WIG najwyżej od prawie 1,5 roku

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

WIG zamknął się w czwartek najwyżej od końca lipca 2019 roku.

Uwzględniając tylko te epizody z historii WIG-u w trakcie, których indeks najpierw w ciągu 2 miesięcy tracił ponad 20 proc. (1994, 1998, 2008 i 2020), a następnie odrabiał straty wychodząc na takie jak czwartkowe prawie 1,5-roczne maksimum otrzymujemy w przeszłości tego indeksu 3 sygnały podobne do obecnego: 4 marca 1996, 23 grudnia 1999 oraz 16 marca 2010. Trwający od marca wzrost można również traktować jako ruch powrotny do przełamanej w dół w marcu długoterminowej linii wsparcia trendu wzrostowego, które obecny poziom mniej więcej pokrywa się z poziomem szczytów WIG-u z lipca 2004 oraz stycznia 2018.

WIG-20 rosnąc wczoraj o 3,2 proc. przełamał krótkoterminowy poziom oporu wyznaczany przez grudniowe szczyty i wyszedł na najwyższy poziom od lutego ub. r. (co może kojarzyć się z podobnym zachowaniem indeksu pod koniec maja ub. r. ). Standardowy MACD dla WIG-u 20 wygenerował krótkoterminowy sygnał kupna przełamując w górę linię sygnału co może kojarzyć się z podobnym sygnałem z drugiej połowy maja ub. r. Na wczorajszej sesji rosły – chociaż słabiej niż WIG-20 – wszystkie główne indeksy polskiego rynku akcji, a WIG, mWIG-40 i sWIG-80 ustanawiały swoje przynajmniej roczne maksima. Wśród indeksów sektorowych przynajmniej roczne maksima ustanawiały WIG-GORNIC, WIG-MOTO i WIG-SPOZYW. Wśród makroindeksów swe przynajmniej roczne maksimum ustanowił WIG_MS_BAS. Wśród indeksów narodowych swe przynajmniej roczne maksimum ustanowił WIG-URKAIN.

Cena kontraktów na S&P 500 rosła dziś rano po raz 4-ty z rzędu ustanawiając swój kolejny rekord. Standardowy MACD dla tego instrumentu wygenerował krótkoterminowy sygnał kupna przełamując w górę linię sygnału, ale nadal nie potwierdzał szczytów indeksu z czerwca i września. W Azji dziś rano dominowały wzrosty. Lekko – o 0,2-0,5 proc. – spadały tylko główne indeksy z Nowej Zelandii, Malezji oraz Shanghai Composite. Najsilniejsze wzrosty notowały koreański Kospi (+4 proc.) oraz główne indeksy w Singapurze, na Filipinach oraz w Japonii (+2,4-+2,6 proc.). Swe przynajmniej rocznej maksima ustanawiały w trakcie dzisiejszej sesji główne indeksy rynków akcji w Korei Południowej, Japonii, na Tajwanie, w Indiach oraz Shanghai Composite.

Spółka A.P.N. Promise (C/Z 15, C/WK 1,96, stopa dywidendy 4 proc., kapitalizacja 49,4 mln zł) została w tym miejscu wspomniana 27 lutego ub. r. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 4,04 zł. Wczoraj jedna akcja spółki kosztowała na zamknięcie 4,90 zł. Kłopoty kursu z przełamaniem poziomów szczytów z lat 2016-2017 i przełamanie w dół linii rozpoczętego w październiku 2019 trendu wzrostowego czynią przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki 11 miesięcy temu nieaktualnymi.


Kurs akcji działającej w obszarze IT spółki Acrebit (C/WK 0,25, kapitalizacja 5,3 mln zł) spadł w grudniu poniżej rosnącej średniej 200-sesyjnej do poziomu wsparcia wyznaczanego przez minimum z sierpnia ub.r. i szczyty z lutego 2020 oraz 2018 roku przełamując równocześnie dolne ograniczenie kanału rozpoczętego w marcu ub. r. trendu wzrostowego.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych od wtorku, można wspomnieć 4,45 proc. roczną dynamikę pożyczek dla gospodarstw domowych we Francji w listopadzie:

… +1,5 proc. roczną dynamikę sprzedaży detalicznej w Szwajcarii w listopadzie:

… -0,8 proc. roczną dynamikę sprzedaży detalicznej na Węgrzech w listopadzie:

… spadek rocznej dynamiki CPI w Polsce do najniższego poziomu od kwietnia 2019 w grudniu (+2,3 proc.):

… wstępny odczyt rocznej dynamiki CPI w strefie euro (-0,3 proc.):

… grudniowe wzrosty wartości publikowanych przez DG ECFIN wskaźników zaufania konsumentów oraz wskaźników klimatu gospodarczego i dla przedsiębiorców w strefie euro:

… -2,9 proc. roczną dynamikę sprzedaży detalicznej w strefie euro w listopadzie:

… rekord wyrażonej w euro wartości międzynarodowych rezerw walutowych Polski w grudniu:

… oraz grudniowe wartości wskaźników ISM Non-Manufacturing i ISM Non-Manufacturing Prices w USA:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. Bankier1

  Stopy zwrotu: 1 rok: -40.59%, YTD: +18.23% 10 latki USA tutaj już mocno ruszyli nie wrócili jak pan WB prognozował ,

  Stopy zwrotu: 1 rok: -42.63%, YTD: +1.38% 10 latki w Polsce

  u nas jeszcze nie ruszyli i chyba GLAPIE raczej o to chodzi bo tanie ZADŁUŻANIE odchodzi do lamusa ,

  eur/usd zaraz chyba wyjdzie z klina dołem ,

  2
  1. duch_natury

   Według moich analogii i rozpiski fal koniec rajdu w przyszłym tygodniu (po drodze jakiś dzień korekty aby zrobiła się 4-ka w ostatnim impulsie). Zobaczymy bo mnie często wychodzi za wcześnie 😉
   W US Sp500 znalazłem ciekawą kreskę (linia Podczaszego już padła). Linia ta jest na ok. 3870.
   Swego czasu dobijali dokładnie do linii Podczaszego, może tym razem ten cel jest właściwy.

   1
       1. dino54

        Jesli rzeczywiscie od marca do lipca-sierpnia byla 1Fala wedlug Elliotta;Oto proporcje Fibonacciego najczesciej stosowane na gruncie teorii Elliotta; Minimalny zasieg fali 3 mozna wyliczyc mnozac dlugosc fali 1 przez 1,618 i dodajac otrzymana sume do poziomu dna fal 2.

     1. wider_swider

      Właśnie to jest dylemat, który w mojej ocenie obecnie się rozgrywa. Jeżeli faktycznie będziemy mieli do czynienia z 3, tak jak sugerujesz dino54, to przed nami kilka lat hossy. Jeśli natomiast rynek teraz zawróci to w grze jest jak dla mnie nawet zejście poniżej 1000 pkt.

      3
      1. dino54

       Te 1000pkt to jednak marzenie scietej glowy przynajmniej wedlug mnie.Ogromne biale miesieczne swiece sygnal kupna na miesiecznym MACD a wy chcecie 1000pkt ludzie zastanowcie sie NBP drukuje kase, caly swiat drukuje, opanujcie sie?

       5
  1. billy_the_kangoor

   mBank narysował kozła z rogami, więc padł.
   Każdy kozioł z symetrycznymi rogami ma ten sam problem.
   @Andrzej
   Muszę przyznać, że w Nowym Roku miło czyta się Twoje wpisy.
   I mądre, i wyważone, trafne, inteligentne.

   10
 2. wider_swider

  duch_natury 8 stycznia 2021 o 09:24Zaloguj się, aby móc odpowiedzieć
  Marcin nie ma co dogryzać Szlachcicowi przechodzi ciężkie chwile ale w trudnej pozycji może być za chwilę każdy z nas.

  Bycie w trudnej pozycji na rynku to moja specjalność, dlatego z własnego doświadczenia wiem, że margin call najbardziej zagorzałych fanów jednego kierunku jest idealnym momentem przesilenia rynkowego. Taka informacja byłaby niezwykle przydatna.
  Co do dogryzania- rynek sam sobie poradzi z zarozumialstwem i pychą uczestników. Nie muszę mu w tym pomagać.

  1
  1. wider_swider

   To jest zbyt precyzyjny człowiek żeby się tak dramatycznie pomylił.
   2100 również zobaczymy. Kwestia czasu.

   Skoro już wspomniałeś o największej stracie tego blogu, to na BRA, URS i PDZ również dało się wyciągnąć w międzyczasie od 50-100% od poziomu 0,50 zł kiedy je reklamował.

   5
   1. duch_natury

    Co do rozpiski fal zachodzenie 1-4 to nie jestem przekonany czy jest prawidłowa.
    To już musiałyby się wypowiedzieć tęgie głowy nie takie pionki Elliotowe jak ja i Ty 😉
    Wiem, że są jakieś 3falowe – łączniki (przerywniki w trendzie) i ja obstawiam intuicyjnie na ten wariant. Ale Red, Dociekliwy – mogą tu powiedzieć znacznie więcej…

    1
    1. red.007

     Oddaj sam mocz,bo z kłamstwa masz go w obfitości.
     Kłamstwo to 90 groszy.

     „red.007
     31 lipca 2019 o 14:27
     22 lipca wrzuciłem zlecenie kupna z limitem 0,793 i warunkiem WUJ.
     Trzymałem kurs przez parę dni i przez ten czas weszło do wora 60%.
     Dzisiaj się zbuntowali.”

     „red.007
     14 sierpnia 2019 o 11:58
     Jestem konsekwentny w swojej strategii i przez ostatnie dwa dni dobrałem po 0,706…”

     Drugie kłamstwo,które stosujesz w stosunku do wpisu @Wider to wzrost po zakupach blisko 150% we wrześniu 2019r.,@Wider napisał prawdę,którą Ty negujesz chyba,że jesteś pryszczaty na jedno oko i nie widzisz wykresu,bądź pęcherz Cię uciska.

     Mój końcowy wpis będzie nad 2100,niezależnie czy już wybijemy,czy po korekcie.

     22
       1. Bankier1

        Daj spokój , nie pokazałeś nigdy klina na Ursusie pomimo ,że wiele razy prosiłem, nie wiedziałeś co spółka robi któej traktory to chyba zna każdy na całym świecie , kupowałeś bankruta za 200 000 zł po 79 groszy i zjechał na 40 groszy a prognozowałeś chyba ,że będzie po 10 zł , dla mnie pachnie naganianiem, żeby innym ten syf sprzedać ale spoko mnie to nie rusza skro wszyscy zarobili tam te 100% .

     1. Bankier1

      Ja myślę ,że przy rentowności 1,5-2 % 10 latek USA , FED zrobi krach na wszystkim jak poprzednio , na razie 1,08 więc jeszcze trochę zostało ale wiadomo ,że ostatnie metry to będzie już przyspieszenie po kilkanaście % dziennie .

      Ropa rośnie więc inflacja zaraz też .

      1
       1. Bankier1

        Co do podnoszenia stóp to sam FED powiedział ,że będzie tolerował wyższa inflacje chyba do 2023 , inni podobnie , zobacz dług USA 28 bilionów a potem policz co oznacza podwyżka dla nich i przy jakiej podwyżce sobie poradzą z obsługą długu .

          1. dino54

           Kiedys infacja wystrzeli i nie beda miec wyjscia.A jak wszyscy twierdza to nie maja racji bo wiekszosc na gieldzie nie ma racji.Sam piszesz ze 80%przegrywa.

           4
     1. billy_the_kangoor

      @Mac
      mój podobnie.
      Po kurczakach, indykach dorastających w 14 dni ma kłopoty żołądkowe 🙂
      Kto hoduje kurczaki w kilka tygodni?
      Kania?
      Efekty są: najpierw zbiera się na wymioty, później sraczka, a na końcu bankructwo.

      4
 3. duzers

  Mam zrobione API, które umożliwia składanie zleceń wprost z AmiBrokera itp. do DM PKO BP, DM BDM, Millennium DM oraz CDM Pekao. Do serwera BM logujemy się wprost z programu zewnętrznego (np. AmiBroker) pomijając ustrojstwo w postaci Supermakler, epromak itp.
  Z moim API mamy dostęp do zleceń, stanu pozycji, stanu rachunku itd.
  Na przykład zlecenie w AmiBrokerze wygląda tak: bridge.PlaceOrder( „GPW”, „K”, 100, „PKC”, 0, 0, „dzien „, „00” );
  Poszukuję chętnych na ten produkt.

  1. dociekliwy54

   Fajny pomysł.
   Ja składam zlecenia telefonicznie. Po drugiej stronie żywy człowiek potwierdza, sprawdza, podpowiada, kiedy wygasa seria albo zlecenia stop. Zauważa błędy, które czasem się zdarzają.
   Ale to ja. Są tacy, którzy wolą guziczki. Kiedyś bawiłem się w program , który informował mnie na telefon na G-mail’a piosenką o tym, że trzeba kupić, sprzedać. Wtedy testowałem systemy intra i to mogło się przydać. Teraz jestem EOD i nie potrzebuję.
   Jak rozumiem Twój API złoży zlecenie , gdy system mechanicznyAMI wygeneruje BUY?

 4. Bankier1

  Kończący się tydzień może być najlepszym dla notowań kryptowalut od grudnia 2017 roku. Jak wtedy, to głównie zasługa szybkiego wzrostu kursu bitcoina.

  Indeks Bloomberg Galaxy Crypto rośnie w tym tygodniu o 25 proc. Kurs bitcoina w piątek zbliżył się do 42 tys. USD. Tydzień temu kosztował trochę ponad 29 tys. USD. Wśród wielu uzasadnień wzrostu cen kryptowalut najczęściej wskazywane to spekulacja napędzana obawą niezałapania się na zwyżkę cen, a także rosnące zainteresowanie wirtualnym pieniądzem ze strony inwestorów instytucjonalnych.

  1
 5. Bankier1

  5. BNP Paribas podwaja rezerwy na kredyty frankowe
  Bank BNP Paribas widząc, co się dzieje w sądach w kwestii kredytów frankowych, postanowił podwoić swoją rezerwę na ryzyko prawne związane z tymi kredytami. W raportach na koniec roku 2020 będzie ona wynosić 200,3 mln złotych, podczas gdy na koniec trzeciego kwartału była tuż poniżej 100 mln złotych. Wzrost rezerwy obciąży wynik netto banku w raporcie za czwarty kwartał 2020 roku.

  BNP Paribas nie jest oczywiście wyjątkiem, podobne ruchy wykonują także inne banki, które w swoich aktywach mają portfel kredytów frankowych. Stanowią one dla banków coraz bardziej ryzykowny element generujący coraz większe koszty, właśnie z powodu „ryzyka prawnego”. BNP Paribas przyznaje, że:

  W sytuacji braku jednolitej linii orzeczniczej wzrost wartości rezerwy jest skutkiem zwiększenia liczby postępowań w toku oraz aktualizacji założeń i parametrów stosowanego przez bank modelu.

  Liczba postępowań sądowych, w których bank jest stroną pozwaną, w ostatnim kwartale ubiegłego roku powiększyła się o 32 proc. i wyniosła 644. Warto zauważyć, że wzrost rezerw zawiązanych przez bank jest większy niż wzrost liczby pozwów, co może oznaczać, że albo bank oczekuje dalszego przyrostu tej liczby, albo ocenia, że ryzyko przegrania sprawy w sądzie jest coraz większe. Albo jedno i drugie jednocześnie.

  2
  1. wider_swider

   Nie chcę zabrzmieć niegrzecznie, ale rynek daje do zrozumienia, że z Twoją szlachecką osobą na pokładzie się tam nie wybiera 😉
   Może chociaż napisz, że pozamykałeś ze stratą, to wtedy pójdzie lżej. Ja też jestem z natury niedźwiedziem i już się mocno niecierpliwię 🙂

   6
   1. sumadartson

    Weź napisz. Jak człek zamyka i otwiera czasem kilka… razy na godzinę to jak to napisać? Pomyślą że zwariowałem.
    Mogę tylko napisać że z ostatniego rekordu sakwy przy 1500, a dokładniej z całego zysku oddałem już około 30 %.
    Ups, zamek. Powodzenia

    3
 6. Bankier1

  UE – Komisarz Breton: osiągniemy porozumienie z USA w sprawie podatku cyfrowego
  PAP – Biznes
  8 sty 2021, 16:32

  8.01.2021, Bruksela (PAP) – Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton oświadczył w piątek, że porozumienie w sprawie podatku cyfrowego zostanie wypracowane na forum Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), w tym ze Stanami Zjednoczonymi.
  „Jestem pewien, że znajdziemy porozumienie i jestem pewien, że znajdziemy porozumienie z naszymi przyjaciółmi z USA. W końcu i tak wszyscy jedziemy na tym samym wózku” – powiedział Breton podczas konferencji prasowej online.

  Podatek cyfrowy miałby być źródłem dodatkowych wpływów budżetowych dla państw UE. Jak argumentują jego zwolennicy, firmy technologiczne, a zwłaszcza Google, Amazon, Facebook i Apple (GAFA), osiągające miliardowe zyski z działalności w internecie, w wielu krajach nie płacą podatków. Udaje im się to dzięki stosowaniu zabiegów księgowych i transferowaniu zysków tam, gdzie obciążeń fiskalnych nie ma lub gdzie są niskie.

  UE zaproponowała już 3-procentowy podatek, którym obciążone miałyby zostać wyłącznie największe firmy działające w internecie. Państwom unijnym na razie nie udało się osiągnąć porozumienia w tej sprawie, również dlatego, że niektóre z nich obawiają się retorsji ze strony USA, gdyż GAFA to firmy amerykańskie. Część krajów – m.in. Francja – zdecydowała się wprowadzić zatem opłatę na własną rękę.

  1
    1. sumadartson

     Nawet jeśli by go wykończyli, to ma sporo przyjaciół w Senacie. Zwłaszcza wśród starszych. I jeszcze więcej kasy, licząc kastę. Ja bym wojownikowi nie wchodził w paradę, zwłaszcza że to pycha wielka stawiać się nad Głową państwa. Zachowali się (jako usługodawca) gorzej od tłumu atakującego Senat.

     6
  1. sumadartson

   Jeśli po rekomendacji morganów 500+ dla cyberpunka ktoś jeszcze wierzy starszakom, to mogę mu jedynie zaśpiewać:
   „Ooj naiwny, naiwny, naiwny jak dziecko we mgle…”
   Trzeba było być ślepym aby nie widzieć kto wywalał po tej rekomendacji cdr.

   6
 7. podczaszy1

  WB
  „Chyba nie chce Pan żeby panu fawkesowi stała się krzywda ? To – może marny- ale jednak Polak( i to w dodatku po części z Czernej koło Krzeszowic). ”

  Guyfawkes to Piłsudczyk. Może to nie tak dobra rekomendacja jak Narodowa Demokracja, ale tyż dobra. :)))

  1. sumadartson

   Przepraszam za wcinkę, ale te liczby są wynikiem starożytnego systemu liczenia. Jakby te (przetłumaczone dane) podzielić przez 10 z kawałkiem to „wszystko gra i koliduje”.
   Ponadto wówczas wykopanego złota też było z dziesięć tysięcy razy mniej niż obecnie, więc nie sądzę aby Salomon musiał taszczyć aż takie tony złomu do skarbca.

 8. podczaszy1

  Mile zaskoczyła mnie E. Cherezińska, która w ostatnich dwóch latach napisała dalszy ciąg powieści o Łokietku/ i nie tylko/. Zacząłem czytać Wojenną koronę i wszystkim polecam. Gdyby ktoś z KRAJU SIUKSÓW raczył to sfilmować to sukces na miarę WIEDZMINA murowany.

Dodaj komentarz