtube.com/watch?v=kZT-pFb4Fa8&t=2s

      Przecież coś takiego mogli stworzyć i lansować tylko ludzie wywodzący się z głęboko patologicznych i głęboko antypolskich środowisk społecznych (no cóż wystarczy popatrzeć na brata babki braci Kurskich).

      Tak sobie myślę, że gdyby telewizja i internet istniały w czasie niemieckiej okupacji Polski, to Hans Frank w swojej siedzibie w pałacu Potockich w Krzeszowicach zwołałby naradę na temat sposobów propagandowego oddziaływania na Polaków. Wyobrażam sobie, że jakiś ambitny SS-man przedstawiłby pomysł a la Sławomir. Ale sądzę, że większość obradujących odrzuciłaby jednak tę ideę uznając ją jednak za przegięcie.

      13
 11. DrQuality

  Panowie mfri i red007,
  Przy całym szacunku – trudno nie zauważyć typowej konstrukcji kończącej trend od listopada 2020 .
  1/ rGr
  2/ Macd od miesiąca nie potwierdza ruchu – do tego jest blisko przebicia poziomu zero.
  Ergo – konsekwencje i dalsze zachowania rynku wynikają z rGr . Reakcja inwestorów powinna być zgodna z teorią , która każdy zna.
  https://drive.google.com/file/d/1ggZtoIld-F8AOX9msW2gDM4IdI8Qz9LL/view?usp=sharing
  Pan Toya wspominał o 1850 – 1860 pkt – nazwiemy tą linię linią „Toya, Toya, Toya „.

  1
  1. mwfri

   linia toya to też linia reda („Dla tematu struktury na wykresie, bez zejścia poniżej 21 grudnia”), a dolne ograniczenie „mojego” klina znajdzie się na tej linii we wtorek. I tam się to chyba rozstrzygnie, jeżeli mam rację i przyszły tydzień zaczniemy spadkami (co jest prawdopodobne, bo tytułowa przeplatanka trwa już 13 sesji i prawdopodobieństwo przerwania serii z każdą sesją rośnie – a jeśli seria ma zostać przerwana, to w poniedziałek wypada czarny korpus).

 12. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @long_short:
  „W kontekście ataku na kapitol i TK oraz ataku portalu na polskiego producenta karabinków, zastanawia że promuje Pan tu treści z tego portalu jako wiarygodne źródło informacji.
  Oni o Latkowskim też pisali te rewelacje.

  https://zapodaj.net/11711e04c36fb.jpg.html

  🙂”

  Chętnie wdam się w dyskusję, ale nie odpowiedział mi Pan jeszcze na pytanie, jak tam u Was w Izraelu wygląda covidowa sytuacja po dotychczasowej fali szczepień.

  10
  1. long_short

   Gdyby Pan czytał uważniej moje wpisy to zauważyłby wpis nt. pejsatych marksitów z mossadu z podwójnymi paszportami w PL, którzy prowadzą dywersję oddolną. Zwykle są właścicielami firemek z branży IT.

   Probuje Pan delikatnie udowadniać wszystkim że żyjemy w matrixie ale z tego co widzę to Pan żyje w alternatywnej rzeczywistości.

   6
 13. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @long_short:
  „Lewacki i chamski ciemnogród i tyle.”

  Myślę, że to dobra okazja by podzielić się interesującą wiedzą na temat określenia „lewactwo”. Zawarta jest ona w książce Łukasza Drozdy „Lewactwo. Historia dyskursu o polskiej lewicy radykalnej”:

  https://www.znak.com.pl/ksiazka/lewactwo-historia-dyskursu-o-polskiej-lewicy-radykalnej-lukasz-drozda-52418

  „Autor śledzi historię radykalnej lewicy i jej obrazu od Międzywojnia po III RP, sprawdzając jak to się stało, że język bolszewików i późniejszych, twardogłowych stalinistów, przeniknął do ust i myśli dzisiejszych fanów Korwin-Mikkego, nastolatków w bluzach „Żołnierzy Wyklętych” i przeciwników ideologii gender”

  Historia określenia „lewactwo” jest zaiste fascynująca. W dużym uproszczeniu: w którymś momencie uważający siebie za poważnych ludzi (podbój świata to raczej poważne przedsięwzięcie) radzieccy politycy odkryli, że niektóre niewątpliwie lewicowe grupy na zachodzie zupełnie się nie interesują radzieckimi planami zaprowadzenia komunizmu na świecie, natomiast koncentrują się na czymś co owi radzieccy politycy – obyczajowo raczej konserwatywni jak to na wschodzie Europy – określiliby raczej jako „dupa Maryny”, to znaczy kwestiami seksualności człowieka. Bardzo ich to rozzłościło, więc wymyślili termin, który by tą bezużyteczną z ich punktu widzenia lewicę „genderową” jakoś odróżnił od lewicy poważnej zmierzającej pod kierownictwem ZSRR do podboju świata. W ten sposób powstał termin „lewactwo” i potomków owych „bolszewików i późniejszych, twardogłowych stalinistów” łatwo rozpoznać dzięki posługiwaniu się tym terminem.

  11
    1. wojciech.bialek (Autor
     Wpisu
     )

     A to szkoda, myślałem, że czegoś się dowiem od Pana o sytuacji pandemicznej w Izraelu po dotychczasowej fali szczepień. Po tym jak Pan się odwołał do „lewackiego Hezbollachu” byłem przekonany, że nadaje Pan z Izraela, bo w Polsce nikomu takie skojarzenie nie przyszłoby do głowy.

     13
 14. long_short

  Zaraz siadam z rodziną do stołu, dziś najlepsze pierogi ruskie lepione własnoręcznie przez paluszki mojej pięknej żony, z którą odbywam sex 3 razy w tygodniu. Pełna ekologia.
  Do obiadu wino z winnicy mojego ojca.
  Córka i babcia ŕownież pomagały lepić.
  Pierogi ruskie oczywiście ze śmietaną.
  Pozdrowionka :))

  13
 15. Guy Fawkes

  //Osobiście zresztą podejrzewam, że „baby z błyskawicami” to po prostu lewa strona PiS-u.//

  //Niech Pan zresztą spojrzy na wspólny projekt biznesowy braci Kurskich (produkcja Agora czyli Jarosław, marketing Sylwester w Zakopanem TVP czyli Jacek):

  https://www.youtube.com/watch?v=kZT-pFb4Fa8&t=2s //

  ………………………………………………………………………………………

  Panie Wojtku, niech Pan nie przesadza come on!
  Nie może Pan tak uporczywie mieszać spraw istotnych z nieistotnymi, bo do się niekorzystnie odbije na Pana prognozach.:))

  Po co Pan ciągle wywołuje z nie(od)bytu tego Slavomira?

  Natomiast faktycznie można się zastanawiać nad sensem wypuszczenia na ulice tej patologii lumpiarskiej pod flagami nieubłaganego po(d)stępu i wałkowania tematu na poważnie w tv.

  Ostatnio otworzyłem w necie tv i zaraz zamknąłem. Tego się nie da oglądać. Ale wydaje mi się że różne służby w tym biorą udział. Tzn. obce służby robią nam rewolucję a nasze sprowadzają tą rewolucję do form nie do przyjęcia nawet dla thebilów. W ten sposób rewolucja jest wykolejana, tak to rozumiem.

  A że rewolucja jest dziejową koniecznością, to jest oczywista oczywistość i państwa z dykty nie mogą jej nie przyjąć, więc ta ohyda jest jaką formą samoobrony naszej dyktatury.

  //Lewactwo. Historia dyskursu o polskiej lewicy radykalnej.//

  Nie ma takiego zwierzęcia w przyrodzie, jak ”polska lewica radykalna”. Albo ”polska” albo ”lewica”. W samym tytule jest manipulacja i takiej książki nie brałbym do ręki.

  Lewica i lewactwo to co do zasady narzędzia pacyfikacji narodów przez imperium. Wyjątkiem jest sytuacja zaborów. Wtedy Polacy korzystali z trendów rewolucyjnych do podważania państwowości zaborczej i jest zupełnie co innego.

  6
  1. wojciech.bialek (Autor
   Wpisu
   )

   @Guy Fawkes:
   „Lewica i lewactwo to co do zasady narzędzia pacyfikacji narodów przez imperium. Wyjątkiem jest sytuacja zaborów. Wtedy Polacy korzystali z trendów rewolucyjnych do podważania państwowości zaborczej i jest zupełnie co innego.”

   Coś w tym jest:

   https://www.marxists.org/archive/marx/works/1875/03/24.htm

   … problem polega na tym, że ta użyteczna swego czasu patologia się tu na stałe zagnieździła.

   2
 16. Guy Fawkes

  Od XIX wieku znaleźliśmy się pomiędzy ostrzami potężnych szermierzy. Zawsze tak było, ale powiedzmy, że ten nowoczasny układ jest mniej więcej od XIX wieku.

  I musieliśmy stanąć po którejś stronie(…).

  Anglia czy Francja, przynajmniej formalnie nie były naszymi zaborcami.

  1
 17. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @Darek51234:
  „Czy Pan gospodarz nie może podzielić tego blogu na dwie części?
  Jedna giełdową a druga polityczna?
  Gdy chce się coś przeczytać o rynku to trzeba się przedzierać przez gigantów intelektu, ich kompleksy nieudaczników i ich brednie.”

  W przyszłości tak zrobię. Ta polityczna będzie płatna.

  31
  1. macarek

   Czyli mniej niż sanepid nałożył kar na kawiarnię w Zakopanem przez 8 dni – tys. 240. Właściciele używają tylko gotówki (czyli wolnosc wg Glapy przed tym nierządem). Tak mi się skojarzyło Panskie wyznanie nie wiem czemu …
   Ciekawe kiedy lud ruszy przeciwko tej nielegalnej opresji.

   3
 18. DrQuality

  Ci szaleńcy ??? chcą wywindować cenę srebra do 1000 $ za uncję. Z tego co widze na forach , masowo skupują srebro fizyczne . Byłby to short squeeze wczechczasów .W weekend zarzadzajacy funduszami zmniejszali pozycje krótkie na srebrze.

  I am here to reiterate the post from a few days ago on r)/Wallstreetbets and make the case against big banking. Silver has risen to $27/oz in the last two spikes in trading. What better opportunity will present itself in the wake of Wall Street trying to stop us than Silver?
  We beat the big shorts. There will still be some time to defeat the rest of the shorts and those who reloaded over the next period of time, but once we have claimed total victory, where do we go next? Wall Street will lose, that is certain. But with the stunts pulled by Robinhood to save their friends at Citadel, they will be prepared for the stocks we may like to buy next. What better opportunity is there, then, than to buy a good investment that big banking is shorting?
  For decades, they have manipulated Silver prices at the cost of small buyers and those who see it’s true value. Silver is half of the price it was in 1980, while the money supply has ballooned by the tens of trillions. Even after all of the price suppression Silver has endured, big banking like JPMorgan has taken out massive shorts against the metal.
  THE SITUATION
  Once we take everything from the shorts in GME, it is time, my fellow degenerates, to show big banking our true power (DISCLAIMER, not by attacking them financially or by being organized, but rather by finding a good investment). The entire physical Silver supply amounts to $20 Billion, while the paper supply, much of which is shorted, numbers in the trillions. For every ounce of physical Silver, there is two ounces in short positions. Also, for every dollar that spot Silver rises, the shorts will have to close over $200 million in positions. A purchase of just a fraction of the $20 billion in physical Silver and it’s counterparts (AG, SLV, etc.), will likely trigger the price to skyrocket. Remember the benchmark: At $500, most big banks will be forced to close their shorts at phenomenal losses.

  The time will come, my friends, where GME has given us a full and wonderful victory. When that time comes, Silver will be heading to the moon, then the stars, and will finally reach it’s true value. 🚀🚀🚀🌑🌑🌑

  WE LIKE THE METAL

  (Disclaimer: This is not financial advice, nor am I financial related professional. Only my personal opinion and speculation is presented)

  BIGGER DISCLAIMER: No, I am not nor will I ever condone grouping to hurt a financial institution. It is illegal and I want no part of it. I will, however, do my part to bring silver to it’s true value.

  The original post by u/jjalaj30

  r/wallstreetbets/comments/l68ill/the_biggest_short_squeeze_in_the_world_slv_silver/?utm_source=share&utm_medium=mweb

  Let’s get physical! In silver, that is This is copypasta. SPREAD THE WORD 🚀🚀🚀🚀🚀🚀🚀🚀🚀🚀🚀🚀🚀🌑

  1
 19. long_short

  @” czemu się Pan tak głupio podkłada”…
  Czy posiadanie w Polsce i na świecie winnicy musi świadczyć o tym że trzeba być Żydem i nadawać z Izraela?
  Wystarczy chcieć.
  Dziadek mojego ojca miał sady pod Zbarażem, a mój ojciec zbudował winnice w Polsce, a Sting ma winnice we Francji. Jak chce Pan pomóc to zapraszam na jesień.

  4
 20. mami2

  Cześć. Czy ktoś z Was inwestuje lub inwestował w certyfikaty Turbo? Kiedyś dla sportu popróbowalem szczęścia. Zyskowne transakcje wrzucili mi do pit 8c. Transakcje stratne po knock-out w pit 8c mi nie uwzglednili….Czy ktoś ujmował te straty w pit 38 na podstawie zaswiadczenia z Biura Maklerskiego? i czy Urząd Skarbowy nie wzywał potem na kontrolę?? Ktoś ma doświadczenia w tym zakresie. Pozdrawiam

  1. Griot1234

   KGHM produkuje srebro ale warto sobie poszukać kto skupuje całą produkcję srebra z KGHM no szczegółów tego kontraktu to nie poznamy. Natomiast bazylea3 wspomina o konieczności zwiększenia zapasów na conex, jak ruszą się za srebro to się skończy jak u braci Hand

   1
  2. Guy Fawkes

   Podobno spadliśmy na pekabie najmniej w tej całej sławnej niemieckiej unii radzieckiej.

   Może w sumie ten cały ”nie nasz” rząd nie jest tak bardzo nie nasz, jak rządy innych radzieckich dyktatur?

   Mniejsze i wolniejsze zło:))

   1
   1. macarek

    Ułuda liczb.Nasz kraj jeszcze nie jest rozwinięty pod względem usług tak jak Zachód, a to usługi dostały bardziej. Więc im wiecej przemysłu tym mniejszy spadek. Rząd tu tylko przeszkadzał.
    Załamały się łańcuchy to nasi wskoczyli (bo jesteśmy jednym z najbardzej mobilnych narodów) w lukę.
    Teraz te obostrzenia też są chaotyczne by się wykazać przed dyktatorem, że coś się robi.
    Tarcza dla restauracji – wsparcie dostaw dystrybucji jedzenia dla seniorów (wędka nie ryba).
    Turystyka – limit na podróże tylko do 50 (czyli dla niskiego ryzyka) plus wewnętrzna kwarantanna i testy po podróżach.
    Fitness – chodzą tam te same młode grupy ludzi – nawet jak się pozarażają – testy i izolacja. Łatwiej zamknąć.
    A normalny rząd zrobił by pełny test społeczeństwa na przeciwciała by oszacować ile trzeba zaszczepić by osiągnąć odporność.
    Dodatkowo wspierał by wszystki dostepne krajowo środki zmniejszające śmiertelność (amantadyna), czy badał przyczyny gorszych odporności.
    A tam kupa kamieni .. żadnych badań, dwóch pseudo doradców medycznych czytających zachodnie gazety.
    Murzyńskość?

    9
 21. toya

  „DrQuality 30 stycznia 2021

  Pan Toya wspominał o 1850 – 1860 pkt – nazwiemy tą linię linią „Toya, Toya, Toya „.”

  Za duże słowa na takie krótkoterminowe rysowanki-zgadywanki, które za parę dni mogą być zdezaktualizowane.

  Ale mam propozycję innej linii do obserwacji.

  Jeśli popatrzymy na wcześniejsze zwyżki na W20 to wydają się mieć pewną cechę wspólna. Mimo różnych długości trwania, różnych poziomów na które wznosiły indeks, a nawet różnych dynami z jaka się formowały – to zawsze były w stanie podnosić indeks średnio o 3-3,5% miesięcznie.
  Niezależnie od tego czy startowały dynamicznie jak w 2009 i 2020, czy budowały się konsekwentnie jak w 2017… Nieważne jaka metoda treningowa i jaka dieta zastosujemy to i tak koniec końców wig20 wydaje się być w stanie przybierać na masie ok 3-3.5% miesięcznie.

  Zatem propozycja mojej linii wygląda tak:

  Startuje 12.marca 2020 na poziomie zamknięcia 1305pkt.

  Następnie rośnie każdego miesiąca o 3.5%. Wybrałem maksymalną wartość bo trochę jestem chciwy, a poza tym myślę, że ten program treningowy będzie zawierał coś więcej niż grzeczną kreatynę czy glutaminiany – raczej konkretny cykl strzałów z teścia i mietka)

  Szczyt zakładam w okolicy września 2021 (co mieści się w prognozie Pana Wojtka)
  Tak wyznaczona linia osiąga w połowie miesiąca wartości:

  styczeń 2021 1840pkt
  luty 2021 1905pkt
  marzec 2021 1971 pkt
  kwiecień 2021 2040pkt
  maj 2021 2112pkt
  czerwiec 2021 2186pkt
  lipiec 2021 2262pkt
  sierpień 2021 2342pkt
  wrzesień 2021 2424pkt

  Oczywiście rynek będzie okresowo wyrywał do przodu z większa dynamiką, okresowo będzie spadał mocno poniżej tej linii.
  W moim założeniu wyraźne odbicie indexu poniżej linii „hossy” będzie dobrym momentem do dotankowania akcji.
  Wyraźne wybicie się indexu ponad tę linie będzie dobrym momentem na odsprzedanie części przewartościowanych krótkoterminowo akcji.

  8
 22. Griot1234

  Oczywiście comex. Chciałem dodać, że wiele lat temu mój ojciec chrzesny będąc marynarzem wywoził srebrny złom a cała rodzina mu w tym pomagała skupując widelce łyżki i co się dało, dopiero po wielu latach przeczytałem, że owe zdarzenie z ery pred internetowej było pokłosiem słynnej spekulacji na srebrze jakiej dokonali bracia. Może historia się powtórzy wówczas można by ustalić w jakim miejscu i gdzie jesteśmy wg CYKLISTÔW.

  2
     1. Guy Fawkes

      Mógłbyś się odp…..?

      Nigdy w życiu z własnej woli nie przeczytałem ani jednej litery, którą napisałeś. I nie życzę sobie żebyś ślabizował moje pismo.
      Jesteś dla mnie przezroczysty i nie interesuje mnie żadne twoje głupie zdanie.

      1
      1. scrillo

       po czym poznać chama? Oto jest pytanie 😉
       Odp.:
       Po pierwsze, cham nie słucha tego, co do niego mówisz. Z reguły czeka tylko, aż sam dorwie się do głosu, by opowiedzieć Ci – najczęściej nieskładnie, bo cham z definicji jest słabym networkerem, choć zdarzają się też chamy biegłe w tej sztuce, więc uważaj!
       😉

       15
        1. sumadartson

         Jakbym miał zliczyć te wszystkie połamane kreski z ostatniego ćwierćwiecza to do Wielkanocy na nic innego nie było by czasu. Gdy najwięksi szortownicy krwawią pomiatani przez nawiedzonych autystów, szlachta dosiada swoje.

         1
          1. sumadartson

           O żeszqu…Jutro jej się przyjrzę, podobnie jak AT, o ile ktoś niespodzianie znów nie zastuka w moje skromne dworskie progi.

          2. Guy Fawkes

           Skłaniam się do tego spadku zgodnie z pana Wojtkową przepowiednią, zwłaszcza, że gra ona przepowiednia i koliduje z aktywami kryptokonnymi.

 23. Griot1234

  @Guy Faweks zwany lordem Bóg jeden wie dlaczego, z pewnością nie chodzi o kindersztubę, inaczej zwaną manierami. KRESKI NIE RZĄDZĄ TYLKO POŁOŻONE NA STÔŁ PIENIĄDZE. gdybyśmy zamiast firm kupowali kolory to też tak by było. Ja jeśli firma nie płaci dywidendy to nie kupuję, z czystą świadomością, że nie zarobię. Nie traktuję więc firm jak surowców, a w startup jeden zainwestowałem i straciłem. Więc od pierwszej straty poczytałem statystyki i nie nabywam. Nie wiem z kąd w Panu tyle pychy, skoro to skromność jest zaletą. Często się powtarza, że owa jest srebrem, a milczenie złotem. Autor albo ukrył pod słowem milczenie wyraz słuchanie lub nie docenił wartości tejże umiejętności. Pozdrawiam proszę zrozumieć, że dotąd, aż P. Wojciech Białek nie zmieni formuły bloga, bądź go unowocześni by czytający mógł dokonać automatycznej selekcji tego kogo chce czytać, bądź nie chce jesteśmy skazani na siebie. Więc ptoponuję by zamiast rozpisywać się podawać linki do stron. Nawet do prywatnych artykółów-przemyśleń. Pozdrawiam Szanownego Pana i powiem Panu w sekrecie, że go czytuję ale sprawdzam, bo nigdy nie podaje pan źródeł a to jest karygodne i czyni z Szanownego Pana bardziej Griota niż mnie.

  3
  1. red.007

   A możliwe,że grali.
   Skoro Pan wie co robili,to po co ten wpis:

   „Darek51234 29 stycznia 2021 o 17:52
   symptomatyczne ze na fixie brak zlecen. kilkadziesiat pkcow. Wszyscy siedza i mysla co zrobic.
   a w glowach pustka”

   Z wpisu wynika,że w głowach pustka,chyba że gdzieś wcześniej wspominał Pan o ewentualnym oRGR,może coś przeoczyłem?

   2
   1. Darek51234

    nie ma zadnych wszystkich byli tacy ktorzy grali i stad sie zatrzymalo a wpis byl potem i nie ma co z nim dyskutowac bo to zadna opinia tylo opis sytuacji.
    generalnie nigdy nie pisze nic do pana opinii bo mam wrazenie ze nawet taka delikatna polemika skonczy sie tym czym wlasnie sie skonczyla, ze sie pan nadął i obrazil.
    no ale to juz nie moj problem. 🙂
    a tak w ogole podziwiam pana, ze panu sie chce przeszukiwac wpisy glownie wlasne i ciagle je cytowac zeby udowodnic ze mialem racje(mam wrazenie ze to kwestia mlodego wieku, ale moge sie mylic ). oczywiscie to zaden dowod bo wpisy masz pan rozne i zawsze da sie cos wybrac. kwestia selekcji.gdy juz pan obstawisz wyraznie i sie nie sprawdzi, w czym nie ma nic zlego. to giniesz wasc i sie obrazasz nie wadomo na co. gdybym byl zlosliwy to bym zacytowal litanie pana wpisow. ale po pierwsze nie chce mi sie, a po drugie nie widze w bledych opiniach nic nagannego i nie jest to powod do wyzlosliwiania sie.
    generalnie nie probuje polemizowac z osobami tak wrazliwymi na swoim punkcie jak pan. przepraszam ze dalem sie dzis sprowokowac.
    dodam ze pana opinie o gieldzie sa wartosciowe itd, co widac po gronie fanow.

    7
    1. red.007

     Co Pan z tym obrażaniem?
     Nie rozumiem.
     Zaciekawiła mnie teoria gry od czwartku na domniemany oRGR.
     Zadałem pytanie czy Pan o takiej możliwości,czyli w czwartek wspominał i nic więcej.
     Nie udzielił Pan odpowiedzi i ja to szanuję,proszę nie dorabiać teorii o obrazach.

     5
      1. red.007

       A to rozumiem,chce się Pan podroczyć,nie mam ochoty,szczególnie przy niedzieli.
       Ja gram na formacje,w tym przypadku na formację od 17 grudnia,która dla mnie jest zakończona,nic więcej.
       To,że może być oRGR jest tylko wynikiem zakończenia wspomnianej formacji i tak sobie blog będzie to tłumaczył,Pan też.

       1
 24. Guy Fawkes

  @Lord Long Short

  Patrzę na tych Żydków z piekła rodem, domagających się aborcji dla ubogich i myślę, czemu oni tej aborcji nie domagają się w Izraele?
  https://chabad.org.pl/judaizm-a-aborcja/

  Jakież było moje zdziwienie, kiedy sobie uświadomiłem, że w Izraele aborcja przecież jest, w zasadzie na żądanie.
  https://chabad.org.pl/judaizm-a-aborcja/

  …………………………………………………………………….

  Wniosek czytelny, Izrael nie jest państwem żydowskim, tylko fenickim.

  W Izraelu trwa holokaust Żydów nienarodzonych.

  4
  1. Guy Fawkes

   No nieee wiem Milordzie, mam z czytaniem długich tekstów problemy natury moralney i higieniczney.

   Nie lubię argumentów ad Hitleram, to jest hotyzont intelektualny narzucony z góry.

   Pomijając hitleryzm, którego zadaniem było zmobilizowanie ubogich Niemców do fenickiej wojny hegemonicznej per proxy, faszyzm włoski uważam za doktrynę podstawioną, blokującą odrodzenie cywilizacji łacińskiej, ale jednak po antybolshevickiej stronie sceny politycznej.

   1
   1. bw0

    Tekst długi i ciekawy acz trudny, nie ma nic wspólnego z ad hitlerum. A autor biegły w tych sprawach. I może ma dobre intencje;)
    Np fajny jest ostatni akapit:

    „‚Notabene: wszyscy w ZSRR są zgodni co do tego, że Amerykanie zrozumieją kiedyś groźbę, jaką stanowi dla nich [ jak i dla Rosjan ] industrializacja Chin.” – pisane w 1957 roku!!!

 25. bartek

  https://twitter.com/EricRWeinstein/status/1355289435064029187

  „Tell me Mr. Anderson…what good is a phone call if you are unable to speak?” -Agent Smith

  The system isn’t broken. It’s fixed.

  https://twitter.com/CNBC/status/1355266992568115200

  nie widze roznicy miedzy ruskimi a usa, neo feudalism w obu przypadkach

  The top 0.1% of American households hold the same amount of wealth as the bottom 90%
  https://www.businessinsider.com/americas-top-01-households-hold-same-amount-of-wealth-as-bottom-90-2017-10?IR=T

  gangster u wladzy w rosji, kleptokrata w usa

  3
  1. Guy Fawkes

   To nie jest feudalizm, nie powinno się nadużywać tego pięknego słowa.

   To jest oligarchizm. Fenickie miasta-państwa były zawsze rządzone przez wąską oligarchię handlową, władza królów była symboliczna, tak jak pozostałe formy ustrojowe.

   3
      1. bartek

       LoL

       w usa jak u ruskich – wsze4dzie kradna jednakowo

       Newly-confirmed Treasury Secretary Janet Yellen received around $810,000 in speaking fees from the hedge fund that bailed out one of the primary losers in the recent Gamestop frenzy.

       Yellen’s financial disclosure shows her making $337,500 for multiple days in Oct. of 2020 from Citadel. She similarly banked $292,500 in October of 2019 and $180,000 in December of that year

       3
      2. Darek51234

       w tym nie ma logiki to tylko pozorna spojnosc.
       ale naprawde szkoda czasu zeby sie zajmowac analiza tego goscia. a trzeba na to duzo czasu.
       on podaje teze, podaje jako dowod hipoteze. a ta hipoteza jest dowodzona przez inna hipoteze itd.
       przy tym nie ma zadnych hamulcow w klamstwie nierzetelnosci. dowala do tego milion cytatow z dupy.
       ale nie masz racji to nie jest niebezpieczne.
       bo na szczescie nie ma granic racjonalnosci, nie ma w nim cwanosci w klamstwie. poza tym ma mnostwo roznych fobii, wiec jedzie bez trzymanki. a do tego dochodzi gromada kompleksow.
       nawet przecietny gimnazjalista widzi ze to szajbus.

       ale jak chcesz max to czytaj, tyle ze on jest w dolnych stanach we Wlodawie, wiec to wyprawa z armata na muche.
       „Dobrze jest uprzytomnić sobie możliwe fortele, aby wiedzieć na co jest się narażonym w sporach z ludźmi nierzetelnymi – w ten sposób Tadeusz Kotarbiński zachęca do lektury tekstu Schopenhauera.
       Dialektyka erystyczna jest sztuką prowadzenia sporów, ale w taki sposób, aby zawsze mieć rację. W gruncie rzeczy, obiektywnie, można mieć rację, a jednak nie posiadać jej w oczach osób obecnych, a niekiedy nawet swoich własnych. Bywa tak wówczas, kiedy przeciwnik odpiera nasze dowodzenia. Prawda w spornej kwestii, brana obiektywnie, a siła racji w oczach dysputujących i słuchaczy — są to rzeczy zgoła odmienne; dialektyka erystyczna opiera się na tej ostatniej.
       Gdyby w naturze ludzkiej nie było zła, gdybyśmy byli zupełnie uczciwi przy każdej wymianie zdań, wówczas staralibyśmy się dotrzeć jedynie do prawdy, nie dbając o to, czy racja okaże się po stronie poglądu wygłoszonego początkowo przez nas samych, czy też przez naszego przeciwnika. Ten ostatni wzgląd byłby dla nas zupełnie obojętny albo przynajmniej nie nadawalibyśmy mu pierwszorzędnego znaczenia. Jednak nasza wrodzona duma szczególnie jest drażliwa we wszystkim, co się tyczy sił intelektualnych, i nie chce się zgodzić, aby to, cośmy twierdzili początkowo, było mylne, zaś to, co twierdził przeciwnik — prawdziwe. „

       4
 26. bw0

  @WB
  „Przecież coś takiego mogli stworzyć i lansować tylko ludzie wywodzący się z głęboko patologicznych i głęboko antypolskich środowisk społecznych (no cóż wystarczy popatrzeć na brata babki braci Kurskich).”

  Przyjmijmy roboczą hipotezę, że rządzi u nas na zmianę w układzie dobry-zły policjant, asystent Jana Józefa Lipskiego i asystent Antoniego Słonimskiego (pod jakimś ma tam nadzorem oczywiście). Jednocześnie, na wykresach które nawet Pan tutaj podawał, do wczoraj Polska miała najdłuższy obok Australii okres bez recesji i naprawdę wiele się tu zmieniło na lepsze. To może to ich rządzenie nie było takie złe i antypolskie.

  1
 27. bartek

  Guy Fawkes 31 stycznia 2021 o 12:18
  „To nie jest feudalizm, nie powinno się nadużywać tego pięknego słowa.”

  po pierwsze literowka – napisalem o joe bidenie ze to kleptokrata, ale tak naprawde to słup
  (definicja Słup – osoba fizyczna użyta przez przestępców podczas dokonywania oszustw gospodarczych.). Poprostu ologarchia go wystawiala w wyborach, a sam joe ledwo do mownicy moze dojsc…

  Neo-feudalism or new feudalism is a theorized contemporary rebirth of policies of governance, economy, and public life reminiscent of those present in many feudal societies, such as unequal rights and legal protections for common people and for nobility.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Neo-feudalism

  Oligarchy (from Greek ὀλιγαρχία (oligarkhía); from ὀλίγος (olígos) ‚few’, and ἄρχω (arkho) ‚to rule or to command’)[1][2][3] is a form of power structure in which power rests with a small number of people. These people may be distinguished by nobility, wealth, education, corporate, religious, political, or military control. Such states are often controlled by families who pass their influence from one generation to the next, but inheritance is not a necessary condition of oligarchy.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Oligarchy

  czy mozemy sie prosze zgodzic ze obecny sys pasuje do definicji neo-fedualizmu i oligarchii?

  1. Guy Fawkes

   Lordzie Bartku, nie szukaj definicji w języku angielskim, bo one więcej zaciemniają niż wyjaśniają i ustawiają ideologicznie myślenie czytelnika.

   Feudalizm był pewnym systemem organicznym, który dawał i prawa i obowiązki.

   Zpewnością był ustrojem bardziej wolnościowym niż obecne demokracje z dykty, gdyż opodatkowanie feudalne było wielo wielokrotnie niższe.

   Z tego punktu widzenie wolność feudalna jest dla obecnych ludzi niedościgłym ideałe,:))

   3
 28. Guy Fawkes

  @Max

  //ten gosc
  Jest logiczny w swoim absurdzie. I to jest niebezpieczne.//

  :))))))))))))

  Wolność słowa jest niebezpieczna. Potrzebna policja myśli, w służbie bezpieczeństwa of course.:)))

  Max, obawiam się, że zostaniesz bezpańskim kotem w butach vel farbowanym lisem, nie oswoję cię w tym stanie:)))

  4
    1. Max2

     Jeżeli „bredzeniem” nazywasz wszystko to, co wymyka się Twoim dogmatom w zrozumieniu rzeczywistości to masz rację.
     I dlatego dyskusja z Tobą nie ma jakiegokolwiek sensu. Światopogląd Fawkesa jest jak ściana a wszelkie argumenty to jak groch.

     2
 29. Guy Fawkes

  @Lord Bartek

  //jakies przemyslenia jak wyciac oligarchie?//

  To jest … wielowarstwowy problem. Węzeł gordyjski.:))

  Najważniejszy jest pieniądz. Pieniądz musi zachowywać wartość i być pod kontrolą właściciela.

  Druga rzecz to głosowanie pieniądzem: niekupowanie od oligarchii. Swój do swego po swoje.

  Trzecia rzecz, to JOWy z możliwością odwołania posła.

  5
  1. bartek

   „1) Najważniejszy jest pieniądz. Pieniądz musi zachowywać wartość i być pod kontrolą właściciela.

   2) Druga rzecz to głosowanie pieniądzem: niekupowanie od oligarchii. Swój do swego po swoje.

   3) Trzecia rzecz, to JOWy z możliwością odwołania posła.”

   pkty 1 i 3 – super – podpisuje sie –

   pkt 2 – nie rozumiem np

   The Koch family (/koʊk/ KOHK) is an American family engaged in business, best known for their political activities (active role in opposing climate change legislation, donating to libertarian, criminal justice reform, and Republican Party causes) and their control of Koch Industries, the second-largest privately owned company in the United States (with 2017 revenues of $100 billion).

   Products Asphalt, chemicals, commodities trading, energy, fibers, fertilizers, finance, minerals, natural gas, plastics, petroleum, pulp and paper, ranching

   jak ich wyciac???

   1. Guy Fawkes

    Jeśli dobrze opłacani posłowie będą zależeli od wyborców z możliwością odwołania, to wprowadzą prawo antymonopolowe.

    Przypmniałem sobie o poczcie. Mam pocztę na szwajcarskim protonmailu. Zlikwiduję inne poczty, np. gmail.

    Nie kupię już komputera z windowsem.

    Itd.

    3
    1. bartek

     Wg mnie na tym poziomie rozwoju cywilizacyjnego, nawet jak wytniemy obecnie olgarchie na wzor revolucji FR – to to wroci => power law wsrod małp czlekosztaltnych
     https://en.wikipedia.org/wiki/Power_law

     legislacjia jest prowadzona przez prostytutki aka politykow wiec maja cene, mozesz kupic co chcesz – np Janet bierze 800G

     Newly-confirmed Treasury Secretary Janet Yellen received around $810,000 in speaking fees from the hedge fund that bailed out one of the primary losers in the recent Gamestop frenzy. Yellen’s financial disclosure shows her making $337,500 for multiple days in Oct. of 2020 from Citadel. She similarly banked $292,500 in October of 2019 and $180,000 in December of that year.

     7
     1. Guy Fawkes

      To nie był przypadek, tylko znak.

      Akcja robinhoodowych retailowców była pięknie zaaranżowana przez pierwszorzędnych fachowców.

      Ciągle pozostaje jakaś znacząca siła, jeżeli nie antyoligarchiczna, to przynajmniej konkurencyjna:))

      5
 30. long_short

  @WB

  Papież apeluje o obronę życia w słowach i w czynach – Vaticanum News.

  Co miał Pan na myśli pisząc nt. zdobywania Watykanu i przejęciu kontroli nad jego polityką.
  Napisanie sobie w CV lub Wikipedii że jest się katolikiem o niczym chyba nie świadczy.

  3
 31. sumadartson

  Guy Fawkes 31 stycznia 2021 o 00:41

  // ta linia ma 11 lat i dotychczas rządziła.//

  Otóż milordzie owa linia podczaszego mac_ersona fawkesa na $&P500 hula dopiero od lat trzech. Od szczytu z końca stycznia 2018.
  Szlachta ma swoją linię. Poprowadź Waszmość wewnętrzną linię trendu od dna 666 (sic!) pkt z 8 marca 2009, poprzez dno na 1810 pkt z 11.02.2016 a zobaczysz Waszmość jak cudnie bycze rogi indywidualnych za namową Elona NARUSZYŁY ostatnio tę linię. Wełna pozostała jednak POD nią, bo to „za duży wiatr na ich wełnę”.
  Nie mam czasu na malowanki jako że pierworodny znów o 15:00 zapowiedział kolejną prezentację aktualnej narzeczonej. Odkąd wyprowadził się ze dworu do swojego trzykomnatowego apartamentu(chłe,chłe), okrutnie zrobił się towarzyski i na okoliczne panny łasy. Białogłowa mówi że to moja krew, ale co ona tam może wiedzieć, skoro to ona jest ostatnią dotyczas panną, której udało się mnie uwieść.

  1
 32. duch_natury

  @Guy Fawkes
  „@Lord Long Short”

  Doszedłem do wniosku, że w grupie Lordów miejsca dla mnie i tego trollowego Pana nie ma.
  Więc poproszę o oficjalne wypisanie mnie z grupy tym bardziej, że nie utożsamiam się z prawicą, lewicą czy też innymi systemowymi podziałami społeczeństwa. Nie mam też lordowsiej kindersztuby, niezbędnego oczytania, piję rzadko a jeśli już to pospolitą czystą. Oczywiście Lordom założycielom dalej kibicuję i email konsultacyjny pozostaje na miejscu 🙂

  14
  1. Guy Fawkes

   Lordzie Mac Erson, questia była na temat życia, które nie jest ani prawicowym ani lewicowym, ani religijnym, ani ateistycznym, tylko fundamentalnym i podstawowym prawem każdego człowieka.

   Atak na życie niewinne jest atakiem na Człowieczeństwo i Cywilizacę. Jeśli można zrelatywizować życie, to można już potem wprowadzić każdy totalitaryzm i każde okrucieństwo.

   Nie zauważyłem, żeby @Long Short trollował, ale bo też i nie czytam. Chodziło mi tylko o jedną questię.

   5
 33. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @bw0 31:
  „@GuyFawkes
  „Co ma wspólnego faszyzm z tą bolszevitską hołotą?”

  A może coś ma:

  http://stanczyk1.blogspot.com/2021/01/ameryka-bidena-to-spenienie-marzen.html?m=1

  Rzeczywiście trochę za dużo liter, ale podoba mi się motto:

  ”Od początku swej historii społeczeństwo spektakularne zmierzało ku temu, by przyznać główną rolę tajnym służbom, skupiają się w nich bowiem, w najwyższym stopniu, charakterystyczne cechy oraz sposoby działania tego społeczeństwa. Owe służby, mimo rzekomo «służebnej» roli, coraz częściej podejmują się kierowania kluczowymi sektorami życia społecznego” – Guy Debord ”Rozważania o Społeczeństwie Spektaklu”.

  1
 34. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @bw0:
  „Przyjmijmy roboczą hipotezę, że rządzi u nas na zmianę w układzie dobry-zły policjant, asystent Jana Józefa Lipskiego i asystent Antoniego Słonimskiego (pod jakimś ma tam nadzorem oczywiście). Jednocześnie, na wykresach które nawet Pan tutaj podawał, do wczoraj Polska miała najdłuższy obok Australii okres bez recesji i naprawdę wiele się tu zmieniło na lepsze. To może to ich rządzenie nie było takie złe i antypolskie.”

  „Trochę godności, kurna”?

  1
 35. macarek

  Tesknota za feudalizmem-niewolnictwem, który rozkręcił się u nas po nihili novi, i doprowadził do skrajnego zacofania i upadku jest podobna do tesknoty za czasem przed autostradami, gdy masowo ginęli ludzie w wypadkach, ale interesy przy drogach się kręciły.
  https://www.onet.pl/turystyka/40-lat-i-do-piachu/polska-droga-66-jak-autostrada-zabila-stara-jedynke/sge8r68,30bc1058
  Dodatkowo te poszukiwania celtyckich korzeni to próba leczenia kompleksow niższości wobec Zachodu , jaki kiedyś był udziałem szlachty i mitu sarmackiego. To jest po prostu rasizm, mający tłumaczyć dlaczego ktoś ma zająć niższą pozycję i być z tego zadowolonym.
  Brak egalitaryzmu to Ameryka Łacińska, bogaty kontynent biednych ludzi….

  8
  1. Guy Fawkes

   To jakieś propagandowe brednie.

   Feudalizm był świetnym ustrojem w swoim czasie i swoich uwarunkowaniach. Współcześni niewolnicy mogą tylko zazdrościć feudalizmowi ładu i wielokrotnie niższych podatków.

   Manipulacja ideologiczna polega na tym, że używa się określeń ”feudalny” czy ”średniowieczny” w znaczeniu pejoratywnym na określenie współczesnych patologii.

   Nikt nie chce restaurować feudalizmu literalniw w dzisiejszych warunkach, to byłoby absurdalne, ale po co rezygnować z dobrych standardów feudalnych obecnie?
   Np. z feudalnych standardów stopy opodatkowania (dzień wolności podatkowej gdzieś na początku lutego?), czy wolności gospodarczej? Pod tym względem jesteśmy dziś w stoaunku do feudalizmu bardzo … zacofani. W porównaniu z feudalizmem obecnie jest ciemna epoka.

   5
   1. macarek

    Niskie podatki są w Rosji – znam te marzenia korwinistow.
    Ważnejsze jest by osiągać wysokie i stabilne dochody, wtedy podatki nie bolą.
    Tak w I RP byly niskie podatki, gros szło na dziesięcinę. Po Kirholmie nie było pieniędzy na opłacenie załóg zamków i stracono Inflanty.
    Tak to ten ideał – dziękuję za taką wizję.

    8
 36. long_short

  @płaskoziemca, antyszczepionkowiec, antymadeczkowiec, gogater, milord, Lord, Pan

  „…. w grupie Lordów miejsca dla mnie i tego trollowego Pana nie ma”

  Panie, ja się nigdzie nie zapisywałem, weź pan przemyśl jeszcze raz i takich drastycznych decyzji nie podejmuj.
  Szkoda Polski.

  4
 37. Guy Fawkes

  @@

  Życie nie może być przedmiotem politycznego przetargu.
  Wszyscy wiedzą, gdzie się zaczyna i kończy.
  Dziecko od poczęcia jest osobnym bytem, nie jest częścią kobiety, ma własną tożsamość, własne DNA, wiadomo, czy jest Celtem, Słowianinem, czy Germańcem.

  Nie potrzeba do tego żadnej religii ani polityki, wystarczy zwykły elementarny rozsądek – common sense.

  6
  1. sumadartson

   @ Lord Guy Fawkes
   Przerywana to właśnie linia szlachty. Należy ją obniżyć do poziomu dolnego cienia świeczki z 2016 roku i będzie widać jak cudnie obcina bykom dwa ostatnie rogi z 21 i 26 stycznia. Dzięki za prezentację. Pierworodny postanowił się jednak żenić. Za młody jestem q… na dziadka. Ja…
   @macarek
   Sąsiad, szlachta nie jest rasistowska. Przecie pisałem tu że miłuję Maxa.

   1
   1. macarek

    Ja po prostu nie lubię poniżania innych w imię wywyższania swojego pochodzenia jak to czynili w przeszłości z Hitlerem na czele. Bez urazy – raczej unikam tu osobistych wycieczek.
    Wkurza mnie zamordyzm przeciwko drobnym przedsiębiorcom.
    Jak słyszę feudalizm to widzę gwałt (prawo pierwszej nocy), rozbój i samowolę.

    2
    1. Guy Fawkes

     Czy ty czytałeś tylko historyków marksistowskich?:)))

     //Zwyczaj ten opisany został m.in. przez Herodota jako obyczaj ludów Afryki.//

     //W Europie funkcjonował w okresie średniowiecza jedynie w niektórych regionach Francji i Włoch i to przez krótki czas. Niemal wszystkie informacje na ten temat pochodzą ze źródeł mówiących o wykupywanych przez wasali zobowiązaniach, celem uniknięcia wyegzekwowania tego prawa.//

     ……………………………………………………………………

     //W kontekście europejskim wielu historyków uważa prawo pierwszej nocy za legendę miejską.//

     2
    2. sumadartson

     Kto bez winy niech pierwszy rzuci kamieniem. „Klasa robotnicza”, naziści, a i chłopi (mo, ub) mają więcej „zasług” niż szlachta. Czy to pra-pradziadka wina że chłopstwo nadstawiało na wyścigi grzbieta do wsiadania na konia z chciwości otrzymania grosza? Toż on by sam tego konia dosiadł, wszak „po kopiejkę i car się schyli a po rubla to i przyklęknie”.
     Jakby mój prapradziad był ubekiem czy innym bandytą to bym go nie wspominał

     1
     1. Max2

      No ale jak był szlachcicem należy się „duma i uprzedzenie” – pewnie był wyjątkiem. Jak Waść tak myślisz nie znasz swego rodu. Może warto wreszcie poszperać i odkryć tajemnice swego „zaszczytnego” rodu? Przyda się Waszmości latoroślom co by nie popełniać błędów pokolenia. A jak Waszmość bez winy (i Waszmości przodków) niech pierwszy rzuci kamieniem.

      2
   1. Max2

    Tak. Nie musisz o tym czytać i wyrażać opinię. Tak postępują … hmm no właśnie …… „Ubodzy w duchu bo do nich należy Królestwo niebieskie”…. chyba tak to było? Popraw mnie „katoliku doskonały” …. po KUL-u… 🙂 (albo i przed?) … 🙂

    2
   1. Guy Fawkes

    Sterowany lemingrad doprowadzi do przykręcenia śruby regulacji. Zwłaszcza na krypto aktywach.

    Czytelne jak alphabet Braille’a.

    Żeby nie rozpatrywać zarzutów o wyborcze fałszerstwa – pożar Reichstagu dla ubogich.

    Żeby ”uregulować” crypto, podpuszczenie lemingradu do kilku pompek.

    Czy ludzie są już tak głupi, że amerykańscy bezpieczniacy robią co chcą bez żadnej finezji???

    5
     1. Guy Fawkes

      Gamestop to też nie krypto.

      Sztuka (oparta na intuicji) polega na tym, żeby wiedzieć, czego się spodziewać na końcu.:))

      DEFI
      Tu masz np. giełdę derywatów zdecentralizowaną, broker bez brokera. Wazystko oparte na algorytmach.

      Nikt nie pyta o nazwisko, email czy telefon, po prostu dołącza się portfel i się handluje z portfela.

      To niedopuszczalne w komuniźmie, oder?
      https://xdai.dmex.app/f/eth/0xc6ebce91136951a5fcee897ef88c23093e720a635570f5c3d58f409836db7dff

      1
      1. piotrdln

       wszystko to albo bedą mogli kontrolować albo zlikwidują/zmarginalizują

       mrzonki o niezależnym pieniadzu są dla naiwnych,

       oni wiedzia ze tylko dzieki temu ze kontroluja pieniadz to kontrolują świat,

       metale szlachetne są jedyną alternatywą pieniądza której nie mogą całkowicie kontrolować, aczkolwiek całkiem dobrze nad nimi panują od wielu dziesiątek lat

       wszystkie coiny srojny albo beda mogli je kontrolowac albo upadna/znikną /zdelegalizuja/zhakują złamią kody itd co trzeba bedzie to zrobia aby sie ich pozbyc

       jednak na tym etapie „postępu” są jeszcze widac potrzebne

       2
       1. Guy Fawkes

        Pompka na srebrze w stylu lat 70-tych zniszczy srebro jako aktywo inwestycyjne na lata. I tu masz rację.

        Ale dalej nie masz racji, bo system fiat jest na wyczerpaniu, a za głównymi projektami krypto stoją te same grupy kapitałowe, co za obecnym systemem, np. GS.

        Krypto będzie, właśnie DAVOS uznało blockchain i ctypto za fundamentalny czynnik nowej rewolucji przemysłowej, 4.0 czy 5.0, nie pamiętam numeru.

        Chodzi o DEFI, które ma potencjał wyeliminować system bankowy z jego bezpieczniacką konstytuantą.

          1. Guy Fawkes

           Moje koty (i psy) zawsze były inteligentne, miały doktorat z psychomanipulacji.:))

           No ale ja mam habilitację z tresury i abrychterunku.:)))

           2
          2. Max2

           Kret – tymizm w czystej postaci. Podpierający się Davos. Czy Ty wiesz o czym radzili? Masakra.

           2
  1. sumadartson

   Dolar sam się obroni. Wystarczy tylko przestać go psuć. Ale na to już dziś nikogo nie stać. Zwłaszcza usiaków. Czas na walutę opartą na złocie, jak to tradycyjnie co kilka cykli bywa. Tylko gdzie tu wykopać aż tyle złota na te tysiące bilionów kasy w obiegu. Bo te kilka megaton złota w skarbcach i na lapówkarsko-malwersanckich palcach to za mało. No chyba że cena znów x10 jak to co kilka cykli bywa. Czy to prawda że złota jest na świecie jeno za 16 bilionów usd?

   1
 38. Pingback: Inwestycje - styczeń 2021 - Mój Portfel Emerytalny - blog o oszczędzaniu na emeryturę

Dodaj komentarz