S&P 2021= S&P 2010?

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

W najnowszym czwartkowym sondażu Amerykańskiego Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych (AAII) saldo “byków” i “niedźwiedzi” spadło do wartości ujemnej po raz pierwszy od połowy października. Jeszcze w połowie listopada przekraczało ono poziom +30 pkt. Jeśli sprawdzimy, kiedy w okresie od 2009 roku mieliśmy do czynienia z trwającym nie dłużej niż 3 miesiące spadkiem tego wskaźnika sentymentu inwestorów indywidualnych w USA z poziomu przekraczającego 30 pkt. proc. do wartości ujemnych, to znajdziemy wcześniej 6 takich epizodów. Jak widać takie schłodzenie nastroju to za mało, by zlikwidować możliwość głębszego spadku w następnych miesiącach. Dopiero zejście salda sentymentu AAII poniżej poziomu -20 pkt. proc. można by uznać z kontrariańskiego punktu widzenia za sygnał zachęcający do rozważenia zakupów.

Do tej pory rozpoczęta 23 marca ub. r. zwyżka S&P 500 była w dużej mierze kopią ruchu zapoczątkowanego 9 marca w apogeum Wielkiej Recesji. Gdyby ufać tej analogii, to lada dzień czekałaby nas silniejsza prawie 3-tygodniowa korekta o ok. 8,1 proc., po czym hossa uległaby wznowieniu i potrwała do maja.

WIG-20 kontynuował przeplatankę spadkowych i wzrostowych sesji. Wczoraj wypadło na wzrost, który był najsilniejszy od 7 stycznia (+ 3 proc.). MACD, który spadł wcześniej do najniższego poziomu od pierwszej połowy listopada lekko wzrósł, ale nadal pozostawał poniżej spadającej linii sygnału. Wszystkie pozostałe główne indeksy polskiego rynku akcji również w czwartek rosły, chociaż w mniejszym stopniu niż WIG-20.

Po lekkiej panice we wtorek związanej z zamieszaniem wywołanym przez “short squeeze” na akcjach spółki GameStop i wczorajszym odbiciu, gdy kurs GameStop zaczął silnie spadać dzisiejszy poranek cena kontraktów na S&P 500 rozpoczęła od silniejszego 1,05 proc. spadku pozostając poniżej linii formacji wachlarza przechodzącej przez dołki z marca i listopada ub. r. Standardowy MACD dla tego instrumentu spadał poniżej swej opadającej linii sygnału. W Azji dziś rano spadała wszystkie główne indeksy najważniejszych rynków. Najwięcej – 3 proc. – tracił koreański Kospi.

Spółka Oponeo.pl (C/Z 22, C/WK 2,98, stopa dywidendy 0,2 proc., kapitalizacja 606 mln zł) została w tym miejscu wspomniana 11 grudnia 2019 roku. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 22,3 zł. Wczoraj jedna akcja spółki kosztowała na zamknięcie 43,5 zł. Dodarcie przez kurs do strefy oporu wyznaczanej przez okolice formacji szczytowej z 2017 roku podobne do podobnego ruchy z przełomu lat 2010/2011, kiedy to kurs osiągnął okolice formacji szczytowej z 2008 roku czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki 13 miesięcy temu nieaktualnymi.

Kurs akcji technologicznej spółki Quarticon (C/WK 6,29, kapitalizacja 23,6 mln zł) tworzącej oparte na sztucznej inteligencji systemy wsparcia i personalizacji procesów sprzedaży oraz marketingu internetowego jak się wydaje przełamał ostatnio górne ograniczenia trwającego od 2019 roku trendu spadkowego, a obecnie walczy z opadającą średnią 200-sesyjną.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć grudniowy wzrost dolarowej wartości oficjalnych rezerw walutowych Turcji w grudniu:

… 0,6 proc. roczną dynamikę sprzedaży detalicznej (poza paliwem) w Szwecji w grudniu:

… styczniowe wartości publikowanych przez ISTAT wskaźników zaufania konsumentów i przedsiębiorców we Włoszech:

… styczniowe wartości publikowanych przez DG ECFIN wskaźników zaufania konsumentów, przedsiębiorców i zaufania gospodarczego w strefie euro:

… rekordową nadwyżkę w handlu zagranicznym Meksyku w grudniu 2020:

… najwyższą od 2006 roku zannualizowaną liczbę nowych pozwoleń na budowę i rozpoczętych budów nieruchomości mieszkalnych w USA w grudniu:

… -2,5 proc. roczną dynamikę PKB w USA w IV kw. ub. r.:

… zannualizowaną liczbę sprzedanych nowych domów oraz jej relację do podaży domów w grudniu:

… oraz +4,6 proc. roczną dynamikę średniej ceny nowych domów sprzedanych w USA w grudniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. duch_natury

  @mwfri
  “29 stycznia 2021 o 06:49Odpowiedz
  Przespałem się z tematem i zaczynam się zastanawiać, czy cała ta spółdzielniana afera nie ma potencjału krachowego”

  Ach trochę zły jestem na siebie bo przed 20tą zamykałem Lki na Sp i Dax i tak się zastanawiałem, że mój poziom docelowy na Sp jest raptem 100pkt wyżej i czy nie zakręcić na Ski brakło odwagi.
  Potencjał krachowy ala 1987 jest spory – pisałem o kilku analogiach cyklicznych wskazujących na to. Mam nadzieję, że nie przedobrzę i jednak rynek jeszcze wyszarpie nowe szczyty przed tym zdarzeniem 🙂

  2
  1. Bankier1

   Zobacz pan WB wyżej podał OPONEO mega spółka z wyceną 600 mln a Serinus nic nie robiący 1,1 mld na wczoraj , Biliony Monet , reddity , Zaorskie Kupujące żeby pogonić szorciarzy , kiedy in z natury jest mega miśkiem .

   100% w statystyce na Nikkei w końcu zaczęlo zarabiać

   1
 2. wider_swider

  No i niestety zepsuli mi scenariusz.
  Dzisiaj miało się zacząć neutralnie i jeszcze szarpnięcie w górę do pysznego S.
  Niestety zachód zdecydował cofnąć wcześniej, dlatego po obecnej korekcie mogą wyjść wyżej niż w pierwotnym scenariuszu.
  Dla mnie na L za drogą, dlatego weekend zaczyna się dzień przed czasem.
  W przyszłym tygodniu powyżej 2000 pomyślimy co dalej.
  Pozdrowienia i powodzenia.

  1
  1. Darek51234

   Darek51234 28 stycznia 2021 o 15:24Odpowiedz
   zdaje sie, ze jest realna grozba uczieczki od funduszy hedge. moze nawet bankructwa.
   moga zwalic rynek. a zamykanie krotkich bedzie ciagnac niektore spolki w kosmos. no ciekawie.
   na bananie cdr moze pociagnac indeks duzo. a inne spolki moga byc mocno wywalane. moze byc rollercoaster.

 3. Bankier1

  Nasdaq też na lini trendu od 10 listopada , jak padnie to powinni przyspieszyć w dół a TESLE wyniki podały słabe i ten rajd na szortach tutaj też w końcu sie skończy i Musk przestanie pajacować , nie wiem czy dobrze czytałem ale ten z Big Short chyba szortuje Tesle.

  1. dociekliwy54

   Teraz to Europejska Komisja Zdrowia czy jakoś podobnie ma shakowany serwer i wyciekło,że szczepionki Moderny mają inną gorszą jakość od tej testowej. Chodzi o zanieczyszczenia i znacznie mniejszą zawartość mRNA( na granicy skuteczności). Właśnie dlatego wstrzymano dostawy i szukają winnego ;)- tzn hacker’a.

   3
 4. Pure Miglanc

  Zapomniałem dodać że wczoraj była Wilcza pełnia księżyca. To tak z cyklu astro.
  Nie mylić z Byczą, bo takiej jeszcze nie ma, ale można by ją tak nazwać 🙂
  Dzisiaj powrót do strojenia okienek. Kierunek obrany.
  Udanych trejdów.

 5. wider_swider

  IGN perfekcyjnie realizuje scenariusz oRGRa.
  Odwrót był w rejonie 35 zł i teraz tworzone jest prawe ramię (oczywiście wyłącznie wg mojej koncepcji)
  Ponowny zakup nastąpi w rejonie 22 zł.

  Powyższe nie jest poradą, a jedynie przedstawieniem swojej koncepcji.
  Jesteś na rynku nowy i wpadłeś tu w poszukiwaniu sygnałów? Zmień zawód.

  2
   1. wider_swider

    Dziękuję, ale nie przeczytam, bo to tylko wywoła u mnie wątpliwości.
    Scenariusz oraz strategia były dawno opracowane i przedstawione.
    Teraz się idealnie wszystko realizuje, dlatego muszę być konsekwentny.
    Cała reszta to jedynie szum.

    Ale jeszcze raz dziękuję za Twoje zainteresowanie i chęć pomocy.
    Doceniam to.
    Obiecuję, że przeczytam artykuł, gdy tylko sprzedam IGN po 52 zł.

    1
 6. Primipilus

  ———-Chodzi o zanieczyszczenia i znacznie mniejszą zawartość mRNA( na granicy skuteczności). Właśnie dlatego wstrzymano dostawy i szukają winnego ;)- tzn hacker’a.———-
  Jak zwykle nieważny problem tylko złapać tego co ujawnił.

  Przecież to jest idealna manipulacja tłumem. Dlaczego zmniejszono dostępność szczepionek? – bo towar, którego brakuje jest pożądany. Człowiek ma myśleć – brakuje szczepionek to muszę się szybko zapisać i zaszczepić.
  Reklamy w TV pokazują jak to ludzie zadowoleni ze szczepień i cały czas się zapisują. Albo te zaostrzenia szczególnie w krajach zachodnich UE. Tu jest przekaz – szczepcie się to zniesiemy ograniczenia.
  Idzie taki człowiek przekonany do szczepienia i co dostaje – szczepionkę bez mRNA albo z małą zawartością na pograniczu skuteczności.
  Ostatnio nic się nie mówi jaki procent personelu szpitali został zaszczepiony. Jest tylko, że zakończono szczepienia w tej grupie. Wg mnie zaszczepiło się około 40% personelu szpitali. zakończono bo nie ma więcej chętnych.

  1. dociekliwy54

   “Wg mnie zaszczepiło się około 40% personelu szpitali. zakończono bo nie ma więcej chętnych.”
   To jest prawdopodobne, może trochę więcej. To świadoma i mimo wszystko znacząca grupa- zwłaszcza teraz. O wyrzuceniu z pracy nie ma mowy. Mam sąsiada lekarza i sąsiadkę lekarkę. On za, ona przeciw.
   Z tym, że z nią porozmawiałem o zagrożeniu odwrotną transkryptazą a z nim nie dało się o niczym.
   Dane za rok 1999(na 10000 ludzi): lekarze 22, pielęgniarki 51, stomatolodzy 3,4,położne ok 5 farmaceuci ok 4, a jeszcze są salowe, pracownicy biurowi , sprzątaczki, ratownicy, kierowcy,fizjoterapeuci itd. Oceniam na 100/10000 co daje 400tys w kraju.(Może być więcej).
   Po przedłużeniu zapisów szczepiono ich gdzieś do 11 stycznia. Widać tu wypłaszczenie na 200tys. Widocznie więcej nie dało się.

 7. Bankier1

  Okazuje się jednak, że impuls dla metali przyjść może z kompletnie nieoczekiwanej strony, a więc milionów inwestorów, którzy w ostatnim czasie “poczuli krew”. Jak wiemy stosunek krótkich do ilości akcji na ostatnio “odpalanych” walorach jest niczym w porównaniu do tego, jak te proporcje mają się do Comexu, gdzie shortujący kruszce commercials w zasadzie ich nie mają. Co na pierwszy ogień? Jak widać było już wczoraj, przed szereg zaczyna się powoli wyrywać srebro. Temat już zaczyna żyć w mediach (poniżej kilka świeżych wywiadów / prezentacji) i raczej ciężko będzie go już teraz schować przed “robinhoodowcami” pod dywan. Przy okazji technika także jest dla srebra w długim terminie łaskawa (o fundamentach nawet nie wspominając).

  4
 8. Primipilus

  wider_swider—Dzisiaj miało się zacząć neutralnie i jeszcze szarpnięcie w górę do pysznego S…..
  ….W przyszłym tygodniu powyżej 2000 pomyślimy co dalej……

  Tak samo myślę i czekam na podbicie do zajęcia S.

 9. Bankier1

  Kto szortuje ze mną Tesle i z BIG SzOrtem . Czuję że aktywnośc MUSKa na tym cyrku nie była przypadkowa bo akurat jego spółka jest najmocniej szortowana i chyba nikt nie ma wątpliwości że akurat ta spółka to MEGA BALON .

  2
 10. wider_swider

  Zakończyłem zakupy IGN.
  Średnia zakupu 21,50 zł.
  Take profit 52 zł.
  Stop loss 0 zł.

  Cała kwota jest jedynie częścią zysku z poprzednich transakcji na tej spółce, dlatego jestem w stanie ją oddać w całości.
  Nie bądź głupi/głupia, nie kopiuj zagrań innych. Edukuj się u Pana Wojciecha i inwestuj mądrze.

  4
 11. kolczyk

  Obywatelu, przestańcie straszyć ludzi! Gamestop, bitcoin, srebro. To są normalne zachowania rynku podczas hiperboli. A to dopiero początek. Kasy jest ogrom i nie ma co z tym robić! Takie zabawy, jak gamestop będą codziennie aż do… ale o tym w dalszym odcinku.

  7
   1. DrQuality

    Pan Kolczyk jest facetem , który odzywa się rzadko ,ale smacznie. Jest , najlepszy z nas , nas wszystkich – Panie Toya, w czasie wolnym proszę przypomnieć wpisy Pana Kolczyka. Chyba, że Pan Kolczyk przypomni swoje targety….

    2

Dodaj komentarz