Schłodzenie sentymentu indywidualnych inwestorów w USA i Polsce

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

W tym tygodniu doszło do zauważalnego schłodzenia nastrojów indywidualnych inwestorów w USA i Polsce. W Stanach Zjednoczonych saldo „byków” i „niedźwiedzi” w badaniu American Association of Individual Investors (AAII), które w połowie listopada osiągnęło najwyższy poziom od stycznia 2018 (+30,97 pkt. proc.), w tym tygodniu spadło do +8 pkt. proc. czyli najniższej wartości od 2,5 miesiąca.

Jeśli chodzi o nasz kraj to saldo optymistów i pesymistów w sondażu Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, które w poprzednim tygodniu osiągnęło najwyższy poziom (+35,8 pkt.) od połowy listopada 2019, w ten czwartek spadło do najniższego od 4 tygodni poziomu +16,7 pkt. proc.

Po kilku dniach wahań WIG-20 zdecydował się jednak przełamać poziom wsparcia wyznaczany przez grudniowe szczytu i wczoraj spadł o 1,6 proc. Standardowy MACD potwierdzał ten spadek zniżkując do najniższego poziomu od pierwszej połowy listopada. Spadły wczoraj wszystkie główne indeksy polskiego rynku akcji poza NCIndex (+0,7 proc.). sWIG-80 zanim ostatecznie spadł o 0,8 proc. zanotował swe ponad 12-letnie maksimum. Wśród indeksów sektorowych swe ponad 3-letnie maksimum ustanowił WIG-SPOZYW, a wśród indeksów narodowych również ponad 3-letnie maksimum ustanowił WIG-UKRAIN.

Cena kontraktów na S&P 500 po ustanowieniu wczoraj swego historycznego rekordu spadała dziś rano o 0,6 proc. W Azji dziś rano wśród głównych indeksów minimalnie (+0,1 proc.) zwyżkował jedynie malezyjski KLCI. Wszystkie pozostałe główne indeksy spadała (najwięcej o 1,6-1,7 proc. indonezyjski JCI oraz Hang Seng).

Spółka Impera Capital Alternatywna Spółka Inwestycyjna (C/Z 4,5, C/WK 1,2, kapitalizacja 19,7 mln zł) została w tym miejscu wspomniana 7 października 2020 roku. Tego dnia jedna akcja spółki kosztowała na zamknięcie 1,32 zł. Wczoraj kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 2,52 zł. Osiągnięcie przez kurs poziomu sugerowanego przez rozmiary opuszczonej górą konsolidacji z okresu marzec 2018-listopad 2020 oraz skala startującego z historycznego dołka z wiosny ub. r. ruchu podobna do tej z lat 2001-2004 czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki 3 miesięc3 temu nieaktualnymi.

Kurs akcji spółki Novina (C/Z 8,2, C/WK 1,01, kapitalizacja 6,57 mln zł) zajmującej się działalnością inwestycyjną, w tym w szczególności działalnością funduszu private equity / venture capital przebywający nad rosnącą średnią 200-sesyjną w obrębie długoterminowego kanału trendu spadkowego, oraz rozpoczętego w październiku 2018 kanału średnioterminowego trendu wzrostowego a także rozpoczętego w kwietniu kanału krótkoterminowego trendu wzrostowego dotarł do poziomu oporu wyznaczanego przez lokalne szczyty z okresu minionych 2 lat.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć grudniowy wzrost wysokości stopy bezrobocia w Szwajcarii do najwyższego poziomu od 2010 roku (3,44 proc.):

… najwyższe od 2013 roku roczne dynamiki agregatów pieniężnych M1, M2 i M2 w Szwajcarii w grudniu:

… -0,6 proc. roczną dynamikę CPI w Hongkongu w grudniu:

… roczną dynamikę zatrudnienia (-1,05 proc.) oraz płac (+6,6 proc.) w sektorze przedsiębiorstw w Polsce w grudniu:

… wyniki handlu zagranicznego Hiszpanii w listopadzie:

… +2,9 proc. roczną dynamikę sprzedaży detalicznej na Ukrainie w grudniu:

… styczniowe wartości publikowanych przez DG ECFIN wskaźników zaufania konsumentów w UE i strefie euro:

… spadek rocznej dynamiki CPI w Japonii do najniższego poziomu od 2010 roku (-1,08 proc.):

… oraz +9,4 proc. roczną dynamikę sprzedaży detalicznej w Australii w grudniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. noob

  Darek@
  To zalezy o ktorym rynku mowa.Janki od razu lub na 3550-650 .Maja misje niezmiennie,min cel bedzie wykonany.Wczoraj zamknołem połowe dj jak nie przeszli oporu 31200-400 wskazywanego.
  Co do banana bp fw,gotow na obdwa kierunki,przynajmniej krotkoterminowo.Odebrałem dzis jedynie jsw ,cel mial 36.65 min do nadbicia.Na dzis istotne 31.00 ,akcji jakas połowe mama scp odbierane,pure,daty,polimex,serinus,votum ,astarte,msz.956 kluczowe na fw inaczej 879 powinni.Trzymam kciuki za byski oczywiscie,chcialoby sie 2380 np,jak ich namowic

  2
     1. noob

      Do nauki,hehehe moze sie cchesz sprawdzic? jakis quiz,moze znajomosc angielsiego? moze cos z matematyki ,obliczenia? pisz smiało,historia?jakies ksiazki w zyciu przeczytales patałachu?
      Juz skladalem ci wszo propozycje,damy skany,komu lepiej idzie ,przegrany 5000pln na potrzebujacych? 17 lat na rynku cie oszukiwali,teraz jestes gosc z dłuzszym stazem odemnie,pokarz klase miernoto.
      Mam nadzieje, ze cie napierdala kikut 24h z całego serca zycze ,nie wolno załowac takich gnoi jak ty scierwojadzie.

      4
       1. noob

        Tak chciales napisac,ze ejstes zydem bez honoru .Nie wpłaciłes 500zeta po na skupie metali musisz zerwac 100rynien na to.Jak to zrobic z takim kikutem ?Po jednej cegle od sasiada budowniczego ,kilka nocy + wypiecie sie z wiatrem to ustukasz .

        4
          1. noob

           Psychiatra kazal cie pozdrowic.Zaklinal sie na zycie ze nikt nie robi tak dobrze loda z połykiem jak ty.

           3
   1. Bankier1

    Dotyczy PL to statystyka mistrza Jacka , ale są też wyjątki , myślę że tym razem się sprawdzi , będziemy widzieć po LOP jak zacznie spadać , niepotrzebnie tutaj to podaję bo w listopadzie wyprzedzili ruch jak KOLEGI z biur maklerskich poczytali

 2. duch_natury

  Moje kreski mówią:
  1) USA dzisiaj korekta. W poniedziałek możliwe intra jej dokończenie i do góry
  2) PL podobnie piątek – poniedziałek dni odwrotowe i ruszamy do góry (5-tka).

  PS. Początkujący, nie wiedzący co robić nie powinni brać powyższego jako jakąkolwiek rekomendację inwestycyjną słuchając jedynie siebie i brać pełną odpowiedzialność za swoje zagrania. (Luźny cytat z Widera).

  5
 3. duch_natury

  Na W20 od 19.01 powinna się uformować 5-tka.
  Na razie mamy 3-kę spadkową i jakaś próba korekty. Więc intraday-owo powinno być po zakończeniu tej korekty jakieś nowe denko kończące całą większą strukturę korekcyjną.
  Do usłyszenia w poniedziałek. Udanego dnia – u mnie pracowity weekend (realizacja koncertów online).

  2
 4. arteks

  Do Bankier1

  Czepiasz się i obrażasz wszystkich do okoła, zakoduj sobie we łbie że życie ci odpłaci mocniej za ten jad niż tylko bólem łokcia. Za sianie fermentu to masz płacone i to jest szczególne mendziarstwo.

  Jak indeks zapierdzielał to siedziałeś z otwartą gębą i nie wydusiłeś nawet słowa do Reda z przeprosinami.

  To ja zdemaskowałem Ciebie na blogu Bartłomiejczaka bo miałem dość patrzenia jak go potpytujesz na jego forum a tu udajesz eksperta i z niego szydzisz. Ty jednak dalej swoje.

  Zamilknij więc w końcu i daruj sobie.

  35
 5. toya

  I skończcie z tym mitologizowaniem „prognozy reda (mimo całej mojej sympatii i szacunku do niego jako blogowicza)

  31 lipca pisał tak:

  red.007 31 lipca 2020 o 22:12Zaloguj się, aby móc odpowiedzieć
  „red.007
  27 maja 2020 o 11:44
  W20,ruch w minimalnym wymiarze nad 2100,okres wielotygodniowy…”

  Mamy dopiero piąty tydzień,w przyszłym roku byłby okres wielomiesięczny.
  Początek wzrostu nad 2100 rozpocznie się w sierpniu br.”

  Co było do listopada to jest nieistotne?

  Miało się zacząć w sierpniu.
  Jasno napisane że w tym (ubiegłym roku).

  Nic z tego się nie wydarzyło.

  18
   1. Darek51234

    poza tym dodam, ze red spokojnie wyciagnie rozne wpisy bardziej mu przyjazne, to kwestia selekcji.
    a wiara ze ktos potrafi przewidziec przyszlosc jest groteskowa.
    ja tam zamknalem swoje dlugoterminowe L na poczatku czerwca co oswiadczylem online na forum.
    a potem byl wspanaily okres trendu bocznego ktory uwielbiam.

    2
 6. DrQuality

  „wojciech.bialek (Autor
  Wpisu) 31 lipca 2020

  Panie Bankier, (…) ponawiam prośbę o zachowywanie nieco więcej kultury, bo mi się ubecka agentura na blogu buntuje.”

  Te łone, te ruskie agenty siem buntujo jak sie do nich goda per Wy , rze to łone pojedyncze som , a nie we dwuch abo czech, rze łone głosujom przeca na prawice co to kradnie ale przeca siem dzieli
  A tu taka niespodzianka
  https://natemat.pl/335335,ambasador-rp-w-moskwie-to-byly-wspolpracownik-urbana-w-pis-trwa-wojna

  6
 7. Griot1234

  Do Pana Noob
  Jak Pan musi zwyzywać naszego pupila blogowego to chyba nie orientuje się Szanowny Pan, że przed wojną jeśli sąd przestępczy nacji, o ktōrej wspomniał Pan iż honoru nie ma za grosz wydał wyrok skazujący na śmierć to skazani sami ten padół czem prędzej opuszczali, bo wiedzieli, że kara ich nie ominie. Dodam tylko ze nie wiadomo mi nic bym z ową nacją był spokrewniony, ani z tą ani z fenicką, ani innymi nacjami, o których na tym blogu się dosyć często wspomina. Pozdrawiam serdecznie życząc udanych spekulacji.

  3

Dodaj komentarz