Czy z danych z Izraela można już coś wyczytać na temat skuteczności szczepień na COVID-19?

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Izrael przoduje na świecie pod względem udziału już w pełni zaszczepionej na COVID-19 populacji (28,4 proc., na drugim miejscu jest Gibraltar z 25,51 proc.). Polska z 1,65 proc. zaszczepionej populacji jest w tym zestawieniu na 17-tym miejscu pomiędzy Estonią i Islandią.

Niebawem więc ten przypadek Izraela być może pozwolić zacząć oceniać faktyczną skuteczność tej globalnej akcji szczepień. Na razie dostępne są tygodniowe dane na temat całkowitej liczby zgonów w Izraelu do 3-ciego tygodnia br. Była ona wtedy – kiedy mniej więcej rozpoczynano szczepienia – rekordowa.

Ze względu na silną sezonowość liczby zgonów należy raczej stosować porównania roczne i tu widać, że w 3 tygodniu roku zmarło w Izraelu o 193 osób więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku, a dotychczasowy rekord to 307 więcej zgonów niż rok wcześniej w 41 tygodniu ub. r.

Można to porównać do tygodniowej liczby zgonów przypisywanych COVID-19 w Izraelu. I tu pojawia się pewien problem z interpretacją tych danych, bo o ile wcześniej liczba zgonów “covidowych” dosyć dobrze pokrywała się z liczbą zgonów “nadwyżkowych” o tyle od wielu tygodni liczba zgonów przypisany COVID-19 jest wyraźnie wyższa od liczby zgonów “nadwyżkowych”. Przykładowo w 3 tygodniu br. COVID-19 przypisano 432 zgony, wobec łącznej liczby wszystkich zgonów wyższej niż rok wcześniej tylko o 193.

Gdyby te dane potraktować poważnie, to musiałoby to oznaczać, że mieszkańcy Izraela przestali umierać z wielu innych niż COVID-19 powodów, co jest oczywiście możliwe (np. spadek liczby wypadków samochodowych podczas kwarantanny, powodowany noszeniem maseczek zanim “tradycyjnych” chorób typu grypa), ale mimo wszystko wydaje się też trochę zaskakujące. Na razie w 4-ty i 5-ty tygodniu roku liczba “covidowych” zgonów zaczęła spadać, ale ponieważ pokrywa się to z normalnym sezonowym spadkiem liczby zgonów ogółem, który zwykle trwa do lata, to trudno na podstawie tylko tych danych ocenić charakter tego zjawiska.

WIG-20 kontynuował w piątek trwającą od ponad 3 tygodni konsolidację w wąskim przedziale tym razem spadając o 0,9 proc. Traciły również WIG i mWIG-20, natomiast sWIG-80 (który przy okazji ustanowił nowy najwyższy poziom od końca 2007 roku) i NCIndex minimalnie zwyżkowały. Standardowy MACD dla WIG-u 20 ustabilizował swoją wartość i powoli zbliżał się do opadającej linii sygnału. Wśród indeksów sektorowych przynajmniej roczne maksimum ustanowił WIG-MOTO, zaś wśród indeksów narodowych WIG-UKRAIN.

Cena kontraktów na S&P 500 ustanawiała dziś rano swe historyczne maksimum (+0,3 proc.). W Azji w poniedziałek chińskie giełdy były nadal zamknięcie z racji obchodów kalendarzowego Nowego Roku, a na pozostałych giełdach dominowały wzrosty. Najsilniej zwyżkowały japoński Nikkei 225 (+1,9 proc.) oraz południowokoreański Kospi (+1,5 proc.). Nikkei oraz indyjski Sensex ustanawiały nowe przynajmniej roczne maksima. Spadał tylko nowozelandzki NZX50 (-0,6 proc.).

Spółka Izolacja Jarocin (C/Z 6,6, C/WK 0,81, kapitalizacja 11 mln zł) została w tym miejscu wspomniana 8 stycznia ub. r. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 1,69 zł. W piątek jedna akcja spółki kosztowała na zamknięcie 2,92 zł. Dodarcie kurs do górnego ograniczenia kanału trwającego 5 lat trendu wzrostowego czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki 13 miesięcy temu nieaktualnymi.

Kurs akcji spółki Maxipizza (C/Z 48,54, C/WK 1,42, kapitalizacja 8,72 mln zł) działająca w branży gastronomicznej próbuje przełamać opor wyznaczany przez ubiegłoroczne szczyty kursu.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych od piątku, można wspomnieć saldo obrotów bieżących Turcji w grudniu:

… roczne dynamiki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Turcji w grudniu:

… najniższą od przynajmniej 23 lat roczną dynamikę eksportu w Wielkiej Brytanii w grudniu (-25,4 proc.):

… -3,3 proc. roczną dynamikę produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii w grudniu:

… -7,8 proc. roczną dynamikę PKB w Wielkiej Brytanii w IV kw. ub. r.:

… +1 proc. roczną dynamikę produkcji przemysłowej w Indiach w grudniu:

… najwyższą od 5 lat nadwyżkę obrotów bieżących Niemiec w grudniu:

… spadek mierzonych przez uniwersytet Michigan nastrojów konsumentów w USA w lutym:

… oraz roczną dynamikę produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Japonii w grudniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. dociekliwy54

    ” I tu pojawia się pewien problem z interpretacją tych danych, bo o ile wcześniej liczba zgonów „covidowych” dosyć dobrze pokrywała się z liczbą zgonów „nadwyżkowych” o tyle od wielu tygodni liczba zgonów przypisany COVID-19 jest wyraźnie wyższa od liczby zgonów „nadwyżkowych”. ”
    Te liczby świadczą o tym, że po pierwsze w przeciwieństwie do Polski, tamtejsza służba zdrowia działa, nie generując ponadnormatywnych zgonów pozakowidowych. Po drugie wirus występuje powszechnie w społeczeństwie, nie jest zbyt agresywny i towarzyszy często śmierciom z innego powodu. U nas jest pewne tak samo, tylko służba zdrowia nie działa i zgony pozakowidowe przykrywają to zjawisko.

    14
  2. toya

    Odnośnie weekendowej dyskusji o TSLA i BTC:

    Czy nie jest jakimś absurdem, że firma będąca uosobieniem “zielonej rewolucji” kupuje BTC, których główne zagłębie wydobywcze znajduje się w Chinach, ze względu na niską cenę…. węgla do zasilania bitcoinowych koparek?

    🙂

    “There’s a pretty good chance that any new Bitcoin generated after the cryptocurrency’s Elon Musk-aided surge toward $50,000 will be sourced using cheap coal power in China’s Xinjiang.

    The region that’s become notorious in recent years for complaints about abuse of Uyghur Muslim minorities is also a hub for the production of Bitcoin. Nearly two-thirds of global output took place in China as of April 2020, according to University of Cambridge researchers, and about one-third of that occurred in Xinjiang.”

    https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-02-09/tesla-s-bitcoin-binge-spells-overtime-for-xinjiang-coal-miners

    Tesla ogłosiła zakup Bitcoina po tym jak się im Chinczyki zaczely dobierac do tyłka. A w tle w zaglębiu bitcoina mamy konflikt z Ujgurami… Gra i koliduje jak to się tutaj mówi.

    Bańka na BTC musi urosnąć na tyle by wciągnąć tyle graczy by jej pęknięcie miało realny efekt destrukcji bogactwa, które odbije się w spadku środków dostępnych do konsumpcji.

    Dysponuje ktoś wiarygodnymi danymi “BTC ownership by country”?

    6
  3. tmoore

    @sumadartson – waluta bitkoin;
    ręczę Milordzie, że mamy to bardzo dobrze przemyślane i przedyskutowane. Rozumiem, ze nie oczekiwałeś naszych przemyśleń tylko chciałeś nam zwrócić uwagę na różne aspekty waluty k. Jeśli jednak chciałbyś się zapytać o nasz pogląd to chętnie odpowiem – wystarczy zapytać, raczej w imieniu własnym niż wszystkich Lordów. W każdym razie dziękujemy za tą uwagę.

    2
    1. Bankier1

      Furorę robił japoński Nikkei225, który zyskał niemal 2% i udało mu się osiągnąć najwyższą od sierpnia 1990 roku, znacznie powyżej 30000 punktów. Za tak mocne wzrosty odpowiadały świetne dane o PKB za IV kwartał w tym kraju. Odczyt PKB w ujęciu rocznym wykazał niemal 13% wzrost (prognoza zakładała 9.5%), jest to drugi z rzędu wzrost kwartalny po wybuchu pandemii wiosną zeszłego roku

  4. Bankier1

    PGG wypłaci górnikom ok. 300 mln zł w formie 14. pensji
    ISBnews – Biznes
    15 lut 2021, 10:34

    Górnicy zatrudnieni w Polskiej Grupie Górniczej (PGG) otrzymają dziś przelewy tzw. 14. pensji wypłacanej w ramach tzw. karty górnika,

    “Nie będzie żadnych opóźnień należnego świadczenia dla ok. 40 tys. pracowników spółki” –

    Z nieoficjalnych informacji wynika, że łączny koszt tej wypłaty to ok. 300 mln zł.

    PGG wystąpiło w minionym roku o 1,75 mld zł wsparcia, z tarczy antykryzysowej zarządzanej przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR) i do tej chwili nie otrzymało środków z tego tytułu.

    6
  5. fast_market

    Tego to już kompletnie nie rozumiem bo to krótkie papiery.
    Wolałbym zostawić na rachunku bankowym kasę to mniej bym stracił.

    Alerts History
    GERMANY SELLS 2.290 BLN EUROS IN TOP-UP OF 12-MONTH BUBILL- BUBA
    GERMANY SELLS 12-MONTH BUBILL AT 100.610 AND ABOVE – BUBA
    GERMANY SELLS 12-MONTH BUBILL WITH AVG YIELD -0.6508 % (PVS -0.635%) – BUBA
    GERMANY SELLS 12-MONTH BUBILL WITH BID/COVER 1.9 (PVS 1.6) – BUBA

    1. Bankier1

      Najgorsza sesja ma być na koniec lutego , jedno jest pewne duży LOP i rozliczenie serii akurat chyba jak wyrok SN będzie w sprawie kredytów frankowych , szkoda ,że pan WB nie chce nic na ten temat napisać co z bankami i frankami .

      3
  6. Primipilus

    Bankier nie wie, że dlatego są małe obroty na WIG bo USA ma wolne.
    Ogólnie czekamy jak Bankier zacznie pisać, że tylko L bo dodruk w USA i napływy do naszych TFI. On zawsze wymyśli powód żeby uzasadnić swoje zdanie. Zanim jednak zacznie pisać o L to jeszcze trochę potrwa. Na razie jest niedźwiedziem i wyszukuje argumenty za spadkami.
    Wielu inwestorów w tym Bankier piszą jak sprawozdawcy sportowi. – …Niedźwiedzie mają przewagę, idą ostro, wygrają… Ale co to byki się obudziły, teraz one mają przewagę…
    Nie tędy droga dla inwestora. Przewidywanie to jest klucz do sukcesu a nie ekscytowanie się zmianami i miotanie raz góra, raz dół.

    3
  7. Primipilus

    Podam Ci dalsze wyjaśnienie
    Obroty na WIG i WIG20 będą słabe w takie dni kiedy w USA lub w Wielkiej Brytanii jest wolny dzień od giełdy.
    Chyba była taka sentencja – wiedza to klucz do potęgi.
    A w takim razie co to jest niewiedza? – To domena głuptaków w każdej dziedzinie i też na giełdzie.

    3
    1. Bankier1

      Ja ci też podam wyjaśnienie , WIG 20 rośnie bo kupują to na tyle wyjaśnień i już mi nic nie wyjaśniaj

      Ja wiem jaki kapitał wchodzi o której godzinie a obrotów na WIG 20 nie ma od dawna , od 2100 .

      Gdyby miała być mega hossa jak w USA i Nikkei nikt by się zamkniętym USA nie sugerował ale pajacuj dalej .

      2
      1. red.007

        Wreszcie aniołku coś sensownego:
        “a obrotów na WIG 20 nie ma od dawna , od 2100 .”
        Teraz wysil umysł i bez szukania podpowiedzi u innych,napisz co to oznacza.
        Mała podpowiedź:kurs od 2100 spadł,obroty również spadły.

        10
        1. Bankier1

          Wystarczy ,że mistrz Jacek podał od kiedy L a od kiedy S , niczego więcej nie musze wysilać ,

          Co do obrotów to już od 1800 na 2100 spadały obroty , zobacz sobie na Stooqu bo innego programu do analizy technicznej nie masz , mało tego w górę poszło 3 falami typowo korekcyjnie , ale ja i tak na to nie patrzę bo mistrz podaje gdzie co i po ile i nic mnie więcej nie interesuje , a obecnie mamy 6 tydzień rzygów w bok .

          1
        2. Bankier1

          Gracze tupią nóżkami a rynek stoi. Tu znajduje zastosowanie czwarte przykazanie inwestorów, (tym razem z jedenastu) że rynki są w range’u traderskim od 70 do 85% czasu. Co to oznacza ? Że na rynku pochodnych łatwiej zarobić mało często niż dużo rzadko. ? . Wszystko dzieje się w strefie świecy z 29 stycznia. Rynek utrendowił się w kierunku spadkowym, a wyłamanie górą strefy 1975-1981 zneutralizuje wspomniany trend.

          MISTRZ JACEK JAK ZWYKLE SAMO mięso

          8
  8. Darek51234

    dino54 15 lutego 2021 o 12:31Odpowiedz
    Strata w PGG za 2020r wyniesie grubo ponad 1mld zl a Ci sobie wyplacaja 14-tke to tylko w panstwowych spolkach tak moze byc.To jest ta ekonomia ktorych jest wielu zwolennikow tu na forum.

    no coz tu 80% to by upanstwowilo wszystko. i oczywiscie sa oni za wolnorynkowym kapitalizmem 🙂 w przeciwienstwie do komunistow czyli tych ktorzy uwazaja, ze generalnie panstwo nie powinno byc wlascicielem firm. wszystko im sie w glowkach poprzestawialo i jeszcze sie obrazaja gdy im sie mowi ze sa narodowymi socjaluchami.

    11
          1. scrillo

            Co ja tam będę. Masz tu cytat z wyroku w sprawie CHF: “Konsument nie został prawidłowo poinformowany o istniejącym ryzyku oraz o czynnikach, które wpływały na jego zakres. Konsument nie został również w sposób wystarczająco jasny poinformowany o jednostronnym rozkładzie ryzyka. W ten sposób konsument został pozbawiony możliwości w pełni racjonalnego podjęcia decyzji o zawarciu umowy i skorzystania z produktu pokoleniowego – wpływającego na jego losy przez trzydzieści lat. Z przytoczonych powyżej zasad wynika obowiązek informowania konsumenta przez przedsiębiorcę o stopniu ryzyka kredytu z elementem walutowym w stopniu adekwatnym dla nierównowagi informacyjnej oraz ponoszonego ryzyka. Zgoda na ryzyko musi być po stronie konsumenta świadoma i nie stanowi jej standardowe potwierdzenie, że konsument godzi się na ryzyko.”

              1. dino54

                Bo oczywiscie Ci co brali kredyty frankowe na zakup aut od 2002r FRANEK sie oslabial do 2008r jak go splacili zarobli podwojnie bo nizsze odsetki oraz mnieszy kapital do splacenia.Teraz wyjdzie na to ze Cico brali kredyt w zlotych to idioci.

                5
                    1. fast_market

                      Były przypadki, że sędziowie orzekający mieli kredyty we frankach, ale okazało się,
                      że nie jest to wystarczająca podstawa do ich wyłączenia z konkretnej sprawy.
                      Dla mnie to było coś nie do zaakceptowania z punktu widzenia zasad.

                      No i nie bądźmy naiwni.
                      Wszyscy co brali kredyty we frankach czy innych walutach oprócz
                      tego, że niskie było oprocentowanie to liczyli na umocnienie PLN.
                      Wszyscy, ja również i nie znam osoby, która tego nie ogarniała,
                      że zyskuje jak kurs spada i traci jak kurs rośnie.
                      Jedyne co mogę przyznać to, że nie doceniłem jak wysoko kurs może wzrosnąć,
                      ale nawet przez myśl mi nie przeszło, żeby iść z tym do sądu.
                      Zresztą obecnie mam kredyt już w PLN i wkurza mnie to, że nie mogę
                      go przewalutować na USD. Tyle złego narobili cwaniacy, którzy chcą się wymigać od spłaty…

                      13
                    2. dino54

                      Fast-market
                      Przynajmnej prawde mowisz jestes gosc honorowy ale takich w Polsce malo.

                      6
  9. Primipilus

    …..wyłamanie górą strefy 1975-1981 zneutralizuje wspomniany trend.

    MISTRZ JACEK JAK ZWYKLE SAMO mięso…….

    Mistrz Jacek i Ty jak pisałem to osły giełdowe. Akurat mistrz Jacek na ty pisaniu zarabia to z punktu widzenia biznesu nie jest osłem tylko sprytnym marketingowcem.
    Piszesz, wyłamanie 1981 zneutralizuje trend spadkowy. Tylko, że ja i Red007 wiemy to od dawna i wiemy, że będzie wyłamanie w górę 1981.

    3
  10. Darek51234

    Dlaczego ta „demokratyczna” prasa, uzależniona od ośrodków zagranicznych, nie dostrzega tego, jak wspaniale zmieniamy ten kraj? Dlaczego nie potrafi dostrzec, jak wiele pomocy dają nasze programy socjalne, jak bardzo zmniejszyliśmy bezrobocie, jak przywracamy moralność po tym bałaganie stworzonym przez naszych poprzedników?
    07.02.1934
    Paul Joseph Goebbels
    https://www.rp.pl/Historia/201019526-Jak-w-Niemczech-regermanizowano-prase.html

    11

Dodaj komentarz