Czy Amerykanie przejedzą hossę na EM?

Według wczorajszych danych wartość sprzedaży detalicznej w USA była w styczniu wyższa niż rok wcześniej o 10,8 proc. W okresie minionych 28 lat były wcześniej tylko 2 miesiące z wyższą niż 10,7 proc. roczną dynamiką sprzedaży detalicznej: marzec 1994 oraz sierpień 1999.

Powered by macrobond.com

Synchronizując sobie te 3 historyczne epizody na wykresie MSCI Emerging Markets Index otrzymujemy następujący obrazek:

Powered by macrobond.com

Obecna ścieżka tego indeksu cen akcji na rynkach „wschodzących” nie jest jakoś specjalnie podobna do dwu poprzednich wokół sygnałów z marca 1994 i sierpnia 1999, ale gdyby tą analogię traktować poważnie, to sugerowałaby ona, że za 16-21 sesji powinna się rozpocząć na „Emerging Markets” ostatnia fala wzrostu, która powinna kulminować za 5 miesięcy, czyli w lipcu br.

Podsumowanie: w dwu poprzednich przypadkach, gdy mieszkańcy USA konsumowali równie dynamicznie co w styczniu br. cykliczna bessa na rynkach „wschodzących” rozpoczynała się pół roku później.

Komentarze

 1. Wojciech Białek (Autor
  Wpisu
  )

  @Bakier:
  „Panie Wojtku, wszedłem sobie rano w Groclin patrzę a tu obecnie czyli można powiedzieć na dzień dobry +11% 🙂 Pan to jednak jest prawdziwy influencer 🙂”

  Zwracanie uwagi na takie niepłynne spółki stanowi rzeczywiście pewien problem. Chętnie bym tu wspomniał jakieś płynne spółki, ale na razie jestem trochę uwięziony w swojej koncepcji marcowego dołka:

  https://wojciechbialek.pl/2021/02/banki-prrrr.html

  1
  1. Bakier

   @WB:
   Panie Wojtku, ponad pół miliona obrotu dzisiaj – nie jest źle 🙂 Ja mam sporo spółek z Pana wykresów, niektóre czysto groszowo i tam to jest niepłynność! :). Kiedyś ktoś Pana pytał czy robił Pan statystyki tych swoich wpisów? Myślę, że wyszła by z tego naprawdę konkretna laurka!

   3
   1. Wojciech Białek (Autor
    Wpisu
    )

    Za duże tego towaru przemieliłem, by to wszystkie przeliczyć. Ale jak jest hossa, to można rzucać lotką w listę spółek i ma się dużą szansę na spektakularne zyski. W bessie zaś zwykle nie pomogą najbardziej wyrafinowane analizy.

    5
 2. bartek

  NBP zatrudnia 141 osób na stanowiskach doradców – komunikat NBP
  https://stooq.pl/n/?f=1405514

  szok i niedowierzanie

  Przepis na dobrobyt:

  1) zrobic algorytm do polityki monetarnej a la Taylor rule
  https://en.wikipedia.org/wiki/Taylor_rule

  2) wykosic cały NBP – tam sie i tak wszyscy kwalfikuja na emeryture fizucznie a przynajmniej intelektualnie

  pozostałe marzenia:
  – zlikwidowac senat, stanowisko prezydenta, wprowadzic jow-y, zlikwidowac krus, przywileje emerytalne … ah sie rozmarzylem 🙂 szwajcaria 🙂

  10
 3. toya

  Czy Doktor Miedź mówi, że spalimy się w blokach?

  What can Dr Copper tell us about bond yields? Possibly a lot. The price of copper has soared past $8,500 a ton on the London Metal Exchange, taking it back to where it was before the global pandemic, or even the trade war between the U.S. and China.

  „CTAs’ net long position in copper futures is large enough that it effectively assumes that the global economy will get back to where it was before the U.S.-China trade war.”

  The implication here is that speculators could take an early or excessive step to position themselves for economic recovery, shedding U.S. Treasuries as a way to balance their portfolios and unexpectedly intensifying selling momentum in the debt. That could exacerbate moves in bond yields and potentially unsettle stocks. According to Nomura, there’s a risk that „CTAs’ move to the short side in [U.S. Treasury futures] becomes essentially unstoppable, pushing the 10yr yield to above 1.5% and forcing U.S. equities (the S&P 500) to adjust downward by 8% or more.” In short, Dr. Copper-esque positioning in the bond market would not be healthy for risk assets.

  1
 4. tinley

  Już od paru miesięcy grane jest story: „Pompowanie stymulusów napompuje inflację a FED będzie musiał w końcu skapitulować i podnieść stopy albo przynajmniej skręcić qe”. Pod to story prawie jednocześnie odpadły złoto i obligacje skarbowe US (i po części Niemiec). Tak to sobie spadało od września. W Sylwestra doszły obligacje EM a teraz widzę nieciekawie robi sie na akcjach.
  W moim scenariuszu nurkujemy 20% na akcjach, złoto poniżej 1600, obligacje US na razie 1.6 . Wszystko po to aby przekonac się że FED nie może podnieść stóp i wtedy wjedzie rycerz na bialym koniu i powie ze bedzie skupował wszystko przy rentownościach 1.3.
  Obecna sytuacja podobna jest do tej z kryzysu finansowego gdzie rynki bały się wyjscia FED z qe które miało być tylko krótkim eksperymentem. TEraz wszyscy boją się inflacji. Tak jakby nie widzieli 30 lat drukowania w Japonii gdzie inflacja od tego drukowania umarla. Jak dla mnie FED nigdy (albo w dającej się rpzewidziec przyszłosci) nie zakomunikuje podwyżek stóp. Jdyne co zrobi to w którymś z komunikatów wykresli frazę w stylu ‚nie widzimy potrzeby zacisniania w jakimkolwiek horyzoncie’ (nie pamietam co oni tam piszą dokładnie i jak to brzmi. jak taka fraza z komunikatu wypadnie to rynki już dawno pewnie to beda miały skonsumowane w bessie o której pan Wojciech pisze. Frazy ‚podniesiemy wam stopy za pół roku’ nigdy nie zobaczymy. Tymczasem zadnych podwyzek stóp w tym cyklu inflacyjnym w USA nie bedzie. FED to przeczeka chyba ze rzecywiście zacznie tracić kontrolę nad tą inflacją, ale Glapa jako trendsetter już pokazał że można miec 0 na liczniku i 4 punktową CPI. To samo zrobi i Powell. Wtedy złoto up, akcje up (tylko pytanie które akcje).

  2
 5. toya

  W kąciku indyjskim.

  Szczepionkowe soft power czyli “Vaccine Friendship” program:

  India is making tens of thousands of free Covid-19 shots available to Caribbean countries left behind by rich nations in the race to procure vaccines.
  The Indian-made shots offer poorer countries an alternative to Chinese vaccines, which Beijing has been pushing across the region.
  India’s Foreign Ministry says it plans to supply vaccines — mostly free of charge — to 49 countries in Latin America, the Caribbean, Asia and Africa. So far, the country has distributed 22.9 million doses under its “Vaccine Friendship” program.

  On Thursday, Dominican Republic Interior Minister Raquel Pena said that India had donated 30,000 doses to her country. That’s on the heels of the 70,000 doses India donated to Dominica — enough to vaccinate the whole population — and 10,000 it provided to Barbados earlier this month.

  https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-02-18/india-s-vaccine-diplomacy-wins-friends-in-the-caribbean

Dodaj komentarz